Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default Πρόγραμμα Προπόνησης - Γνώμη ?

    Γεια σου Παρασκευα! Διαβασα αυτο το προγραμμα! http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25108 πιστευεις οτι αυτο μπορουν να το εφαμροσουν και αρχαριοι σ εμικρη ηλικια?ειμαι 14 χορνων καια σοιχλουμεαι 5 μηνες....αντι για μηχανηματα σητν 4η προπονηση μπορω να χρησιμοποιησω απομονοτικες με ελυθερα βαρη γιατι καννω σπιτι gym?ή [πιστευεις πως ειναιν καλυτεορ να συνεχισω το κλασικο σπλιτ 4ημερο(πλατη-διεκφαλο,στηθος-τιρκεφαλα,ποδια,ωμοι-τραπεοειδης)?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    Γεια σου Παρασκευα! Διαβασα αυτο το προγραμμα! http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25108 πιστευεις οτι αυτο μπορουν να το εφαμροσουν και αρχαριοι σ εμικρη ηλικια?ειμαι 14 χορνων καια σοιχλουμεαι 5 μηνες....αντι για μηχανηματα σητν 4η προπονηση μπορω να χρησιμοποιησω απομονοτικες με ελυθερα βαρη γιατι καννω σπιτι gym?ή [πιστευεις πως ειναιν καλυτεορ να συνεχισω το κλασικο σπλιτ 4ημερο(πλατη-διεκφαλο,στηθος-τιρκεφαλα,ποδια,ωμοι-τραπεοειδης)?

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    φίλε μου καταρχήν συγχαρητήρια που γυμνάζεσαι και ενδιαφέρεσαι για την προπόνηση από αυτήν την ηλικία! Μπορείς να γυμνάζεσαι με κάποιες παραλλαγές του All in One στα δικά σου μέτρα και πάντα με την φιλοσοφία της προπόνηση όλου του σώματος 3 φορές την εβδομάδα. Δώσε έμφαση στην σωστή τεχνική και εκτέλεση των ασκήσεων πρώτα! Είμαι σίγουρος πως θα δεις καλά αποτελέσματα. Δοκίμασε το για 2-3 μήνες και μετά μπορείς να γυρίσεις πάλι στα κλασσικά σπλίτ για 4-8 εβδομάδες. Απλά θα σε συμβούλευα να μην δώσεις μεγάλη έμφαση στα πολλά κιλά ειδικά στην strength in One, οπότε να χρησιμοποιήσεις περισσότερες επαναλήψεις και σωστή τεχνική. Να είσαι καλά και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    καλησπερα παρασκευα!χαιρομαι που μου απαντησες!Ναι οι επανληψεις θα ρποσεξω να ειναι απο 6-12....Εχω καποιες αποριες που θα ηθελα αν μπορουσες να μου τις λυσεις....

    1.Να το πηγαινω ετσι δυετερα-τεταρτη-παρασκευη-κυριακη-τριτη....... δηλαδη μερα παρα μερα ή ετσι δυετερα-τεταρτη-παρασκευη?
    2.στιην 4η κυριως προπονηση αντι για μηχανηματα να βαλω απομονοτικες διαφορετικες απο αυτες της 3ης προπονησης ή δνε υπαρχει προβλημα αν βαλω τις ιδιες?Επειδη κανω σπιτι γυμανσιτκη με παγκο και τροχαλια για πλατη-τρικεφαλα
    3.οταν εχω πχ αλλικες για τιρκεφαλα και οι επανληψεις εινια 12,να βγαινει απο το πρωτο σετ με υψηλη ενταση?δηλαδη να επιλεξω ενα βαρος που να μου επιτρεπει να εκτελω 12 επανληψεις ακριβως ή λιγο χαμηλοτερο ωστε να τα δωδω ολα στο τελευταιο σετ?
    4.στις ακσησεις ωμων,στηθους-πλατης μπορω να χρησιμοποιησω μπαρα αντι για αλτηρες?
    5.αυτο το προγραμμα πιστευεις οτι ειναι καταλληλοτερο απο το κλασικο σπλιτ?
    6.εγω που θελω να δωσω εμφαση στα χερια που εχουν κολλησει,μου συστηνεισ να κανω καμια αλλαγη ή απλα να ακολουθησω το προγραμμα?
    Last edited by nikos12345678; 21-10-12 at 16:58.

  4. #4
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    1. δευτέρα-τετάρτη-παρασκευή
    2. βάλε διαφορετικές για να έχεις ποικιλία
    3. τα τελευταία σετ να φτάνεις σε failure όχι σε όλα
    4. ναι αλλά καλό είναι να βάζεις και αλτήρες για ομοιομορφία του σώματος
    5. οτιδήποτε καινούριο και διαφορετικό είναι καλύτερο από αυτό που έκανες τόσο καιρό. εσύ αφού το δοκιμάσεις θα δεις αν πραγματικά σε πιάνει και ταιριάζει σε εσένα.
    6. δες αυτό που γράφω για priority in one
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Γεια σου Παρη!Οι οδηγιες που μου δινεις ειναι σαφης ωστοσο δυσκολευομαι να βρω ασκησεις να αντικαταστησω τις απρακατω,αφου δεν εχω πολλες απομονοτικες σητν διαθεση μου.....

    1.cross over
    2.pull over τροχαλιας τεντωμενα χερια
    3.εκτασεις ωμων τροχαλιας
    4.πρεσσα ποδιων
    5.καμψεις ορθιος ενα ποδι
    6.πιεσεις hammer για στηθος
    7.κωπηλατικη στην τροχαλια καθιστος
    8.καμψεις τροχαλιας
    9.γαμπες στο μηχανημα

    Ασκησεις απομονοτικες βρισκω αλλα ειναι περιιορισμενες με αποτεελσμα να ειναι οι περισσοτερες ιδιες με τις πρπονησης 3(peak in one)

    Και επιπλεον

    1.ζεσταμα να κανωσ ε ολες τις προπονησεις?σε ολες τις μυικες ομαδες ακομη και αν εχουν ζεσταθει απο αλλη μυικη ομαδα?(πχ τριεκφαλα απο στηθος)2 σετ αρκουν?Να βαζω τα μισα κιλα απο οτι στις κανονικες ασκησεις?

    2.Απο οτι καταλαβα την αδυναμη μυικη ομαδα(τριεκφαλα-διεκφαλα)θα τα γυμναζω μια τεταρτη μερα με 6 σετ σε καθε ομαδα(δηλαδη 6 δικεφαλα,6 τρικεφαλα?)κρατωντας χρονο σε καθε σετ 60 δευτερολεπτα συνεχομεης εκτελεσης ασκησης? και η μερα που θα τα γυμναζω ειναι οποιαδηποτε δηλαδη μπορω πχ το σαββατο?

    3.Συμφωνα με το more in γυμναζω τραπεζοειδης-πηχης-πισω ωμους επειτα απο οποια προπονμηση θελω?και οι επαναληψεις ποσες ειναι?

    4.Τα σουπερσετ τα συστηνεις για ογκο?Επειδη θελω να βαλω μυικα κιλα και ισως με δυσκολεψει.....

    Αν μπορεσεις και μου απαντησεις εισαι και ο πρωτος!:D
    Last edited by nikos12345678; 23-10-12 at 22:27.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    οταν μπορεσεις κ.Παρη μπορειτε να μου απαντησετε!Γιατι σκεφτομαι να το ακολουθησω απο αυριο....

  7. #7
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    1. ζέσταμα καλό στην strenght in One στην πρώτη άσκηση κάθε μυικής ομάδας καθώς και στην stretch in one
    2. προσπάθησε να κάνεις 40-60 δευτερόλεπτα συνεχόμενης κίνησης. μην σε νοιάζει πόσα κιλά θα βάλεις.
    3. τις περιλαμβάνεις σε μία από τις δύο μέρες peak in one ή flash in one
    4. συστήνω σούπερ σετ και το θεωρώ ένα πολύ καλό σύστημα προπόνησης. στο ALL in One Reloaded έχω συμπεριλάβει super set.


    Σου αναγράφω ασκήσεις αντικατάστασης για τις ασκήσεις που μου ανέφερες
    1. εκτάσεις αλτήρων με λάστηχο
    2. κωπηλατική με 2 αλτήρες με τα χέρια τεντωμένα σκυφτός ή άλλιως κικ μπάκς με τεντωμένα χέρια
    3. σκουάτ με αλτήρες
    4. κάμψεις ποδιών ξαπλωτός με 1 αλτήρα ανάμεσα στα πόδια
    5. πιέσεις αλτήρων με ουδέτερη λαβή
    6. κωπηλατική σταυρός με ελεύθερη μπάρα
    7. κάμψεις με μπάρα που θα έχεις βάλεις λάστηχο
    8. γάμπες στο ένα πόδι με αλτήρα

    καλή αρχή. κράτα μας ενήμερους για την πορεία σου. Να είσαι καλά!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    συγνωμη αλλα επειδη μπερδευτηκα λιγο....

    ποιες ειναι οι καμψεις μπαρας που θα εχω βαλει λαστιχο και οι εκτασεις αλτηρων για στηθος που θα εχω βαλει λαστιχο?κανω σπιτι gym....επειδη εχω μηχανημα για leg curl να βαλω leg curl αντι για ααλτηρα στα ποδια για πιο ασφαλεια?και αντι για εκτασεις ωμων σε τροχαλια δεν μου ειπες:D....

    και οταν εχω κανει πιεσεις στηθος μετα να κανω ζεσταμα τρικεφαλα?

    στην extra προπονηση που θα κανω για χερια θα την εχω ως 5ημερα ρποπονησης?Η θα κανω κανονικα δευτερα-τεταρτη-παρασκευη το all in one και το σαβββτο το αδυναμο σημειο?Θα κανω και σετ για ολες τις μυικες ομαδες?Απο 2 εκτος απο χερια που θα εχω 6?
    Last edited by nikos12345678; 28-10-12 at 23:05.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    και αντι για πιεσεις σοτ μηχανημα για ωμους να βαλω πιεσεις με αλτηρες?Αντι για γαμπες στην πρεσσα να βαλω καθιστος?Και αντι για siisy squat ?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΨΗΛΟΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ,μην τα διαβασεις και απαντησεις....απαντα μου σε αυτα εδω οποτε μπορεσεις!

    αν θες αντικατεστησε μου αυτες.

    1.γαμπες σητν πρεσσα
    2.σκουατ
    3.πιεσεις ωμων στο μηχανημα
    4.καμψεις ποδιων καθιστος για μηριαια διεκφαλα
    5.εκτασεις ωμων σε τροχαλια
    6.καμψεις διεκφαλων με μπαρα(μου ειπες κατι για λαστιχο,αλλα δνε καταλαβαινω....σπιτι εχω παγκο επικλινη-ισιο και μχανημα για ποδια)
    7.εκτασεις αλτηρων με λαστιχο για στηθος
    8.αντι για καμψεις ποδιων καθιστος να ξαναβαλώ leg curl (την εχει και στην πρωτη προπονηση)διοτι με τις καμψεις ξαπωλτος με αλτηρα ισως ειναι λιγο επικδυνο,μην πεσει και σπασει κανα πλακακι!
    9.πιεσεις ουδετερη λαβθη με αλτηρες μπορει να αντικαταστηθει με επικλινη?

    Και τα παρακατω.

    1.ζεσταμα να κανω με επανληψεις 8-4 για ποδια,3-1 για πλατη-στηθος και 3 για τρικεφαλα-διεκφαλα-ωμους?και στην δευτερη προπονηση με 10-8 για ποδια-στηθος-πλατη?

    2.την extra προπονηση χεριων θα την βαλω αφου εχω τελιωει το alli in one τις 4 ημερες?Ποτε συστηνεις να την βαλω?Θα κανω 2σετ για ολες τις αλλες μυικες ομαδες και 6 σετ δικεφαλα και 6 τρικεφαλα?
    3.γαμπες ορθιος ενα ποδι με αλτηρα,εννοεις καθε ποδι ξεχωριστα?
    4.ξεκιναω σημερα το προγραμμα αλλα ισως με δυσκολεψουν οι 2 τελευταιες προπονησεις για τον λογο οτι δεν θα προλβαινω ν αλλαζω αλτηρες σε μισο ή ενα λεπτο..εκτος αν αγοραζω καινουριους και τους εχω ετοιμασει....εσυ τι λες?


    Παρη συγνωμη που εινμαι ολο ερωτησεις αλλα εχω ψηλομπερδευτει....σε παρακαλω απαντα μου οσο αναλυτικοτερα μπορεις στα παραπανω!θα σου πω και εντυπωσεις ....σημερα ξεκιναω!
    Last edited by nikos12345678; 29-10-12 at 16:46.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    να ρωτησω και κατι αλλο :D Τις πιεσες σε επικλινη μπορω να τις χωρεσω πουθενα?Επειδη θελω ανω στηθος...χωρις να βγαλω πιεσεις σε ισιο.Που προτεινεις?Και το μονοζυγο με κλειστη λαβη μποορω να το χωρεσω και αυτο πουθενα?Βλεπω οτι εχω 3 κωπηλατικες(κωπηλαικη ενα χερι με αλτηρα που μου ειπες,κωπηλατικη με δυο χερια,σταυυρος)ενω μονοζυγο μονο 2 σετ στην πρωτη προπονηση...Ειναι η αγαπημενη μου ασκηση...Που χωραει?

  12. #12
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΨΗΛΟΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ,μην τα διαβασεις και απαντησεις....απαντα μου σε αυτα εδω οποτε μπορεσεις!

    αν θες αντικατεστησε μου αυτες.

    1.γαμπες σητν πρεσσα
    2.σκουατ
    3.πιεσεις ωμων στο μηχανημα
    4.καμψεις ποδιων καθιστος για μηριαια διεκφαλα
    5.εκτασεις ωμων σε τροχαλια
    6.καμψεις διεκφαλων με μπαρα(μου ειπες κατι για λαστιχο,αλλα δνε καταλαβαινω....σπιτι εχω παγκο επικλινη-ισιο και μχανημα για ποδια)
    7.εκτασεις αλτηρων με λαστιχο για στηθος
    8.αντι για καμψεις ποδιων καθιστος να ξαναβαλώ leg curl (την εχει και στην πρωτη προπονηση)διοτι με τις καμψεις ξαπωλτος με αλτηρα ισως ειναι λιγο επικδυνο,μην πεσει και σπασει κανα πλακακι!
    9.πιεσεις ουδετερη λαβθη με αλτηρες μπορει να αντικαταστηθει με επικλινη?

    Και τα παρακατω.

    1.ζεσταμα να κανω με επανληψεις 8-4 για ποδια,3-1 για πλατη-στηθος και 3 για τρικεφαλα-διεκφαλα-ωμους?και στην δευτερη προπονηση με 10-8 για ποδια-στηθος-πλατη?

    2.την extra προπονηση χεριων θα την βαλω αφου εχω τελιωει το alli in one τις 4 ημερες?Ποτε συστηνεις να την βαλω?Θα κανω 2σετ για ολες τις αλλες μυικες ομαδες και 6 σετ δικεφαλα και 6 τρικεφαλα?
    3.γαμπες ορθιος ενα ποδι με αλτηρα,εννοεις καθε ποδι ξεχωριστα?
    4.ξεκιναω σημερα το προγραμμα αλλα ισως με δυσκολεψουν οι 2 τελευταιες προπονησεις για τον λογο οτι δεν θα προλβαινω ν αλλαζω αλτηρες σε μισο ή ενα λεπτο..εκτος αν αγοραζω καινουριους και τους εχω ετοιμασει....εσυ τι λες?


    Παρη συγνωμη που εινμαι ολο ερωτησεις αλλα εχω ψηλομπερδευτει....σε παρακαλω απαντα μου οσο αναλυτικοτερα μπορεις στα παραπανω!θα σου πω και εντυπωσεις ....σημερα ξεκιναω!
    1.γάμπες με 1 πόδι όρθιος με αλτήρα
    2. σκουάτ? πόδια πως θα κάνεις χωρίς μηχανήματα?
    3. πιέσεις ώμων με αλτήρες όρθιος
    4. κάμψεις με αλτήρα ανάμεσα στο πόδια
    5. εκτάσεις ώμων πλάι σε επικλινή πάγκο με το ένα χέρι
    6. κάνεις κάμψεις με μπάρα αλλά έχεις παράλληλα και ένα περασμένο λάστηχο μέσα προκειμένου να αυξάνει την ένταση καθώς το τεντώνεις.
    7. πεκ ντέκ? έχεις?
    8. ναι βάλε την τότε άκυρο το 4
    9. ναι βάλε επικλινή

    1.δες στο τόπικ μου σχετικά με το all in one που γράφω αναλυτικά για το ζέσταμα
    2. μπορείς να τις προσθέσεις σε μία είδη υπάρχουσα μέρα. αλλά καλύτερα στην θέση της strenght in one
    3. ναι
    Γενικά μην κολλάς και περιορίζεσαι στην επιλογή των ασκήσεων. Στο All in One αυτό που μετράει είναι πως δίνεις ερέθισμα στις μυικές ομάδες 3 φορές την εβδομάδα και διαφορετικό tempo, διαλείμματα και επαναλήψεις, οπότε και ίδιες να κρατήσεις τις ασκήσεις δεν έχεις πρόβλημα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  13. #13
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    μονόζυγο στη πρώτη μέρα μπορείς να βάλεις με πρόσθετο βάρος.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    1.γάμπες με 1 πόδι όρθιος με αλτήρα
    2. σκουάτ? πόδια πως θα κάνεις χωρίς μηχανήματα?
    3. πιέσεις ώμων με αλτήρες όρθιος
    4. κάμψεις με αλτήρα ανάμεσα στο πόδια
    5. εκτάσεις ώμων πλάι σε επικλινή πάγκο με το ένα χέρι
    6. κάνεις κάμψεις με μπάρα αλλά έχεις παράλληλα και ένα περασμένο λάστηχο μέσα προκειμένου να αυξάνει την ένταση καθώς το τεντώνεις.
    7. πεκ ντέκ? έχεις?
    8. ναι βάλε την τότε άκυρο το 4
    9. ναι βάλε επικλινή

    1.δες στο τόπικ μου σχετικά με το all in one που γράφω αναλυτικά για το ζέσταμα
    2. μπορείς να τις προσθέσεις σε μία είδη υπάρχουσα μέρα. αλλά καλύτερα στην θέση της strenght in one
    3. ναι
    Γενικά μην κολλάς και περιορίζεσαι στην επιλογή των ασκήσεων. Στο All in One αυτό που μετράει είναι πως δίνεις ερέθισμα στις μυικές ομάδες 3 φορές την εβδομάδα και διαφορετικό tempo, διαλείμματα και επαναλήψεις, οπότε και ίδιες να κρατήσεις τις ασκήσεις δεν έχεις πρόβλημα.
    στο ερωτημα 2 εννουσα σισι σκουατ,αλλα νταξη βρηκα θα βαλω εκτασεις ποδιων με κλισι στον παγκο.

    ναι στο μονοζυγο βαζω βαρος αλλα μπορω να το προσθεσω και σε μια ακομη μερα γιατι μου αρεσει απιστευτα και εχω και 3 κωπηλατικες?
    και επιπλεον οι βυθισεις χωρανε και αυτες πουθενα?Που ταιριαζουν περσσοτερο?
    οχι πεκ ντεκ δεν εχω...


    βασικα σκεφτομαι να παω σε γυμναστηριο διοτι στο σπιτι δεν θα προλαβαινω να αλλαζω κιλα στους αλτηρες....και κανω και μονος.Και με μισο λεπτο διαλειμμα δεν προλαβινω τιποτα....για αυτο σκεφτομαι να παω σε γυμναστηριο οπου θα εχω και λιγη βοηθεια και θα εχει και ετοιμους αλτηρες.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    και οταν λες 5Χ12 παιζω με σταθερα κιλα?Γιατι αν εχω σταθερα τα κιλα κ δεν τα μειωνω,με 30 δευτερα ξεκουραση αν βγαλω στο πρωτο 12,στο δετερο θα βγαλω 8....νομιζω καταλαβες....

    και οταν εχω 4Χ10 και 3Χ8 τι γινεται?

    μεχρι ποσες επαναληψεις να παιζω στην πρωτη προπονηση που ειναι για δυναμη?Ετσι οπως λεει δηλαδη μεχρι 4?ή να κανω καλυτερα μεχρι 6 λογω ηλικιας?

    και η προπονηση που θα δινω εμφαση στην μυικη ομαδα(δηλαδη τα χερια)που θελω να γυμνασω περισοτερο αν γινεται οπως λες μετα απο μια προπονηση(την 4 πχ) θα κρταει υπερβολικη ωρα.Απο οτι καταλαωα θα κανω 2 σετ για ολες τις αλλες μυικες ομαδες και δικεφαλα 6 σετ και τρικεφαλα 6 σετ? η λες να την βαλω κανονικα μετα απο την τεταρτη προπονηση και να κανω κανονικα ολα τα σετ για τις αλλες μυικες ομαδες και τα χερια να τα κανω στο τελος?

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    γενικα,εχω ακουσει οτι οι αρχαριοι δεν ειναι και οτι καλυτερο τα μηχανηματα...μπορω να βγαλω μερικα?

    ΥΓ.Τελικα θα γραφτω γυμναστηριο διοτι σπιτι ειναι δυσκολαα......:D

  17. #17
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    και οταν λες 5Χ12 παιζω με σταθερα κιλα?Γιατι αν εχω σταθερα τα κιλα κ δεν τα μειωνω,με 30 δευτερα ξεκουραση αν βγαλω στο πρωτο 12,στο δετερο θα βγαλω 8....νομιζω καταλαβες....

    και οταν εχω 4Χ10 και 3Χ8 τι γινεται?

    μεχρι ποσες επαναληψεις να παιζω στην πρωτη προπονηση που ειναι για δυναμη?Ετσι οπως λεει δηλαδη μεχρι 4?ή να κανω καλυτερα μεχρι 6 λογω ηλικιας?

    και η προπονηση που θα δινω εμφαση στην μυικη ομαδα(δηλαδη τα χερια)που θελω να γυμνασω περισοτερο αν γινεται οπως λες μετα απο μια προπονηση(την 4 πχ) θα κρταει υπερβολικη ωρα.Απο οτι καταλαωα θα κανω 2 σετ για ολες τις αλλες μυικες ομαδες και δικεφαλα 6 σετ και τρικεφαλα 6 σετ? η λες να την βαλω κανονικα μετα απο την τεταρτη προπονηση και να κανω κανονικα ολα τα σετ για τις αλλες μυικες ομαδες και τα χερια να τα κανω στο τελος?
    όταν κάνεις τα 5Χ12 τα πρώτα σετ δεν τα φτάνεις σε εξάντληση μόνο τα τελευταία 2-3. Γενικά να φτάνεις σε εξάντληση στα τελευταία σετ δεν χρειάζεται σε όλα. στην ημέρα της δύναμης μην κάνεις κάτω από 6 επαναλήψεις δεν υπάρχει λόγος. δεν έχεις πρόβλημα αν η προπόνηση σου κρατάει πάνω από μία ώρα η θεωρία την προπόνησης όχι πάνω από 45 λεπτά γιατί μετά πέφτει η τεστοστερόνη και αυξάνεται η κορτιζόλη είναι μύθος. Πάντως αφού το αδύναμο σημείο σου είναι τα χέρια μπορείς να τα προπονήσεις και την επόμενη μέρα χωρίς πρόβλημα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  18. #18
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    γενικα,εχω ακουσει οτι οι αρχαριοι δεν ειναι και οτι καλυτερο τα μηχανηματα...μπορω να βγαλω μερικα?

    ΥΓ.Τελικα θα γραφτω γυμναστηριο διοτι σπιτι ειναι δυσκολαα......:D
    γενικά να προτιμάς τα ελεύθερα βάρη ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή και ξεκινάς. Χρειάζεται να τονίσω για ακόμη μια φορά πως οι ασκήσεις που αναγράφω στο πρόγραμμα είναι ενδεικτικές και δεν είναι εξαναγκαστικές. Από το All in One Χρειάζεται να πάρεις την γενική του φιλοσοφία και μπορείς να το προσαρμόσεις όπως νομίζεις εσύ και πάνω στα δικά σου μέτρα. Καλή αρχή ότι άλλο χρειαστείς μου στέλνεις!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    όταν κάνεις τα 5Χ12 τα πρώτα σετ δεν τα φτάνεις σε εξάντληση μόνο τα τελευταία 2-3. Γενικά να φτάνεις σε εξάντληση στα τελευταία σετ δεν χρειάζεται σε όλα. στην ημέρα της δύναμης μην κάνεις κάτω από 6 επαναλήψεις δεν υπάρχει λόγος. δεν έχεις πρόβλημα αν η προπόνηση σου κρατάει πάνω από μία ώρα η θεωρία την προπόνησης όχι πάνω από 45 λεπτά γιατί μετά πέφτει η τεστοστερόνη και αυξάνεται η κορτιζόλη είναι μύθος. Πάντως αφού το αδύναμο σημείο σου είναι τα χέρια μπορείς να τα προπονήσεις και την επόμενη μέρα χωρίς πρόβλημα.
    στα τελευταια σετ μεχρι εξαντληση εννοεις να μην μπορουν να βγουην αλλες επαναληψεις ή να βγαινουν γενικα με μεγαλυτερη ενταση απο οτι τα πρωτα σετ?

    δηλαδη θα κανω δευτερα-τεταρτη-παρασκευη το all in one και σαββατο τα χερια?
    μονα τους τα χερια?χωρις καμια αλλη ασκηση για τις αλλες ομαδες?
    9 σετ τρικεφαλα και 9 σετ δικεφαλα?
    να παιζω τα 3 σετ τρικεφαλων και 3 δικεφαλων με σουπερ σετ?

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    γενικά να προτιμάς τα ελεύθερα βάρη ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή και ξεκινάς. Χρειάζεται να τονίσω για ακόμη μια φορά πως οι ασκήσεις που αναγράφω στο πρόγραμμα είναι ενδεικτικές και δεν είναι εξαναγκαστικές. Από το All in One Χρειάζεται να πάρεις την γενική του φιλοσοφία και μπορείς να το προσαρμόσεις όπως νομίζεις εσύ και πάνω στα δικά σου μέτρα. Καλή αρχή ότι άλλο χρειαστείς μου στέλνεις!
    το μονοζυγο και τις βυθισεις στην θεση ποιανων ασκησεων λες να τις βαλω?εχω 3 κοπιλατικες κ μονοζυγο 1 φορα...

    γενικα τα διαλειμματα με 30 δευτερολεπτα βοηθουν στην μυικη υπερτροφια?

    θα το ξεκινησω σε 2-3 εβδομαδες διοτι τωρα θα γραφτω γυμναστηριο και θα κανω ενα κυκλικο λογικα....αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι οτι στο γυμναστηριο που πηγα μου εβαζε μονο μηχανηματα να κανω και ενω μπορουσα να κανω με πολυ περισσοτερα κιλα διατηρωντας καλη τεχνικη δεν μου τα εβαζε ο γυμναστης και μου ελεγε να μην βιαζομαι....και τον ρωτησα αν μπορω να κανω σκουοτ-αρσεις-κοπιλατικες και μου λεει σε 1-2 μηνες.....να φανταστεις στο κυκλικο που μου εβαλε πεκ ντεκ(που με ποναγε ο ωμος γιατι ειναι αφυσικη η κινηση),πιεσεις ωμων με ελαχιστα κιλα.....,καμψεις τροχαλιας και οχι δικεφαλου...και οχι γαλλικες ή πιεσεισ
    ς με κλειστη λαβη για τρικεφαλα αλλα πιεσεις σητν τροχαλια.....
    κοπιλατικι στο μηχανημα και πιεσεις στο μηχανημα,πρεσα,προβολες με βαρος σωματος μου,προσαγωγους-απαγωγους ακυρο ξερω εγω....

    Και γενικα πιστευω οτι αν δεν με αφηνει να κανω ελευθερα βαρη θα μεινω παρα παρα πολυ πισω....εδω περα δεν μου βαζει κιλα σα μηχανματα...

    Εψαξα την λυση γυμανστηριου αλλα παροτι γενικα ειναι καλος γυμανστης(δεν ειναι σαν αλλους που μιλανε σοτ κινητο και και και...)δεν με αφηνει να βαλω περσσοτερα κιλα....και δεν ξερω....

    καλα ολα αυτα εινα για να ξεσπασω .....Ευχαριστω παντως!

  21. #21
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    μονόζυγο στην ημέρα της δύναμης να το βάλεις το ίδιο και τις βυθίσεις. Τα μικρά διαλείμματα όσο και να σου φαίνεται παράξενο βοηθάνε στην μυική υπερτροφία χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν χρειάζονται και μεγαλύτερα διαλείμματα στην προπόνηση με αντιστάσεις. Φίλε μου τώρα στην αρχή χρειάζεται να μάθεις σωστή τεχνική και όταν αποκτήσεις το λεγόμενο mind-muscle connection θα μπορείς να κλέβεις στις ασκήσεις λίγο πάντα φυσικά χωρίς να τραυματιστείς. Θα σου πρότεινα να περιλάβεις στην προπόνησή σου και ελεύθερα βάρη γιατί αυτή θα είναι η βάση σου. Ο γυμναστής σου καλά κάνει και σου δείχνει ασκήσεις πρώτα σε μηχανήματα γιατί τον ενδιαφέρει πρώτα η ασφάλεια. Μην βιάζεσαι και καλό είναι να ακούς τον γυμναστή σου. Με το καιρό θα μάθεις και μόνος σου το τι δουλεύει πάνω σου καλύτερα με την δοκιμή και το πειραματισμό. Υπομονή λοιπόν, θετική σκέψη και να προπονείσαι πρώτα έξυπνα και μετά βαριά. Να είσαι καλά!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    μονόζυγο στην ημέρα της δύναμης να το βάλεις το ίδιο και τις βυθίσεις. Τα μικρά διαλείμματα όσο και να σου φαίνεται παράξενο βοηθάνε στην μυική υπερτροφία χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν χρειάζονται και μεγαλύτερα διαλείμματα στην προπόνηση με αντιστάσεις. Φίλε μου τώρα στην αρχή χρειάζεται να μάθεις σωστή τεχνική και όταν αποκτήσεις το λεγόμενο mind-muscle connection θα μπορείς να κλέβεις στις ασκήσεις λίγο πάντα φυσικά χωρίς να τραυματιστείς. Θα σου πρότεινα να περιλάβεις στην προπόνησή σου και ελεύθερα βάρη γιατί αυτή θα είναι η βάση σου. Ο γυμναστής σου καλά κάνει και σου δείχνει ασκήσεις πρώτα σε μηχανήματα γιατί τον ενδιαφέρει πρώτα η ασφάλεια. Μην βιάζεσαι και καλό είναι να ακούς τον γυμναστή σου. Με το καιρό θα μάθεις και μόνος σου το τι δουλεύει πάνω σου καλύτερα με την δοκιμή και το πειραματισμό. Υπομονή λοιπόν, θετική σκέψη και να προπονείσαι πρώτα έξυπνα και μετά βαριά. Να είσαι καλά!!!
    στην πρωτη μερα εχω ισιο παγκο που ειναι βασικοτατη ασκηση...μπορω να βαλω αντι για cross over βυθισεις?τι γενικα προτεινεις?
    μονοζυγο μπορω να βαλω και καμια αλλη μερα εκτος απο την πρωτη?Επειδη εχω 3 κωπηλατικες...στην εβδομαδα

    στα τελευταια σετ μεχρι εξαντληση εννοεις να μην μπορουν να βγουην αλλες επαναληψεις ή να βγαινουν γενικα με μεγαλυτερη ενταση απο οτι τα πρωτα σετ?

    δηλαδη θα κανω δευτερα-τεταρτη-παρασκευη το all in one και σαββατο τα χερια?
    μονα τους τα χερια?χωρις καμια αλλη ασκηση για τις αλλες ομαδες?
    9 σετ τρικεφαλα και 9 σετ δικεφαλα?
    να παιζω τα 3 σετ τρικεφαλων και 3 δικεφαλων με σουπερ σετ?

    Οσον αφορα το γυμανστηριο αυτος δεν με αφηνει ουτε να φορτωνω κιλα στα μηχανηματα...και λεει σκουοτ-κωπηλατικεςν μετ απο πολυυυ καιρο..και δε θελω να τις βγαλω απο το προγραμμα μου...οπως και τις αλλες βασικες(παγκος)...ουτε παγκο μου εβαλε....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. θα ήθελα την γνώμη-πρόγραμμα προπόνησης
    By GSOROS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 04-03-12, 13:12
  2. Προγραμμα προπονησης κ διατροφης (τη γνωμη σας...)
    By politis2004 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-11-06, 01:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •