Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Talking Ξεκινώντας πρωι-πρωι

    Hello σε ολους και σε ολες.
    Λοιπον , ειμαι φετος Γ λυκειου , με πιεσμενο οσο ναναι προγραμμα με φροντιστηρια , διαβασμα κλπ....και σκεφτηκα να εφαρμοσω το εξης προγραμμα...
    Να προσπαθησω να πεφτω για υπνο απο της 10 και να ξυπναω κομπλε γεματος ενεργεια κατα της 6...ενα 8ωρο αν κοιμαμαι μετα θα ειμαι turbo..
    εαν μπορεσω να το επιτυχω αυτο , σκεφτομαι να ξεκινησω τα πρωινα τρεξιμο(τζοκιν) μιση ωρα και παραπανω..και στη συνεχεια οτι αλλη ασκηση μπορω να βγαλω(κοιλιακους κλπ).Τι προτεινετε να παιρνω πριν το τρεξιμο?Φυσικα πρωινο δεν θα τρωω γιατι αν φαω και παω να τρεξω θα τα βγαλω ολα...εχω τη whey της ΟΝ , μονο μεταπροπονητικα να την παιρνω?Καλυτερη επιλογη με το που ξυπναω και πριν βγω να τρεχω θα ηταν τα αμινοξεα?Και αφου τελειωνω , να παρω τη whey ή να ξεκινησω με πρωινο?τι προτεινετε?γιατι δεν εχω και απεριοριστο χρονο , μεχρι της 8και10 μπορω αφου 8και20 ξεκιναει το μαθημα...ευχαριστωωω

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Επειδή δεν το ξεκαθαρίζεις, σκοπεύεις να κάνεις βάρη; Επειδή τα πέρασα φέτος, θα σου πω τι έκανα εγώ όλη τη χρονιά, από τη μέρα που ξεκίνησαν τα σχολεία μέχρι και την τελευταία βδομάδα πριν τις εξετάσεις : Μόλις ξυπνούσα έτρωγα πρωινό και κατευθείαν στο σχολείο. Ενδιάμεσο σνακ στο μεγάλο διάλειμμα. Με το που γυρνούσα σπίτι λίγη ξεκούραση και γεύμα, μετά διάβασμα και φροντιστήριο. Έτρωγα το pre workout μου μόλις γυρνούσα, διάβαζα μέχρι να χωνέψω και έφευγα προπόνηση. Γυρνούσα, έτρωγα και καθόμουν καμιά ώρα στο PC και μετά κοιμόμουν σαν πουλάκι. Και πέρασα και Ιατρική και τις προπονήσεις μου έκανα. Είναι σκότωμα τέτοιο πρόγραμμα, το ξέρω, αλλά άμα θες να τα προλάβεις όλα, πρέπει να ζοριστείς.

    Αν θες όμως να έχεις αυτές τις αερόβιες σαν ξεχωριστές προπονήσεις από τα βάρη, εγώ δεν θα σου το πρότεινα. Πρώτον γιατί θα κουραστείς υπερβολικά, ενώ έχεις να κερδίσεις πολύ περισσότερα αν κοιμηθείς ακόμη και μισή - μία ώρα παραπάνω. Βασικό πράγμα ο ύπνος. Γενικώς φρόντισε να κοιμάσαι το λιγότερο 7 ώρες τη μέρα και να συμπληρώνεις τα σπασμένα τα σαββατοκύριακα. Ειδικά αν είσαι από τα άτομα που κοιμούνται πολλές ώρες (10,5 ώρες μέσος όρος το καλοκαίρι που μας πέρασε) με κάτω από 7 ώρες θα σέρνεσαι με τόσα που θα 'χεις στο κεφάλι σου. Δεύτερον γιατί τέτοιες μεθόδους (πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι) καλό είναι να τις κρατάμε σαν άσσους στο μανίκι μας και να μην τις έχουμε σαν κύριο μέρος του προγράμματός μας. Τρίτον (αυτό βέβαια εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τους στόχους σου και τις φιλοδοξίες σου) γιατί ειδικά σε μια τέτοια περίοδο το διάβασμα πρέπει να έρχεται πιο πάνω από τις προπονήσεις όσον αφορά την προτεραιότητα. Δηλαδή θα κοιτάς να δίνεις το 100% στα διαβάσματά σου. Οπότε ξεκινώντας τη μέρα σου με μια προπόνηση ίσως να μην έχεις τις απαιτούμενες δυνάμεις για να ανταπεξέλθεις σε σχολεία - φροντιστήρια - διαβάσματα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορείς να βγάλεις μια πολύ δυνατή προπόνηση μόλις ξεμπερδέψεις με αυτά. Τέλος, σε μια τέτοια περίοδο, οι προπονήσεις σου θα σε βοηθήσουν να αποβάλλεις το περιττό άγχος και να ξεδώσεις, να ανανεωθείς και να πάρεις τα πάνω σου. Ο ιδανικός τρόπος για να κλείσεις μια μέρα γεμάτη πίεση και σκοτούρες. Τις αερόβιες κράτα τες ξεχωριστά από τα βάρη για καμιά μέρα που δεν έχεις βάρη ή το σαββατοκύριακο. Και να εκμεταλλεύεσαι τα δρομολόγια προς και από τα φροντιστήρια-σχολεία, αυτά άμα θες η καλύτερη αερόβια γίνονται

    Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις βάρη, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς και να οργανώσεις λίγο διαφορετικά το πρόγραμμά σου γιατί αφού μπορείς να χωρέσεις τις αερόβιες, μπορείς να χωρέσεις και τα βάρη.

    Αυτό από μένα και καλό κουράγιο.
    Last edited by stepan4; 27-09-12 at 01:43.

  3. #3
    New Member darksniper87's Avatar
    Join Date
    05-05-11
    Location
    Κύπρος
    Posts
    56

    Default

    Δεν μας είπες ποιος είναι ο στόχος σου

  4. #4

    Default

    κοιτα ειμαι 70 κιλα..περσυ τετοιον καιρο στα 62 κιλα ειμαι φουλ γραμμωση..στοχος ειναι να κανω μια διατηρηση μυικης μαζας οσο το δυνατον μπορω και παραλληλα να χασω οτι λιπος μπορω..

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Εγω θα ελεγα να ευχαριστηθειτε την ηληκια σας, η καλυτερη ηληκια ειναι μεχρι τα 18 για μενα, μετα αρχιζουν οι υποχρεωσεις και οι δυσκολιες, με λιγα λογια μετα βγαινεις στη ζωη, εκτος αμα εισαι λιγο καλομαθημενος και την περνας ζαχαρη με τα χρηματα των γονιων μεχρι τα 25 π αμα τα εχεις καλα κανεις.

    και τι δεν θα εδεινα για να ειμαι παλι 15-16 χρονων, αν και δν ειμαι μεγαλος, 22 ειμαι.. τοτε δεν ειχα ουτε αγχος για την δουλεια, ουτε αγχος να βρω δευτερη δουλεια για να μπορω να ζω σαν ανθρωπος και να πληρωνω ενοικια κλπ.. τοτε ηταν μονο Γεεεεεελιο και ανοια για τα παντα.

    η καθε ηληκια εχει και τα καλα της , απλα τωρα εγω θα ελεγα κανε την προπονηση που μπορεις, οποτε μπορεις, αεροβιες οποτε εχεις ορεξη, ουτως ή αλλως 70 κιλα εισαι και σε ηληκια που ο μεταβολισμος σου ειναι στα καλυτερα του οποτε δν εχεις ιδιαιτερη αναγκη.

    Δωσε μεγαλη εμφαση στις πανελληνιες να περασεις καπου που να θελεις και να σου αρεσει και περνα καλα με τους φιλους σου, ειναι ηληκια που θα σου μεινει αξεχαστη.

  6. #6

    Default

    Ευχαριστώ πολύ φίλε Σταθη , αυτο προσπαθω να κανω.εχω θεση ως προτεραιότητα τις πανελλήνιες και οταν βρισκώ φρι ταημ τοτε το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι η γυμναστική . Χρησιμοποιω πολυ το εξης γνωμικο στη ζωη μου " παν μετρο αριστον"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωι-Απογευμα
    By VLT in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 22-04-09, 18:00
  2. Αεροβική το πρωί
    By shadowman in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 12-09-08, 00:12
  3. Αερόβια το πρωί: Ναι ή Όχι?
    By Feanor in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 24-06-08, 01:13
  4. πρωι στο γυμναστηριο
    By GeorgeGR in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 28
    Last Post: 13-07-07, 04:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •