Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default Κατανάλωση Κόκκινου Κρέατος

    Τα τελευταία 2 - 3 χρόνια μείωσα πολύ την κατανάλωση κόκκινου κρέατος (χοιρινό - αρνί - βοδινό).
    Παλαιότερα κατανάλωνα πράγματι αρκετό.
    Αρχικώς δεν με ένοιαζε και πολύ η μείωση. Άλλωστε δεν γυμναζόμουν.
    Τώρα που έχω ξαναρχίσει την προπόνηση με απασχόλησε το ζήτημα.
    Καταναλώνω πολύ κοτόπουλο, ψάρι (σολωμό και τόνο κυρίως), πολλά αυγά (τα ασπράδια κυρίως) και φυσικά γάλα.
    Το κόκκινο κρέας, για κάποιον περίεργο λόγο ούτε το αποζητώ ούτε μου λείπει. Μάλλον το αποφεύγω.
    Υπάρχει κάποιος με γνώσεις να μου πει αν μπορώ να συνεχίσω με αυτή την διατροφή?
    Μήπως πρέπει να αρχίσω να τρώω πάλι πιο τακτικά κόκκινο κρέας?
    Απλώς διευκρινίζω πως τώρα πλέον τρώω κόκκινο κρέας 2 το πολύ 3 φορές τον μήνα και παίρνω και πρωτεϊνη (isolate).

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αν θελεις την αποψη μου, οχι δεν ειναι απαραιτητο. Προσωπικα τα τελευταια 6 χρονια αντε να εχω φαει 2-3 φορες κοκκινο κρεας κι αυτο απο αναγκη. Οι εξετασεις παντα ειναι καλες στις τιμες που θα μπορουσαν να ειχαν επηρεαστει (σιδηρος, αιματοκριτης κλπ). Βεβαιως καταννοω κι αυτους που το καταναλωνουν καθως εχει εξαιρετικες muscle building ιδιοτητες.

  3. #3
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Αν θελεις την αποψη μου, οχι δεν ειναι απαραιτητο. Προσωπικα τα τελευταια 6 χρονια αντε να εχω φαει 2-3 φορες κοκκινο κρεας κι αυτο απο αναγκη. Οι εξετασεις παντα ειναι καλες στις τιμες που θα μπορουσαν να ειχαν επηρεαστει (σιδηρος, αιματοκριτης κλπ). Βεβαιως καταννοω κι αυτους που το καταναλωνουν καθως εχει εξαιρετικες muscle building ιδιοτητες.
    Δεν υπάρχει θέμα εξετάσεων. Αιματοκρίτης και σίδηρος είναι πολύ καλες οι τιμές.
    Αντιθέτως υπάρχει θέμα χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων.
    Φυσικά δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν το τρώω. Μάλλον σαν ανάπτυξη φυσικής αποστροφής μου φαίνεται.
    Ευχαριστώ πάντως.

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Για την χοληστερινη σου και τα τριγλυκεριδια πολυ μεγαλυτερη ευθυνη εχουν τα σακχαρα και ειδικα οι απλοι υδατανθρακες με τα τεραστια spikes στην ινσουλινη παρα τα κορεσμενα λιπαρα του κοκκινου κρεατος. Για το μονο που θα ανησυχουσα με την συνεχη καταναλωση κοκκινου κρεατος ειναι οι κακοηθειες στο εντερο που εχουν παρατηρηθει. Παρολα αυτα αν δεν σου αρεσει σαν γευση δεν βλεπω πραγματικα κανενα λογο να το καταναλωνεις.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Για την χοληστερινη σου και τα τριγλυκεριδια πολυ μεγαλυτερη ευθυνη εχουν τα σακχαρα και ειδικα οι απλοι υδατανθρακες με τα τεραστια spikes στην ινσουλινη παρα τα κορεσμενα λιπαρα του κοκκινου κρεατος. Για το μονο που θα ανησυχουσα με την συνεχη καταναλωση κοκκινου κρεατος ειναι οι κακοηθειες στο εντερο που εχουν παρατηρηθει. Παρολα αυτα αν δεν σου αρεσει σαν γευση δεν βλεπω πραγματικα κανενα λογο να το καταναλωνεις.

    ....μου εκοψες τα ποδια τωρα ρε Γιωργο...καταναλωνω βοδινο και χοιρινο επι καθημερινης βασης.το μεταπροπονιτικο μου ειναι στις 5 φορες που γυμναζομαι...οι 3 βοδινο και οι 2 χοιρινο...ψαρι πιο σπανια...δωξα ο Θεος οι εξετασεις καλες...αλλα εχασα τον πατερα μου προσφατα απο καρκινο...μιας και κληρονομικα αυτα...οφειλω να πω με ταρακουνισες τωρα...
    Last edited by Leo 11; 06-10-12 at 17:40.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ρε συ Leo, ξερεις οτι δεν κινδυνολογω, το post μου δεν ειχε σκοπο να τρομοκρατησει κανεναν. Αλλωστε ποιος ειμαι εγω να κανω κυρηγμα για υγειινη ζωη με τοσες μλκιες που κανω; Ας μιλησει κανας αλλος καλυτερα. Προσωπικα απο αυτα που εχω διαβασει περισσοτερο, φαινεται οτι η υπερβολικη καταναλωση μπορει να συνδεεται με κακοηθειες ειδικα στο εντερο σε βαθος 10ετιων βεβαια. Απο την αλλη και τι δεν συνδεεται με τον καρκινο σημερα; Αν κανεις αυτο θα παθεις το αλλο, αν κανεις το αλλο θα παθεις εκεινο κοκ. Δεν μπορουμε να ζουμε σε γυαλα και προσωπικα αν θελεις την γνωμη μου δεν θα αλλαζα κατι απο αυτο που κανεις. Θα προσεχα να καταναλωνω καλη ποιοτητα κρεατων και οταν υπαρχει επιλογη, λευκα κρεατα ακομα καλυτερα. Ξαναλεω το κοκκινο κρεας ειναι μαλλον η καλυτερη τροφη που υπαρχει για χτησιμο μυων.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Ρε συ Leo, ξερεις οτι δεν κινδυνολογω, το post μου δεν ειχε σκοπο να τρομοκρατησει κανεναν. Αλλωστε ποιος ειμαι εγω να κανω κυρηγμα για υγειινη ζωη με τοσες μλκιες που κανω; Ας μιλησει κανας αλλος καλυτερα. Προσωπικα απο αυτα που εχω διαβασει περισσοτερο, φαινεται οτι η υπερβολικη καταναλωση μπορει να συνδεεται με κακοηθειες ειδικα στο εντερο σε βαθος 10ετιων βεβαια. Απο την αλλη και τι δεν συνδεεται με τον καρκινο σημερα; Αν κανεις αυτο θα παθεις το αλλο, αν κανεις το αλλο θα παθεις εκεινο κοκ. Δεν μπορουμε να ζουμε σε γυαλα και προσωπικα αν θελεις την γνωμη μου δεν θα αλλαζα κατι απο αυτο που κανεις. Θα προσεχα να καταναλωνω καλη ποιοτητα κρεατων και οταν υπαρχει επιλογη, λευκα κρεατα ακομα καλυτερα. Ξαναλεω το κοκκινο κρεας ειναι μαλλον η καλυτερη τροφη που υπαρχει για χτησιμο μυων.
    ...προς Θεου ρε Γιωργο...ισα ισα που σε ακουω παντα τι λες και ξερω πως πριν να το πεις σιγουρα το εχεις μελετησει...απλα δεν το ειχα υποψη μου αυτο...και με τσιμπησε να σου πω την αληθεια...καλα και γω απο ακροτητες αλλο τιποτα...και οχι μονο σε διατροφη...δεν υπαρχει θεμα να ζουμε σε μια γυαλα και ποτε δεν θα το κανουμε...ειδικα εμεις..αλλα να μαθαινουμε 2 πραγματα περισσοτερα παντα για καλο μας ειναι...και νασαι καλα που μας το εμαθες κιαυτο!οσο απο καταναλωση λευκων κρεατων...αστο...μισο κιλο την μερα κοτοπουλο χωρια βοδινο και συμπληρωματα...

    νασαι καλα ρε συ
    Last edited by Leo 11; 06-10-12 at 18:48.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, Λεό.
    Άλλο πράμα "συνδέεται με καρκίνο", άλλο "προκαλεί καρκίνο".
    Τρώγε τις ίνες σου μαζί με το κρέατάκι σου και μην τρελαίνεσαι, κανείς δεν πέθανε από το κρέας.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, Λεό.
    Άλλο πράμα "συνδέεται με καρκίνο", άλλο "προκαλεί καρκίνο".
    Τρώγε τις ίνες σου μαζί με το κρέατάκι σου και μην τρελαίνεσαι, κανείς δεν πέθανε από το κρέας.
    ...χαχαχα...ρε παιδια δεν τρελλαθηκα!!!απλα ηθελα να μαθω 2 πραγματα για αυτα που ειπε ο Γιωργος...ουτως η αλλως...και στην κολαση θα σκουοταρω παλι!!!!

    ...προσπαθουμε απλα να απορροφησουμε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορουμε...και αυτο θα κανουμε συνεχεια...ειτε μας ενοχλουν ειτε οχι...!!!δεν υπαρχει κανενα θεμα!απλα μαθαινουμε
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Γιώργο ποια είναι η γνώμη σου γενικά για το ψήσιμο και γενικά ξεπάγωμα του κόκκινου κρέατος;; αυτά που έχουν πει άτομα που εμπιστεύομαι είναι ότι από την στιγμή που θα βγει το κόκκινο κρέας από την κατάψυξη πρέπει να μείνει όσο το δυνατόν λιγότερο έξω..με λίγα λόγια πρέπει αμέσως να ξεπαγωθεί στον φούρνο μικροκυμάτων και μετά να ψηθεί με τον τρόπο που λέμε "μέτρια"..γενικά ξέρω πως όσο πιο πολύ ψήνεται το κόκκινο κρέας τόσο πιο πολλές τοξίνες και ανθυγιεινές ουσίες "αναπτύσονται"..ποια είναι η δική σου άποψη ρε συ;;
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Συμφωνω απολυτα με τα ατομα που σου το ειπαν. Γενικα ξεπαγωμα πρεπει να γινεται ειτε στο ψυγειο, ειτε στον φουρνο μικροκυματων ειτε σε παγωμενο νερο και οχι σε θερμοκρασια δωματιου. Αυτο εχει να κανει με τα βακτηρια/μικροβια και αφορα ολα τα κρεατα. Αν ξεπαγωνεις με φουρνο μικροκυματων πρεπει να το ψησεις αμεσως μετα το ξεπαγωμα γιατι ενδεχεται κατα την διαρκεια του ξεπαγωματος καποια σημεια του κρεατος να εχουν αρχισει να ψηνονται.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    21-09-10
    Location
    ΚΟΡΩΠΙ
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, Λεό.
    Άλλο πράμα "συνδέεται με καρκίνο", άλλο "προκαλεί καρκίνο".
    Τρώγε τις ίνες σου μαζί με το κρέατάκι σου και μην τρελαίνεσαι, κανείς δεν πέθανε από το κρέας.
    Kαι εγω τρωω συχνα κρεας,αλλα το ιδιο συχνα και ψαρι καθως ασχολουμε με το ψαρεμα.
    Αλλα πιστευω οτι το κρεας εχει κατηγορηθει λογω των ορμονων που βαζουν στα ζωα και οχι για αυτο καθεαυτο το κρεας.
    Και καθως και τα φρουτα πλεον αλλα και τα λαχανικα "μεγαλωνουν" με ορμονες,ειναι αδικο να κατηγορειται το κρεας.
    Χωρις κοκκινο κρεας δεν χτιζεται μυς,η΄να το πω αλλιως πιο καλα με κρεας.
    Καλο ειναι να βαζουμε και αρκετα λαχανικα στην διατροφη μας και να παρακολουθουμε τις τιμες με εξετασεις καθε χρονο.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα συμφωνήσω κι εγώ για το κρέας. Ωραίο τόπικ και ωραίες οι πληροφορίες!!

    Όσο για τα λαχανικά, τα θεωρώ άκρως απαραίτητα(για πολλούς λόγους) σε μια bbing διατροφή πλούσια σε πρωτεϊνες.

  14. #14
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Για την χοληστερινη σου και τα τριγλυκεριδια πολυ μεγαλυτερη ευθυνη εχουν τα σακχαρα και ειδικα οι απλοι υδατανθρακες με τα τεραστια spikes στην ινσουλινη παρα τα κορεσμενα λιπαρα του κοκκινου κρεατος.
    Με συγχωρείς αλλά τι ακριβώς εννοείς? Μήπως ότι το κόκκινο κρέας δεν ευθύνεται για την υπερχοληστεριναιμία? Η υπερινσουλιναιμία ή η υπεργλυκαιμία τελικά σχετίζεται με την άυξηση των λιπιδίων αίματος? Ποιά μελέτη ακριβώς επιβεβαιώνει ότι τα σάκχαρα ανεβάζουν περισσότερο τα επίπεδα χοληστερίνης σε σύγκριση με τα λιπαρά του κόκκινου κρέατος?


    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, Λεό.
    Άλλο πράμα "συνδέεται με καρκίνο", άλλο "προκαλεί καρκίνο".
    Τρώγε τις ίνες σου μαζί με το κρέατάκι σου και μην τρελαίνεσαι, κανείς δεν πέθανε από το κρέας.
    Ποια η διαφορά του "συνδέεται με καρκίνο" και "προκαλεί καρκίνο"? Αξίζει να διαφοροποιηθεί η έννοια κινδύνου όσον αφορά τον καρκίνο?
    Πιθανολογείται ότι η υπερκατανάλωση κόκκινου κρέατος οδηγεί σε καρκίνο, άρα μάλλον κάποιος θα πέθανε.
    Taboo and bodybuilding are not synonymous. Open your mind and follow new pathways of avoiding mediocrity.

  15. #15

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μπορεις να το ψαξεις και μονος σου, ενα απλο search στο google ειναι http://articles.latimes.com/2010/apr...sugar-20100421

  16. #16
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Ενδιαφέρον άρθρο, thanks για το Link. Συνοπτικά λέει ότι τα σάκχαρα αλλάζουν το λιπιδαιμικό προφίλ (μειώνοντας την HDL και αυξάνοντας την "κακή" LDL). Βέβαια συγκρίνει την λιπιδαιμική αλλαγή βάση των λιπαρών που εμπεριέχονται σε τροφές με σάκχαρα και μάλιστα τα θεωρεί ανεξάρτητο παράγοντα αύξησης. Τι όμως ευθύνεται και έχει σημαντικότερη επίδραση στην αύξηση των τριγλυκεριδίων-χοληστερόλης? Τα καθ' αυτά λιπαρά που βρίσκονται στο κόκκινο κρέας ή γενικότερα τα σάκχαρα? Νομίζω το πρώτο σε υγιείς ανθρώπους, διότι αν και ο μηχανισμός φαντάζει άγνωστος ακόμη, συνδέεται άμεσα με το μεταβολικό σύνδρομο και την αντίσταση στην ινσουλίνη. Κυρίως σε διαβητικούς παρατείνει την περίοδο γλυκαμίας και αυξάνει τις γλυκαιμικές αιχμές μετά απο κάθε γεύμα. Εκεί υπάρχει μεγαλύτερη επίδραση των σακχάρων που σχετίζονται άμεσα με την υπερτριγλυκαιριδαιμία. Ίσως όμως να μην είναι το αποτέλεσμα, αλλά η αιτία διότι  όσοι καταναλώνουν πολλά γλυκά είναι συνήθως υπέρβαροι και με χοληστερίνη. Από την άλλη και η υπερινσουλιναιμία αυξάνει το λιπιδαιμικό προφίλ -όπως έγραψες- με αρκετούς μηχανισμούς, ένας εκ των οποίων είναι η αυξημένη και παρατεταμένη δράση της μετά από υψηλές γλυκαιμικές αιχμές (πρόωρος μηχανισμός ανάπτυξης διαβήτη)
    Last edited by Hyperion; 12-10-12 at 12:03.
    Taboo and bodybuilding are not synonymous. Open your mind and follow new pathways of avoiding mediocrity.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Δεν ξερω για ερευνα αλλα εγω εκοψα τα κακα λιπαρα ανεβασα τα καλα λιπαρα εκοψα των Junk υδατανθρακα και τα τρυγλικεριδια ειναι παρελθον το HDL ανεβηκε και η χοληστερινη επεσε κιαλο (λιγο ακομα θα παει κατω απο το κατωτατο) ...

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-11-19
    Posts
    137

    Default

    Σε γενικές γραμμές, αν καταναλώνουμε περίπου 1 με 1,5 κιλό ποντίκι ή σπάλα την εβδομάδα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα; είναι μεγάλη αυτή η κατανάλωση;

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τίποτα δεν θα πάθεις, ούτε αν φας ψάρι, μοσχάρι, αβγά, γιαούρτι...
    Όπως σου έγραψα και στο άλλο τόπικ με τα ψάρια, να έχεις ποικιλία τροφών. Αν το πας έτσι με κάθε τι που τρως, θα σου ρθει τρέλα.

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-11-19
    Posts
    137

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τίποτα δεν θα πάθεις, ούτε αν φας ψάρι, μοσχάρι, αβγά, γιαούρτι...
    Όπως σου έγραψα και στο άλλο τόπικ με τα ψάρια, να έχεις ποικιλία τροφών. Αν το πας έτσι με κάθε τι που τρως, θα σου ρθει τρέλα.
    Σ'ευχαριστώ πολύ! Είμαι παραπάνω αγχωτικός απ'ότι πρέπει!

  21. #21

    Default

    να σας πω την αλήθεια ούτε και εγώ το τρώω και τοσο συχνά και ούτε εμένα μου λείπει και τόσο πολύ. ο σολωμός μια χαρά ειναι


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αντικατάσταση κρέατος με άλλες τροφές
    By george1980 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 29-04-12, 21:09
  2. Κατανάλωση αλατιού
    By mchamil in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 03-11-11, 08:37
  3. Ζύγισμα Κρέατος-Ωμό ή Μαγειρεμένο;
    By ggeorge in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 25-07-11, 18:19
  4. Πρόβλημα με το συκώτι :/ Λόγω κρέατος ;
    By dimitris.king in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-11, 06:17
  5. Κατανάλωση Δεξτρόζης
    By z00mz00m in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-10, 23:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •