Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-06-12
    Posts
    12

    Default Πως να φτιάξω την διατροφη μου?

    Λοιπόν δεν ξέρω αν με θυμούνται οι θαμόνες του forum,είχα ένα πρόβλημα με σκαφοειδες στήθος και μπορώ να πω ότι 3 μήνες μετά από τα πρώτα μου post εχω δει μεγάλη αλλαγή δεν εξέλιψε κι όλας αλλά τα πράγματα είναι καλύτερα κάνω από εκείνη την ημέρα που το έγραψα μέχρι και σήμερα μονόζυγο τρείς φορές την εβδομάδα με μια μερα κενο και 2 το σ/κ και μπορώ να πω ότι και το σώμα μου έχει μπεί σε μια χ γραμμή αφού πλέον βλέπω και κοιλιακούς.Τέλος πάντων ζυγίστηκα άπο περιέργια προχθές και ειμαι περίπου στα 60 με 59 κιλα και έχω ύψος περίπου στο 1.79-80.Ειπα λοιπον να δω τι μπορώ να κάνω και με αυτο το θέμα μιας και η ζυγαρία που έχω έχει πάνω ενα πινακα ας πουμε με τις αναλογίες ύψους-βάρους και λέει οτι για το ύψος μου πρέπει να είμαι περίπου 70 κιλά οπώτε και σκεύτηκα το section εδω του φορουμ με την διατροφή και είπα να σας συμβουλευτώ.Τι πρωτείνετε να προσθέσω επίσης ότι προσπαθώ να πάρω κι άλλο σε ύψος όσο μπορώ και πίνω πρωι βράδυ ένα ποτήρι γάλα αξίζει τον κόπο ή όχι?Τέλος να πω ότι θυμήθηκα τα συμπληρώματα διατροφής δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρα με το είδος γυμναστική οπωτε και δεν έδεινα σημασια αλλά μιας και ασχολούμε εστω και έτσι πλέον πρωτείνετε να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο?Τέλος να πω ότι βρήκα κάτι βαράκια παρατημένα στο πίσω μπαλκόνι amila αν δεν κάνω λάθος με ξεχωριστά βαράκια και μπάρα ξέρετε προσθέτεις όσο βαρος θες και τα σφύγκεις με την βίδα στην άκρη να τα εντάξω και αυτά στο πρόγραμμα ή θα υπάρχει πρόβλημα με το ύψος λόγο αυτου που ακουγετε οτι αν κάνεις βαρη δεν ψιλόνεις?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
    Νικος

    αα επισης είμαι στα 18 και παω 19..

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Νίκο.

    Με βάση το ύψος σου χρειάζεσαι ΠΟΛΛΑ κιλά. Παραπάνω από 10.... Είσαι σε καλή ηλικία, οπότε φρόντισε να τρως αρκετά, και να γυμνάζεσαι 3 φορές τη βδομάδα. Πρπσπάθησε να καταναλώνεις 3000-3100 θερμίδες ή τουλάχιστον όσο περισσότερες μπορείς. Όταν και όποτε δεις ότι μπορείς να αυξήσεις τις ποσότητες που τρως, κάνε το, μέχρι να φτάσεις τις θερμίδες αυτές. Να τρως όλες τις καλές τροφές, και ιδιαίτερα γαλακτοκομικά. Το ύψος που είναι γραμμένο στα γονίδιά σου θα το φτάσεις. Από κει και πέρα, δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα....

    Για ασκήσεις σχετικά με τον εξοπλισμό που έχεις, ρίξε μια ματιά εδώ :
    Γυμναστική Στο Σπίτι - Λίστα Με Ασκήσεις

    Και βγάλε ένα πρόγραμμα. Αρχικά, ξεκίνησε με 3 full body προπονήσεις τη βδομάδα, όπου θα κάνεις 1 άσκηση για κάθε μυική ομάδα, και μετά από 4 εβδομάδες, μπορείς να χωρίσεις το σώμα στα 3, ώστε να διαμορφώσεις τις προπονήσεις σου μέσα στη βδομάδα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    21-06-12
    Posts
    12

    Default

    Να ρωτήσω κάτι,μέσω ενός θερμηδομετριτη στο Ίντερνετ είδα ότι το αλεύρι καλαμποκιού το 1κιλο είναι 3600 θερμίδες,δηλαδή αν τρώω την ημέρα μισό κιλό καλαμποκοψωμο θα μπορώ να παίρνω 1700 θερμίδες αν δεν κάνω λάθος που είναι το μισό του κιλου;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    21-06-12
    Posts
    12

    Default

    Παιδιά το καλαμποκόψωμο το δοκίμασα δεν θα έλεγα ότι έχει αποτέλεσμα μια εβδομάδα τωρα.Βλέπω διάφορα προγράματα για όγκο κτλ ειμαι στο 1.81 και 60κιλα κολημμένα δεν ξεκολάει με τίποτα δώστε ένα πρόγραμμα γιατί είδα πολλά εδω μέσα και έχω πελαγώσει αν ειναι δυνατόν χωρίς προτείνες γιατί δεν έχω κάτι απ ότι μπορώ να βρω στο σουπερ μαρκετ απο φαγόσημο ακόμα και πρωτεΪνη αν μπορείτε να μου πείτε για κάτι συγγεκριμένο να το αγοράσω οκ..

    Και πάλι ευχαριστώ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ηρθε και η σειρα μου για να φτιαξω ενα Log! :)
    By aggelos1994 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 927
    Last Post: 27-05-14, 18:38
  2. Μια βοήθεια για το home gym που θα φτιάξω!
    By ironbill93 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-02-12, 01:25
  3. τι πρεπει να ξερω για να φτιαξω μια διατροφη;
    By Xaralampos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-09-11, 21:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •