Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default Πολυβιταμίνη Optimum Health

    Πρόσφατα αγόρασα αυτες της πολυβιταμίνες http://www.discount-supplements.co.uk/?fh_url=seo&fh_view_size=60&fh_usertype=welcome&omitxmldecl=yes&fh_secondid=opt22d17103&fh_lister_pos=1&fh_location=%2f%2froot%2fen_GB%2fcategories%3C{root_1036}%2fcategories%3C{root_1036_1054}&fh_eds=%C3%9F&fh_refview=lister

    Καθώς έχουν μαγνήσιο b6 και ψευδάργυρο την παίρνω τα βράδια πριν τον ύπνο και μπορώ να πω οτι της πρώτες 10-12 ημέρες μου έλυσε το θέμα με τον ύπνο και μια ωρα αφού έπαιρνα την βιταμίνη νύσταζα (αργή να με πάρει ο ύπνος αλλά αν δεν εχω ξυπνητήρι θα κοιμηθώ 8-9 ώρες ).

    Κατά
    Μυρίζουν άσχημα , επίσης μυρίζουν και τα χέρια αφού πιάσεις το χαπάκι και δεν φεύγει με το πλύσιμο η μυρωδιά για καμία ωρα .
    Το ίδιο με τα ούρα αλλά με 1 λίτρο έχτρα νερό την ημέρα αυτο εξαφανίζετε .
    Καταπίνονται σχετικά δύσκολα θες σχεδόν ενα ολόκληρο ποτήρι νερό και ας ειναι μεσαίου μεγέθους
    Υπερ στην αρχη κοιμόμουν καλλίτερα και 2-3 ημέρες μετα ήμουν ποιο ξεκούραστος .

    Θα ήθελα και τι δικη σας γνώμη σχετικά με αυτή την πολυβιταμινη και επίσης αν μπορώ να την συνδυάσω με tryptophan και Saw Palmetto στην περιπτωση που θα της περνω το πρωι και οχι το βραδυ.

    Ευχαριστω
    Last edited by mrkaza; 28-10-12 at 08:57.

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Να υποθεσω παιρνεις μια την μερα; Τελοσπαντων το σκευασμα για καποιον που γυμναζεται σοβαρα ειναι της πλακας, οι δοσεις που εχει ειναι πολυ μικρες και επισης δεν αναφερεται καθολου η ποιοτητα των βοτανων (extracts κλπ). Βεβαια για την τιμη αυτη...δεν πιστευω να υπηρχαν απαιτησεις για κατι καλυτερο. Αν θες καποια στιγμη να παρεις μια καλη πολυβιταμινη που να σε βοηθησει πραγματικα σε θεματα ενεργειας, δοκιμασε τις vital plus απο το φαρμακειο ή μπορεις να πας σε τυπου Adam, animal pack, anavite. Αν θες να μεινεις σε optimum υπαρχουν οι opti-men. Επισης αυτα που λες οτι μυριζουν τα χερια σου κλπ, μπορεις να τις πιανεις με μια χαρτοπετσετα, δεν ειναι τοσο σημαντικο φανταζομαι.

    Προσωπικα εχω παρει οτι πολυβιταμινη υπαρχει στην αγορα. Εχω καταληξει στις vitalplus τις οποιες παιρνω τα τελευταια 10 χρονια ασταματητα αν θυμαμαι καλα, 2-3 την ημερα (για νορμαλ καταστασεις ακομα και 1 καψουλα φτανει).

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Να υποθεσω παιρνεις μια την μερα; Τελοσπαντων το σκευασμα για καποιον που γυμναζεται σοβαρα ειναι της πλακας, οι δοσεις που εχει ειναι πολυ μικρες και επισης δεν αναφερεται καθολου η ποιοτητα των βοτανων (extracts κλπ). Βεβαια για την τιμη αυτη...δεν πιστευω να υπηρχαν απαιτησεις για κατι καλυτερο. Αν θες καποια στιγμη να παρεις μια καλη πολυβιταμινη που να σε βοηθησει πραγματικα σε θεματα ενεργειας, δοκιμασε τις vital plus απο το φαρμακειο ή μπορεις να πας σε τυπου Adam, animal pack, anavite. Αν θες να μεινεις σε optimum υπαρχουν οι opti-men. Επισης αυτα που λες οτι μυριζουν τα χερια σου κλπ, μπορεις να τις πιανεις με μια χαρτοπετσετα, δεν ειναι τοσο σημαντικο φανταζομαι.

    Προσωπικα εχω παρει οτι πολυβιταμινη υπαρχει στην αγορα. Εχω καταληξει στις vitalplus τις οποιες παιρνω τα τελευταια 10 χρονια ασταματητα αν θυμαμαι καλα, 2-3 την ημερα (για νορμαλ καταστασεις ακομα και 1 καψουλα φτανει).
    Γιωργο, καλημερα.

    Την Omnium της Solgar δεν την εχεις σε υποληψη η απλα δεν ετυχε να την δοκιμασεις;
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Αναφέρεσαι σε αυτές ? http://www.vital.gr/category/synthesi/vitalplusq10/ καθώς ούτε αυτές έχουν τρελές δόσεις όπως animal pack κτλ κτλ αλλα εχουν q10 .

    Εγω της επέλεξα καθώς πιστεύω οτι μικρές δόσεις απορροφούνται σωστότερα απο της mega doses αρα ξεκινάω με μια τώρα και αργότερα που θα εχω σοβαρότερες προπονήσεις 2 χωρισμένες μια βράδυ ή πρωι (ανάλογα το πότε θα κάνω προπόνηση) και μια στο μεταπροπονητικο γευμα και φυσικά για το θεμα κόστους όπου έπαιξε μεγάλο ρόλο είναι τοσο χαλια ε :( .

    Για την ωρα είμαι στης 2000 θερμιδες με 5 γεύματα και κανω 3 προπονήσεις (full body) και 2 cardio + 1 yoga και θέλω να καλύψω της ανάγκες που μου δημιουργεί αυτο το πρόγραμμα, επίσης ειμαι 75 kg και με της 2000 είμαι σταθερός στα κιλά μου 2 weeks τωρα (εχω πάρει 300 gr βασικά) ενω πέφτει η περίμετρος μέσης .

    Επισης θελω να μην εχει χρωμιο πικολινατε ειχα παρει ενα λιποδιαλιτη πριν χρονια που το ειχε της Weider και νομιζα οτι θα καραφλιασω και απο της ουσιες που ειχε μονο αυτη ειχε σαν side την τριχοπτοση το αναφερω μια και ειδα την solgar να το εχει
    Last edited by mrkaza; 28-10-12 at 10:43.

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εξαιρετικη μου φαινεται, προφανως το "εχω δοκιμασει οτι υπαρχει" δεν ηταν κυριολεκτικο, αλλα εχω παρει 7-8 διαφορετικες. Solgar is approved σε καθε περιπτωση, χρησιμοποιω χρονια διαφορα απο αυτους

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    @mrkaza καταννοω το θεμα κοστους και εκει δεν μπορω να πω κατι. Εγω το κρινω σαν συμπληρωμα. Αποτι φαινεται παντως τα καταφερνεις καλα ετσι κι αλλιως, οποτε δεν βλεπω λογο να πας σε κατι αλλο.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Εξαιρετικη μου φαινεται, προφανως το "εχω δοκιμασει οτι υπαρχει" δεν ηταν κυριολεκτικο, αλλα εχω παρει 7-8 διαφορετικες. Solgar is approved σε καθε περιπτωση, χρησιμοποιω χρονια διαφορα απο αυτους
    Ρωτησα γιατι εχω καλη εντυπωση απο την συγκεκριμενη μιας και την χρησιμοποιω καιρο σε συνδυασμο με αλλες, επειδη βεβαια διαβαζω συνεχως οτι και αν ποσταρεις, βλεπω οτι απο φαρμακευτικες προτιμας την VitalPlus και για αυτο αναρωτηθηκα.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    @mrkaza καταννοω το θεμα κοστους και εκει δεν μπορω να πω κατι. Εγω το κρινω σαν συμπληρωμα. Αποτι φαινεται παντως τα καταφερνεις καλα ετσι κι αλλιως, οποτε δεν βλεπω λογο να πας σε κατι αλλο.
    Ειναι η βλακεια με τα λαχανικα που δεν τρωω που με φοβιζει αλλα τρωω φρουτα οσο μπορω και μαγειρευω το κρεας μαζι με λαχανικα ειναι και ο βασικος λογος που αγορασα την βιταμινη αν και λαχανικο δε θα γινει ποτε :(

    Me tryptofan μπορω να την ποιο ? το θελω για το θεμα υπνου και γενικα με το ανγχος που εχω :(

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ναι δεν εχεις προβλημα, δες και το 5-HTP και την L-theanine για το αγχος σου.

    @Slack Οχι ρε συ, η vital που παιρνω χρονια ακουμπαει κυριως στο "if it is not broken, don't fix it". Αρα προφανως υπαρχουν καλυτερες, απλα εγω δεν εχω βρεθει στην αναγκη να το ψαξω.

  10. #10
    Νίκος.'s Avatar
    Join Date
    04-09-12
    Location
    dis ma be da place
    Posts
    192

    Default

    Quote Originally Posted by mrkaza View Post
    Me tryptofan μπορω να την ποιο ? το θελω για το θεμα υπνου και γενικα με το ανγχος που εχω :(
    για τον υπνο παρε μελατονινη ή μαγνησιο
    για το αγχος ξεχνα το,δε θα κανει τπτ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Opti-Performance Pack - Πολυβιταμίνη Από Την Optimum Nutrition
    By No Fear in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-12, 23:41
  2. Optimum Health - Συμπλήρωμα Υδατάνθρακα - Απορία
    By outnumb in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 26-01-11, 15:30
  3. Mens Health
    By horhem in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 26-10-08, 21:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •