Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 52 of 52
  1. #31
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    Γεια σου Ειρηνη και να σε ρωτησω αν μπορω να το κανω για τα ποδια που χρειαζομαι ογκο και αν ναι ποσες φορες την εβδομαδα και για ποσο.Εχω αρχισει βαρη 2 μηνες για την συγκεκριμμενη μυικη ομαδα.Σ'ευχαριστω.

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by thanasis843 View Post
    Γεια σας, ειμαι 16 χρονων και πηγαινω γυμναστηριο 1.5 χρωνο συστιματικα μπορω να το κανω αυτο το προγραμμα ροταω λογο ηλικιας.
    Θανάση, αν πηγαίνεις συστηματικά 1μιση χρόνο γυμναστήριο, ναι μπορείς να εφαρμόσεις την τεχνική rest pause, αλλά θα σου έλεγα να την εφαρμόσεις ως εξής: στο τελευταίο σετ κάθε άσκησης διάλεξε βάρος και εύρος επαναλήψεων που να ξέρες πως δεν θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις. Πχ μπορείς να κάνεις 12 επαναλήψεις και να βγάλεις μόνο 9. Αφήνεις τα βάρη για 15 δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζεις για άλλες 3. Το ίδιο κάνεις και στο τελευταίο σετ των υπόλοιπων ασκήσεων.


    Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Ειρήνη ακόμα ένα feedback και από μένα...

    Πολύ καλή αιμάτωση και αίσθηση "πριξίματος", παραπλήσια με αυτή των super-set. Είναι σαν να συνδυάζει την κούραση που νιώθεις σε ώμους και χέρια (παίζοντας βαριά κιλά σε 4άρες) με το "κάψιμο" των super-set.

    Προσωπικά πιστεύω ότι 3η άσκηση πιέσεων θα ήταν υπερβολή και επικίνδυνο σε όσους έχουν θέμα με τους ώμους τους (όπως εγώ).
    Η προπόνηση ολοκληρώθηκε με 6 σετάκια flies με διαφορετικές κλίσεις κάθε φορά.

    Σου είμαστε ευγνώμονες...

    Χαίρομαι Στέλιο μου που σου άρεσε, να σαι καλά!! Η μέθοδος αυτή είναι πολύ καλή για αιμάτωση και "ξεκόλλημα". Αλλά χρειάζεται ρέγουλα και όχι συνεχόμενα.

    Quote Originally Posted by stelioscreta View Post
    Γεια σου Ειρηνη και να σε ρωτησω αν μπορω να το κανω για τα ποδια που χρειαζομαι ογκο και αν ναι ποσες φορες την εβδομαδα και για ποσο.Εχω αρχισει βαρη 2 μηνες για την συγκεκριμμενη μυικη ομαδα.Σ'ευχαριστω.

    Στέλιο, για 2 μήνες που γυμνάζεις πόδια είναι πολύ νωρίς να μπεις σε τέτοιες τεχνικές, υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού. Έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα. Δώσε βάση στην σωστή τεχνική, προσπάθησε κάθε φορά να σημειώνεις πρόοδο και να δυναμώνεις. Όταν βλέπεις ότι φτάνεις στο σημείο να κάνεις όλα τα σετ άνετα, τότε στην επόμενη προπόνηση ανέβασε κιλά. Δηλαδή σταδιακή επιβάρυνση.
    Ο όγκος στη φάση που είσαι, θα έρθει με το ανάλογο φαγητό + τα βάρη.
    Last edited by Kardoula; 09-10-12 at 09:05.

  3. #33
    New Member
    Join Date
    04-10-12
    Location
    κρητη/τυμπακι
    Posts
    40

    Default

    Καλημερα και σ'ευχαριστω Ειρηνη.

  4. #34
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-12
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω, θα το δοκιμασω στην επομενη προπονηση στιθους

  5. #35
    New Member
    Join Date
    16-05-12
    Posts
    24

    Default

    Ειρήνη καλησπέρα, το διάλειμα στις επαναλήψεις είναι 20 δευτερόλεπτα όπως είπαμε, ανάμεσα στα σετ ποσο διάλειμα είναι το σωστό?

    Ευχαριστώ γιά τις γνώσεις σου που μας δίνεις.

  6. #36
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Ωωω πολυ καλη αναφορα στο συστημα!
    Clopy-paste και δημιουργια pdf για να το εχω διαθεσιμο!
    Ευχαριστουμε!

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by jackal View Post
    Ειρήνη καλησπέρα, το διάλειμα στις επαναλήψεις είναι 20 δευτερόλεπτα όπως είπαμε, ανάμεσα στα σετ ποσο διάλειμα είναι το σωστό?

    Ευχαριστώ γιά τις γνώσεις σου που μας δίνεις.
    Kαλησπέρα,

    το διάλειμμα ανάμεσα στα σετ κράτα το 2-2.5 το πολύ λεπτά. Σ'ευχαριστώ κι εγώ για τα καλά σου λόγια!

    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    Ωωω πολυ καλη αναφορα στο συστημα!
    Clopy-paste και δημιουργια pdf για να το εχω διαθεσιμο!
    Ευχαριστουμε!

    Κλέψε ελεύθερα

    Να σαι καλά και καλές προπονήσεις!

  8. #38
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ακολουθήστε το για 4 εβδομάδες και μετά επιστρέψτε στο κανονικό σας πρόγραμμα.
    Μπορει να γινει για μια εβδομαδα μεσα στο μηνα;
    Ή ειναι "αναγκαστικο" να παει 4 εβδομαδες;

    Επισης, σε πλατη ποιες ασκησεις θα προτεινες για Rest Pause;
    Ευχαριστω και παλι!

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    Μπορει να γινει για μια εβδομαδα μεσα στο μηνα;
    Ή ειναι "αναγκαστικο" να παει 4 εβδομαδες;

    Επισης, σε πλατη ποιες ασκησεις θα προτεινες για Rest Pause;
    Ευχαριστω και παλι!
    Μπορείς να το εφαρμόσεις για όσο θες. Αν και για μόνο μία εβδομάδα μέσα στο μήνα, δεν θα δεις κάποια διαφορά, μια τεχνική για να δουλέψει χρειάζεται να την κρατάμε για ένα διάστημα. Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο, δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το εφαρμόσεις για μία εβδομάδα.

    Για πλάτη μπορείς να το κάνεις σε όποια άσκηση θες και πιστεύεις ότι έχεις κολλήσει. Πολύ βασικό όμως, να έχεις κάποιον σπόττερ να σε βοηθάει, ώστε να αποφύγεις πιθανό τραυματισμό. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

    Να σαι καλά!

  10. #40
    New Member
    Join Date
    16-05-12
    Posts
    24

    Default

    Ευχαριστώ για όλα

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by jackal View Post
    Ευχαριστώ για όλα
    Nα σαι καλά και καλές προπονήσεις!!!

  12. #42
    New Member NickGrappler's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Patrai
    Posts
    29

    Default

    Να και ενας αργοπορημενος...συγχαρητηρια για το αρθρο Ειρηνη. Το ειχα διαβασει εδω και καιρο αλλα τωρα σχεδιαζω να το εφαρμοσω μιας και ειναι καιρος να αφησω τα super-set για λιγο διαστημα. 2 ερωτησεις απο εμενα: 1) Μιας και ειμαι εκτομορφος υπαρχει περιπτωση να μη δω αποτελεσμα οπως θα επρεπε (πχ αν δεν "φορτωσω" τη ρουτινα με drop set/super-set κτλ δεν βλεπω προοδο στο σωμα μου πλεον ). 2) στο 2ο σετ καθε ασκησης βαζουμε τα ιδια κιλα με το 1ο?

  13. #43
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Nick και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!



    Quote Originally Posted by NickGrappler View Post
    1) Μιας και ειμαι εκτομορφος υπαρχει περιπτωση να μη δω αποτελεσμα οπως θα επρεπε (πχ αν δεν "φορτωσω" τη ρουτινα με drop set/super-set κτλ δεν βλεπω προοδο στο σωμα μου πλεον ).
    Το ότι δεν βλέπεις πρόοδο πάνω σου δεν είναι απαραίτητα επειδή πρέπει να φορτώσεις το πρόγραμμά σου με τόσες τεχνικές.
    Βασικά, τίποτα δεν λειτουργεί μεμονομένα. Όλα είναι αποτέλεσμα συνδιασμών πραγμάτων. Τι θέλω να πω.. Όσα σουπερ σετ/drop set/γιγαντο σετ/ της Παναγιάς τα μάτια σετ να κάνεις, αν δεν το υποστηρίζει η διατροφή σου δεν κάνεις τίποτα.


    Θα μου πεις τώρα, ρε Ειρήνη, προσπαθώ, τρώω, πόσο πια... έχω μπουχτίσει..
    Το ξέρω, είπα ότι είναι εύκολο;

    Για έναν εκτόμορφο, αυτό που θέλει είναι: βάρη με έμφαση σε πολυμυικές ασκήσεις, βαριά κιλά, αύξηση δύναμης, αρκετό -και σωστό- φαγητό, ξεκούραση.
    Και όοοοοοοοοολο αυτό να έχει διάρκεια.
    Σιγά το νέο, θα σκέφτεσαι τώρα Όμως έτσι έχουν τα πράγματα. Δες και σίγουρα σε κάποιο από αυτά θα υστερείς. Κι αν όχι, τότε αυτό που χρειάζεσαι είναι χρόνος και υπομονή.

    Κανένα πρόγραμμα και καμία τεχνική από μόνη της δεν μπορεί να εγγυηθεί αποτελέσματα.

    2) στο 2ο σετ καθε ασκησης βαζουμε τα ιδια κιλα με το 1ο?
    Ναι!

  14. #44
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Ειρηνη, επειδη τελευταια κανω προπονησεις μονος μου, μπορω να χρησιμοποιησω αυτη την παραλλαγη του πεινασμενου φιλου μας(οποιος τον ξερει απο το youtube :P) http://www.youtube.com/watch?v=rk-Li...zMpkkA&index=2

    Y.Γ ευχαριστω!
    Train, past the pain!

  15. #45
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χεχε, ωραίος ο τύπος
    Φυσικά και μπορείς να κάνεις την παραλλαγή, δεν είναι βέβαια στην φιλοσοφία του rest pause, αλλά φαίνεται ότι δουλεύει. Δοκίμασέ το, πάντα στο σμιθ βέβαια, μιας και δεν έχεις σπόττερ.

    Από παραλλαγές και συστήματα, όρεξη να χουμε να κάνουμε

    Καλή επιτυχία!

  16. #46
    New Member
    Join Date
    16-12-12
    Location
    Πατρα
    Posts
    12

    Default

    Πολυ καλό!!! Σε ευχαριστούμε.

  17. #47
    Junior Bodybuilder miron's Avatar
    Join Date
    26-02-10
    Posts
    156

    Default

    Σιγουρα θα το βαλω στο προγραμμα μου! Ευχαριστουμε!

  18. #48
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Kαλησπερα Ειρηνη..θα ειμαι συντομος μιας κ ξερω τον περιορισμενο χρονο π εχεις..κταρχας μπραβο δου αλλη μια φορα!

    1.Η τεχνικη αυτη,ειναι καλυτερα να γινεται σε μια ασκηση καθε φορα η σε ολες μιας μυικης ομαδας?μια φορα σε μια ασκηση(ισιος απγκος),μια στον επικλινη κ μια κατακλινη πχ εναλλαξα ανα εβδομαδα?
    2.,εγω κανω 11 μηνες βαρη κ κανω σπιτι μονος προπο,να την δοκιμασω?στις 3 τελευταιαες ρεπς στο 2ο σετ πχ(π θα βγαινουν κ πιο δυσκολα)θα χρειασω ααπραιτητηα βοηθεια?
    3,Αν εκανα φαιλ,μονος στην τελευταια πενταδα επαναληψεων στο πρωτο κ δευτερο σετ στις καμψεις μπαρα πχ (που μπορω) τι λες?Η μονοσ το 2ο για να μην κουραστω απο το 1ο?
    4.σκεφτομαι να το κανω 4 εβδοαμδες οπως ειπες,αλλα σε 1 ομαδα σε καθε προπο μδηλαδη οτα εχω στηθος -δικεφαλα μονο στο στηθος,συνολο θα βγαινουν 4 rest pause την εβδομαδα.
    5.το προτιμας σε απομοντικες η βασθικες ασκσηεις επρισσοτερο?στις γαλλικες πεισεις σε παγκο δνε μπορω να φησω την μπαρα κ να κανω rest pause?επειδη ειπες οτι δεν μπορυμε
    Last edited by nikos12345678; 14-03-13 at 23:12.

  19. #49
    New Member
    Join Date
    24-10-13
    Location
    munich
    Posts
    6

    Default

    εξαιρετικό αρθράκι!!

  20. #50
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    Μια ερώτηση.. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για αρχή σε μία άσκηση ανά μυική ομάδα.. Γενικά να κάνω εναλλαγές μια στη πρώτη άσκηση μια στη δεύτερη.. Τι λέτε;

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Nα το κάνεις! Μην φοβάσαι να πειραματίζεσαι

  22. #52
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    Σωστό και αυτό! Θα γράψω αύριο εντυπώσεις! :)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 5 Κανονες για μεγιστη αναπτυξη
    By Kos316 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 15
    Last Post: 13-09-18, 17:37
  2. Μυική Υπερτροφία: Μέγιστη Εκμετάλλευση Πρωτεϊνης!
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-10, 21:42
  3. Μέγιστη μυική μάζα?
    By tsofras in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 22-02-06, 23:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •