Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Wink Γειά Σας!! Είμαι Νέα Εδώ :)

    Γεια σας!ειμαι νεα εδω αν και διαβαζω καιρο τωρα τις στηλες..σκεφτηκα ομως πως αν γινω μελος ισως βοηθηθω περισσοτερο!λοιπον ειμαι 1.71 και 56 κιλα...ειμαι κανονικη θα ελεγα..ομως θα η8ελα να φτασω τα 53-54!αυτο π θελω ειναι χασιμο λιπους και συσφιξη!κυριως χασιμο λιπους με εμφαση τους γλουτους και τς πλαγιους κοιλιακους!ξεκινησα τν σεπτεμβρη γυμναστηριο..2 ωρες καθημερινα εκτος σαββατοκυριακου..δυσκολευομαι λιγο στο πως να χωρισω τις ωρες σε αεροβια και βαρη!οσο για τν διατροφη ..πρωινο τρωω μια κουπα γαλα με μια χουφτα δημητριακα και 3 κουταλιες βρωμη..μεσημεριανο τρωω οτι εχει στ σπιτι..σγρα μεσα στν βδομαδα 2 φορεσ ασπρια,1 ψαρι και 2 κοτοπουλο ή μπιφτεκι ή σπανακορυζο αναλογα..και παντα συνοδευω με σαλατα!το απογευμα πριν παω γυμναστηριο τρωω μια μπανανα και αφου γυρναω μετα απο μια ωρα τρωω σχεδον καθε μερα 2 ασπραδια αυγου μαζι με τοστ ή κοτοπουλο με τορτιγια ή φρουτα ή σαλατα ή γιαουρτι με φρυγανιες ..!αν μπορειτε να μ πειτε καποια συμβουλη..ή αν κανω κατι λαθος!θα το εκτιμουσα:) ευχαριστω!

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Γεια σου και καλώς ήρθες!
    Μου φαίνεσαι αδύνατη για τα κιλά σου.Πιστεύω πρέπει να πάρεις μερικά ακόμα.Να αποκτήσεις λίγους μυς.
    Προσπάθησε σε κάθε γεύμα σου να συνδιάζεις πρωτείνη(γαλακτοκομικά,αυγά,κρεατικά,ψάρια,κλπ)-υδατάνθρακα(όσπρια,λαχανικά,φρούτα,βρώμη,μακαρόνια,ρύζι,κλπ).
    Τα βάρη σου να μην ξεπερνούν τα 50 λεπτά.Όταν κάνεις αερόβια μετά τα βάρη κάνε 40 λεπτά.Αν την κάνεις άλλη ώρα κάνε 60 λεπτά.
    Απέφευγε τις φρυγανιές και γενικώς τα ψωμιά και τα επεξεργασμένα δημητριακά.Καλύτερα σκέτη βρώμη...
    Βάλε και 2-3 σαλάτες με ελαιόλαδο...
    Διάβασε και την ενότητα της διατροφής να υπολογίζεις τις θερμίδες και τα μάκρος (πρωτ.-λίπη-υδατ.) που χρειάζεσαι ημερησίως και είσαι οκ!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στους στόχους σ!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    ^^^+1

    Καλώς ήρθες!
    Ρίξε μια ματιά στα sticky αυτής της ενότητας, θα σε βοηθήσουν πολύ.
    Και ήρεμα με τα βάρη. Το περισσότερο δεν είναι και καλύτερο.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Default

    Και ειναι σωστο να κοψω τελειως το ψωμι?αυτο π τρωω ειναι ολικης και τρωω 2-3 φορες τν βδομαδα μια φετα!
    να προτιμησω καποιο πρωτεινουχο ροφημα?επειδη δν πινω καφεδες..θα μπορουσα να παιρνω το ροφημα σα δεκατιανο?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Default

    σας ευχαριστω ολους επισης!:)

  7. #7
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες!

  8. #8
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Αν δεν έχεις άλλη επιλογή για γεύμα μπορείς πχ να τρως ένα σάντουιτς ή και να προσθέσεις σε κάποια γεύματα.
    Με μέτρο όμως !!!
    Αν δεις ότι η διατροφή σου δεν σε καλύπτει από άποψη πρωτεινών παίρνεις και το ρόφημα.Ή εκτός και αν θες κάτι γρήγορο μπορείς να πάρεις και σε αυτήν την περίπτωση.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Default

    θελω κατι γρηγορο γι αυτο!δεν εχω ξανακανει αεροβια ασκηση ..ενα μηνα τωρα ξεκινησα...και εχω μια απορια..γιατι ναι μεν ανεβαινουν οι χτυποι της καρδιας και ιδρωνω φουλ..σωματικα δεν κουραζομαι τοσο..οταν κανω καποιο προγραμμα με βαρη ή pilates νιωθω το καψιμο και το πιασιμο την επομενη μερα ενω με τν αεροβια οχι..
    !ετσι πρεπει να ειναι?δλδ σκοπος τς αεροβιας ειναι να ιδρωσεις μονο ωστε να φυγουν οι τοξινες που λενε??

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Ναι, έτσι πρέπει.
    Οι pilates και τα βάρη είναι για τόνωση και ενδυνάμωση των μυών, δηλαδή για να σφίξεις.
    Η αερόβια ενισχύει το καρδιαγγειακό και το αναπνευστικό σύστημα, δηλ. σου δίνει αντοχή, ενώ βοηθάει στην καύση λίπους.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Default

    σ ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις!ποια η γνωμη σου για το power plate?

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Ποιόν ρωτάς;
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Default

    Ολους:) ποια η γνωμη σας* ?

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Από τη στιγμή που κάνεις βάρη και πιλάτες, δεν σου είναι χρήσιμο. Αν δεν γυμναζόσουν καθόλου και ήθελες να κάνεις μια αρχή χωρίς να κουράζεσαι ιδιαίτερα, θα το συζητούσαμε.
    Γενικά πάντως το powerplate είναι μια εφεύρεση του μάρκετινγκ, πολλά λεφτά για ελάχιστα αποτελέσματα.
    Το προτείνω μόνο αν γουστάρεις το γυμναστή σου και είσαι διατεθειμένη να πληρώσεις για να περνάς λίγη ώρα μαζί του
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    08-10-12
    Posts
    7

    Default

    χαχαχα θα μπορουσα αν δεν ηταν γυναικα η κοπελα!!απλα σκεφτομουν οτι θα μπορουσα να το βαλω στ προγραμμα μαζι με την προπονηση που κανω τωρα!ειμαι ανυπομονη!θελω να ξερω οτι θα δω τα αποτελεσματα που θελω σε ενα χρονο απο τωρα!!:P Μπορει και να λεω πολυ!ευχαριστω παντως!

  16. #16
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Υπομονή και επιμονή και θα πετύχεις ό,τι θες!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεια σας!Ειμαι ο Στελιος
    By Stylianos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 23
    Last Post: 19-06-09, 08:37
  2. Γειά σας! Είμαι η Κάρμεν!
    By carmenitam in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 21
    Last Post: 02-03-09, 11:43
  3. Γεια σας είμαι καινούργιος
    By dlar2 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-06, 18:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •