Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-02-11
    Posts
    2

    Default Βυθίσεις - Τι πρέπει να ξέρουμε.

    dips.jpg

    Κατ'αρχήν σας χαιρετώ και συγχαρητήρια για το σάιτ. Διαβάζω καιρό το φόρουμ και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι. Αρχίζω με τη συγκεκριμένη άσκηση.

    Η άσκηση αυτή είναι μια από τις καλύτερες για γυμναστική, εξάλλου είναι κοινώς αποδεχτό πως ασκήσεις που έχουν να κάνουν με το βάρος μας - λεγόμενες body weight exercises - είναι πάρα πολύ καλές.

    Κατ'αρχήν όπως όλες οι ασκήσεις έτσι και αυτή χρειάζεται την κατάλληλη γνώση όσον αφορά το πως γίνεται η άσκηση και επίσης χρειάζεται να έχεις ρυθμό και σταθερότητα την ώρα της εκτέλεσης για να υπάρξει αποτέλεσμα.

    Όσοι είναι αρχάριοι πρέπει να αποδεχτούν το γεγονός ότι δεν γίνεται απ'την πρώτη να κάνεις σετ πολλών επαναλήψεων. Η απόδοση στην συγκεκριμένη άσκηση θα ανέβει σταδιακά. Η αρχή είναι πολύ σημαντική. Αρχίζουμε με 3 και 4 επαναλήψεις ή όσες περίπου μπορούμε να βγάλουμε (φτάνει όμως να γίνονται σωστά). Χρειάζεται υπομονή και προηγουμένως θα πρέπει να προηγηθεί μια γενική άσκηση στα χέρια για να μην πιαστούν ή και να τραυματιστούν οι τένοντές μας. Μην ξεχνάτε ότι στην άσκηση αυτή όπως και στις έλξεις σηκώνουμε το βάρος μας. Γι'αυτό καλό θα ήταν όπως είπα και πριν να προηγηθεί ένα διάστημα γενικής ασκήσεως μέχρι να αρχίσετε τις βυθίσεις.

    Ενημερωτικά θα παραθέσω και τον τρόπο εκτέλεσης της άσκησης:

    -Πιάνουμε τις δύο χειρολαβές με τα δύο χέρια και οι καρποί μας να είναι ευθεία.
    -Διπλώνουμε τα πόδια προς τα πίσω έτσι ώστε να εστιάζει καλά το κέντρο βάρους μας.
    -Εισπνέουμε και λυγίζουμε τους αγκώνες και πραγματοποιούμε βύθιση προς τα κάτω και επανερχόμαστε στην αρχική μας θέση εκπνέοντας.

    Προτεινόμενα για μένα σετ και επαναλήψεις είναι 4Χ10.

    Ένα μικρό τιπ για την άσκηση αυτή είναι το κεφάλι μας να βλέπει προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω. Ο λόγος είναι αν πιέσουμε πολύ με το κεφάλι προς τα πάνω υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού των μυών του λαιμού και μπορεί να προκαλέσουμε νευραλγία. Δεν συναντάται συχνά όμως καλό είναι να προσέχουμε.

    Σε αρκετά γυμναστήρια συναντούμε το συγκεκριμένο μηχάνημα και με βοήθεια κιλών και ενός πτησόμενου μαξιλαριού που είναι σαν κάθισμα στο οποίο γονατούμε, πηγαίνουμε κάτω και στην επιστροφή μας δίνει την ώθηση που χρειαζόμαστε για να ανεβούμε. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποίησει ποτέ και δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνει κάποιος γιατί όπως είπα άμα γίνεται η άσκηση σωστά και με ρυθμό έστω και με πολύ λίγες επαναλήψεις θα γίνει δουλειά σταδιακά και θα ανεβαίνει το επίπεδο από μόνο του.

    Άλλοι συγκαταλέγουν την άσκηση αυτή στις ασκήσεις στήθους και άλλοι στις ασκήσεις τρικεφάλων. Τώρα όσον αφορά την επίδραση της άσκησης στο σώμα μας που είναι και η ουσία αποτελεί:

    Στήθος, ώμοι και τρικέφαλοι.

    Η άσκηση αυτή έχει δύο εναλλακτικές μορφές εκτέλεσης: Όσο πιο μπροστά γέρνουμε το κορμί μας την ώρα της άσκησης τόσο πιο πολύ δουλεύουμε το στήθος, κυρίως από τη μέση και κάτω. Όταν το σώμα μας είναι ευθεία τότε δουλεύουμε περισσότερο τους τρικεφάλους μας.

    Όπως είπα και πιο πάνω η άσκηση αυτή προϋποθέτει ένα βαθμό δύναμης στο σώμα μας και γενικά πρέπει να προηγηθεί μια άλφα γυμναστική. Συμβουλή προς αρχάριους στην αρχή αν το γυμναστήριο σας διαθέτει το σχετικό μηχάνημα στο οποίο κάθεσε και σπρώχνεις προς τα κάτω με τα χέρια, θα βοηθήσει αρκετά πριν αρχίσετε να εκτελείτε την άσκηση αυτή.

    Οι πιο προχωρημένοι μπορούν να κρεμάσουν ζώνη με έξτρα βάρος. Επίσης αντι αυτού και περισσότερο για όγκο μπορεί να εκτελείται η άσκηση με πολύ αργό ρυθμό αλλά σταθερά με λίγες επαναλήψεις.

    Αυτά για τις βυθίσεις. Προσωπικά την βρίσκω μια από τις σπουδαιότερες ασκήσεις η οποία βοηθάει και στην έκτελση άλλων ασκήσεων. Αν έχετε σχετική εμπειρία ή κάτι να προσθέσετε εδώ είμαστε.

  2. #2
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Καλημερα!
    Πολυ ομορφο ποστ,μπραβο σου και ευχαριστουμε για τον χρονο σου!
    Αυτη την ασκηση την εχω στην στηθος μου,συγκεκριμενα 2η ασκηση μετα απο επικληνη παγκο.
    Την κανω στην ρωμαικη καρεκλα.Στην εικονα που παρεθεσες ο τυπος κοιταει προς τα εξω,ενω εγω οταν την κανω ειμαι γυρισμενος προς τα μεσα,δηλαδη κοιταω προς την πλατη της ρωμαικης και οχι προς το υπολοιπο γυμναστηριο.1η ερωτηση)Εχει διαφορα αυτο?
    2η ερωτηση) Οι λαβες της ρωμαικης καρεκλας δεν ειναι παραλληλες και ειναι καπως ετσι \ /.Το καλυτερο ειναι οταν δουλευουμε στηθος να πιανομαστε απο την ανοιχτη λαβη?(Η 1η ερωτηση σχετιζεται με την 2η λιγο)

  3. #3
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Δεν υπάρχει διαφορά στο που κοιτάς, αρκεί να γέρνεις το σώμα σου προς τα μπρος για να δουλεύεις περισσότερο στήθος...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  4. #4
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Αυτο το γνωριζω φιλε μου,αλλο ρωτησα ομως,εχει διαφορα εαν θα κοιτας την ρωμαικη ή προς το υπολοιπο γυμναστηριο διοτι οι λαβες δεν ειναι πραλληλες |_| , ειναι καπως ετσι \_/,εμενα μου βγαινει πιο φυσικο να κοιταω την πλατη= _ , του διζυγου,νομιζω πως εχει μικροτερη καταπονηση στους καρπους.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Καταρχην για να δουλεψεις περισσοτερο στηθος το πιο βασικο ειναι να μην ειναι κολλημενα τα χερια στα πλευρα. Να ειναι πιο ανοιχτα δηλαδη. Οταν εχεις τα χερια κολλητα στα πλευρα και το σωμα ευθεια οπως ειπες τοτε γυμναζεις τρικεφαλα.Προσωπικα οταν κανω στηθος λυγιζω τα ποδια πισω σαν αντιβαρο για να παω λιγο μπροστα και οταν κανω τρικεφαλα τα εχω ευθεια κατω
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Oπως και να εχει παιδες,εγω προσωπικα την εχω βγαλει απο το προγραμμα μου
    γιατι πιστευω πως κανει κακο και στους καρπους αλλα και στους τενοντες ο οποιοι
    τεντομενοι δεχονται φορτιο :)

  7. #7
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Απ τις αγαπημενες μου ασκησεις για τρικεφαλα!!

    Λεωνιδα μη το ψαχνεις με τις λαβες,μπερδεμα.Σκεψου μονο,την ιδια λαβη χρειαζεται ενας με υψος 1.70 με καποιον αλλον που ειναι 1.90??Δε νομιζω.

  8. #8
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Απ τις αγαπημενες μου ασκησεις για τρικεφαλα!!

    Λεωνιδα μη το ψαχνεις με τις λαβες,μπερδεμα.Σκεψου μονο,την ιδια λαβη χρειαζεται ενας με υψος 1.70 με καποιον αλλον που ειναι 1.90??Δε νομιζω.
    Ισως εχεις δικιο,δεν το ειχα σκεφτει ετσι:/

  9. #9
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Απ τις αγαπημενες μου ασκησεις για τρικεφαλα!!
    Me too...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  10. #10
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    Ακριβως οπως το ειπες γινεται η ασκηση για στηθος,οταν η λαβη ειναι V πιανει λιγοτερο χερια κ πιο πολυ στηθος,εξω οι αγκωνες,ενω οταν η λαβη ειναι παραλληλη τοτε δουλευεις πιο πολυ τα τρικεφαλα..

  11. #11
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εμενα μου αρεσει ιδιαιτερα για στηθος ,χτυπαει καλα την κατω μερια και δινει αλλη οπτικη αισθηση.

  12. #12
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Παιδιά για αυτές τις βυθίσεις τι λέτε..?
    http://ehomegymexercises.com/wp-cont...ricep-dips.png
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  13. #13
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    οχι αυτες ειναι καθαρα για τρικεφαλα..Βυθισεςι στο διζυγο εννοουν..

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αυτες ειναι καθαρα για τρικεφαλα

  15. #15
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    ετσι οπως λεει ο veggeto αν γινονται σε V λαβη κ εξω αγκωνες πιανει κατω κ μεσα στο στηθος

  16. #16
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by CooperS View Post
    ετσι οπως λεει ο veggeto αν γινονται σε V λαβη κ εξω αγκωνες πιανει κατω κ μεσα στο στηθος
    ακριβως!

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-02-11
    Posts
    2

    Default

    Δεν έχει και πολύ σημασία το που κοιτάς, ναι έχεις δίκιο στην εικόνα βλέπει προς τα έξω, δεν το είχα προσέξει. Εγώ βλέπω πάντα προς τα μέσα, όπως τον βολεύει τον καθένα. Στην περίπτωση όμως της V λαβής ναι όντως με την πιο ανοιχτή λαβή δουλεύει περισσότερο το στήθος παρά οι τρικέφαλοι.

  18. #18
    Junior Bodybuilder unlimited's Avatar
    Join Date
    25-10-10
    Posts
    186

    Default

    Πολύ ενημερωτικό άρθρο, ευχαριστούμε!!!!!!!

  19. #19
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Δυστυχώς εγώ την "έπαθα" με αυτή την άσκηση. Μου την έβαλαν στο πρόγραμμα μου πριν κάποιους μήνες. Λίγο το ότι δεν ήξερα πως ακριβώς γίνετε, λίγο το ότι δεν έκανα σωστό ζέσταμα, λίγο το ότι δεν έχω φτάσει σε σημείο να σηκώνω άνετα τον εαυτό μου... Τραυματίστηκα στον αριστερό μου αγκώνα.

    Αποτέλεσμα? Κάθε φορα που κάνω κάποια άσκηση που σχετίζεται με τους αγκώνες "κάμψεις, στήθος, etc..." να μην μπορώ να αποδώσω 100% και να σηκώσω το ανώτατο βάρος που αντέχω καθώς αρχίζει να με πονά ο αριστερός μου αγκώνας, έντονα. Για να κάνω βυθίσεις? Ούτε λόγος, τουλάχιστον προς το παρόν.

    Λέτε να είναι κάτι σοβαρό?

  20. #20
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Πραγματι απο τις καλυτερες ασκησεις αλλα αρκετα επικίνδυνη...
    Εγω δεν την κανω γιατι εχω τραυματισμο στο ακρωμιο κ δεν μπορω πια,αν κ ηταν απο τις αγαπημενες μου...
    Οταν εκανα ανοιχτη την λαβη με επιανε περισσοτερο στηθος,οταν τα χερια ηταν πιο κλειστα δουλευε 3κεφαλα.
    Υπαρχει κ παραλαγη να την κανεις βαζοντας τα ποδια σε ενα παγκο ,το σωμα να ειναι παραλληλο στο εδαφος κ σε εναν αλλο παγκο να ακουμπαμε τα χερια μας (πισ απο την πλατη) κ να κανουμε βυθισεις.Ειναι πιο ευκολη για τους αρχαριους γιατι δεν χρειαζεται να σηκωσεις ολο το βαρος του σωματος οπως στις παραλληλες μπαρες για βυθισεις.
    Ισχυει κ εδω το ιδιο σχετικα με την λαβη κ το πως θα τοποθετησουμε τους αγκωνες κ ολα τα παραπανω που αναφερατε για το αν θα πιανει περισσοτερο στηθος ή 3κεφαλα.

    Ενα τιπ για τις βυθισεις σε παραλληλες μπαρες (σε ορθια θεση δηλ) για οποιον τις ξεκιναει τωρα με σκοπο να βγαζει τις επαναληψεις πιο ευκολα ωστε να "παρει μπρος" το σωμα του ειναι εκει που διπλωνει τα ποδια,να εχει εναν βοηθο που απλα θα του κραταει τα πελματα κ οταν ο ασκουμενος βρισκει δυσκολια να πιεζει λιγο τα ποδια του ωστε να παιρνει βοηθεια για να ανεβει.

    Ευχαριστουμε zvas για το τοπικ,πολυ ωραιο κ καλογραμμενο!

  21. #21

    Default

    Καταπονουν καθολου τη μεση σαν ασκησεις?

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όχι. Εκτός κι αν κάνεις καμιά ταρζανιά....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Τον τρυματισμο του Bisteve δεν τον καταλαβα καλα...πως εγινε και που ακριβως.
    Επειδη κανω περιπου 20 επαναληψεις,ετοιμαζομαι να παρω ζωνη για να προσθεσω κιλα,καλα θα κανω λετε ή ειναι πολλα τα ρισκα για ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ σαυτη την ασκηση;
    Get big or die trying!

  24. #24

    Default

    Αμεσως με καταλαβες χεχε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ομελέτα: η μπάσταρδη (ξέρουμε όμως τη μάνα)
    By Mazda 6 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-05-06, 00:15
  2. Βυθίσεις
    By maxim in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-05, 08:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •