Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 30 of 134
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default Πως Να Χτίσετε Φανταστικούς Γλουτούς!!!

    Πώς να χτίσετε φανταστικούς γλουτούς!






    Της Ειρήνης Τζάνε
    Όποια γυναίκα τύχει και μιλήσω για προπόνηση και συγκεκριμένα για το πως γυμνάζω τους γλουτούς μου, πιστεύει πως το έχω κάνει με ατέλειωτες επαναλήψεις πάνω στο μηχάνημα butt blaster ή στο μηχάνημα των απαγωγών. Καμία σχέση με την πραγματικότητα! Ένας σφιχτός, καλοσχηματισμένος γλουτός που τραβάει τα βλέμματα έχει δημιουργηθεί με τις παλιές και κλασικές bodybuilding ασκήσεις: σκουώτ, άρσεις θανάτου, προβολές. Αυτές οι ασκήσεις δίνουν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε μεγάλο βάρος κάτι που είναι απαραίτητο να χτίσουμε επαρκή μυικό ιστό.
    Ένας γλουτός αποτελείται χονδρικά από μυ επικαλυμμένο με λίπος. Είναι αδύνατο να φαρδύνει χρησιμοποιώντας βάρη. Ξέρετε, ο μυς δεν αναπτύσσεται στο φάρδος και δεν ξεφεύγει από το περιθώριο της λεκάνης. Αυτό το κάνει το λίπος. Γι? αυτό ακριβώς το λόγο χρειάζεται να κάνουμε την κατάλληλη διατροφή και αερόβια σε συνδυασμό με προπόνηση με βάρη.
    «Θέλω να φτιάξω τον γλουτό μου αλλά δεν θέλω μεγαλύτερα πόδια!» - αυτό είναι κάτι που ζητάνε πολλές γυναίκες. Ας το ξεκαθαρίσουμε: Δεν γίνεται να χτίσουμε ένα χυμώδες και τονωμένο γλουτό αν δεν προπονηθούν σκληρά και τα πόδια. Όμως αυτό που ΜΠΟΡΕΙΤΕ να κάνετε, είναι να δώσετε έμφαση στο γλουτό, ώστε να στοχεύετε ακριβώς εκεί όταν κάνετε τις κινήσεις για μια άσκηση. Για παράδειγμα, το σκουώτ με κλειστή στάση ποδιών εστιάζει περισσότερο στα τετρακέφαλα, αλλά όσο πιο βαθύ κάνετε το κάθισμα, τόσο θα ρίχνετε την επιβάρυνση στο γλουτό.

    Τώρα, μιλώντας για εύρος κίνησης, ή το πόσο βαθιά/χαμηλά εκτελείτε μια άσκηση, θα πρέπει να υπολογίσετε σε τι βαθμό έχετε ευλυγισία. Βλέπετε, το να πηγαίνετε πολύ χαμηλά είναι ιδανικό, αλλά αν το κάνετε αυτό με το να καμπουριάζετε, κινδυνεύετε να τραυματιστείτε. Χρησιμοποιείστε τον καθρέφτη όταν προπονείστε για να δείτε πως είστε την ώρα της εκτέλεσης της άσκησης.

    Διαλέγοντας τις κατάλληλες ασκήσεις

    Μπορείτε να μεγιστοποιήσετε τα αποτελέσματα επιλέγοντας τις καλύτερες ασκήσεις για γλουτούς. Από τη στιγμή που είναι οι ίδιες με αυτές για να χτίσουμε πόδια, δεν υπάρχει κάποιο νέο μυστικό. Αλλά κοιτάξτε τι διαφορετικό μπορείτε να κάνετε από το να σηκώνετε μόνο βαριά κιλά : πρέπει να δυναμώσετε τους μικρότερους βαθύς μύες στην περιοχή του γλουτού που βοηθούν το μηριαίο οστό σε σωστή στάση στην υποδοχή του ισχίου.


    Όπως έχει ο ώμος περιστροφείς έτσι ακριβώς έχει και ο γλουτός. Δουλεύετε αυτά τα σημεία με το να κάνετε ανασηκώσεις και περιστροφές του ισχίου ως μέρος του προγράμματός σας.
    Αυτά τα «έξτρα» δεν συμβάλλουν τόσο στο μέγεθος, αλλά αυξάνουν το εύρος κίνησης, αυξάνετε την ικανότητα να συγκρατούν το ισχίο στη θέση του ώστε να μη φθείρετε τις αρθρώσεις σας το οποίο θα σας βοηθήσει να κάνετε πιο βαριές και αποτελεσματικές προπονήσεις.
    Η προπόνηση γλουτών πρέπει να γίνεται τη μέρα που γυμνάζετε τα πόδια. Μην την βάζετε από πάνω (δηλαδή την προπόνηση που κάνετε για πόδια συν έξτρα προπόνηση γλουτών) γιατί θα υπερ προπονήσετε την περιοχή. Στην πρόπόνησή σας χρειάζεστε δύο ειδών κινήσεις: προθέρμανση και ενδυνάμωση αυτών των μικρών εσωτερικών σταθεροποιητών μυών και των μεγάλων/βασικών κινήσεων των ασκήσεων. Ολοκληρώστε το με διατάσεις για να αυξήσετε την ελαστικότητά σας.
    Η ελαστικότητα είναι το κλειδί, γιατί διεγείρετε τους μύες ακόμα καλύτερα όταν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μεγαλύτερο εύρος κίνησης. Μεγάλο εύρος κίνησης απαιτεί ευλυγισία. Σκεφτείτε το εξής: Aν δε μπορείτε να έχετε βάθος στην άσκηση, πώς θα κάνετε το γλουτό να δουλέψει;
    Προσθέτοντας μια άσκηση για μηριαία δικέφαλα και τετρακέφαλα ή και γάμπες, έχετε μια ολοκληρωμένη προπόνηση ποδιών.
    Εναλλακτικά μπορείτε να χωρίσετε την προπόνησή σας σε 2 μέρες. Εξαρτάται από το πρόγραμμα και το επίπεδό σας.
    Ποιες είναι οι ασκήσεις που θα σας βοηθήσουν να χτίσετε τους γλουτούς των ονείρων σας;
    Παρακάτω θα δείτε 10 από τις αποτελεσματικότερες ασκήσεις! Κάθε μία από αυτές μπορεί να προσαρμοστεί ανάλογα το επίπεδό σας, για παράδειγμα τη γέφυρα γλουτών μπορείτε να την κάνετε ακουμπώντας τα πόδια στον πάγκο και βάζοντας έναν 10 κιλο δίσκο στη λεκάνη σας. Παραλλαγές πολλές!
    Προσέξτε όμως : Καμία άσκηση από μόνη της δεν υπόσχεται θαυματουργά αποτελέσματα. Χρειάζεται χρόνος, επιμονή και υπομονή. Αξίζει να προσπαθήσετε!!


    Sumo Squat





    Sumo Deadlift









    Sumo Squat Με αλτήρα






    Overhead Squat





    Προβολές Με Αλτήρες





    Step Up Με Αλτήρες





    Split Squat





    Side Kicks





    Hip Abduction





    Γέφυγα Γλουτών






    Last edited by Kardoula; 24-10-12 at 16:31.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Στο Hip abduction πως λεγετε το εξαρτιμα πουβαζει στο Cross μου αρεσει σαν ασκηση και θελω να την κανωαρα θα παω να το αγορασω καθως δεν το εχει στο Gym .

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι είναι πολύ καλή άσκηση! Ένας καλός γλουτός δεν είναι μόνο γυναικεία υπόθεση.. Κι εσείς οι άντρες καλό είναι να ενσωματώνετε στις προπονήσεις σας κάποιες παραλλαγές που πιάνουν περισσότερο γλουτό.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Εγω ειπα οτι καθως οταν χανω κιλα χανω εκει :( θα δοσω εμφαση εκει ειναι το μονο σημειο στο σωμα μου που θελω ΟΓΚΟ :P πριν ξεχασα ενα ερωτιματικο στο εξαρτημα :(

  5. #5
    Yannis Kor's Avatar
    Join Date
    17-07-12
    Location
    Larissa
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ναι είναι πολύ καλή άσκηση! Ένας καλός γλουτός δεν είναι μόνο γυναικεία υπόθεση.. Κι εσείς οι άντρες καλό είναι να ενσωματώνετε στις προπονήσεις σας κάποιες παραλλαγές που πιάνουν περισσότερο γλουτό.
    Για τους άνδρες πιστεύω ότι τα βαθιά σκουοτ είναι αρκετά για τους γλουτούς...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Yannis Kor View Post
    Για τους άνδρες πιστεύω ότι τα βαθιά σκουοτ είναι αρκετά για τους γλουτούς...
    Είναι πολύ γενικό αυτό που λες. Εξαρτάται την περίπτωση.


    @mrkaza: Τάκη πήγαινε σε ένα μαγαζί με είδη γυμναστικής, περιέγραψέ το και θα καταλάβουν
    Last edited by Kardoula; 25-10-12 at 08:26.

  7. #7
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    let's get it started λοιπόν!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Δε βλεπω το αναλογο ενδιαφερον στα tips της Μanoulas .....
    Mα καλα ολες σας τοσο αψογο τον εχετε...????
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  9. #9

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Παρα πολυ καλο αρθρο και σε αντιθεση με αυτο που λεει ο κ.Τσουρεκας ..πονεμενος τομεας σε εμας τις γυναικες!!Μολις επιστρεψω στις προπονησεις θα τιμησω ολα τα βιντεακια!!Πολλα ευχαριστουμε Ειρηνη απο ολες τις γυναικες φανταζομαι!!

    Εχω μια ερωτηση,η τελευταια ασκηση ,γεφυρα με το βαρος ,ποσο καταπονει την μεση και τι θα πρεπει να προσεξει καποιος;
    Last edited by Marvin; 27-10-12 at 11:36.

  10. #10
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Mη στεναχωριεστε βρε !!!
    Καινουργια ερευνα αναδεικνυει ως αποτελεσματικο τροπο μειωσεις ρυτιδων & ραγαδων τα χαστουκια !!!!!....ΝΑι ..ΝΑι καλα ακουσατε .....

    edid: Αυτο που δεν λεει ομως ειναι για το ψυχολογικο υποβαθρο του ερευνητη..
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Marvin View Post
    Παρα πολυ καλο αρθρο και σε αντιθεση με αυτο που λεει ο κ.Τσουρεκας ..πονεμενος τομεας σε εμας τις γυναικες!!Μολις επιστρεψω στις προπονησεις θα τιμησω ολα τα βιντεακια!!Πολλα ευχαριστουμε Ειρηνη απο ολες τις γυναικες φανταζομαι!!

    Εχω μια ερωτηση,η τελευταια ασκηση ,γεφυρα με το βαρος ,ποσο καταπονει την μεση και τι θα πρεπει να προσεξει καποιος;


    Καλησπέρα Νίκη,

    σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σου άρεσε το άρθρο!

    Σχετικά με την γέφυρα, κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέξει κάποιος είναι:

    - O κορμός παραμένει ίσιος σε κάθε επανάληψη. Τα γόνατα κλειδωμένα, δεν τα λυγίζουμε καθόλου. Η μέση παραμένει κι αυτή τεντωμένη.
    - Επιλέγουμε ένα βάρος που να ταιριάζει με το επίπεδό μας. Κάποια αρχάρια ή κάποια που δεν έχει ξανακάνει την άσκηση, καλό είναι να τη δοκιμάσει χωρίς έξτρα βάρος.

    - Μια πολύ καλή παραλλαγή (δυστυχώς δεν βρήκα βίντεο να το βάλω αλλά θα προσπαθήσω να το περιγράψω) είναι:

    Ξαπλώνουμε ανάσκελα ακουμπώντας τις φτέρνες πάνω στον πάγκο. Παίρνουμε έναν δίσκο (πχ 10κιλο) - η άσκηση μπορεί να γίνει και χωρίς έξτρα βάρος - και τον κρατάμε πάνω στη λεκάνη μας. Με τεντωμένα πόδια και πλάτη, ανασηκώνουμε τον γλουτό και τον σφίγγουμε όσο μπορούμε περισσότερο.

    Παραλλαγή για έξτρα δυσκολία: Ακουμπάμε ΜΟΝΟ το ένα πόδι πάνω στον πάγκο. Το άλλο το κρατάμε πλάγια λυγισμένο στον αέρα.


    Αν κατά την εκτέλεση αισθανθείς την παραμικρή ενόχληση στη μέση, σταματάς.
    Αν κάποιο άτομο έχει ευαισθησία στη μέση μπορεί να κάνει κάποια από τις υπόλοιπες ασκήσεις. Οτιδήποτε προκαλεί πόνο και ενόχληση το αντικαθιστούμε και δεν το κάνουμε στο πρόγραμμά μας.

    Υπάρχουν και άλλες ασκήσεις που έχω κατά νου, δυστυχώς δεν βρήκα ανάλογα video, ίσως στο μέλλον να τα γυρίσω στο gym βιντεάκι (αν και θα καταχραστώ την πολύτιμη βοήθεια της φίλη μου/training partner που την έχω κάνει Αγγελόπουλο )




    @ τσουρεκίνο: O ποπός είναι πονεμένη ιστορία για όλες τις γυναίκες. Και μη με ρωτήσεις γιατί... είναι το ΠΡΩΤΟ άντε το ΔΕΥΤΕΡΟ πράγμα που κοιτάτε εσείς οι άντρες πάνω μας

  12. #12
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    Συγχνώμη για τη παρέμβασή μου σ αυτή τη στήλη. Kardoula μάλλον το πρώτο πράγμα είναι,εξ ου και η γνωστή παροιμία...
    Last edited by Timoleon; 27-10-12 at 13:22.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by SomatikiDiaplasi View Post
    Συγχνώμη για τη παρέμβαση. kardoula μάλλον το πρώτο πράγμα είναι,εξ ου και η γνωστή παροιμία...
    Να τολμήσω να ρωτήσω ποια παροιμία;

    Η αμφιβολία μου ήταν επειδή πιστεύω ότι κοιτάζετε και το στήθος. Μήπως να κάνουμε ένα poll να ξεδιαλύνουμε το τοπίο;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    "Tα οπίσθια γ....ν το πρόσωπο"
    Αν δει ένας άντρας μια γυναίκα με όμορφο πρόσωπο
    περιμένει να περάσει ώστε να τη δει και από πίσω
    και μετά εκφράζει άποψη
    Αν δεν του αρέσει το πίσω ξεχνάει το όμορφο πρόσωπο
    Last edited by Timoleon; 27-10-12 at 13:27.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άρα έχουμε έξτρα κίνητρο να κάνουμε τις παραπάνω ασκήσεις! (χεχε πως το ταίριαξα όμως ε;; )

  16. #16
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Επειδη μπαινουμε σε πολυ εξειδικευμενα ζητηματα θα παρακαλουσα να συμμετασχουν στη κουβεντα ηλικιες ανω των 35 !!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  17. #17
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    καρδούλα πρέπει να τις εντάξουμε όλες στο πρόγραμμά μας?(είπα τη βλακεία της ημέρας)

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μπορείς να αφιερώσεις μία προπόνηση εξ'ολοκλήρου σε γλουτό και να κάνεις κάποιες από τις παραπάνω ασκήσεις.(και τις 10 είναι υπερβολικά πολλές και αντιπαραγωγικό).
    Επίσης μπορείς να ενσωματώσεις κάποιες, στο κανονικό σου πρόγραμμα για πόδια.
    Επίσης μπορεις να τις κάνεις με μορφή σούπερ σετ (δηλαδή 2 διαφορετικές ασκήσεις η μία μετά την άλλη χωρίς διάλειμμα) ή τρι-σετ (3 ασκήσεις στη σειρά) ή να τις εκτελείς με συνεχόμενη τάση (δηλαδή να μην "κλειδώνεις τα πόδια και να μην κάνεις παύση στην κίνηση) ή να κρατάς για λίγα δευτερόλεπτα την κίνηση όπου ο γλουτός κάνει την πλήρη σύσπαση.

    Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλοί συνδιασμοί και μέθοδοι. Δες τα όλα αυτά ως ιδέες να εμπλουτίσεις το δικό σου πρόγραμμα ώστε να έχει ποικιλία και να δίνεις διαφορετικό ερέθισμα στο γλουτό ώστε να αναπτυχθεί.

  19. #19
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Νομίζω πως θα εντάξω 3-4 απ'αυτές στο πρόγραμμα ποδιών !Θεωρώ πως είναι αρκετές

  20. #20
    New Member LORA's Avatar
    Join Date
    13-09-11
    Posts
    54

    Default

    kardoula....respect!!τελειο το αρθρο!σε 3 βδομαδες που θα αλλαξω παλι το προγραμμα μου θα βαλω και μερικες απο αυτες τις ασκησεις!παντα εψαχνα να τις βρω καπου μαζεμενες!ποσες ασκησεις θα πρεπει να εχω στο προγραμμα για ποδια?7 ασκησεις με 3 για γλουτους ειναι καλα?

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου Λόρα, σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σου άρεσε!

    7 ασκήσεις είναι πολλές. 5, το πολύ 6 είναι καλά, δεν χρειάζονται παραπάνω. Αν τις κάνεις με τη σωστή ένταση και εκτέλεση δεν θα μπορείς να κάτσεις σε καρέκλα την άλλη μέρα
    Μπορείς να κάνεις 1-2 από τις παραπάνω. Αν θες να εξοικονομήσεις χρόνο, μπορείς να τις κάνεις με τη μορφή σούπερ σετ, για παράδειγμα προβολές σούπερ σετ με step up ή σούμο σκουώτ με προβολές ή όποια άλλη θες και σου αρέσει.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Επιστροφή μετά από καιρό και πέφτω εδώ!!! χαχαχαχααχα

    Τέλειο το άρθρο σου Ειρηνάκι μου!!! Να σαι καλά!!!!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Έλα ρε πιτσουφάκιιιιι!!!!!!! Μας ελειψες!! Να σαι καλά, χαίρομαι που σου άρεσε.

  24. #24
    Junior Bodybuilder costas73's Avatar
    Join Date
    06-10-12
    Location
    αθηνα
    Posts
    164

    Default

    μπραβο ειρηνη ,πολυ καλο αρθρο
    Η δυναμη της ψυχης ειναι τεραστια

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ Κώστα, να σαι καλά!

  26. #26
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Δουλεύετε αυτά τα σημεία με το να κάνετε ανασηκώσεις και περιστροφές του ισχίου ως μέρος του προγράμματός σας.


    Τι εννοείς με αυτό Ειρηνάκι?
    the question isn't can you? IT'S WILL YOU?

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by mairh View Post
    Δουλεύετε αυτά τα σημεία με το να κάνετε ανασηκώσεις και περιστροφές του ισχίου ως μέρος του προγράμματός σας.


    Τι εννοείς με αυτό Ειρηνάκι?
    Δες τα βιντεάκια και θα καταλάβεις αμέσως Μαράκι

    ανασηκώσεις





    περιστροφές


  28. #28
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-11-12
    Location
    αθηνα
    Posts
    1

    Default

    πολυ ωραιο αρθρο!!! μπορω να πω οτι τις κανω ολες...εκτος απο τις αρσεις θανατου (τι γελοιο ονομα) γιατι μου ειπαν οτι επιβαρυνουν μακροχρονια πολυυυ τη μεση και τις εχω παρει με κακο ματι!!

  29. #29
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    Quote Originally Posted by georgia mj View Post
    πολυ ωραιο αρθρο!!! μπορω να πω οτι τις κανω ολες...εκτος απο τις αρσεις θανατου (τι γελοιο ονομα) γιατι μου ειπαν οτι επιβαρυνουν μακροχρονια πολυυυ τη μεση και τις εχω παρει με κακο ματι!!

    Παράφραση είναι
    Κανονικά λέγονται άρσεις νεκρές
    γιατί δεν...παράγουν έργο
    Last edited by Timoleon; 12-11-12 at 21:33.

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Έτσι ακριβώς Τιμολέων! Αλλά όποιος ακούει "άρσεις θανάτου" το μυαλό του πάει στο επικίνδυνο. Γι αυτο είναι μια από τις παρεξηγημένες ασκήσεις που αποφεύγουν πολλοί.

    Quote Originally Posted by georgia mj View Post
    πολυ ωραιο αρθρο!!! μπορω να πω οτι τις κανω ολες...εκτος απο τις αρσεις θανατου (τι γελοιο ονομα) γιατι μου ειπαν οτι επιβαρυνουν μακροχρονια πολυυυ τη μεση και τις εχω παρει με κακο ματι!!
    Ευκαιρία να τις πάρεις με καλό μάτι ;) Αν κάνεις σωστή εκτέλεση, όχι μόνο δεν θα επιβαρύνεις τη μέση σου, αλλά θα τη δυναμώσεις!

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!


 
Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Για Γλουτούς
    By neslia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-12, 19:37
  2. Η αλήθεια για τους γλουτούς
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-11, 23:15
  3. Eρώτηση για γλουτούς
    By zaraki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 29-07-11, 20:31
  4. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Γλουτούς
    By anna-ma in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 10:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •