Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πως σας επηρέαζει στην κοινωνικη σας ζωη το χόμπυ μας?

Voters
265. You may not vote on this poll
  • Καθόλου

    44 16.60%
  • Καθόλου / Δεν κάνω σοβαρή προπόνηση διατροφή

    2 0.75%
  • Λίγο έως μέτρια

    66 24.91%
  • Αρκετά / Δεν με ενοχλεί

    71 26.79%
  • Αρκετά / Ψάχνω τρόπους να το αντιμετωπίσω

    47 17.74%
  • Αρκετά / Έχω βρει τρόπο να τα συνδυάζω "όλα"

    35 13.21%
Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 214
  1. #1
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default Πόσο "αντικοινωνικούς" σας κάνει το χόμπυ μας?

    Αφορμή για το παραπάνω thread στάθηκε μία πρόσφατη συζήτηση με άτομο του χώρου που είχα..
    Πέρα από το Poll θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σας..
    Που σας περιορίζει, πως το αντιμετωπίζετε? Αναφορικά με ώρες ύπνου..διατροφής..μαγειρικής..κούρασης..ελεύθερες γνώμες-απόψεις!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    βασικα ουτε γω δεν με ανεχομαι!!!πως να με ανεχτει η γυναικα και οι φιλοι?μια ζωη με ενα ταπερ στο χερι...χαλω την παρεα επειδει για φαγητο δεν βγαινω καθημερινη...μονο καφε...η γυναικα μου εχει παθει νευρικο κλονισμο να ζυγιζει κρεας ρυζι και πατατα...

    ...ευτυχως υπαρχουν και οι Κυριακες που την βλεπω λιγο πιο χαλαρα την φαση...παω κυνηγι!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα..άλλωστε όπως λέει και το thread είναι χόμπυ..αν μας κυριεύσει το χόμπυ τι να πούμε και για τα πιο σημαντικά της ζωής..κρατώ σταθερό πρόγραμμα γυμναστικής και όσο το δυνατόν καθαρή διατροφή αλλά μέχρι εκεί..υπάρχουν πολλά πιο σημαντικά πράγματα για να θυσιάσω κάποια ασχολία μου,χρόνο και γενικά στιγμές της ζωής μου..
    Last edited by jimbliz; 16-10-12 at 21:39.
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  4. #4
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    καλα φιλε, ανοιξες ΤΟ ΘΕΜΑ! προσωπικα τα πρωτα χρονια ειχα γινει, αξαιτιας αυτου, πολυ αντικοινωνικος σε σημειο να χαλασω μεχρι και σχεσεις..
    τα τελευταια χρονια προσπαθω να προσαρμοζομαι στις εκαστοτε περιστασεις..το παλευω οπως μπορω..
    βεβαια, καποια στγμη που θα προετοιμαζομαι για το Olympia, θα γινω παλι μιζερος!!! χαχαχα!
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  5. #5
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Ας πω και εγώ που άνοιξα το θέμα..προφανώς για να το άνοιξα με προβληματίζει...και εξηγούμαι..
    Δεν έχω πρόβλημα να παρευρίσκομαι σε παρέες-μέρη που πίνουν-τρώνε και εγώ να κρατάω τη διατροφή μου..
    Πίο πολύ με κολλάει ότι βγαίνει η κούραση σε βραδυνές εξόδους αργά καθώς και το γεγονός της διατροφής..αν κάνεις 6-7 γεύματα την ημέρα κάπως λύνεται με ταπεράκαι και φορητό ψυγειάκι (που χρησιμοποιώ) αλλά και πάλι "πρέπει" να κόψεις την παρέα να φας και να επανέλθεις..το έχω κάνει πολλές φορές σε καφέ κλπ..
    Προσωπικά πιστεύω πως ΟΛΑ καλά δεν γίνονται..κάτι πρέπει να θυσιάζουμε πάντα..προς τη μια πλευρά ή την άλλη...

    Και για να ευθυμήσουμε λίγο..άντε να είσαι με καμμιά λουδαπέτα.." μισό..πάω μεχρι το αυτοκίνητο να χτυπήσω κανά ασπράδι και έρχομαι" + τρομερό "perfume" στο come back
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  6. #6
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    ice πλεον με γνωρισες και απο κοντα,θα στο θεσω ετσι

    αν απο καπου χανεις απο καπου κερδιζεις....αν εγω χανω τους φιλους μου επειδη με αποκαλουν ξενερωτο για τον τροπο ζωης μου θα βρω αλλη παρεα που θα εχει κοινα ενδιαφεροντα
    αν χασω καποια κοπελα επειδη αγαπω την γυμναστικη πειτε της να παει να πηδηχτει απο καμια γεφυρα απλα δεν αξιζε.
    ενταξη οπως ειπε κ ο leo πιο πανω δεν βγαινω καθημερινες ουτε πινω σταγονα απο αλκοολ και ειμαι κ περηφανος για αυτο
    οταν καποιοι ειναι εξω κ τα σπανε κ πινουν εγω ειμαι στο κρεβατι μου κοιμαμαι και μεγαλωνω ;)
    πανω απο ολα ειμαι τις γνωμης οτι ο,τι κ αν κανουμε το κανουμε για εμας για τον εαυτο μας αν το κανουμε για αλλους τοτε ειμαστε χαμενοι απο χερι.

    αυτα... η κουβεντα ειναι μεγαλη κ σηκωνει καφε

  7. #7
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Για μένα τα πράγματα πλέον είναι πιο απλά.
    Πριν 7 μήνες θα απαντούσα ότι με δυσκολεύει πολύ το χόμπι. Δυστυχώς τότε κάποια "βαρίδια" όχι μόνο με δυσκόλευαν αλλά είχαν καταφέρει να μου κόψουν ΤΕΛΕΙΩΣ το χόμπυ. Πλέον απαλλάχτηκα και δεν έχω πρόβλημα.

    Κάποτε με τους κολλητούς έχω μικρό προβληματάκι με τις νυχτερινές εξόδους. Κυρίως Παρασκευή - Σάββατο. Και αυτό γιατί το πρόγραμμα κυλά μέσα στο μήνα και η δουλειά μου με "αναγκάζει" σε ρεπό εντός εβδομάδας (ρεπό από προπόνηση). Δεν το αντιμετωπίζω ως εβδομαδιαίο. Έτσι μπορεί Κυριακή να έχω προγραμματίσει προπόνηση. Ένα ξενύχτι το Σάββατο είναι "σκότωμα".

    Το αλκοόλ δεν το πλησιάζω εδώ και 10 χρόνια και αυτό όχι λόγω προπόνησης ή πεποιθήσεων. Απλώς δεν μου αρέσει.

    Την νύχτα την έχω ζήσει από τα 16 και όντας πλέον στα (σχεδόν) 41 δεν μου λείπει καθόλου. Ο ύπνος είναι πιο σημαντικός!

    Ε και μια φορά τον μήνα, αν είσαι προσεκτικός με την διατροφή, δεν χάθηκε ο κόσμος...
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Πάρα πολύ καλό thread Γιάννη, είναι ένα θέμα που με απασχολεί και εμένα εδώ και καιρό. Δυστυχώς η φύση του αθλήματος-χόμπυ με το οποίο ασχολούμαστε συχνά απαιτεί θυσίες που σε απομακρύνουν από την κοινωνική μας ζωή.

    Θα το πιάσω σε τομείς : Στο θέμα της προπόνησης δεν νομίζω πως είναι δύσκολα τα πράγματα. Με σωστό προγραμματισμό μπορείς να χωρέσεις προπονήσεις στο καθημερινό σου πρόγραμμα και να προλάβεις να βγεις και έξω (τώρα έξοδο με έξοδο έχει διαφορά αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα). Πολλές φορές βέβαια προτιμώ μετά την προπόνηση να χαλαρώσω στο PC/καναπέ παρά να τρέχω έξω, κυρίως λόγω κούρασης.

    Στο θέμα της διατροφής μερικές φορές ζορίζουν τα πράγματα. Αποβάλλοντας τα κόμπλεξ του να κουβαλάς τάπερ, νομίζω όμως πως το πρόβλημα γίνεται πιο απλό. Προσωπικά έτυχε να τραβήξω την προσοχή (με την καλή έννοια), επειδή είχα το δικό μου φαγητό μαζί μου. Σε μαγαζιά μπορούμε να παραγγείλουμε perrier/pellegrino/σουρωτή ή καφέ σκέτο ώστε να μην επιβαρύνουμε τη διατροφή μας. Βάζουμε όμως μια άνω τελεία εδώ.

    Το θέμα της ξεκούρασης ίσως είναι το πιο δύσκολο για μένα. Αυτό νομίζω εξαρτάται κυρίως από την ηλικία. Οι μικρότερες ηλικίες ξενυχτάνε περισσότερο σε club κτλ ενώ οι μεγαλύτεροι σε μικρότερο βαθμό αφού έχουν δουλειά και οικογένεια για να φροντίσουν. Εγώ προσωπικά σπάνια θα ξενυχτήσω διασκεδάζοντας γιατί μου χαλάει όλη την επόμενη μέρα (ειδικά όταν είναι μέρα προπόνησης) ούτε τα μπουζούκια/club με εκφράζουν σαν τρόπο διασκέδασης, θα προτιμήσω ένα bar ή μια καφετέρια για να βγω έξω. Αντίθετα μπορεί εύκολα να ξενυχτήσω ακούγοντας μουσική, παίζοντας στο PC, βλέποντας σειρές ή αράζοντας και συζητώντας με την παρέα, αλλά συνήθως κοιτάω να μην έχω προπόνηση την επομένη.

    Τώρα η πιο δύσκολη περίπτωση νομίζω είναι η έξοδος σε ταβέρνες κτλ Η συχνότητα που τρώει ο σύγχρονος Έλληνας έξω είναι μεγάλη ακόμη και με την κρίση. Σε τέτοια περίπτωση εγώ προσωπικά έχω πάρα κάνει πολλές φορές πίσω γιατί ήξερα πως είτε θα πάω και θα κοιτάω τους υπόλοιπους να τρώνε (κάτι που δεν με κάνει να νιώθω άβολα αλλά κάνει τους υπόλοιπους) είτε θα χαλάσω τη διατροφή μου επανηλειμμένα. Άντε να πας μερικές φορές κάνοντας το cheat σου. Και πάλι όμως αυτές είναι λίγες. Παρόμοια κατάσταση αν η παρέα πάει αποκλειστικά για κρασιά/ούζα κτλ. Σε παλιότερο thread που δεν μπορώ να εντοπίσω αυτή τη στιγμή o Γιώργος (megageo) το είχε θέσει περίπου ως εξής -ας με συγχωρέσει που δεν παραθέτω αυτολεξεί τα λόγια του-, που νομίζω με εκφράζει απόλυτα γι' αυτό το θέμα : "Όταν ξέρω ότι οι υπόλοιποι πάνε για τέτοιες μεγάλες κρεπάλες, δεν θα πάω απλά γιατί δεν με σηκώνει το κλίμα ή μάλλον εγώ δεν σηκώνω το κλίμα"

    Πριν πω κάτι τελευταίο για το θέμα, να ξεκαθαρίσω ότι μοναξιά =/= μοναχικότητα. Η μοναξιά προκύπτει από κακή διαχείρηση διαπροσωπικών σχέσεων, η μοναχικότητα είναι προσωπική επιλογή. Νομίζω λοιπόν πως όσοι επιλέγουν το bodybuilding σαν ενασχόληση έχουν μέσα τους από λίγο έως πολύ τη μοναχικότητα και τον εγωισμό (ή καλύτερα το ναρκισσισμό) σαν στοιχείο του εαυτού τους. Δεν μιλάω για τους παραλιάκηδες ή αυτούς που θέλουν να ρίξουν γκόμενα αλλά γιατί αυτοί δεν θα "κολλήσουν", είναι απλώς περαστικοί γιατί δεν έχουν την πραγματική θέληση. Δηλαδή ακόμα και με training partner να γυμνάζεσαι, και πάλι ασχολείσαι αποκλειστικά με τον εαυτό σου και το αποτέλεσμα έχει σημασία για σένα και μόνο για σένα. Ίσως και γι' αυτό σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί φαίνεται περίεργη η όλη προσήλωση.

    Αν ο καθένας βάλει προτεραιότητες στη ζωή του, νομίζω τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Κάθε φορά που λαμβάνεις μια απόφαση, σκέφτεσαι αν σε οδηγεί στην επίτευξη των στόχων σου που έχεις πιο ψηλά αλλά ταυτόχρονα δεν αποκλείει εντελώς την επίτευξη των υπόλοιπων στόχων σου. Σαν προσωπική αρχή όταν θέτω στόχους που δεν έχουν άμεση αναγκαιότητα δηλαδή δουλειά/σπουδές/οικογένεια, έχω ότι οι στόχοι μου πρέπει να εξυπηρετούν πρώτα εμένα και να ευχαριστούν πρώτα εμένα και όχι τους υπόλοιπους, διότι εγώ κοπιάζω γι' αυτούς. Έτσι έχω το bodybuilding ψηλά στις προτεραίοτητες του ελεύθερου χρόνου μου γιατί με ευχαριστεί περισσότερο από όλες τις υπόλοιπες ασχολίες μου, επομένως διατίθεμαι να κάνω αρκετές υποχωρήσεις σε άλλες, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και η κοινωνική ζωή. Τονίζω όμως ότι αυτό εξαρτάται από το άτομο. Για κάποιον άλλο που το κοινωνικό status έχει περισσότερη σημασία, θα κάνει αντίστοιχες υποχωρήσεις στη διατροφή/προπόνηση/ξεκούραση.
    Last edited by stepan4; 16-10-12 at 23:32.

  9. #9
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Βασικά θα έρθω να συμφωνήσω και με τα 2 παραπάνω ποστ..Στεπάν μου αρέσει πολύ η όλη τοποθέτησή σου..γιατί απλά είναι η αλήθεια και άπταται ένα θέμα (ναρκισσισμός) που δεν νομίζω να έχει πιαστεί εδώ μέσα..Αν και αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα..
    Συμφωνώ μαζί σου και είχα δει και εγώ το ποστ του megageo..προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να είμαι ο "ξενέρωτος" της παρέας και να μη φάω κοψίδια..αυτό που νοιώθω είναι ότι οι άλλοι αισθάνονται άβολα + ουσιαστικά δεν μπορείς να δώσεις σε κανέναν, που δεν ασχολείται με το χώρο σοβαρά, να καταλάβει τη ευχαρίστηση σου δίνει να μη φας ή να μην πιείς..Συγκεκριμένα αυτό που νοιώθω ότι "χάνω" είναι τα απρογραμμάτιστα αράγματα σε σπίτια-καφετέρια-μπαρ..Ακόμη και σε αυτά "πρέπει" (νοιώθω ότι θελω) να είσαι οργανωμένος..
    πάντως είναι σίγουρα θέμα προτεραιοτήτων και ΘΕΛΩ του καθενός..πχ. με τον Δύτη φύγαμε μία μέρα από καφε γιατί ήταν η "ώρα" μας να φάμε..απόλυτα νορμαλ και φυσιολογικό, αλλά αυτό ισχύει μόνο σε ομοιδεάτες..

    Για να μη μακρυγορώ...τα μπαρ/ξενύχτια και ποτά τα έχω χορτάσει με το παραπάνω..δεν μου λείπουν/δεν νοιώθω να τα στερούμε...
    το μόνο που "ψάχνω" είναι πως θα μπορέσω να έχω λίγο πιο ευέλικτο πρόγραμμα κάνοντας παράλληλα αυτό που με γεμίζει και με ευχαριστεί...

    Έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως το πως το αντιμετωπίζει/βλέπει ο κάθε ένας σας..
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  10. #10
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    βασικα ειμαστε ανθρωποι με αισθηματα-αναγκες-επιθυμιες!
    δεν ειναι καλο να φτανουμε στα ακρα σε κανεναν τομεα!
    πιστευω πως κ τα ξενυχτια εχουν την γλυκα τους! κ τα κοψιδια χρειαζονται!κ κανα γλυκακι στο προγραμμα ειναι!
    δεν ειναι καλο να ταραζομαστε αμα ξεφευγουμε απο το προγραμμα μας!
    ειναι κακο να ζεις με στερισεις!

    δυστυχως λογω προπονησεων-δουλειας μπορει να δυσκολευομαι ανα διαστηματα να ακουλουθησω σε καποια ξενυχτια!
    στο θεμα της γυμναστικης σιγουρα με θεωρουν υπερβολικη αλλα δεν με νοιαζει γιατι ειναι ο ερωτας μου!!
    οσο για διατροφη οντως καποιεσ φορεσ με θεωρουν υπερβολικη αλλα εμενα ειναι θεμα γουστου κ τροπου ζωης κατα κυριους λογους, οποτε δεν παν να λενε οτι θελουν!
    δεν με κρινω ως ακραια αλλα κ παλι οποιος γουσταρει!οι αλλοι στην ακρη!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    το μόνο που "ψάχνω" είναι πως θα μπορέσω να έχω λίγο πιο ευέλικτο πρόγραμμα κάνοντας παράλληλα αυτό που με γεμίζει και με ευχαριστεί...
    κοιτα ελπιζω για οσα λες μην ειναι καμια πεταλουδα στην μεση γιατι παει αλλου το πραμα ;Ρ

    εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν μπορεις να προλαβεις τα παντα η μερα εχει 24 οχι 500.τι θελω να πω?ειναι οτι απο καπου θα βαλεις παραπανω βαρυτητα και απο καπου θα βγαλεις.ετσι παει δεν γινεται αλλιως αλλος εχει το bb σαν χομπι αλλος ειναι τρελαμενος με την δουλεια του αλλος με τα games αλλος με τα ποτα κ.ο.

  12. #12
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    δεν θεωρω οτι γινομαι αντικοινωνικος ισα ισα μαλιστα καποιες φορες που μετην παρεα που δεν ασχολουνται πεφτει η κουβεντα περι γυμναστικης τους ενδιαφερει να μαθουν δυο πραγματα που γνωριζω περι διατροφης κ.τ.λ.π
    και καμια φορα μπαινουν στο τρυπακι να ξεκινησουν και αυτοι αλλα.......το πολυ ενα μηνα.
    ενταξει οταν βγουμε θα πιω και γω! αλλα καποιες φορες που δεν θελω εκει πεφτει το πειραγμα αλλα δεν τρεχει γιατι κατανοουν την νοοτροπια μου περι αυτου!!
    Last edited by lary2332; 17-10-12 at 01:16.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  13. #13

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    To θεμα ειναι all time classic για αυτους που μπορουν να σκεφτονται και 1-2 πραγματα παραπανω. Ευχαριστω κιολας τα παιδια που θυμουνται μερικα ποστ που εχω κανει για το θεμα. Η αποψη μου παραμενει η ιδια. Προσωπικα με παιρνει η κατηφορα με το "χομπυ" μας και σε συνδυασμο με τις πολλες ωρες δουλειας, η προσωπικη ζωη ειναι ελαχιστη εως ανυπαρκτη. Καλα για καθημερινες δεν το συζηταω απλα δεν υπαρχω ουτε καν για το σπιτι μου ποσο μαλλον για οποιονδηποτε αλλο. Φευγω κατα τις 7+ το πρωι και πολλες φορες οταν κοιταζω ξανα το ρολοι στο σπιτι και εχω τελειωσει τα παντα ειναι μετα τις 11.30 το βραδυ. Οποτε δεν συζηταμε για χρονο διαθεσιμο για οτι αλλο.

    Τα Σ/Κ τωρα προσπαθω καταρχην να αναπληρωσω υπνο, να κανω οτι εξωτερικες δουλειες μπορω να εχω (ψωνια κλπ), μαγειρεμα, καλες προπονησεις και μετα απο ολα αυτα αν υπαρχει χρονος και ορεξη για προσωπικη ζωη οκ. Αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση, ειδικα για σχεσεις κλπ, αν ο αλλος δεν εχει καμια σχεση με το θεμα, αναγκαζεσαι και τον βγαζεις εξω απο ενα πολυ μεγαλο κομματι της ζωης σου γιατι απλα δεν μπορει να το καταλαβει. Αυτο απο οτι εχω δει μεχρι τωρα, ειναι καταδικαστικο για τις σχεσεις, αν ο αλλος δεν μπορει να κατανοησει/συμμετεχει με καποιο τροπο, το πιο σημαντικο κομματι σου (τον τροπο ζωης σου) ....failure waiting to happen

    Την ωρα που το κανω...ολα μοιαζουν σωστα και δεν θα ηθελα να ειναι αλλιως, αν ολα αυτα τα μετανιωσω καποια στιγμη αργοτερα τοτε ας ειναι... θα ξερω ομως τοτε οτι ειχα το μυαλο να τα σκεφτω, απλα εκανα τις επιλογες μου και θα πρεπει να ζησω με αυτες.

    Οχι μονο αυτο, για καποιους απο μας οι επιλογες (εκτος διατροφης-προπονησης) επιφερουν και αλλα πραγματα, αλλα ρισκα, υγειας κλπ. Εκει παλι απολογιστικα θα κριθουν ολα, το μονο που εχω πει στον εαυτο μου οτι δεν θα μπορει να πει ειναι το "Μα δεν ηξερα..."

    Το "χομπυ" μας αν εχεις προσωπικοτητα που εθιζεται ευκολα, σε απορροφα απολυτα, προσωπικα ετσι νιωθω.Εντωμεταξυ ανθρωποι περνανε απο την ζωη μου, ερχονται-φευγουν κλπ, αλλα δεν αλλαζει τπτ.

    Απολογιστικα οταν καποια στιγμη σκεφτω τι εκανα στην ζωη μου, φοβαμαι οτι στην ζυγαρια τα πραγματα που εχασα ισως ειναι περισσοτερα, αλλα ξαναλεω την ωρα που το κανεις ολα μοιαζουν σωστα.

    Τελος να συμφωνησω με τον stepa4 οτι μοναχικοτητα ειναι αλλο απο την μοναξια. Ειμαι μοναχικος, δεν σημαινει οτι νιωθω μονος. Οποιος μετα απο προπονηση ποδια προτιμα να βαλει μια ταινια μονος του, να φαει καλα και ισως και να προσπαθησει να κοιμηθει αντι να βγει με τους φιλους του αλλα δεν νιωθει ασχημα για αυτο, με καταλαβαινει.
    Last edited by megageo; 17-10-12 at 04:09.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    To θεμα ειναι all time classic για αυτους που μπορουν να σκεφτονται και 1-2 πραγματα παραπανω. Ευχαριστω κιολας τα παιδια που θυμουνται μερικα ποστ που εχω κανει για το θεμα. Η αποψη μου παραμενει η ιδια. Προσωπικα με παιρνει η κατηφορα με το "χομπυ" μας και σε συνδυασμο με τις πολλες ωρες δουλειας, η προσωπικη ζωη ειναι ελαχιστη εως ανυπαρκτη. Καλα για καθημερινες δεν το συζηταω απλα δεν υπαρχω ουτε καν για το σπιτι μου ποσο μαλλον για οποιονδηποτε αλλο. Φευγω κατα τις 7+ το πρωι και πολλες φορες οταν κοιταζω ξανα το ρολοι στο σπιτι και εχω τελειωσει τα παντα ειναι μετα τις 11.30 το βραδυ. Οποτε δεν συζηταμε για χρονο διαθεσιμο για οτι αλλο.

    Τα Σ/Κ τωρα προσπαθω καταρχην να αναπληρωσω υπνο, να κανω οτι εξωτερικες δουλειες μπορω να εχω (ψωνια κλπ), μαγειρεμα, καλες προπονησεις και μετα απο ολα αυτα αν υπαρχει χρονος και ορεξη για προσωπικη ζωη οκ. Αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση, ειδικα για σχεσεις κλπ, αν ο αλλος δεν εχει καμια σχεση με το θεμα, αναγκαζεσαι και τον βγαζεις εξω απο ενα πολυ μεγαλο κομματι της ζωης σου γιατι απλα δεν μπορει να το καταλαβει. Αυτο απο οτι εχω δει μεχρι τωρα, ειναι καταδικαστικο για τις σχεσεις, αν ο αλλος δεν μπορει να κατανοησει/συμμετεχει με καποιο τροπο, το πιο σημαντικο κομματι σου (τον τροπο ζωης σου) ....failure waiting to happen

    Την ωρα που το κανω...ολα μοιαζουν σωστα και δεν θα ηθελα να ειναι αλλιως, αν ολα αυτα τα μετανιωσω καποια στιγμη αργοτερα τοτε ας ειναι... θα ξερω ομως τοτε οτι ειχα το μυαλο να τα σκεφτω, απλα εκανα τις επιλογες μου και θα πρεπει να ζησω με αυτες.

    Οχι μονο αυτο, για καποιους απο μας οι επιλογες (εκτος διατροφης-προπονησης) επιφερουν και αλλα πραγματα, αλλα ρισκα, υγειας κλπ. Εκει παλι απολογιστικα θα κριθουν ολα, το μονο που εχω πει στον εαυτο μου οτι δεν θα μπορει να πει ειναι το "Μα δεν ηξερα..."

    Το "χομπυ" μας αν εχεις προσωπικοτητα που εθιζεται ευκολα, σε απορροφα απολυτα, προσωπικα ετσι νιωθω.Εντωμεταξυ ανθρωποι περνανε απο την ζωη μου, ερχονται-φευγουν κλπ, αλλα δεν αλλαζει τπτ.

    Απολογιστικα οταν καποια στιγμη σκεφτω τι εκανα στην ζωη μου, φοβαμαι οτι στην ζυγαρια τα πραγματα που εχασα ισως ειναι περισσοτερα, αλλα ξαναλεω την ωρα που το κανεις ολα μοιαζουν σωστα.

    Τελος να συμφωνησω με τον stepa4 οτι μοναχικοτητα ειναι αλλο απο την μοναξια. Ειμαι μοναχικος, δεν σημαινει οτι νιωθω μονος. Οποιος μετα απο προπονηση ποδια προτιμα να βαλει μια ταινια μονος του, να φαει καλα και ισως και να προσπαθησει να κοιμηθει αντι να βγει με τους φιλους του αλλα δεν νιωθει ασχημα για αυτο, με καταλαβαινει.

    h τελευταια προταση σου περι προπονησης ποδιων φανταζει οαση,,και την περιμενω οσο τιποτα...δεν θελωνα δω και να κανω τιποτα απολυτος

  15. #15
    Junior Bodybuilder Alejandra's Avatar
    Join Date
    10-10-12
    Posts
    247

    Default

    αντικοινωνικούς;.....τι μου θύμισες....όντας αθλήτρια σε πρωταθλητισμό και άριστη στο σχολείο το πρόγραμμά μου ήταν: σχολείο-διάβασμα-προπονηση 3-4ώρες-διάβασμα-σχολείο και κανένα Αγγλικό κάποιες μερες στο ενδιάμεσο....Σαβ/κα φτάναμε κ τις 5-6 ώρες προπονήσεων.....Χριστούγεννα/Πάσχα/Καλοκαιρι κάναμε 2πλές προπονήσεις και προετοιμασίες για αγώνες..... Οπότε στο σχολείο δεν έκανα πραγματικούς φίλους διοτι δεν είχα χρόνο για βόλτες... Με ρωτούν τώρα αν "μετανοιώνω" ή αν θα ξανακανα τα ίδια.....Η απάντηση είναι απλούστατη .... ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ !!!! Ο αθλητισμός σε ωριμάζει (όταν ξέρεις να τον χρησιμοποιείς σωστά), κάνεις μεσα από αυτόν δυνατές φιλίες (την "αδερφή" μου-κολλητή μου ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια την ξέρω) οι οποίοι σε καταλαβαίνουν απόλυτα κ μπορούν ανα πάσα στιγμή να σε βοηθήσουν.....Έχεις περάσει μαζί τους πόνους, τραυματισμούς, κούραση, άγχοι, αστεία, γέλια, χαρές.........Χωρίς να θέλω να φανώ "συντηρητική" προτιμώ τη ζωή που έκανα κ αυτά που μου προσέφερε παρά να καταντούσα όπως βλέπω τώρα τα παιδιά που από τα 13 βγαίνουν, ξενυχτουν, πίνουν και θελουν ακριβά ρούχα-παπούτσια, τελευταίας τεχνολογίας κινητά, ετοιμάζονται με τις ώρες για να είναι "άψογοι" εμφανισιακα στο σχολείο !!!! ...... Έτσι λοιπόν δε θεωρώ ότι μας κάνει "αντικοινωνικούς".... όσοι μας αγαπούν και μας νοιάζονται καταλαβαίνουν κ τις προτεραιότητές μας είτε αυτό λέγεται ώρα προπόνησης είτε τρόπος διατροφής!!!
    Ice .... συμφωνώ στο θέμα ξενύχτια, καφέδες, ποτά ....
    Αυτά από μένα .... μη σας κουράσω άλλο
    ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ

  16. #16
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Μεγαλώνοντας και δημιουργώντας περισσότερες υποχρεώσεις, οικογένεια, παιδιά, γονείς, δουλειά - την οποία μακάρι να έχετε - θα δείτε ότι θα "στρογγυλεύουν οι γωνίες". Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που δεν έπινε θα αρχίσει να πίνει ή κάποιος που δεν έτρωγε σαβούρες θα πλακώνεται στους γύρους. Απλά οι προτεραιότητες θα είναι άλλες θέλετε δε θέλετε.
    Ειδάλως θα πρέπει να μην αποκτήσετε τα προαναφερόμενα γιατί θα δυστυχήσετε και εσείς και οι δίπλα σας.

  17. #17
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Πολύ όμορφες όλες οι τοποθετήσεις σας παραπάνω..
    Το θέμα δεν το άνοιξα επειδή με "χαλάει" αυτό που κάνω..και όπως πολύ σωστά τοποθετήκε ο megageo την ώρα που το κάνεις είναι όλα σωστά! Όπως και στο παρελθόν έκανα πρωταθλητιμσό βόλει..τις ώρες που "ξόδεψα" σε αυτό εντός και εκτός γηπέδων όχι μόνο δεν τις μετανοιώνω αλλά τις αναπολώ κίολας.

    Και προσωπικά το θεωρώ αρετή στις μέρες μας να είναι κανείς "γεμάτος" με τη μοναχικότητά του και όχι με την έννοια του να είναι μόνος προφανώς..Για να μην αναμοχλεύω λόγια των από πάνω..Σίγουρα όλα χρειάζονται και σίγουρα από τη στιγμή που είναι επιλογές μας θεωρώ ότι δεν έχουμε λόγο ούτε μελλοντικά να μετανοιώσουμε για αυτές..
    Σε συνδυασμό με το τελευταίο πόστ του DimitrisK θα σταθώ στο γεγονός ότι σίγουρα έχει τεράστια διαφορά το πόσες άλλες υποχρεώσεις έχει κανείς..και αναφέρομαι προφανώς σε οικογένεια-παιδιά..εκεί αλλάζει η μπάλα νομίζω.
    Επίσης σε βάθος χρόνου πιστεύω ότι κάποιος πολύ μακριά από το χώρο είναι δύσκολο να "μείνει" όπως είπε και ο Megageo..είτε δεν "χωράς" στο πρόγραμμά του είτε δεν χωράει στο δικό σου..
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  18. #18
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    μετα το ποστ του Δημητρη μπορω ελευθερα να παω να πνιγω...γιατι εχει δικαιο...και σε λιγους μηνες θα ειμαι και γω σε εκεινο το Group...οικογενεια -παιδι...ελπιζω να τα καταφερω και με τα χομπυ μου γιατι αυτα μου δινουν κινητρα...και με κανουν να μην ρουτινιαζω...να σηκωνομαι το πρωι και να σκεφτομαι πως θα κανω κατι για μενα...που μαρεσει...φυσικα συμφωνω...η οικογενεια πανω απο ολα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Εξαρταται σε ποια ηλικια εισαι !!!
    Απο τη δικια μου ηλικιακη σκοπια και εχοντας αφησει πισω μου παρεες , εξοδους , ραντεβου , μονο καλο μου εκανε η ενασχοληση με το αθλημα μας .
    Αυτες της 2-3 ωρες χαλαρωσης θα της περναγα στο καναπε "βουτηγμενος" στις σκεψεις μου , τωρα πια με ανανεωμενη ψυχολογια , αυτοπεποιθηση λογο εικονας αλλα και ευεξιας δημιουργω καινουργιες γνωριμιες , ξαναζεσταινω παλιες που ασχολιοντουσαν με το αθλημα και γενικα εχω μπει σε ενα mood ανταλαγης αποψεων και εμπειριων. Συμπερασματικα για μενα σε νεαρες ηλικιες που ολα τρεχουν με τη ταχυτητα φωτος μπορει να ειναι αντικοινωνικο , σε ποιο προχο ηλικιες δημιουργικο , κοινωνικοτατο !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  20. #20
    Junior Bodybuilder costas73's Avatar
    Join Date
    06-10-12
    Location
    αθηνα
    Posts
    164

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Εξαρταται σε ποια ηλικια εισαι !!!
    Απο τη δικια μου ηλικιακη σκοπια και εχοντας αφησει πισω μου παρεες , εξοδους , ραντεβου , μονο καλο μου εκανε η ενασχοληση με το αθλημα μας .
    Αυτες της 2-3 ωρες χαλαρωσης θα της περναγα στο καναπε "βουτηγμενος" στις σκεψεις μου , τωρα πια με ανανεωμενη ψυχολογια , αυτοπεποιθηση λογο εικονας αλλα και ευεξιας δημιουργω καινουργιες γνωριμιες , ξαναζεσταινω παλιες που ασχολιοντουσαν με το αθλημα και γενικα εχω μπει σε ενα mood ανταλαγης αποψεων και εμπειριων. Συμπερασματικα για μενα σε νεαρες ηλικιες που ολα τρεχουν με τη ταχυτητα φωτος μπορει να ειναι αντικοινωνικο , σε ποιο προχο ηλικιες δημιουργικο , κοινωνικοτατο !!!



  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Συμπερασματικα για μενα σε νεαρες ηλικιες που ολα τρεχουν με τη ταχυτητα φωτος μπορει να ειναι αντικοινωνικο , σε ποιο προχο ηλικιες δημιουργικο , κοινωνικοτατο !!!
    Ναι αλλά στις νεαρές ηλικίες που έχεις την τεστο στα ύψη, που κάνεις όγκο χωρίς να λιπώνεις πολύ, που ανεβαίνεις σχεδόν σε κάθε προπόνηση, που ο μεταβολισμός σου "τρέχει"..Άντε μετά να μην κολλήσεις!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    16-05-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Εξαρταται σε ποια ηλικια εισαι !!!
    Απο τη δικια μου ηλικιακη σκοπια και εχοντας αφησει πισω μου παρεες , εξοδους , ραντεβου , μονο καλο μου εκανε η ενασχοληση με το αθλημα μας .
    Αυτες της 2-3 ωρες χαλαρωσης θα της περναγα στο καναπε "βουτηγμενος" στις σκεψεις μου , τωρα πια με ανανεωμενη ψυχολογια , αυτοπεποιθηση λογο εικονας αλλα και ευεξιας δημιουργω καινουργιες γνωριμιες , ξαναζεσταινω παλιες που ασχολιοντουσαν με το αθλημα και γενικα εχω μπει σε ενα mood ανταλαγης αποψεων και εμπειριων. Συμπερασματικα για μενα σε νεαρες ηλικιες που ολα τρεχουν με τη ταχυτητα φωτος μπορει να ειναι αντικοινωνικο , σε ποιο προχο ηλικιες δημιουργικο , κοινωνικοτατο !!!


    +1 συμφωνώ απόλυτα και εκτός αυτού πριν 2 χρόνια που ξεκίνησα εντατικά είχα χοληστερίνη 280 ( το ξέρω τραγικό :( ) σήμερα 220 και κατεβαίνω συνέχεια και υπάρχει και κληρονομικότητα.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ ωραίο τόπικ και ανα καιρούς έχουν γίνει ωραίες συζητήσεις.

    Ο καθένας μπορεί να απαντήσει από τη δική του σκοπιά, απάντηση συγκεκριμένη δεν υπάρχει.
    Για να μιλήσω καθαρά για τον εαυτό μου, δεν αισθάνομαι καθόλου πως είμαι αντικοινωνική. Επιλέγω παρέες και άτομα που σέβονται αυτό που κάνω, χωρίς να με φέρνουν σε δύσκολη θέση. Δεν επιβάλλω και δεν μου επιβάλλουν.
    Έχω περάσει σε μια φάση που κάνω αυτό που με κάνει να νιώθω ωραία, ελεύθερη. Ναι, μπορώ να πω πως είμαι "κολλημένη" με το χόμπυ αυτό, αυτός ήταν και ο λόγος που επέλεξα και δόξα το Θεό κατάφερα να το κάνω επάγγελμα.
    Κατά μία έννοια ζω στον δικό μου κόσμο -αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό-. Το γουστάρω τρελά και νιώθω πραγματικά ο εαυτός μου. Έχουν έρθει στιγμές που λεω "οκ τώρα θα ασχοληθώ με κάτι άλλο" και στο τέλος καταλήγω ή να διαβάζω για τον γλυκαιμικό δείκτη της πατάτας (ουάου.. λολ) ή να βλέπω -για χιλιοστή φορά- το pumping iron.

    Όχι, δεν είμαι από τους τύπους που μουγκρίζουν στην προπόνηση και υπερηφανεύονται για τα 100 κιλά σκουώτ που κάνουν (ο Θεός να τα κάνει σκουώτ.. αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία για άλλο τόπικ..). Δεν βάζω ζώνη στη μέση για να κάνω άρσεις θανάτου και δεν φοράω κοντά μπλουζάκια και στρινγκ για να διαγράφονται οι καμπύλες μου στο γυμναστήριο. Κάνω "σιωπηλά" χωρίς να προκαλώ αυτό που θέλω. Και κάπως έτσι έχω βρει τη χρυσή τομή.

    Το αν βάζω το bbing στις πρώτες προτεραιότητες (ναι, το βάζω!) δεν απασχολεί κανέναν από τους φίλους/συγγενείς, ούτε είναι υποχρεωμένοι να με ανέχονται ακούγοντας πράγματα που δεν τους ενδιαφέρουν. Θα τους μιλάω μέχρι εκεί που δεν γίνομαι ενοχλητική. Τα υπόλοιπα τα κρατάω για άτομα που έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα, για το φόρουμ και για το σύντροφό μου.

    Το αν γινόμαστε αντικοινωνικοί το επιλέγουμε εμείς.
    Στις σχέσεις, κακά τα ψέματα, αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει αυτό που κάνεις τότε δύσκολα τα πράγματα.. Άντε τώρα να εξηγούσα στον σύντροφό μου ότι κατέβηκα σε αγώνα, τι ειναι απογλυκογώνωση, υδατανθράκωση, γιατί τρώω 6 γευματα μπακαλιάρο πατάτα, γιατί με είδαν τόσα μάτια με μαγιώ κλπ ή ότι θα το ξανακάνω και θα πάω και στο παγκόσμιο ή οτι πρέπει να χωνέψει πως κάθε μέρα θα ζυγίζω αυτά που τρώω, θα πηγαίνω προπόνηση, θα ασχολούμαι με το φόρουμ, με τους πελάτες μου και θα βγάζω διατροφές και προγράμματα γιατί αυτό με ευχαριστεί και μου δίνει χαρά.
    Αν πραγματικά με αγαπάει θα το δεχτεί, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Όπως κι εγώ θα δεχόμουν τις δικές του ασχολίες, αρκεί να μην μπαίνουν εμπόδιο στη σχέση μας.

    Τώρα πλέον έχω κατασταλάξει, ακολουθώ αυτό που πάντα αγαπούσα, νιώθω ελεύθερη και το κυριότερο ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!
    Last edited by Kardoula; 17-10-12 at 13:12.

  24. #24
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Όταν διαβάσεις τις τοποθετήσεις όσων έχουν γράψει ως τώρα και έχουν τόσο αποκρυσταλλωμένες απόψεις, τόση σαφήνεια στην έκφραση τους και τόση αυτογνωσία μόνο αντικοινωνικούς δεν θα μπορέσεις να τους χαρακτηρίσεις.

    stepan4 +1000 για το post!

    megageo +1000 για το post αλλά ειδικά για την προπόνηση στο squat
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  25. #25
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    +1 jimbliz, stepan4 (αν και αντικοινωνικοτητα, δεν ειναι μονο το μη προσεγμενο κοινωνικο στατους) και megageo

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επιλέγω παρέες και άτομα που σέβονται αυτό που κάνω, χωρίς να με φέρνουν σε δύσκολη θέση. Δεν επιβάλλω και δεν μου επιβάλλουν.
    Επιλογη παρεας; Μα φαγητα ειναι ή καινουργια τηλεοραση; Οι ανθρωποι που εχουμε χημεια ειναι λιγοι, δε χρειαζεται ουτε να τους κρινουμε, ουτε να τους φιλτραρουμε, ουτε να μοιαζουμε, ουτε να εχουμε απαιτησεις του τυπου "σεβασου το οτι τρωω κοτοπουλο με πατατες καθε μερα και μη με κοροιδευεις". Ας ειναι εκει αυτοι που εχουμε χημεια και ας μη καταλαβαινουν γιατι τρωμε ολη μερα κρεας και γιατι κουτσαινουμε μερικες μερες.
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αυτό που λέει ο φίλος απο πάνω είναι πολύ σωστό..δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε κάποιοι ότι διαλέγουμε φίλους σύμφωνα με το γυμναστήριο..αν είναι δυνατόν οι φίλοι είναι φίλοι..δεν βρίσκουμε έναν νέο κάθε μέρα..εκτός βέβαια αν θέλουμε να περιτριγυριζόμαστε από γνωστούς και να τους λέμε φίλους αφού δεν μας χαλάνε χατήρι..καλό είναι να έχεις κάποιον που θα σε κράξει και θα σου πει το αντίθετο..τίποτα στη ζωή δεν είναι απόλυτα σωστό και πρέπει να υπάρχει και η αντίθετη άποψη..βέβαια αν κάποιος θέλει να ακούει μόνο αυτά που τον συμφέρουν και να φοράει παρωπίδες τότε αυτό είναι άλλο θέμα..

    πολλές φορές και εγώ προτιμώ να πάω gym από το να βγω έξω άλλα υπάρχουν και κάποια όρια..άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατί να σπαζόμαστε αν κάποιος μας κρίνει για το attitude μας..ο αντίστοιχος θα έχει κάποιο κόλλημα σε άλλον τομέα..καλό να έχεις ένα hobby και να αφοσοιώνεσαι σε αυτό αλλά για μένα πρέπει να γίνεται σε λογικά πλαίσια..βέβαια αυτό εξαρτάται απο τον τρόπο που βλέπει κάποιος την ζωή του καθώς και πως την έχει οραματιστεί..δεν κρίνω κανέναν και ο καθένας καθορίζει την ζωή του σύμφωνα με τις προτεραιότητες που θέτει..έτυχε να χαλάσω κάποιες φιλίες και να χάσω κάποιες ευκαιρείες για το γυμναστήριο πιο μικρός και ακόμα αναρωτιέμαι τι σκατά είχα στο μυαλό μου..
    Last edited by jimbliz; 17-10-12 at 16:49.
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post


    Επιλογη παρεας; Μα φαγητα ειναι ή καινουργια τηλεοραση; Οι ανθρωποι που εχουμε χημεια ειναι λιγοι, δε χρειαζεται ουτε να τους κρινουμε, ουτε να τους φιλτραρουμε, ουτε να μοιαζουμε, ουτε να εχουμε απαιτησεις του τυπου "σεβασου το οτι τρωω κοτοπουλο με πατατες καθε μερα και μη με κοροιδευεις". Ας ειναι εκει αυτοι που εχουμε χημεια και ας μη καταλαβαινουν γιατι τρωμε ολη μερα κρεας και γιατι κουτσαινουμε μερικες μερες.
    Εγώ προσωπικά (επειδή αναφέρθηκες στο δικό μου ποστ) επιλέγω τα άτομα που θα κάνω παρέα. Γιατί σου φαίνεται τοσο παράξενο; Δεν επιλέγουμε αυτούς που θέλουμε να είναι κοντά μας;!
    Φυσικά και τους φιλτράρουμε! Και δεν κοροιδεύουν αν τρώω κοτόπουλο, δεν έχω παρέες 15χρονα
    Τι πάει να πει να έχουμε χημεία αλλά να μη μας καταλαβαίνουν σε αυτό που κάνουμε;
    Δεν μπορεί να θεωρείται φίλος κάποιος που δεν δείχνει κατανόηση. Και ναι οι φιλοι που έχω μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, δεν χρειάζομαι περισσότερους. Σέβονται αυτό που κάνω και σέβομαι αυτά που κάνουν κι εκείνοι.
    Last edited by Kardoula; 17-10-12 at 16:52.

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    αυτό που λέει ο φίλος απο πάνω είναι πολύ σωστό..δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε κάποιοι ότι διαλέγουμε φίλους σύμφωνα με το γυμναστήριο..αν είναι δυνατόν οι φίλοι είναι φίλοι..δεν βρίσκουμε έναν νέο κάθε μέρα..εκτός βέβαια αν θέλουμε να περιτριγυριζόμαστε από γνωστούς και να τους λέμε φίλους αφού δεν μας χαλάνε χατήρι..καλό είναι να έχεις κάποιον που θα σε κράξει και θα σου πει το αντίθετο..τίποτα στη ζωή δεν είναι απόλυτα σωστό και πρέπει να υπάρχει και η αντίθετη άποψη..βέβαια αν κάποιος θέλει να ακούει μόνο αυτά που τον συμφέρουν και να φοράει παρωπίδες τότε αυτό είναι άλλο θέμα..

    πολλές φορές και εγώ προτιμώ να πάω gym από το να βγω έξω άλλα υπάρχουν και κάποια όρια..άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατί να σπαζόμαστε αν κάποιος μας κρίνει για το attitude μας..ο αντίστοιχος θα έχει κάποιο κόλλημα σε άλλον τομέα..καλό να έχεις ένα hobby και να αφοσοιώνεσαι σε αυτό αλλά για μένα πρέπει να γίνεται σε λογικά πλαίσια..βέβαια αυτό εξαρτάται απο τον τρόπο που βλέπει κάποιος την ζωή του καθώς και πως την έχει οραματιστεί..δεν κρίνω κανέναν και ο καθένας καθορίζει την ζωή του σύμφωνα με τις προτεραιότητες που θέτει..έτυχε να χαλάσω κάποιες φιλίες και να χάσω κάποιες ευκαιρείες για το γυμναστήριο πιο μικρός και ακόμα αναρωτιέμαι τι σκατά είχα στο μυαλό μου..
    Δημήτρη, επειδή το παιδί αναφέρθηκε στο δικό μου ποστ, δεν έγραψα κατι τέτοιο. Δεν επιλέγω φίλους ανάλογα με το γυμναστήριο. Αλλα ναι, επιλέγω άτομα που σέβονται αυτό που κάνω. Δηλαδή πως γίνεται να ταιριάζω με κάποιον που με κοροιδεύει και με φαίρνει σε δύσκολη θέση; Δεν μιλάμε για πιτσιρίκια 22 25 χρονων, μιλάμε για 34-35αρηδες που είμαι κι εγώ.
    Ρε παιδιά μην παρερμηνεύεται τα γραφόμενα, διαβάζετε καλύτερα και πιάστε το νόημα...

  29. #29
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν μιλάμε για πιτσιρίκια 22 25 χρονων, μιλάμε για 34-35αρηδες που είμαι κι εγώ.
    Ρε παιδιά μην παρερμηνεύεται τα γραφόμενα, διαβάζετε καλύτερα και πιάστε το νόημα...
    omg με αποκαλεσες πιτσιρικι εμενα????αισχος τσ τσ τσ trololololol αλλα εχεις δικιο κ σε καταλαβαινω

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    omg με αποκαλεσες πιτσιρικι εμενα????αισχος τσ τσ τσ trololololol αλλα εχεις δικιο κ σε καταλαβαινω

    lol! Τρελό αγόρι, εσύ είσαι η εξαίρεση

    Ε ναι ρε συ Άλεξ, δεν εννοώ παρέα πιτσιρικάδων που πάνε στα goodys και σου λένε "πάλι θα φας κοτόπουλο ρε μαλάκα;"
    Μιλάμε για ηλικίες άνω των 34.


 
Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξεκουραση...ποσο και ποσο συχνα;
    By tattoo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 02-11-07, 06:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •