Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default Σκέφτομαι να αρχίσω Kick Boxing

    Χαίρετε παιδιά. Είμαι 15 στα 16 χρονών(Μαθητής Α' Λυκείου) και σκέφτομαι να ξεκινήσω kick box. Μένω Θεσσαλονίκη και βρήκα το armagos gym. Ποια η γνώμη σας; Αξίζει να ξεκινήσει κάποιος; Επιπλέον, επειδή πηγαίνω γυμναστήριο, τα δίδακτρα του κάθε μήνα θα συμπεριλαμβάνουν και πρόσβαση σε γυμναστήριο; Αν ξέρετε περίπου στο πόσο κυμαίνονται οι τιμές θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε. :)

    Υπάρχει μόνο ένα θέμα που με απασχολεί. Θα κινδυνέψει η σωματική μου ακεραιότητα; Δεν θα έχω πρόβλημα ξέρω γω να πονάω στη μέση ή να πιαστώ κάπου αλλά θα έχω αν φάω μία και σπάσει καμιά μύτη η πρηστεί το μάτι μου...

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Αν σ'αρέσει το κικ ξεκίνα.
    Για τιμές ρώτα στο ίδιο το γυμναστήριο για να δεις αν περιλαμβάνεται και το κικ στην τιμή.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάθεις.Από μια μπουνιά μπορεί να σου σπάσει η μύτη μέχρι να σου ανοίξει το μάτι.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Θέλω μωρέ αλλά πρέπει να πείσω τους γονείς μου γιατί θα φοβηθούν το ρίσκο των επιπτώσεων που μπορεί να έχει. Θα ρωτήσω το γυμναστήριο.

    Για αυτά που περιγράφεις στις απλές προπονήσεις δεν λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα προστασίας;

  4. #4
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Οι γονείς σου λογικό να φοβούνται!
    Πίστεψε με ήμουν μπροστά σε αρκετά ατυχήματα όσο έκανα κικ.
    Στις απλές προπονήσεις τι εννοείς αν λαμβάνονται μέτρα προστασίας?Άμα παίζεται πόδια επικαλαμίδες στα χέρια γάντια,μπαντάζ.Κάσκες και τέτοια (για το κεφάλι) φοράς μόνο σε σπάρινγκ(όταν παίζεται στο ρινγκ μέσα).
    Κοίτα στη σχολή που θα πας να ξέρει ο δάσκαλος από πρώτες βοήθειες!Και γενικώς να κοιτάξεις καλά πως λειτουργεί στην προπόνηση...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Πρέπει να βρω τρόπο να τους πείσω...

    Με καλύπτουν αυτά. Απλώς είδα πριν 1 εβδομάδα περίπου να έρχεται ένας φίλος μου στο σχολείο με ένα αριστερό μάτι παραμορφωμένο. Πολύ άσχημο θέαμα. Όλο πρησμένο. Αλλά αυτόν τον χτύπησε και ο προπονητής του και έγινε έτσι.

    Και πως θα το μάθω αυτό; Θα ρωτήσω τα άλλα παιδιά εκεί αν ξέρει τα παραπάνω που ανέφερες, τον τρόπο που λειτουργεί κτλ;

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Εγώ όσες φορές και να έκανα ποτέ δεν μελάνιαζα
    Τι με το δάσκαλο(με είχε κάνει τόπι στο ξύλο για να μάθω) τι με άλλους...Τίποτα!
    Τους γονείς σου τρόπο να τους πείσεις σίγουρα θα βρεις.
    Αυτό που σου είπα θα το μάθεις παρακολουθώντας τον ίδιο τον δάσκαλο την ώρα της προπόνησης.Με απλά λόγια θα ζητήσεις να δεις απλώς!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Αυτά είναι. Έτσι και εγώ θα ήμουν πολύ ΟΚ. :P

    Ελπίζω τους νέους να τους παίρνουν χαλαρά και όχι αμέσως στα δύσκολα και βαρεθώ να τρώω ξύλο από τις πρώτες 1-2 εβδομάδες.

    Σωστά τα λες. Μπορώ να πάω μια μέρα δοκιμαστικά και να παρακολουθήσω και να δοκιμάσω ο ίδιος.

    Πάντως είναι και το οικονομικό το ζήτημα. Στο γυμναστήριο πλήρωνα 20 ευρώ. Εκεί θα'ναι παραπάνω και ίσως αυτό κάνει τους γονείς μου να αρνηθούν. :/

  8. #8
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Εγώ πάλι ήθελα να κάνω μελανιές για να φαίνεται πως είμαι άγριος!
    1-2 βδομάδες να ξέρεις πως θα κάνεις τα βασικά βήματα.(πως βαράμε,στρίβουμε κλπ).
    Αν είναι καλός ο δάσκαλος θα σε βάλει με άτομα του ίδιου επιπέδου με εσένα όταν ξεκινήσεις κανονικά.
    Κανένα 40αρι υπολόγισε και τα 2 μαζί!Τόσο είναι συνήθως...(σου μιλάω γιατί στα περισσότερα γυμ. που γνωρίζω έτσι είναι).

    Υ.σ.Αν τελικά αποφασίσεις και γραφτείς στείλε μου μήνυμα να σου πω μερικά τιπς που θα σε κάνουν καλό από την αρχή και θα φτάσεις σε πολύ καλό επίπεδο γρήγορα.(αν κατέβεις αγώνες κιόλας να ξέρεις πως στις πρώτες θέσεις παίρνεις και μόρια).

  9. #9
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Ωραία. Και αν δεν με βάλει με ίδιου επιπέδου θα παραπονεθώ. :P

    Είπαμε, να φάω ξύλο αλλά όχι και να ρεζηλευτώ μιας που δεν θα βλέπω από που μου έρχονται.

    Σε ποιες περιπτώσεις ισχύει αυτό; Εγώ πάω σε Δημοτικό Γυμναστήριο(Του Δήμου)... Φαντάστηκα ότι θα πήγαινα σε ξεχωριστό που είναι μόνο για Kick boxing και ίσως να περιελάμβανε γυμναστήριο. Όχι το ανάποδο.

    Αυτό με τα μόρια δεν με πολύ τρελαίνει. Και προς το παρών αναμφίβολα δεν σκέφτομαι για αγώνες. :P

    Πάντως άμα ξεκινήσω θα σου στείλω ΠΜ για τα tips.

  10. #10
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Άμα έχεις σωστά τα χέρια σου στην θέση της άμυνες η μπουνιές θα σκάνε στα χέρια σου.
    Υπάρχουν γυμναστήρια που έχουν και κικ , υπάρχουν και κικ που έχουν γυμναστήριο!
    Ψάξε βρες κάτι από τα 2 και σύγκρινε τιμές.
    Άμα είσαι καλός σκέψου το και για αγώνες...

  11. #11
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Οπότε το συζητάω πρώτα με τον πατέρα μου ώστε να έχω το υπέρ έπειτα με τη μητέρα μου που σίγουρα θα διαφωνήσει και θα με πει τρελό και έπειτα κάνω μια ερευνούλα για να βρω ένα στα μέτρα μου. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε μου. :)

    PS:Για αγώνες θα δούμε αργότερα... Ίσως υπάρξει μια πιθανότητα.

  12. #12
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Πες τους ότι καλύτερα να ξέρουν ότι ασχολείσαι με κάτι τέτοιο παρά ότι γυρνάς με άσχημες παρέες!Πιάνει...
    Τίποτα.Για αγώνες σκέψου το...

  13. #13
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Πίστεψε με δε νομίζω να τους αρέσει κάτι τέτοιο. Έχω ένα μεγαλύτερο αδερφό, πρότυπο... Αριστούχος φοιτητής, υποτροφίες για εξωτερικό και δε θα πιάσει κάτι τέτοιο. Αλλά πρέπει να τους θυμίσω μια περίοδο που ήταν στα 16-17 και είχε γίνει θηρίουκλας στο γυμναστήριο. Ίσως το εκλάβουν και αρνητικά πάντως αν τους το πω αυτό. :P

    Άμα ξεκινήσω και δω ότι τα πηγαίνω καλά θα το δω. Πάντως έχω ψηθεί άγρια. Από δω και πέρα εξαρτάται από τους γονείς μου

  14. #14
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Εσύ ξέρεις τι θα τους πεις .
    Άντε με το καλό!

  15. #15
    New Member
    Join Date
    01-10-12
    Posts
    19

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ ξανά. Καλό μεσημέρι. :)

  16. #16
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Παρακαλώ.Επίσης :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kick Boxing
    By uri boika in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 14-01-12, 11:29
  2. MMA Vs Kick Boxing
    By Myrw in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 3
    Last Post: 12-10-10, 03:22
  3. Thai Boxing και Kick Boxing
    By ShadowReaper in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-06, 23:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •