Καλησπερα ladies ang gentlement.

Φτανοντας στην γ λυκειου και εχοντας να επιλεξω σχολες για να ετοιμασω μηχανογραφικο , μια σημαντικη θεση εχει για μενα η Σχολη Πλοιαρχων.

Εχω διαβασει αρκετες πληροφοριες στο διαδυκτιο και θα ηθελα να εξακριβωσουμε λιγες περισσοτερες λεπτομερειες με την βοηθεια σας.

α.1000% επαγγελματικη αποκατασταση μολις τελειωσω τη σχολη?

β.Αν πχ Σαλπαρω Τν Σεπτεμβριο , η διαρκεια ειναι 6μηνες οπως συνηθως και επιστρεψουμε τον Φεβρουαριο.Ποτε θα ξανασαλπαρω?Παλι τον Σεπτεμβριο ή σε μικροτερο χρονικο διαστημα?Προφανως με την ιδια εταιρια δεν θα συνεχισω να ειμαι?

γ.Μισθος.Διαβασα οτι υπαρχουν 2 τυποι πλοιων.Τα ακτοπλοικα στα οποια ως Μηχανικος Γ/Ανθυποπλοιαρχος αμοιβαισε με περιπου 3,500 ενω στα πετρελεοφορα(?) στα οποια αμοιβαισε με 5000.Ετσι ειναι?Υπαρχουν και στα δυο ειδη πλοιων ζητηση δυναμικου εργατικου?

δ.Την θητεια μου ποτε ειναι προτιμοτερο να την κανω?Πριν ή μετα την σχολη?Γιατι εδω μεσα διαβασα οτι μπορεις πρωτου ξεκινησεις τη σχολη να πας στρατο , να ξεμπερδεεψεις και μετα να πας στη σχολη.Καλυτερη επιλογη?

ε.Στο πολεμικο ναυτικο θα υπηρετησω εαν τελειωσω πρωτα τη σχολη?

στ.Περιπου πανω-κατω ποτε θα συνταξιοδοτηθω?Το συνηθεστερο ειναι να τελειωσω 23-24 απο σχολη και την θητεια..Αρα στα 50 θα εχω συνταξη?Να φανταστω ικανοποιητικη?



η.Εαν με το καλο ξεκινησω ως Ανθυποπλοιαρχος σε μια εταιρια , μου προσφερουν εργασια για οσο εγω επιθυμω ή καθε φορα που γυρναω θα πρεπει να ψαχνω για αλλη εταιρια?



στ.Για να αναβαθμιστεις απο ανθυποπλοιαρχος , χρειαζονται 24 μηνες ταξιδια , δηλαδη 4 εξαμηνα.Τα δυο εξαμηνα που θα κανω αναγκαστικα απο τη σχολη μου , συμπεριελαμβανοντε?Δηλαδη θα εχω κανω ηδη 2 και θα μου απομενουν αλλα δυο εξαμηνα?

Το ιδιο ακριβως θελω να ρωτησω και για το οταν θα αναβαθμιστω απο υποπλοιαρχος σε πλοιαρχο οπου χρειαζονται 36 μηνες ταξιδια , δηλαδη 6 εξαμηνα... για να ειμαι Υποπλοιαρχος λοιπον θα πρεπει να εχω κανει 4 εξαμηνα σωστα?Αρα χρειαζονται αλλα δυο για να αναβαθμιστω σε Πλοιαρχο ή +6 εξαμηνα επιπλεον για να παρω την ιδιοτητα του καπετανιου?



Ελπιζω να μην κουρασα , που κουρασα δηλαδη , ζητω συγνωμη για τυχον ορθογραφικα λαθη , λογω της βιασυνης και ελπιζω να βρεθει καποιος προθυμος να μου απαντησει!

Ευχαριστω