Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-09-12
    Location
    Σαντορίνη
    Posts
    8

    Default Διατροφή Με Βάση τις Προπονήσεις σε Μπάσκετ Και Βάρη

    Γεια χαρα σε ολους.Ειμαι ο Κωστας απο Σαντορινη,ειμαι 30 χρονων και παρακατω ειναι η διατροφη η οποια προσπαθω να βγαλω εδω και κανα διημερο !Για αρχη να σας πω οτι γυμναζομαι αρκετα χρονια αφου παιζω μπασκετ απτα 15 μου,μεχρι και τωρα που ειμαι σε ομαδα που συμμετεχει στο ερασιτεχνικο πρωταθλημα Κυκλαδων.Σχεση με βαρη εχω αλλα δεν ασχοληθηκα και ποτε τοσο σοβαρα.Κυριως τα καλοκαιρια στις off season γιατι μεσα στη σεζον σχεδον απαγορευονται αν γινουν πολυ εντατικες οι προπονησεις γιατι ''χαλαν'' καποια πραγματακια που χρειαζονται στο μπασκετ.Τον τελευταιο χρονο σε συννενοηση με τους συναδελφους μου στη δουλεια φτιαξαμε ενα γυμναστηριο σε μια αποθηκη που εχουμε το οποιο εχει ολα οσα χρειαζομαστε για προπονησεις εκτος απο τα μηχανηματα για ποδια τα οποια τα κανουμε με ελευθερα βαρη.Μπηκα λοιπον και εγω στο τριπακι να ασχοληθω λιγο σοβαροτερα με τα βαρη μιας και τα εχω οποτε θελω.Με την βοηθεια του φιλου Cuban βρηκαμε τα macros μου και εκανα την προσπαθεια να τα ''σπασω'' μεσα στην μερα.Ο στοχος μου ειναι να κανω σχετικα υποθερμιδικη διαιτα στην αρχη γιατι εχω λιγο παραπανισιο λιπος και 6-7 κιλα ισως παραπανω.Ειμαι 1,97 και 104 κιλα να σημειωσω.Η διαιτα θα ειναι 3000 θερμιδων (υποθερμιδικη ετσι ?).Εκει που χρειαζομαι βοηθεια ειναι λιγο στην τακτοποιηση των γευματων.Τις μερες που θα κανω αποκλειστικα βαρη και δεν θα εχω προπονηση μπασκετ ειναι και οι πιο ευκολες για να βγαλω ημερησιο προγραμμα διατροφης.Και αυτο γιατι οι προπονησεις θα γινονται στις 16:00 το μεσημερι και θα ειναι στις 16:00 καθε φορα που θα κανω μονο βαρη.Το προβλημα ειναι στις μερες που εχω προπονηση μπασκετ αφου εχω Δευτερα 22:00-23:30 και Τεταρτη 20:30-22:00.Εχω ακομα μια την Παρασκευη στις 16:00 (εξ ου και τα βαρη εκεινη την ωρα τις αλλες μερες) την Πεμπτη στις 15:00 (μια η αλλη) αλλα σε εκεινες θα ακολουθω το προγραμμα διατροφης των ημερων με βαρη.Δεν ξερω λοιπον πως να τακτοποιησω τα γευματα μου αφου οταν τελειωνω 23:30 την προπονηση δεν μπορω να πλακωθω στο φαι και μετα να πεσω για υπνο ουτε οταν τελειωνω 22:00 να κανω το ιδιο.Βαζω τα πινακακια μου παρακατω και καθε αποψη-γνωμη-συμβουλη-βοηθεια-διορθωση καλοδεχουμενη.Υποψιν μπορει να εχω καποιο λαθος στον καταμερισμο και στα συνολα αλλα αυτα τα διορθωνω.Πονεσαν τα ματια μου να διαβαζω διατροφες και σελιδες με συμβουλες απο ειδικους και μη και στανταρ εχω λαθη.Προπονηση με βαρη θα κανω αρχικα με 4ημερο split Πλατη - Στηθος - Ωμους & Τραπεζοειδης - Χερια.Ποδια δεν εχω βαλει καθολου γιατι αν βαλω θα με σφαξει στο γονατο ο coach.Αν καμια μερα δε παω προπονηση μπορει να κανω αλλα λιγο.Ενα αλλο θεμα μου ειναι οτι αν το ακολουθησω ετσι δεν θα εχω ουτε μια μερα ρεπο!Μαλλον θα κοτσαρω την μερα με στηθος την Δευτερα που εχω βραδυνη προπονηση και το στηθος οσο ναναι δεν ''ενοχλει'' τοσο στην προπονηση.Ακουω γνωμες.

    Υ.Γ. Στα πινακακια εχω μονο macros,τα φαγητα αυτα καθε αυτα τα βγαζω αφου τα καταμερισω σωστα.

    Υ.Γ. Sorry για το πρηξιμο,ελπιζω να ''πρηστω'' και εγω

    Υ.Γ. Οι πινακες χαλασαν γιατι το Word τον πινει λιγο sorry.


    Ημέρα προπόνησης με βάρη με ώρα προπόνησης 16:00


    Ώρα Γεύμα Θερμίδες Πρωτεΐνες (γρ) Υδατάνθρακες (γρ) Λίπη (γρ)
    09:00
    1 (πρωινό)
    600
    55
    50
    20
    11:00
    2 (προγευμα)
    400
    60
    40
    0
    14:00
    3 (πριν την προπονηση)
    600
    25
    80
    20
    17:00
    4 (αμεσως μετα την προπονηση)
    200
    40
    10
    0
    18:00
    5 (κυριως γευμα)
    700
    30
    80
    30
    21:00
    6 (βραδυνο)
    300
    10
    30
    20
    24:00
    7 (πριν τον υπνο)
    210
    30
    0
    10
    Σύνολα:
    3010
    250
    290
    100






    Ημέρα προπόνησης μπάσκετ με ώρα προπόνησης 22:00

    Ώρα Γεύμα Θερμίδες Πρωτεΐνες (γρ) Υδατάνθρακες (γρ) Λίπη (γρ)
    09:00
    1 (πρωινό)
    600
    55
    50
    20
    11:00
    2 (προγευμα)
    400
    60
    40
    0
    14:00
    3 (κυριως γευμα)
    700
    35
    75
    30
    17:00
    4 (γευμα )
    300
    25
    40
    10
    20:00
    5 (γευμα πριν την προπονηση)
    600
    25
    80
    20
    23:40
    6 (αμεσως μετα την προπονηση)
    120
    25
    5
    0
    24:00
    7(βραδυνο)
    300
    25
    0
    20
    Σύνολα:
    3010
    250
    290
    100




    Ημέρα προπόνησης μπάσκετ με ώρα προπόνησης 20:30


    Ώρα Γεύμα Θερμίδες Πρωτεΐνες (γρ) Υδατάνθρακες (γρ) Λίπη (γρ)
    09:00
    1 (πρωινό)
    600
    55
    50
    20
    11:00
    2 (προγευμα)
    400
    60
    40
    0
    14:00
    3 (κυριως γευμα)
    700
    30
    80
    30
    16:30
    4 (γευμα)
    350
    30
    35
    10
    18:30
    5 (πριν την προπονηση)
    600
    25
    80
    20
    22:15
    6 (αμεσως μετα την προπονηση)
    120
    25
    5
    0
    23:15
    7 (βραδυνο)
    250
    25
    0
    20
    Σύνολα:
    3010
    250
    290
    100






    Last edited by Firekostas; 23-10-12 at 20:18.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γεια σου και πάλι Κώστα. Την πρωτεΐνη από το γεύματα 1 και 2 αν μπορείς, μείωσέ την και μοίρασε ισόποσα τις ποσότητές της μέσα στην ημέρα.

    Τις Ημέρες προπόνησης μπάσκετ με ώρα προπόνησης 20:30 και 22:00, μοίρασε όσο το δυνατόν ισόποσα τον υδατάνθρακα στα 5 πρώτα γεύματα.

    Δεν κατάλαβα που ακριβώς κόλλησες ! Μια χαρά τα έχεις κατανείμει ρε συ !! Το μπάσκετ, θεωρείται αερόβια άσκηση, οπότε δε χρειάζεται να πλακωθείς στον υδατάνθρακα μετά από την προπόνηση !!

    Στο σπλιτ σου, ελπίζω ανάμεσα στο στήθος και τους ώμους να έχεις μια μέρα κενό, γιατί αλλιώς χρειάζεται αλλαγή....

    Quote Originally Posted by Firekostas View Post
    Υ.Γ. Οι πινακες χαλασαν γιατι το Word τον πινει λιγο sorry.
    Άσε.... στο αλκοτέστ που του έκανα, έσπασε το μηχάνημα ! ΛΟΛ
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-09-12
    Location
    Σαντορίνη
    Posts
    8

    Default

    Οκ καποια στιγμη θα το κοιταξω να μοιρασω καλυτερα αυτα που μου ειπες.Κολλησα ξες γιατι?Γιατι μετα απο 2 ωρες προπονηση μπασκτε ΠΕΙΝΑΩ!Καταλαβαινεις?
    Π
    Ε
    Ι
    Ν
    Α
    Ω!!!!!!!!!!!!!!Να σημειωσω οτι τις μερες με προπονηση βαρη το γευμα καπακι μετα την προπονηση ειναι scoop πρωτεινη μαζι με λιγο δεξτο και γλουταμινη.Τις μερες του μπασκετ ειναι σκετη πρωτεινη.Νομιζω οτι εχω θεμα με τα λιπη.Νταξ δε παιζει να ασχοληθω με λινελαια και κατι τετοια που διαβαζω,ελαιολαδο και ο,τι εχουν οι τροφες.Γενικα να τα μοιρασω στο κυριως και στο τελευταιο?Γιατι διαβασα οτι κανει καλο στο τελευταιο γευμα να εχεις λιπη...Σε καθε προπονηση με βαρη εχω μια μερα κενο ενδιαμεσα λογω μπασκετ.Δλδ παω
    Δευτερα Στηθος -μπασκετ
    Τριτη Χερια
    Τεταρτη Μπασκετ
    Πεμπτη Ωμους-Τραπεζοειδης
    Παρασκευη Μπασκετ
    Σαββατο Πλατη
    Κυριακη Ρεπο

    Και μπορει να υπαρχει συν μια προπονηση μπασκετ την Πεμπτη και αγωνας Σαββατο ή Κυριακη οποτε το προσαρμοζω

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα λιπαρά σου μοίρασέ τα μέσα στη μέρα ομοιόμορφα. Πριν τον ύπνο, βάλε λίγα λιπαρά παραπάνω.

    Στο σπλιτ σου, αντάλλαξε τα χέρια, με την πλάτη, όσον αφορά τις ημέρες που τα προπονείς. Δηλαδή, βάλε την πλάτη στην προπόνηση της Τρίτης, και τα χέρια στην προπόνηση του Σαββάτου.

    Αν πεινάς μετά από το μπάσκετ, τότε μοίρασε τους υδατάνθρακές σου έτσι ώστε να έχεις υδατάνθρακες και στο γεύμα μετά από την προπόνηση μπάσκετ !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα με βάρη στο σπίτι για μπάσκετ
    By Giannis_G in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 6
    Last Post: 25-07-12, 16:14
  2. Μπάσκετ και βάρη
    By smigol in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 03-09-09, 00:35
  3. Replies: 16
    Last Post: 03-03-08, 10:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •