Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default Λιπομέτρηση Dexa

    Καλησπέρα παίδες. Επειδή σκεφτομαι να κανω λιπομετρηση με αυτη τη μεθοδο εχω μια απορια.
    Αυτη η μεθοδος ''αναγνωριζει'' τα υγρα στον οργανισμο η αν οχι ως τι τα μετραει, ως λίπος η ως μυικο ιστο?

    Για να γινω πιο σαφης θα δωσω ενα παραδειγμα:

    Αν ας πουμε ενας αθλητης κανει την πρωτη φορα και του βγαλει οτι ειναι 80 κιλα συνολικα και απ αυτα του πει οτι τα 70 ειναι ιστος και τα 10 λιπος.
    Μετα ας πουμε οτι τη δευτερη φορα ειναι στα 78 λογω απωλειας υγρων θα του πει οτι ειναι 68 ιστος και 10 λίπος?
    Με αυτη τη λογικη την πρωτη φορα θα εχει 10/80= 12,5% λιπος και τη δευτερη 10/78=12,8 % λιπος δλδ θα φανει οτι μεγαλωσε το ποσοστο λιπους πραγμα καπως παραπλανητικο.....

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-12-12
    Posts
    1

    Default

    Καλησπέρα,
    όσον αφορά την ερώτηση σου η ολοσωματική ανάλυση δια της μεθόδου DEXA θεωρείται ως το χρυσό πρότυπο αναφοράς (reference gold standard) της ανάλυσης του σώματος (body composition).
    Όλες οι άλλες κοινές μέθοδοι ανάλυσης σώματος (πχ Body Mass Index ? BMI,ζυγαριές λιπομέτρσης ? αγωγιμότητας, κ.τ.λ.) προσπαθούν έμμεσα να υπολογίσουν στο σώμα μόνο το λιπώδη και το μη λιπώδη ιστό (fat mass and fatfree mass), προσφέροντας ουσιαστικά ενδεικτικές μόνο τιμές, χωρίς να μπορούν να διαχωρίσουν τα 3 στοιχεία του σώματος (οστά, λίπος και μύες), αλλά και χωρίς να μπορούν να δώσουν πληροφορίες για κάθε τμήμα του σώματος ξεχωριστά.
    Αντίθετα, η ολοσωματική ανάλυση δια της μεθόδου DEXA υπολογίζει με εξαιρετικά μεγάλη ακρίβεια (ακρίβεια μέτρησης >99%) την απώλεια ή την απόκτηση μυϊκής μάζας ή λιπώδους ιστού, σε ποια ποσότητα και σε ποια συγκεκριμένη περιοχή του σώματος, ενώ δεν κάνει έμμεσους υπολογισμούς της σύστασης του σώματος και σε εικασίες, γιατί πραγματοποιείται πλήρης μέτρηση σε όλο το ανθρώπινο σώμα.
    Έψαχνα στο internet και με αφορμή την ερώτηση σου έγινα μέλος στο φορουμ.
    Είμαι τεχνολόγος ακτινολόγος (χειριστής μηχανήματος όπου κάνει τετοιου ίδους μετρήσεις. Τις κάνω εγώ προσωπικα.)Ακομα έχω τελειώσει νοσηλευτική και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην ιατρική επανω στον τομέα της γαστρεντερολογίας.
    Επίσης για να γινει αυτή η εξέταση χρειάζεται κάποιες προυποθέσης.
    Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στην διάθεση σου.
    Last edited by healthadvisor; 17-12-12 at 18:43.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λιπομετρήσεις Με Μέθοδο DEXA - Προσφορά Για Τα Μέλη Μας!!!
    By Musclemar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 76
    Last Post: 26-05-23, 13:01
  2. Η Λιπομέτρηση Μου
    By lakers4life24 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-06-12, 02:22
  3. Λιπομέτρηση;
    By kostantina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-12, 00:55
  4. λιπομέτρηση
    By arnold13 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 20-08-08, 09:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •