Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Τραυματισμος

    Χαιρετω!
    Λοιπον...απο που να αρχισω...θα μπω κατευθειαν στο ψητο..
    Εδω και αρκετο καιρο , αντιμετωπιζα προβλημα στο εξης σημειο :
    200732611320_raxis.jpg
    μοναχα στη δεξια μερια της πλατης , διπλα στο σημειο του μειζων στρογγυλου μυ που γραφει η φωτο...στο μπεζ αριστερα του ακριβως...
    Το προβλημα ειναι το εξης...Καθως καθομαι πχ στην καρεκλα , στον καναπε , το συγκεκριμενο σημειο "πιανετε" με την εννοια οτι εαν κανω προς τα πισω ή εαν κανω την κινηση της κωπηλατικης , θα κανει κρακ-κρακ εκεινο το σημειο , με την αισθηση του πονου...οπως κανουμε πχ το κεφαλι αρκετοι κρακ κρακ , εμενα αυτο γινετε στην πλατη καθε τρεις και λιγο καθε μερα καθε ωρα...

    Πηγα σε εναν ορθοπαιδικο , με ψιλαφησε το σημειο , μου εδωσε κατι αντιφλεγμονωδη χαπια και μου εγραψε κατι φυσικοθεραπειες...
    Τελος παντων , πηρα τα χαπια και φτανοντας στην μεση των φυσικοθεραπειων το σημειο εκει ειχε πριστει και καμια βελτιωση..
    Ξαναπηγα στον ορθοπαιδικο , μ εστειλε για ακτινες , οι ακτινες βγηκαν και εβγαλαν μια μικρη μορφης σκολιωσης....πολυ μικρη ομως...και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αυτο , και προφανως δεν προερχεται το προβλημα μου απο τη σκολιωση αλλα ειναι καθαρα μυικο....
    μου εδωσε παλι αλλα χαπια , συνεχισα τις φυσικοθεραπειες και τελειωνοντας προχθες τις φυσικοθεραπειες και λεγοντας και στον ιδιο τον φυσικοθεραπευτη οτι δεν εχω καμια απολυτως βελτιωση , η αντιδραση του ηταν οτι σηκωνει τα χερια ψηλα ...τωρα τι υποτιθετε οτι πρεπει να κανω ρε παιδες?να ξαναπαω στον γιατρο?αδικα χαπακωθηκα...ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΥΤΕ 1%....ΟΥΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ...ετσι γενικα και αοριστα μου εδωσε χαπια , λεγοντας οτι η μονη θεραπεια ειναι τα αντιφλεγμονωδη κι οτι αν μου δινει καποια τα οποια δεν λειτουργουν και δεν δω βελτιωση , τοτε θα μου δινει και αλλα και αλλα , τα οποια ειναι αντιφλεγμονωδη με αλλες ουσιες , μεχρι ωσοτου γινω καλα...

    ευχαριστω και περιμενω την γνωμη σας για το θεμα..
    Last edited by dimitris.king; 27-09-12 at 00:44.

  2. #2
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Δεν πάς και σε κανέναν άλλον γιατρό να σε δεί? Ούτε η στάση του φυσιο δεν μου πολύ άρεσε
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  3. #3
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    γ..... φαρμακοβιομηχανια

    ο 1ος ορθο τι διαγνωση ειχε στο παραπεμπτικο που σου εδωσε για να πας στον φυσιο;

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χμμμ...Μοιάζει για trigger point....

    Ρε Δημήτρη, για ζήτησε από κάποιο μέλος της οικογένειάς σου να ψηλαφίσει και να ζουλήξει απαλά το σημείο που πονάς. Μήπως πιάνει κάποιον "κόμπο" στο σημείο ? Μήπως το παραζόρισες από κάποια άσκηση ? Μονόζυγο, κωπηλατική, εκτάσεις πίσω ώμων ??
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Default

    Το εχουμε κανει , αν το ψηλαφισει κανεις μπορει να διακρινει οτι υπαρχει κατι σαν εξογκωμα σε εκεινο το σημειο...παρολα αυτα εχω σταματησει τα βαρη απο τελη Μαιου...μονο τρεξιμο κανω και λιγα πραγματα απο "βαρη"(push ups,ελξεις μονοζυγοκλπ)

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    ΟΚ. Τότε, πες σε κάποιον από την οικογένεια, να πιέσει με αυξανόμενη δύναμη και κυκλική κίνηση την ευρύτερη περιοχή που έχεις την ενόχληση, μέχρι να νιώσεις τον ελάχιστο πόνο. Τότε θα πρέπει να κρατήσει σταθερή τη δύναμη, για 45 δευτερόλεπτα. Αυτό ας το κάνει 4-5 φορές. Μετά βάλε στο σημείο πάγο για 15 λεπτά. Αυτό κάνε το 3 φορές τη μέρα. Λογικά σε λίγες μέρες θα έχει περάσει....

    Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση, πήγαινε σε γιατρό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7

    Default

    ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω αν και δεν ειμαι αισιοδοξος διοτι και στην φυσικοθεραπεια , με μηχανηματα και ποσες φορες με πατουσε εκει και αποτελεσμα δεν ειδα..

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι αλλά με τι σε πατούσε ρε Δημήτρη, και πόσο σε πατούσε.... αυτά έχουν σημασία φίλε μου... τέλος πάντων, κάνε μια δοκιμή και τα λέμε πάλι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9

    Default

    Καλώς απο αυριο ξεκιναω και θα ποσταρω τα αποτελέσματα μετα απο μερικες μερες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμος
    By hellin in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-09, 03:30
  2. Τραυματισμός
    By KAGE69088 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-08, 23:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •