Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πως σας επηρέαζει στην κοινωνικη σας ζωη το χόμπυ μας?

Voters
265. You may not vote on this poll
  • Καθόλου

    44 16.60%
  • Καθόλου / Δεν κάνω σοβαρή προπόνηση διατροφή

    2 0.75%
  • Λίγο έως μέτρια

    66 24.91%
  • Αρκετά / Δεν με ενοχλεί

    71 26.79%
  • Αρκετά / Ψάχνω τρόπους να το αντιμετωπίσω

    47 17.74%
  • Αρκετά / Έχω βρει τρόπο να τα συνδυάζω "όλα"

    35 13.21%
Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 121 to 150 of 214
  1. #121
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    "ξενερωτος", "σνομπ" και αλλα πολλα που εχω ακουσει κατα καιρους αλλα δεν βαριεσαι κι εγω την λεω σε χοντρους (μηπως κανουν καμια στροφη)
    οπως εκανα κι εγω (ο βασιλιας του καναπε!)
    :D

  2. #122
    Junior Bodybuilder DeeNpee's Avatar
    Join Date
    18-08-13
    Posts
    165

    Default

    ωραιες τοποθετησεις στο θεμα απο διαφορα ατομα...

    οπως εγω δεν ασχολουμαι με το τι τρωνε και τι πινουν, ετσι κ αυτοι δεν θα ασχοληθουν με το τι τρωω και τι πινω. τωρα μπαινω στο 3ο ετος της φοιτητικης ζωης και εχουν καταλαβει απο περυσι που ξεκινησα τις "παραξενιες" μου οσον αφορα το θεμα.
    μια στο τοσο δεν λεω, θα βγω και θα ξενυχτησω αλλα οχι και καθε βδομαδα. 1 φορα το μηνα...αντε 2 αν ειναι ειδικη περισταση.
    χαιρομαι που αλλαξα τροπο ζωης σε σχεση εμ το παρελθον...επινα σε τραγικο σημειο, ετρωγα ο,τι να ΄ναι...ξενυχτια συνεχεια....
    ε τωρα το ακρως αντιθετο. το χομπυ αυτο δεν μου εχει προσφερει μονο μια υγιεινη ζωη και ενα "ωραιο" σωμα...αλλα με εχει ωθησει στο να αναθεωρησω πολλα πραγματα στη ζωη...σχεσεις, συναισθηματα, πραξεις...
    εχω αλλαξει πολυ απ'οταν ξεκινησα και μου το λενε και οι γυρω μου. βεβαια υπηρξε μια περιοδος που το μονο που ηθελα να κανω ηταν να πηγαινω γυμναστηριο και να μην βγαινω με κανεναν. λιγο τα συναισθηματικα, λιγο η μηδαμινη προοδος στο γυμ με οδηγησαν εκει...απορροφηθηκα εντελως και εγινα αντικοινωνικος...
    το μονο προβλημα πλεον, ειναι το οτι υποσυνειδητα αγχωνομαι οταν περναει ωρα και δεν τρωω. δηλαδη αν περασει 3ωρο ξεκιναει το αγχος...το οποιο εχω προσπαθησει να αποβαλλω αλλα δεν...
    νταξει εν ολιγοις, δεν θα πω πως εχει τα καλα του και τα κακα του το αθλημα, γιατι εμεις καθοριζουμε αν εχει αρνητικα ή θετικα. το σιγουρο ειναι τα θετικα...τωρα τα αρνητικα εξαρτωνται απο το τροπο που βλεπουμε τα πραγματα, τους στοχους μας...τη κατανοηση των γυρω μας...αν υπαρχουν τα παραπανω, τοτε μονο θετικα μας προσφερει.

  3. #123
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Πάντως είναι απίστευτο, αντί να τη λέμε εμείς σε εκείνους για τη χάλια ζωή που κάνουν σε όλους τους τομείς (διατροφή, κάπνισμα, καθόλου γυμναστική > παχυσαρκία κτλ.) μας τη λένε αυτοί! Τραγελαφικό!
    Μιχάλης

  4. #124
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    οχι, εγω τους την λεω κανονικοτατα!!!!! :)
    απλα το αντικοινωνικος στο κολανε οταν πας κοντρα στη "μοδα" (καναμε και μοδα την παχυσαρκια σημερα!)
    οπως σιγα σιγα γινεται στροφη και γινονται πλεον αντικοινωνικοι οι καπνιστες ;)
    Last edited by zoro; 25-09-13 at 10:21.

  5. #125
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Το δικό μας πρόγραμμα είναι το φυσιολογικό.

    Οι άλλοι είναι αντικοινωνικοί.

  6. #126
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Οσοι ξεκινησαν σχετικα προσφατα το άθλημα ειναι λογικο να βρισκουν αντιδράσεις απ τον περίγυρο. Δεν τους εχουν συνηθισει έτσι.

    Ασε που αν κρινω απο τα ως ανω ποστ, μάλλον ειναι και λιγο ευέξαπτοι με το πρώτο σχόλιο.
    Σιγα σιγα ολα θα πάρουν το δρομο τους.

  7. #127
    New Member
    Join Date
    22-10-12
    Location
    athens
    Posts
    23

    Default

    Αν ο άλλος προτειμάει να βγει για ένα καφέ για να πει ότι βγήκε ή να λιώνει μίζερα στο σπίτι μπροστά από το fb, αντί να "μπει σε καλούπι" και να "περιοριστεί", πρόβλημά του.. Δεν πειράζει, άμα θέλει θα βρεθείτε στις κενές σου μέρες, αλλιώς από κει παν και οι άλλοι..
    Το χειρότερο νομίζω είναι η ζήλια στο βλέμμα τους όταν αντικρύζουν τις αλλαγές πάνω σου.. τί ζήλέυεις μωρέ??? κάντο κι σύ, απλά!!!

  8. #128
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Πάντως είναι απίστευτο, αντί να τη λέμε εμείς σε εκείνους για τη χάλια ζωή που κάνουν σε όλους τους τομείς (διατροφή, κάπνισμα, καθόλου γυμναστική > παχυσαρκία κτλ.) μας τη λένε αυτοί! Τραγελαφικό!
    Ένα δίκιο ως προς τη ματαιοδοξία και τον καταναγκασμό του "σπορ" έχουνε, δεν μπορείς να πεις. Το αν εμάς μας αρέσει είναι άλλο πράγμα. Και να ξέρετε οι περισσότεροι ειδικά στις μεγαλύτερες ηλικίες μία δε δίνουνε για το αν θα έχουνε γυμνασμένα σώματα. Τους ενδιαφέρει άλλο τόσο όσο ενδιαφέρει και εμένα το κέντημα. Συνήθως βλέπουν τους πολύ γυμνασμένους bbers σαν κάτι παράξενο όπως θα έβλεπαν και ένα ξωτικό.

  9. #129
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    To πόσο κοινωνικός είναι κάποιος εξαρτάται από τον ίδιο περισσότερο ..σίγουρα bodybuilding και έντονη κοινωνική ζωή δεν ταιριάζουν ...Σε όλα πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία όμως.Σίγουρα δεν είναι υγιεινός τρόπος ζωής να ξενυχτάει κάποιος κάθε μέρα σε club να πίνει , να καπνίζει κλπ. Όμως , ούτε ο τρόπος ζωής που θεωρείται " σωστός" στο bodybuilding είναι κατάλληλος .Από το ένα άκρο πάμε στο άλλο...οι μεν "κράζουν" αυτούς που δε βγαίνουν , δε πίνουν και γενικά δε "ζουν" έντονα τη ζωη τους όντας κωλημένοι σε ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής και οι δε κράζουν αυτόυς που πίνουν , καπνίζουν , ξενυχτάνε για τον ανθυγιεινό τρόπο ζωής τους...Σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο το οποίο και στις 2 περιπτώσεις χάνεται.

    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο καθένας πρέπει να ζήσει όπως θέλει τη ζωή του αρκεί να μην βλάπτει τον συνάθρωπο του.
    NO PAIN NO GAIN

  10. #130
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    φιλε μου καλα τα λες,
    ομως οταν βλεπω τον αγαπημενο μου φιλο να εχει προβληματα υγειας με τη ζωη που επελεξε (ή ακομα και η αγαπημενη μου)
    δεν θα κατσω απραγος!
    και οταν επιμενει κιολας οτι περναει καλα και ζει τη ζωη του κλπ κλπ ε τοτε....
    θα με "βλαψει" απιστευτα αν παθει κατι σοβαροτερο και θα το παθει μεγαλωνοντας!
    το μοτο μου "πανω απ'ολα η υγεια" εστω και με το ζορι :)
    Last edited by zoro; 25-09-13 at 13:42.

  11. #131
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-11-09
    Location
    .
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by zoro View Post
    φιλε μου καλα τα λες,
    ομως οταν βλεπω τον αγαπημενο μου φιλο να εχει προβληματα υγειας με τη ζωη που επελεξε (ή ακομα και η αγαπημενη μου)
    δεν θα κατσω απραγος!
    και οταν επιμενει κιολας οτι περναει καλα και ζει τη ζωη του κλπ κλπ ε τοτε....
    θα με "βλαψει" απιστευτα αν παθει κατι σοβαροτερο και θα το παθει μεγαλωνοντας!
    το μοτο μου "πανω απ'ολα η υγεια" εστω και με το ζορι :)
    Χαλάρωσε λιγάκι.
    Για κάποιον άλλο το παν μπορει να ειναι η επιστήμη.
    Πως θα σου φαινόταν να σε υπέβλεπε και να σε λέει "αμόρφωτο"?

    Ας ζήσει ο καθένας τη ζωή που θέλει κι ας αφήσει τους άλλους να ζήσουν τη δική τους.

  12. #132
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Εμένα με κάνουν "αντικοινωνική" οι άπειρες ώρες δουλειάς που μου τρώνε όλη την μέρα...και όχι το γυμναστήριο και η διατροφή.

    Πλέον δεν έχω κολλήματα και τάπερ θα βγάλω στην καφετέρια και όχι θα πω σε έξοδο (και ας ξέρω πως παίζει νάναι και η μοναδική βραδυνή του πσκ) που όμως θα ξέρω εξαρχής πως θα με βρεί το ξημέρωμα...με αποτέλεσμα να χάσω το γυμν και να είμαι κομμάτια την επόμενη. Στην αρχή γονείς/αδέρφια/φίλοι/γνωστοί κοιτούσαν με το βλέμμα "τρελήηηηηηη καμμένηηηηη" τώρα όμως συνήθισαν/ζουν και το θεωρούν δεδομένο.

    Στο θέμα σχέσης είναι περίπλοκα τα πράγματα παιδιά πρέπει ο άλλος/άλλη να μπορεί/θέλει να δεχτεί την καθημερινότητα σου και έχει την διάθεση να γίνει κομμάτι της...αλλά αυτό συμβαίνει με οτιδήποτε ασχολιόμαστε με πάθος στην ζωή μας, αλληλουποχωρήσεις και κατανόηση είναι το κλειδί. Όπως όμως "διεκδικούμε" εμείς τον χρόνο μας για να τον αφιερώσουμε στην γυμναστική/διατροφή κτλ έτσι οφείλουμε να βρίσκουμε και το τρόπο να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο και στα αγαπημένα μας πρόσωπα είτε αυτό λέγεται σύντροφος/οικογένεια/φίλοι κτλ.

    Συνήθως τα αγαπημένα μας πρόσωπα "διαμαρτύρονται" όταν αισθάνονται πως είναι χαμηλά στις προτεραιότητες μας...και εδώ που τα λέμε δεν έχουν και άδικο ορισμένες φορές όταν το κάνουν. Εμείς οφείλουμε να τους συμπεριλάβουμε ενεργά στην καθημερινότητα μας, ακόμα και αν αυτό λέγεται μια γρήγορη συνάντηση έστω και να δεις κάποιον για μισή ωρίτσα, είτε ενα τηλεφώνημα, είτε οτιδήποτε...διαφωνώ με την προσέγγιση "στον κενό χρόνο αν και εφόσον θέλουν...τα λέμε..". Όταν θες κάτι βρίσκεις τρόπους και τα βολεύεις κουτσά στραβά...(αυτό ισχύει και για τις 2 πλευρές), όταν δεν θες απλά το λήγεις. Τα νομίσματα πάντα έχουν 2 όψεις.

    Τίποτα μα τίποτα δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο!! Σκεφτείτε (χτύπα ξύλο) ένα πιθανό τραυματισμό ή οποιοδήποτε τελοσπάντων θέμα που για ένα Χ χρονικό διάστημα θα μας εμπόδιζε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε...τότε δεν θα στραφούμε στα αγαπημένα μας πρόσωπα? Τότε αναγκαστικά που θα μας "περισσεύει" χρόνος...θα βρούμε χρόνο/διάθεση να τους αφιερώσουμε? Δεν είναι χαζομάρα και άδικο απο μέρους μας?

    Συμπέρασμα δικό μου...? Η ζωή είναι τραγικά μικρή για να την σπαταλάμε σε διαφωνίες και γκρίνιες προσπαθώντας να πείσουμε τους άλλους για το εκάστοτε "πάθος" μας...οι αξιόλογοι άνθρωποι που θα περάσουν απο την ζωή μας είναι απειροελάχιστοι...η οικογένεια και οι φίλοι μας ανεκτίμητοι...πρέπει να αισθάνονται την "ουσιαστική παρουσία" μας στην ζωή τους. Όσο ανάγκη τους έχουμε εμείς άλλο τόσο και εκείνοι, ας τους δώσουμε την προσοχή που τους αξίζει και μακάρι να καταφέρουμε να τους μυήσουμε στον υπέροχο κόσμο της άθλησης, της υγιεινής ζωής/διατροφής και της "τρέλλας-κολλήματος" που πάθαμε όλοι μας εφαρμόζοντας την στην καθημερινότητα μας!

    Όσο για εκείνους που κατακρίνουν το οτι τρώμε συχνά γεύματα, δεν πίνουμε αλκοόλ στις εξόδους και είμαστε ξενέρωτοι, λιώνουμε στο γυμναστήριο, μετράμε και τον τελευταίο κόκκο ρυζιού και πίνουμε πρωτείνη κρεατίνη και άλλα τέτοια δαιμονικά "αναβολικά" που θα μας λιώσουν το συκώτι/στομάχι και θα μας οδηγήσουν σε πρόωρο θάνατο απο μυική ελεφαντίαση...πολύ απλά ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ CAIRO.-

    Μυθιστόρημα τέλος.-
    Feel free to scroll down.

  13. #133
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εγώ πλέον έχω αποφασίσει 2 μπυρίτσες από 2 φορές το μήνα θα τις πίνω. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω τέτοιες υπερβολές. Εξ' άλλου χωράνε και εύκολα στα macros μου!
    Μιχάλης

  14. #134

    Join Date
    09-09-13
    Posts
    31

    Default

    Εγω μια φορα την εβδομαδα απο μια βοτκα-σοδα (ελαφρυα που την ζηταω) ζητημα να ειναι 40 θερμιδες... Οποτε 40 θερμιδες την εβδομαδα κλαιν...

  15. #135
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Κανείς δεν έχει δικαίωμα να επιβάλλει στον διπλανό του τον δικό του τρόπο ζωής. Ο καθένας μας έκανε τις επιλογές που έκανε γιατί πιστεύει ότι κάνει κάτι καλό. Αν δεν το νιώθει σωστό, τότε θα ζητήσει μόνος του βοήθεια και συμβουλές. Αν το επιβάλλει (γνωρίζοντας ότι δεν είναι σωστό) τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με ζήλια, "αφού δε μπορώ να φτάσω το επίπεδό σου θα σε ρίξω στο δικό μου", και καλύτερα να κόβουμε λάσπη.

    Δεν υπάρχει ένας μόνο υγιεινός τρόπος ζωής. Εμείς επιλέξαμε το bodybuilding, να ζυγίζουμε και τον κόκκο, να πηγαίνουμε επίσκεψη με το ταπεράκι, να αποφεύγουμε εξόδους για να μην χάσουμε την προπόνηση ή την ξεκούρασή μας αλλά παρόμοια οφέλη θα έχει κι εκείνος που θα αποφασίσει να αλλάξει τη διατροφή του, που θα γραφτεί βόλεϋ ή κολυμβητήριο, που θα πάρει το ποδήλατο για να πάει στη δουλειά. Μόνος του θα δει αν τον καλύπτει κι αν θέλει κάτι παραπάνω κι εμείς, αν είμαστε σωστοί φίλοι/σύντροφοι, θα παραμείνουμε δίπλα του να τον στηρίξουμε όταν το ζητήσει.

    Γενικά δεν είναι καλό να επιβάλλουμε την άποψή μας. Στα μάτια του άλλου δείχνουμε περισσότερο σαν ιεροκήρυκες παρά σαν φίλοι που ενδιαφέρονται.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  16. #136
    Pumping Iron Shepherd's Avatar
    Join Date
    24-02-12
    Location
    Πικέρμι
    Posts
    456

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Εγώ πλέον έχω αποφασίσει 2 μπυρίτσες από 2 φορές το μήνα θα τις πίνω. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω τέτοιες υπερβολές. Εξ' άλλου χωράνε και εύκολα στα macros μου!
    εδώ κολλάει το IIFYM,
    If It Fits Your Macros-Eat that shit
    αφού χάσω τα κιλά που θέλω θα το ακολουθήσω.

  17. #137
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Shepherd View Post
    εδώ κολλάει το IIFYM,
    If It Fits Your Macros-Eat that shit
    αφού χάσω τα κιλά που θέλω θα το ακολουθήσω.
    Καλά αυτό το IIFYM σηκώνει κουβέντα :-D όλα με ισορροπία παίδες και ανάλογα το στόχο.

  18. #138
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    υπαρχουν πολλαπλες αποψεις σε αυτα τα θεματα !! αλλοι ισχυριζονται αν δεν φαω τωρα ποτε θα φαω . αν δεν πιω τωρα ποτε θα πιω κτλ .αλλοι που απλα ψιλοπροσεχουν , κ θα προσεξουν αλλα κ θα βγουν και οι αλλοι , που με τη μεζουρα μετρανε !!! εχω κανει κ τα τρια (λολ) . ποτε δεν αντιμετωπισα απο την παρεα μου προβλημα , ουτε να με πουν ξενερωτο ουτε τπτ , πειραγματα υπαρχουν αλλα μεχρι εκει , το πως θα περασει ο καθενας τη ζωη του δεν πεφτει λογαριασμος σε κανενα !!! οσοι ασχολουνται απλα δεν εχουν κατι καλυτερο να κανουν !!! παρτο κ αλλιως , αν καποιος ασχολειται μαζι σου παει να πει οτι εισαι σε καλο δρομο :P .... αλλα οπως λενε πο αρχαιοι ημων προγονοι !!! Να τα αστρα να και η γλαστρα !!! (ο κηπουρος του Ομηρου το ειπε) .... ο καθενας κουμαντα στη ζωη του !!!

  19. #139
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Δεν επέλεξα ούτε να γεννηθώ, ούτε να πεθάνω.

    Το πως θα ζήσω όμως ανάμεσα το επιλέγω εγώ.

  20. #140
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Delta View Post
    Δεν επέλεξα ούτε να γεννηθώ, ούτε να πεθάνω.

    Το πως θα ζήσω όμως ανάμεσα το επιλέγω εγώ.
    Ο Στουρναρας συμφωνει με αυτο ???
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  21. #141
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Delta View Post
    Δεν επέλεξα ούτε να γεννηθώ, ούτε να πεθάνω.

    Το πως θα ζήσω όμως ανάμεσα το επιλέγω εγώ.

    .....είπε ο ποιητής και μετά έφαγε την ωμή τσιπούρα


    (στο χρωστούσα αυτό, χαχααχαχαχα)

  22. #142
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Έκατσα και διάβασα όλο το topic... γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια απόλυτη θέση στο εν λόγω ζήτημα... είναι θέμα του καθενός το πώς θα το διαχειριστεί, πώς θα οργανώσει τη ζωή, την καθημερινότητα και τις σχέσεις με τους δικούς του ανθρώπους. Βάζουμε προτεραιότητες στη ζωή μας και συγκεκριμένα για το bodybuilding με την ευρεία έννοια, όλα εξαρτώνται από το στόχο του καθενός όπως σωστά είπαν οι περισσότεροι. Εξάλλου ο ίδιος ο όρος του bodybuilding είναι πολύ ευρύς, περιλαμβάνει μια γενικότερη φιλοσοφία όσον αφορά τη σχέση του σώματος με τη γυμναστική και τη διατροφή ως τρόπο ζωής.
    Προσωπικά δεν ψήφισα κάτι, γιατί ακόμα είμαι στο πολύ ξεκίνημα. Ψάχνω, διαβάζω, ενημερώνομαι γενικά και προσπαθώ να βελτιώσω την καθημερινότητά μου και στο θέμα της άσκησης (που γενικά από όταν ξεκίνησα πριν 2 χρόνια περίπου με τη γυμναστική και είδα τι αποτελέσματα έχει και στο σώμα και στην ψυχολογία, ενθουσιάστηκα) αλλά και στο θέμα της διατροφής. Ήδη με το θέμα της διατροφής όλο αυτό το διάστημα τις έχω τις αντιπαραθέσεις μου με τους δικούς μου, και με οικογένεια και φίλες κυρίως γιατί απλά δεν καταλαβαίνουν το λόγο που το κάνεις. Εσύ μπορεί να έχεις στο μυαλό σου ότι θες να συνδυάζεις άσκηση και διατροφή και να φτιάξεις σώμα για τους χ λόγους, γιατί έτσι σου αρέσει, και οι άλλοι να κολλάνε στην εικόνα σου και να σου λένε ''μα είσαι μια χαρά, δεν έχεις πρόβλημα/έχεις περιθώρια να φας ό,τι θέλεις'' κτλ κτλ.
    Το συμπέρασμά μου εμένα είναι ότι απλά κάνει ο καθένας ό,τι τον γεμίζει και τον ευχαριστεί, πόσο μάλλον από τη στιγμή που δεν βλάπτει κανέναν, το διαχειρίζεται έτσι ώστε να διατηρεί τις ισορροπίες που ο ίδιος θέλει και στην τελική, όποιος είναι ευτυχισμένος με τον εαυτό του, το μεταδίδει και στους γύρω του και έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι.

  23. #143
    New Member
    Join Date
    13-06-13
    Posts
    64

    Default

    ΤΟ θεμα ανοιξες φιλε ! Να σας πω την αληθεια φιλοι μου εγω θυσιασα τη ''φοιτητικη'' μου ζωη οταν στο 2ο ετος αποφασησα οτι δε θελω να ειμαι πια χοντρος ! Φιλιες δε χαλασα ...βλεπω τους φιλους μου στη σχολη και για κανα καφε ή σε κανα σπιτι . Καταφερνω εδω και δυο χρονια να κρατησω τη σχεση μου με τη κοπελα μου σε καλα πλαισια (τους 6 τελευταιους μηνες απο αποσταση δυστυχως) και γενικα καταφερνω να ανταπεξελθω σε ολες τις απαιτησεις ! Τα χανγκοβερ ομως ΚΟΜΜΕΝΑ μαχαιρι ακομα και τα καλοκαιρια ! Παρολα αυτα δε το εχω μετανιωσει ουτε για μια στιγμη ! αξιζε το κοπο

  24. #144
    New Member Gelador's Avatar
    Join Date
    26-09-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    5

    Default

    Δεν νομίζω ότι ένα χόμπυ σε κάνει απο μόνο του αντικοινωνικό.Ειδικά όσο μένει στα πλαίσια του "χόμπυ". Είναι οι επιλογές του καθενός που μπορεί να τον απομονώσουν. Τώρα αν κάποιος το βλέπει πιο σοβαρά και πάει για αγώνες και τέτοια, τότε ίσως ένα άπο τα πράγματα που θα πρέπει να θυσιάσει, είναι και ένα μεγάλο μέρος από την κοινωνικής του ζωής.
    it's all about genetics

  25. #145

    Default

    Καλησπέρα, ωραίο θέμα, βλέπω τις απαντήσεις σας και μου αρέσουν. Να πω κι εγώ την "ιστορία" μου όσο πιο σύντομα γίνεται.

    Επηρεάζει αρκετά την κοινωνική ζωή μου αυτός ο τρόπος ζωής, ναι, αλλά δεν έχω πρόβλημα γιατί από τότε που με θυμάμαι σχεδόν μόνος ήμουν. Έχω βγει από παρέα με αυτή την αφορμή αλλά κατάλαβα πως άλλος ήταν ο λόγος, και απλώς βρήκαν ευκαιρία με το lifestyle μου. Όταν δείχνεις πιο ωραίος από κάποιους λογικό είναι να σε αντιπαθήσουν. Είναι πλέον γνωστό.

  26. #146
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Άντε καλέ που κάνει κάποιον αντικοινωνικό.

    πληζ θινκ: είσαι κουκλάρα και κορμάρα. Άμα το κατέχεις κιόλας (=δεν είσαι μονόχνωτη και ξενερουά) πόσο πιο αντικοινωνική μπορείς να είσαι σε σχέση αν είσαι +15 κιλά, με κυτταρίτιδα και χαλάρωση.

    Ομοίως: Αν είσαι γυμνασμένος, βρουτάλ (μπέιζικ φορ μι) και δεν είσαι χαιβάνι πόσο πιο αντικοινωνικός μπορείς να είσαι σε σχέση με τον ίδιο σου τον εαυτό +20 + κοιλιά + πόπό πλακί;;;;

    Δεν ξέρω πόσο σας επιτρέπουν οι αθλητικές σας δραστηριότητες να ξενυχτάτε στα μπαρ και στα μπουζούκια έβρι νάιτ, αλλά νομίζω ότι η συμμετοχή σε παρόμοια ιβέντς είναι θέμα πορτοφολιού.

    Δηλαδή ας έρθει κάποιος αντικοινωνινικός ΒΒ να μου πει ότι έχει να διαθέσει λεφτά για καθημερινές εξορμήσεις σε κλαμπς αλλά δεν του το επιτρέπει το άθλημα.

    ΕΛΕΟΣ. Λεφτά δεν έχουμε να βγούμε από την τρύπα μας, το ΒΒ μας μάρανε.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  27. #147
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Μου αρέσει που όλοι κάνουμε σοβαρή προπόνηση και διατροφή. Πάμε για άγονες λοιπόν...

  28. #148
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι εχω ριξει αρκετες ''πιστολιες'' σε καφεδες κλπ για το γυμν.
    Ολα με μετρο βεβαια...
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  29. #149
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Έκατσα και διάβασα όλο το topic... γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια απόλυτη θέση στο εν λόγω ζήτημα... είναι θέμα του καθενός το πώς θα το διαχειριστεί, πώς θα οργανώσει τη ζωή, την καθημερινότητα και τις σχέσεις με τους δικούς του ανθρώπους. Βάζουμε προτεραιότητες στη ζωή μας και συγκεκριμένα για το bodybuilding με την ευρεία έννοια, όλα εξαρτώνται από το στόχο του καθενός όπως σωστά είπαν οι περισσότεροι. Εξάλλου ο ίδιος ο όρος του bodybuilding είναι πολύ ευρύς, περιλαμβάνει μια γενικότερη φιλοσοφία όσον αφορά τη σχέση του σώματος με τη γυμναστική και τη διατροφή ως τρόπο ζωής.
    Προσωπικά δεν ψήφισα κάτι, γιατί ακόμα είμαι στο πολύ ξεκίνημα. Ψάχνω, διαβάζω, ενημερώνομαι γενικά και προσπαθώ να βελτιώσω την καθημερινότητά μου και στο θέμα της άσκησης (που γενικά από όταν ξεκίνησα πριν 2 χρόνια περίπου με τη γυμναστική και είδα τι αποτελέσματα έχει και στο σώμα και στην ψυχολογία, ενθουσιάστηκα) αλλά και στο θέμα της διατροφής. Ήδη με το θέμα της διατροφής όλο αυτό το διάστημα τις έχω τις αντιπαραθέσεις μου με τους δικούς μου, και με οικογένεια και φίλες κυρίως γιατί απλά δεν καταλαβαίνουν το λόγο που το κάνεις. Εσύ μπορεί να έχεις στο μυαλό σου ότι θες να συνδυάζεις άσκηση και διατροφή και να φτιάξεις σώμα για τους χ λόγους, γιατί έτσι σου αρέσει, και οι άλλοι να κολλάνε στην εικόνα σου και να σου λένε ''μα είσαι μια χαρά, δεν έχεις πρόβλημα/έχεις περιθώρια να φας ό,τι θέλεις'' κτλ κτλ.
    Το συμπέρασμά μου εμένα είναι ότι απλά κάνει ο καθένας ό,τι τον γεμίζει και τον ευχαριστεί, πόσο μάλλον από τη στιγμή που δεν βλάπτει κανέναν, το διαχειρίζεται έτσι ώστε να διατηρεί τις ισορροπίες που ο ίδιος θέλει και στην τελική, όποιος είναι ευτυχισμένος με τον εαυτό του, το μεταδίδει και στους γύρω του και έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι.
    ελενα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.

  30. #150
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos92 View Post
    Η αληθεια ειναι οτι εχω ριξει αρκετες ''πιστολιες'' σε καφεδες κλπ για το γυμν.
    Ολα με μετρο βεβαια...
    xaxaxaxaxax καλο μ αρεσε η εκφρασις.....εγω ειδικα τωρα τα χω πιστολιασει ολα μιας και κανω βασικοτατες προπονησεις σαββατο και κυριακη βραδυ αλλα ετσι μ αρεσει....δε φταιει το bb σε κατι....εμεις τα επιλεγουμε ολα.....δεν το αναλυω καθολου το ζητημα....ψηφισα το ''' αρκετα/δε με ενοχλει''' κι αν υπηρχε επιλογη θα εβαζα ''' πολυ/ δε με ενοχλει καθολου '''


 
Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξεκουραση...ποσο και ποσο συχνα;
    By tattoo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 02-11-07, 06:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •