Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Νέος στα συμπληρώματα και στη γυμναστική

    Καλησπέρα με λένε Λουκά είμαι 84 kg 20 χρονών και έχω ύψος 1,79. Έχω ξεκινήσει γυμναστήριο εδώ και κάνα μήνα με στόχο να βάλω για κάποιο χρονικό διάστημα όσο πιο πολύ μυική μάζα μπορώ και μετά από κάποιους μήνες να ασχοληθώ με το κύριο πρόβλημα μου το οποίο είναι το πάχος γύρω από τη κοιλιά. Έχω ξεκινήσει διατροφή σωστή κάθε 3 ώρες και συμπληρώματα όπως:

    Πρωτείνη
    MUTANT WHEY 2270gr

    Αμινοξέα
    SIX STAR AMINO MAX 0.6lb

    Πολυβιταμήνες
    ESSENTIAL MULTI MAXX 60tabs

    Νιτρικο Οξύ
    MUTANT MAYHEM

    1)Και θέλω να ρωτήσω είναι σωστό να κάνεις βάρη χωρίς αερόβια η θα μπορούσα να χάνω και λίγο λίπος από τη κοιλιά παράλληλα με τα βάρη.
    2)Η πρωτεΐνη μου τελειώνει να προτιμήσω μία "βρώμικη" η να πάρω πάλι καθαρή και εάν ναι ποια θα μου προτείνατε ?
    3)Να κάνω χρήση λιποδιαλυτικών θερμογεννετικών τώρα που θέλω να πάρω μυική μάζα η είναι λάθος ?
    Last edited by lookito; 08-10-12 at 13:09.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς όρισες! καταρχήν πόσταρε σε παρακαλώ την διατροφή σου να την δούμε..αν έχεις πάχος στη κοιλιά και ξεκινήσεις να βάζεις κιλά η κοιλιά θα γίνει μεγαλύτερη..πρέπει να φτιάξεις να την χάσεις πρώτα..! Αερόβια πιστεύω ναι πρέπει να κάνεις όταν θες να χάσεις κιλά όμως! Τα συμπληρώματα ήταν λάθος που τα πήρες τώρα στην αρχή! Κάνεις μόνο ένα μήνα γυμναστήριο πρέπει να επιγκεντρωθείς στη διατροφή..! Και βέβαια όχι λιποδιαλύτες ακόμα για να απαντήσω και στην τελευταία ερώτησή σου! Γενικά κοίτα να χάσεις την κοιλιά αν έχεις πρώτα και μετά κάνεις όγκο..!

  3. #3
    laynas's Avatar
    Join Date
    19-08-12
    Posts
    127

    Default

    Θα σου ελεγα να ακολουθησεις μια ισοθερμιδικη διατροφη(για περιπου 2 μηνες),και να τρεχεις 2-3 φορες την εβδομαδα,απο ενα μισαωρω την φορα(αν μπορεις τις μερες που δεν κανεις βαρη,αλλιως μετα τα βαρη).
    Συμπληρωματα θα ελεγα και εγω δεν χρειαζονται(ειδικα για εσενα,πο εχεις 1 μηνα πισω σου),εκτος τις πολυβιταμινες(και παλι αν πηρες ''καλες'',γιατι δεν ξερω τις συγκεκριμενες).
    Πρωτεινη ''καθαρη'',ειναι η καλυτερη επιλογη(αν,βεβαια,δεν μπορεις να την βρεις απο την διατροφη σου).Οι επιλογες ειναι οι κλασικες.Η Whey της on ,instant whey reflex κλπ
    Λυποδιαλυτες δεν χρειαζεσαι.
    Γενικα,τα συμπληρωματα δεν θα σε κανουν ''τερας'' κλπ κλπ.Ειναι ο ενθουσιασμος που υπαρχει για οποιον ξεκιναει,να παρει αυτο εκεινο να φουσκωσει,να δυναμωσει κλπ...Με μια σωστη διατροφη,υπνο,προπονηση, μπορεις να φτασεις σε ενα πολυ καλο σημειο.Οταν φτασεις σε εκεινο το σημειο,και δεν πας παραπανω,ερχονται και τα συμπληρωματα(πχ κρεατινη) ωστε να σε ανεβασουν επιπεδο.

  4. #4

    Default

    Καλώς σας βρήκα έχω πάχος κυρίως γύρω γύρω από τη κοιλιά αυτό που λέμε σωσίβιο και μπούτια η διατροφή μου είναι τόνος μοσχάρι κοτόπουλο σε συνδυασμό με μακαρόνια ρύζια πατάτες βραστές λαχανικά δεν έχω κάτι σταθερό απλά τρώω κάθε 3 ώρες είτε γεύμα είτε πρωτεΐνη.

  5. #5

    Default

    Άρα θα πάρω μία καθαρή πρωτεΐνη της ON θα συνεχίσω να παίρνω τις βιταμίνες και τα άλλα συμπληρώματα που έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ. Να τονίσω πως κάνω χρήση των συμπληρωμάτων 2 βδομάδες. Και θα κάνω αερόβια παράλληλα με τα βάρη. Κοιλιακούς μπορώ να κάνω κάθε φορά που πάω γυμναστήριο η μέρα παρά μέρα. Το πρόγραμμα της γυμναστικής είναι το εξής :
    1 Μέρα Στήθος
    2 Μέρα Πλάτη
    3 Μέρα Ώμους
    4 Μέρα Πόδια
    5 Μέρα Δικέφαλα Τρικέφαλα

    Θα ήθελα και τη γνώμη σας για το πρόγραμμα

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Στο γυμναστήριο που πας έχει γυμναστή, που θα σου φτιάξει ένα πρόγραμμα κατάλληλο για το επίπεδό σου.
    Αν τρως κάθε 3 ώρες και σωστά, τότε είσαι ΟΚ από διατροφή. Το gainer και η πολυβιταμίνη είναι ΟΚ, κράτα τα. Βέβαια μπορείς να πάρεις καθαρή πρωτε'ί'νη και να καλύπτεις τους υδατάνθρακές σου από κανονική τροφή.
    Το νιτρικό κ' οι λιποδιαλύτες δε σου χρειάζονται. Κράτα το για ντεκόρ, πέτα το ή χάρισέ το.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  7. #7

    Default

    Ο γυμναστής μου έχει φτιάξει αυτό το πρόγραμμα. Δεν θα πάρω ακόμα gainer εφόσον πρέπει να έχω αρκετά μεγάλο δείκτη λίπους θα πάρω απλά μια καθαρή πρωτεΐνη της ON


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεος με τα συμπληρωματα...
    By Jimaras619 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-12, 16:17
  2. Νέος Στο Χώρο Νέος Και Στην Παρέα!!
    By kafetzo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 01-02-12, 19:59
  3. Γεια Σας Παιδιά! Νέος Με Απορίες Για Συμπληρώματα
    By virbas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-11, 19:35
  4. Διατροφή -Συμπληρώματα- Γυμναστική,τα αλλάζω όλα;
    By phaedra in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-11, 07:43
  5. Nέος χρήστης και νέος στη γυμναστική
    By rotator in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-11, 01:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •