Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default Σχέση Κρεατίνης Και Δύσποιας;

    Παιδια καλημερα!!λοιπον ειμαι 20 χρονων ,γυμναζομαι 3 χρονια(καλη μυικοτητα σε σχεση μ την ηλικια μ παντα),στην φαση που βρισκομαι εχω αρχισει τον ογκο με συμπληρωματα κρεατινη κ μια whey .Oλα καλα μεχρι π την πεμπτη παρατηρησα δυσκολια στν αναπνοη μου κ αυτο συνεχιστηκε μεχρι το σαββατο οπου κ δν ενιωθα πολυ καλα γτ μ ειχε ανεβει η μεγαλη πιεση στο 14 κ κατι..Πηγα στο νοσοκομειο μ εκαναν καρδιογραφημα ,ακτινογραφια ολα καλα αλλα με αανεβασμενη την πιεση ...Μου εκαναν αιματολογικες εξετασεις και βρηκαν ανεβασμενες τις τιμες κρεατινινη με 1,5 το CK με 288 κ το SGPT να τεινει να ανεβει με 52 ενω τα ορια ειναι 10-65 κ το ζαχαρο ανεβασμενο κ αυτο στο 118 αλλα λογικα εξαιτιας της ημερας π ειχα φαει 1 τονο γλυκα..Οι γιατροι με εκραξαν πολυ ασχημα για τα συμπληρωματα κ εκαναν λες κ παιρνω φαρμακα,μ ειπαν να κοψω την δυνατη προπονηση π κανω γιατι θα εχω προβλημα με την πιεση κ γενικοτερα μ την καρδια στο μελλον ,την 'αρκετη' πρωτεινη που καταναλωνω κ βεβαια μαχαιρι σε ολα τα σθμπληρωματα κ ειδικα στις πρωτεινες..Γ αυτο θελω να ρωτησω κ ν μ απαντησει καποιος εμπειρος.Πρωτα δν ειναι λογικο εφοσων παιρνω κρεατινη εδω κ 3 εβδομαδες ν ειναι ανεβασμενη η κρεατινινη παραπανς απο τα ορια??κ δευτερον αν η κρεατινη κανει καποιου ειδους δυσποια?Οταν απαντησα στους γιατρους οτι τα ορια δν ειναι γ αυτους π δν γυμναζονται ?? μ απαντησαν οτι αυτα τα λενε οι ιδιοι για ν παραμυθιασουν τους εαυτους τους.Μεχρι ακομα ειπαν ν μ κρατησουν μεσα ενα 24 ωρο με ορους για να δουν αν πεσει η κρεατινη γτ ειναι πολυ υψηλη..Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα θα ηθελα καποιος γνωστης ν μ απανησει!!

  2. #2
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Άκου τους γιατρούς πριν έχεις μεγαλύτερα προβλήματα. Αυτό μόνο.
    Taboo and bodybuilding are not synonymous. Open your mind and follow new pathways of avoiding mediocrity.

  3. #3

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι στα ιατρικα θεματα οταν ειδικα εμπλεκονται μικρες ηλικιες σαν την δικη σου προσεχω πολυ τι γραφω γιατι δεν θελω να παρερμηνευτει. Θα προσπαθησω να μην απαντησω απευθειας, αλλα σαν ερωτοαπαντησεις ξεχωριστες.

    - Προκαλει η κρεατινη δυσπνοια; ΟΧΙ, μονο σε περιπτωση που υπαρχει καποια αλλεργικη αντιδραση
    - Προκαλει η κρεατινη ή η πρωτεινη αυξηση της πιεσης; ΟΧΙ, σε υγιεις ανθρωπους που χρησιμοποιουν φυσιολογικες δοσεις
    - Προκαλει η κρεατινη αυξηση στην κρεατινινη; ΝΑΙ, ειδικα αν χρησιμοποιεις παραπανω απο οση μπορει να αξιοποιησει ο οργανισμος
    - Τι σημαινει η αυξημενη κρεατινινη; Οτι τα νεφρα πιεζονται για να φιλτραρουν το αιμα, μαζι με την ουρια αξιολογειται για την υγεια των νεφρων. Η αυξημενη πιεση , ειναι οτι χειροτερο για τα νεφρα και πολυ χειροτερο απο την οποια κρεατινη.
    - Ειναι το 14 πιεση φυσιολογικο; Σε καμια περιπτωση για την ηλικια σου, παιδι που γυμναζεται δεν μπορει να βρισκεται στο πρωτο σταδιο υπερτασης.
    - Δικαιολογουνται οι τιμες των εξετασεων σου; Αυτες οι τιμες που βρηκαν ανεβασμενες επηρεαζονται απο διατροφη και κουραση/προπονηση. Πρεπει να επαναλαβεις νηστικος και ξεκουραστος για να δεις αν υπαρχει καποιο θεμα.
    - Τα βαρη μπορουν να επηρεασουν αρνητικα την καρδια; Μακροπροθεσμα ναι και ειδικα αν δεν γινεται η αντιστοιχη αεροβια ασκηση. Σιγουρα το κανεις επι πολλα χρονια βαρη μονο, με πολλα κιλα, εχει επιβαρυνσεις παντου.
    - Χρησιμοποιουν οι bbers δικαιολογιες για τις εξετασεις τους; ΝΑΙ, γιατροι δεν ειμαστε, μας αρεσει ομως να θεωρουμε τους εαυτους μας ιδιαιτερες περιπτωσεις που ειναι εν μερη σωστο, οχι παντα ομως.

    Τι θα προτεινα; Καταρχην γραψε εδω τι ακριβως παιρνεις, καθε ποτε και ποσο. Μετα κανονισε να μετρας την πιεση σου τακτικα 2-3 φορες την μερα και επανελαβε τις εξετασεις αιματος/ουρων νωρις το πρωι με νηστεια 12 ωρη. Επειτα θα μπορουν οι γιατροι να αξιολογησουν καλυτερα.

  4. #4
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default

    Πρωτα σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!!Σχετικα με την αλλεργια εχω αλλεργικη ρυνιτιδα(ανοιξη παντα με πιανει μεχρι το καλοκαιρι),η αληθεια ειναι οτι κανω καταναλωση πρωτεινης αρκετη αλλα απο φαγητο δλδ πολυ κρεας την ημερα.Μπορει αυτη η πρωτεινη που να παιρνω καθημερινα να μην μπορει να την αφομειωσει ο οργανισμος μου??Σχετικα με την κρεατινη παιρνω εδω κ 3 εβδομαδες 5 γρ μετα την προπονηση μαζι μ δεξτροζη κ whey.Σχετικα με την πιεση οφειλω να πω πως σαν ανθρωπος ειμαι πολυ αγχωτικος σε οτι κ να κανω και θελω παντα οτι κ να κανω να το κανω σωστα μπορει σε αυτο να οφειλεται το αγχος....Μπορει οι εξετασεις να εδειξαν ετσι επειδη χθες ειχα φαει οτι να ναι κ τις εκανα και 9 ηωρα το βραδυ???

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αν θες την αποψη μου, αυτο που ειχες ηταν κριση αγχους (anxiety attack) και δεν εχεις τπτ αλλα αυτο δεν ειναι ιατρικη αποψη οποτε δεν εχει καμια ουσιαστικη αξια. Τωρα το "πολυ" που λες ειναι σχετικο, βαλτα κατω και υπολογισε ποση πρωτεινη παιρνεις την ημερα. Αν παιρνεις πανω 2 γρ/κιλο σωματικο βαρος τοτε παιρνεις πολυ και πρεπει να την μειωσεις οχι μονο επιβαρυνεις τα οργανα σου αλλα δεν κερδιζεις και τιποτα. Οι εξετασεις σου προφανως επηρεαστηκαν απο την διατροφη της ημερας, οι εκτακτες εξετασεις γινονται για να δουν αν χρειαζεσαι κατι επειγοντως για παραδειγμα αν ειναι πολυ ανεβασμενα τα λευκα κλπ. Το να αξιολογεις τις τρανσαμινασες και το σακχαρο του αλλου στις 9 το βραδυ ...δεν εχει νοημα. Αρα βαλτα κατω και υπολογισε πως και τι και επαναληψη εξετασεων. Τελος την πιεση να την μετρας σε συγκεκριμενες ωρες την ημερα και να την παιρνεις ειτε μονος σου ειτε ατομα που σε ηρεμουν. Αν εισαι αγχωτικος και μονο που θα βλέπεις γιατρο θα σου ανεβαινει η πιεση.

  6. #6
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ για ολα!! με καθυσυχασες!!Εχω μαθει πολλα πραματα απο σενα κα θα συνεχιζω!!καλο απογευμα!!

  7. #7
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default

    Και κατι αλλο που μ ηρθε,λες τα 5 γρ κρεατινης μεταπροπονητικα να ειναι υπερβολικα για εμενα κ πρπ να ταμειωσω??η να σταματησω την κρεατινη γενικως εξαιτιας της ανεβασμενης κρεατινινης???

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν ειναι υπερβολικα 5γρ κρεατινης. Η κρεατινινη ανεβαινει και απο την προπονηση και απο μη σωστη ενυδατωση. Λοιπον μην το κουραζεις αλλο, προσωπικα δεν βλεπω κατι ανησυχητικο σε αυτα που κανεις με την σημειωση οτι πρεπει να αρχισεις να καταγραφεις ποσο και τι τρως για να σιγουρευτεις οτι δεν το παρακανεις. Κανονισε πληρεις αιματολογικες και ουρων με 12ωρη νηστεια, καλη ενυδατωση και 2-3 μερες μακρια απο το γυμναστηριο. Αν θες για το 150% κανε και υπερηχους ανω και κατω κοιλιας να δεις τι γινεται με νεφρα και συκωτι και να καθυσηχασεις και τους δικους σου.

  9. #9
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Σε θέματα υγείας δε πρέπει να παίζουμε ή να αντικαθιστούμε τους γιατρούς. Ας αναλάβει ο καθένας την ευθύνη του για τις συμβουλές και τα μηνύματα που περνούν στα νέα παιδιά.
    Taboo and bodybuilding are not synonymous. Open your mind and follow new pathways of avoiding mediocrity.

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ρε παλικαρι εσυ εισαι ο εξυπνος του χωριου; Πως ξεκινησα να γραφω; Ακριβως αυτο δεν ειπα... νομιζω σε 3 ποστ, ειπα οτι η αποψη μου δεν εχει ουσιαστικη αξια. Περαν αυτου ποιο ειναι το προβλημα σου να το λυσουμε;

  11. #11
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Nα ρωτησω κατι σχετικο... η kre alkalyn δε θα διορθωνε το προβλημα της αυξημενης κρεατινινης αν υποθεσουμε οτι αυτο οφειλεται στην κρεατινη?
    Get big or die trying!

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Oχι ρε συ τι δουλεια εχει... ναι επηρεαζει λιγοτερο αλλα δεν ειναι λυση να αλλαξει συμπληρωμα. Εδω πρεπει να εξεταστει αν η τιμη της κρεατινινης ειναι "τεχνητα" ανεβασμενη λογω μετατροπης της κρεατινης ή οντως υπαρχει καποιο θεμα. Ομως επειδη η κρεατινινη επηρεαζεται απο πολλα πραγματα, πρεπει τα τεστ να γινουν υπο σωστες συνθηκες οπως ειπα πριν πεταχτει ο σταυροφορος παραπανω.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Eννοειται οτι πρεπει να εξεταστει η αιτια... απλα ειπα αααααν η αιτια τελικα ειναι η κρεατινη μηπως η αλλαγη σε kre alkalyn διορθωνε το θεμα της κρεατινινης?
    Last edited by Hanos; 21-10-12 at 14:07.
    Get big or die trying!

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην θεωρω οτι παιρνει μονουδρικη, προσωπικα ειμαι σε κρεατινη γυρω στους 10 μηνες το χρονο σε διαφορες ποσοτητες. Ποτε δεν εχω δει σε εξετασεις κρεατινινη πανω απο 1.1 με οριο το 1.3. Για μενα ειναι θεμα ενυδατωσης.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Παντως και η αυξημενη πιεση οπως και η αυξημενη κρεατινινη ειναι πολυ πιθανο ναχουν ναμκανουν με τη πολυ μικρη προσληψη νερου...
    Get big or die trying!

  16. #16
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default

    Η κρεατινη ειναι μονουδρικη της ον και πινω καθημερινα 4 λιτρα νερο μπορει κ περισσοτερο..

  17. #17
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Tote κατεμε δε φταιει η κρεατινη ηνη προσληψη νερου.να σε καθοδηγησει ο γιατρος σου για τις απαραιτητες εξετασεις
    Get big or die trying!

  18. #18
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    παιδια οταν κανουν συσπασεις οι μυες και τρεμουν λιγο ειναι συμπτωμα αφυδατωσης?

  19. #19
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Περνεις καποιο συμπληρωμα η κατι αλλο?
    Get big or die trying!

  20. #20
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Αν εισαι αγχωτικος και μονο που θα βλέπεις γιατρο θα σου ανεβαινει η πιεση.
    Αυτό ειδικά το ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ!
    Ισχύει όπως είδα και εγώ σε 24ωρη μέτρηση πίεσης (με μηχάνημα) και για το εργασιακό περιβάλλον.
    Έκανα την εξέταση και ο γιατρός μου είπε να μην πάω στην δουλειά.
    Έφυγα στις 08:30 από τον γιατρό. Περπάτησα, έφαγα, οδήγησα κλπ.
    Στις 11:00 πήγα στην δουλειά ως "επισκέπτης" και στις 12:00 έφυγα.
    Την επομένη στο ιατρείο όταν τύπωσε ο γιατρός τα αποτελέσματα μου λέει:
    -11:00 με 12:00 τι έκανες?
    -Πέρασα μια ώρα από την δουλειά.
    -Όλη μέρα ήσουν (μου λέει) με πίεση 12 και 8 με 8,5. 11:00 με 12:00 ήσουν 15 με 9,5!!!

    Αλλά λέμε στις 11:05 ήταν 12 με 8. ΟΞΕΙΑ ΣΧΙΖΟΦΕΝΕΙΑ

    Η συμβουλή του γιατρού: Άλλαξε δουλειά
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  21. #21
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Περνεις καποιο συμπληρωμα η κατι αλλο?
    κρεατινη φιλε.απλα το βραδυ 2 ωρες πριν τον υπνο πινω λιγο νερο και οχι οσο χρειαζεται για να ξεδιψασω γιατι κατουραω καθε 10 λεπτα και δεν θα κοιμηθω ποτε.απλα να ξερω αμα ειναι αφυδατωση η τυχαιο.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Το παθαινω καμια φορσ μετα απο σκληρη προπονηση,τιεμεπομενες δυο μερες.ειδικα οταν παιζω πολλα κιλα.υποθετω πως δεν ειναι κατι για να ανυσηχεις.
    Get big or die trying!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    θα πω κατι που δεν ανεφερε ο νεαρος που ανοιξε το τοπικ.

    αεροβιο ποσο κανεις?γιατι το λεω αυτο περισυ που αρχησα τα βαρη μαζι με κρεατινη κ την πρωτεινη μου κλασικα πραγματα (ημουν 22 χρονων) η μανα μου νομιζε οτι επαιρνα φαρμακα κ με πηγε για γενικες εξετασεις....βρηκαν την cpk kreatinine ανεβασμενη (λογικο επαιρνα κρεατινη) μετα με πηγαν σε καρδιολογο
    για καρδια ο γιατρος βρηκε να σχολιασει το cpk παρα την καρδια μου που ειχε 100 σφηγμους και 17 πιεση...
    εγω το εψαξα πολυ το θεμα με την καρδια μου και πλεον εχω 12 πιεση και 65-70 σφηγμους η αιτια που κατεβηκε η πιεση μου δεν ηταν οτι σταματησα συμπληρωματα η φαι αλλα αρχισα αεροβια ;)

  24. #24
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default

    17 πιεση?????Αεροβιο δεν κανω αυτη την περιοδο γιατι ειμαι σε περιοδο ογκου ,βεβαια ομως ειμαι τεφαα κ εχουμε τα αθληματακια μας οχι ζορικα μεν αλλα ειναι δραστηρια πχ 1 φορα την εβδομαδα κολυμπι που μπορει ν θεωρηθει κ ως αεροβιο.Αλλα μεσα στ γυμνασηριο πια δν κανω ουτε ποδηλατο ουτε διαδρομο..Εσυ μολις αρχισες αεροβια η πιεση σ επεσε???Εμενα με εχουν φοβησει οι γιατροι γτ μ λενε οτι η πιεση μπορει ν προερχεται απο την ανεβασμενη κρεατινινη..Εσυ εφοσων πιστευεις οτι η κρεατινινη ανεβηκε εξατιας της κρεατινης δν την σταματησες??

  25. #25
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    zdisi, η αεροβια οχι απλα ταιριαζει αλλα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ και σε περιοδο ογκου. Απλα δε θα κανεις πολλες φορες. 2 αντε 3 το πολυ φορες τη βδομαδα λιγο χαλαρο τρεξιμο η γρηγορο περπατημα ειναι αρκετο.
    Get big or die trying!

  26. #26
    New Member zdisi's Avatar
    Join Date
    28-08-11
    Posts
    38

    Default

    δηλαδη 10 λεπτα χαλαρο τρεξιμο μετα τα βαρη ειναι καλα?

  27. #27
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Οχι δε θατολεγα.
    Ενα μισαωρακι με 40 λεπτα μαξ στις μερες που δεν κανεις βαρη θα ηταν καλυτερο.
    Οχι πανω απο 2-3 φορες τη βδομαδα,εφοσον πας για ογκο.
    Θα σε βοηθησει να περνεις και πιο ποιοτικα κιλα,μελιγοτερο λιπος.
    Get big or die trying!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορια σε σχεση με λιποτροπικα.
    By ras10 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 29-04-12, 21:44
  2. σχεση αλκοολ και λιπους
    By 4x4 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-06, 02:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •