Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default Ασκήσεις πλάτης

    Καλησπερα , θα ηθελα να μου προτείνετε ασκήσεις για εκγύμναση πλάτης που να στοχευουν πιο πολύ στο κομμάτι της "μεσα" πλάτης πανω και χαμηλά . Μεχρι τώρα είχα στο πρόγραμμά μου t-bar row και κοπηλατικη με μπαρα. Θα ηθελα να μου προτείνετε εναλακτικες ασκήσεις που να αφήνουν την μεση έξω. Δηλαδη να τραβας απο πανω η σε κλίσεις που να μην καταπονούν την μέση . Τροχαλία πχ ποιες λαβές και με τι φορμα για στοχο το "μεσα" κομμάτι της πλάτης ή και ποιες αλλες ασκήσεις ?
    You are the architect of your own destiny so be a good architect !

  2. #2
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τόσο απομονωτικές ασκήσεις για μέσα πλάτη.
    Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα τις παρακάτω: (εμένα μια χαρά με πιάνουν και "μέσα")

    1. Τροχαλία με ανάποδη λαβή στο ύψος των ώμων (για πάνω κάτω σε γενικές γραμμές)
    2. Κωπηλατική σε τροχαλία με ανοιχτή λαβή και με τους αγκώνες ψηλά και μακρυά από το σώμα (σαν το αντίθετο του άγκου) (για άνω πλάτη)
    3. Άρσεις θανάτου (για μέση και κάτω πλάτη)


    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  3. #3
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Αφου φοβασαι την μεση σου καλυτερα να αφησεις τις αρσεις γιατι αν κανεις λαθος τεχνικη μπορει να σου προκαλεσει προβλημα.Αρα να αρκεστεις στις ασκησεις που σου ειπε ο Σκιας απο πανω.Καλο σου βραδυ.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  4. #4
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default

    Την 1 την εχω στο προγραμμα πλεον , πολύ σωστή όντος . Την 2 θα την δοκιμάσω με ανοιχτή λαβή ίσια και στραβη να δω πως θα με πιάσει , οσο για την 3 ασε .. θα βγει το ισχυακό νεύρο και θα με βαράει με τους αλτήρες μέσα στο γυμναστήριο ... Ευχαριστώ !! Περιμένω και αλλες απόψεις ..
    You are the architect of your own destiny so be a good architect !

  5. #5
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Μπορω να σου προτεινω και αλλη μια ασκηση.Θα στην περιγραψω γιατι δεν ξερω αν υπαρχει γενικως γιατι την σκεφτηκα πριν κατι μηνες στο γυμναστηριο.

    Πας στο σμιθ.Παιρνεις σταση σαν να πας να κανεις τραπεζιους στο σμιθ.Βαζεις τα χερια σε τετοιο ανοιγμα ωστε να ειναι λιγο πιο μεσα απο την περιφερεια της μεσης σου.Σκυβεις λιγο για να μην σου πιανει τουσ τραπεζιους και τραβας με ισια τα χερια οσο μπορεις πηγαινοντας τους ωμους σου προσ τα πισω.Θα σε πιασει ψηλα και μεσα στην πλατη.

    Συγνωμη για την αθλια περιγραφη ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.Το ψαχνω τωρα μηπως βρω κατι παρομοιο στο ιντερνετ.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για το μέσον της πλάτης, θα επέλεγα 2 ασκήσεις :

    1). Κωπηλατική σε τροχαλία με κλειστή λαβή (τριγωνική ή μεμονωμένες λαβές για κάθε χέρι).

    2). Και φυσικά άρσεις θανάτου, που τις αποκλείουμε με βάση το πρώτο σου ποστ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default

    Αγγελε κατάλαβα μια χαρα θα πιάσει "μεσα ψηλα" πολύ σωστή άσκηση αλλά και πάλι η μέση είναι ανάμεσα ..

    Ευχαριστώ cuban την 1 την εχω και αυτη στο πρόγραμμα .

    Μονοζυγο , τροχαλια αναποδη λαβή στο ύψος των ώμων , τροχαλία κλειστή λαβή με ίσιο σώμα(τριγωνική λαβή-αγγώνες μεσα) και κωπηλατική σε χαμηλή τροχαλία ( εκει θα παίζω και ανοιχτή και κλειστή λαβή ) .

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την υποστήριξη ! Συνεχίστε την καλή δουλειά !
    Last edited by CaLua; 31-10-12 at 23:22.
    You are the architect of your own destiny so be a good architect !

  8. #8

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μην ανοίγω άλλο θέμα...

    Έχω κάνει γυμναστηριάκι στην αποθήκη του σπιτιού μου και δεν έχω σαν επιλογές κανένα όργανο.

    Για φτερά στο τωρινό μου πρόγραμμα έχω μονόζυγο ανοικτή λαβή και pull over με αλτήρα...σε λίγο αλλάζει το πρόγραμμά μου και έχω ξεμείνει από ιδέες για ασκήσεις που να πιάνουν τα φτερά...σαν πρώτη άσκηση έλεγα ξέρω γω μονόζυγο κλειστή λαβή αλλά σαν δεύτερη ? Έχετε κάποια ιδέα ?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by bosei View Post
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μην ανοίγω άλλο θέμα...

    Έχω κάνει γυμναστηριάκι στην αποθήκη του σπιτιού μου και δεν έχω σαν επιλογές κανένα όργανο.

    Για φτερά στο τωρινό μου πρόγραμμα έχω μονόζυγο ανοικτή λαβή και pull over με αλτήρα...σε λίγο αλλάζει το πρόγραμμά μου και έχω ξεμείνει από ιδέες για ασκήσεις που να πιάνουν τα φτερά...σαν πρώτη άσκηση έλεγα ξέρω γω μονόζυγο κλειστή λαβή αλλά σαν δεύτερη ? Έχετε κάποια ιδέα ?
    Μονόζυγο με ανοιχτή ανάποδη λαβή έχεις δοκιμάσει για αλλαγή;

  10. #10

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μονόζυγο με ανοιχτή ανάποδη λαβή έχεις δοκιμάσει για αλλαγή;
    Α ναι...δεν την είχα στο μυαλό μου...

    Για σκήσεις για φτερά να κάνω 3 σετ μέχρι αποτυχίας μονόζυγο κλειστή λαβή και μονόζυγο ανοιχτή λαβή χέρια ανάστροφα ή αρκούν και 4 σετ μέχρι αποτυχίας της δεύτερης άσκησης ?

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις 3 σετ, είναι αρκετά Επίσης αν θες να δώσεις έξτρα βάρος στα φτερά, δώσε έμφαση στην αρνητική κίνηση της επανάληψης, εκτέλεσέ την αργά ας πούμε 5 δευτερόλεπτα. Είναι δύσκολο αν κάνεις μονόζυγο χωρίς υποβοήθηση αλλά προσπάθησε αν μπορείς.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    Bosei λες "για φτερά"
    Αν κυριολεκτείς,πιάσε το μονόζυγο έτσι ώστε τα δάκτυλα των χεριών σου να είναι μπλεγμένα μεταξύ τους (θα είσαι στραμμένος προς τη μια άκρη του μονοζύγου ενώ η πλάτη σου θα κοιτάει την άλλη άκρη του μονοζύγου) και έτσι κάνε έλξεις
    Calua αν τη παραπάνω άσκηση τη κάνεις προσπαθώντας να φτάσεις το στήθος σου να ακουμπήσει το μονόζυγο πιάνει χαμηλά, αν τη στιγμή που τεντώνεις τα χέρια σου τα τεντώσεις εντελώς ώστε να "γυρίσουν" οι ώμοι πιάνει και ψηλά

  13. #13
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις 3 σετ, είναι αρκετά Επίσης αν θες να δώσεις έξτρα βάρος στα φτερά, δώσε έμφαση στην αρνητική κίνηση της επανάληψης, εκτέλεσέ την αργά ας πούμε 5 δευτερόλεπτα. Είναι δύσκολο αν κάνεις μονόζυγο χωρίς υποβοήθηση αλλά προσπάθησε αν μπορείς.
    ++++. Αν έχεις παρτενέρ να σε κρατάει τα πόδια, λόγω του βαθμού δυσκολίας της, αξίζει πολύ!!
    Train, past the pain!

  14. #14
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by SomatikiDiaplasi View Post
    Bosei λες "για φτερά"
    Αν κυριολεκτείς,πιάσε το μονόζυγο έτσι ώστε τα δάκτυλα των χεριών σου να είναι μπλεγμένα μεταξύ τους (θα είσαι στραμμένος προς τη μια άκρη του μονοζύγου ενώ η πλάτη σου θα κοιτάει την άλλη άκρη του μονοζύγου) και έτσι κάνε έλξεις
    Calua αν τη παραπάνω άσκηση τη κάνεις προσπαθώντας να φτάσεις το στήθος σου να ακουμπήσει το μονόζυγο πιάνει χαμηλά, αν τη στιγμή που τεντώνεις τα χέρια σου τα τεντώσεις εντελώς ώστε να "γυρίσουν" οι ώμοι πιάνει και ψηλά
    θα την δοκιμάσω την επόμενη εβδομάδα ! Ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι μηπως δουλευουνε πάρα πολύ τα χέρια για να φτάνεις το στήθος στο μονόζυγο .. θα δείξει , ευχαριστώ .
    You are the architect of your own destiny so be a good architect !

  15. #15
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    Το κορμί καμπύλη
    Βέβαια! από τις δοκιμές γνωρίζουμε πως αντιδρούν οι μυς μας

  16. #16

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις 3 σετ, είναι αρκετά Επίσης αν θες να δώσεις έξτρα βάρος στα φτερά, δώσε έμφαση στην αρνητική κίνηση της επανάληψης, εκτέλεσέ την αργά ας πούμε 5 δευτερόλεπτα. Είναι δύσκολο αν κάνεις μονόζυγο χωρίς υποβοήθηση αλλά προσπάθησε αν μπορείς.
    Θα το δοκιμάσω αν και δεν παίζει να μπορώ να βγάλω πολλές επαναλήψεις με 5 δεύτερα αρνητική πιό πολύ γιατί δεν έχω δυνατή λαβή και δεν έχω στραπς...αλλά και 3 δεύτερα αρνητική την δουλειά της θα την κάνει πιστεύω.

  17. #17
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Δες και για κωπηλατικη με αλτηρες ξαπλωμένος στον πάγκο. Σίγουρα δεν επηρεάζει τόσο πολύ τη μέση όσο άλλες ασκήσεις πλάτης..
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Για Άνοιγμα Πλάτης
    By guest01247 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-14, 22:44
  2. Ασκήσεις Πλάτης
    By bab13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 25-05-12, 22:35
  3. Ασκήσεις Πλάτης Που Να Βοηθούν Στο Άνοιγμα
    By DimitrisSpyropoulos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 17-05-08, 00:48
  4. Ασκησεις για (ανοιγμα) πλατης ???
    By nickon in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 09-10-06, 03:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •