Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default Ανομοιομορφία Στα Χέρια - Συμβουλές;

    Καλησπερα σε ολους, εδω και αρκετο καιρο που ασχολουμε σοβαρα με το αθλημα εχω παρατηρησει κατι ασχημο που συμβαινει στο σωμα μου.. Οπως θα καταλαβεται υπαρχει ανομοιομορφια μεταξυ των δυο χεριων, σε δικαφαλο, τρικεφαλο και ωμο.. Προσωπικα αρχισα να το παρατηρω οταν τα χερια μου αρχισαν να μεγαλωνουν αλλα ξερω πως ειναι συχνο φαινομενο που προερχεται απο καποιο λαθος που κανει ο αθλουμενος.. Στην αντιμετωπιση τωρα..
    Εδω και 3 μηνες καθε φορα που γυμναζω τις παραπανω μυικες ομαδες φορντιζω να περνω +1 παραπανω επαναληψη στο αριστερο χερι ανα σετ με τα ιδια κιλα παντα.. Αυτο εγινε επειτα απο προτροπη της γυμναστριας του γυμναστηριου.. Δεν θα ελεγα οτι ειχε αποτελεσματα εκτοσ του οτι πλεον το αριστερο χερι ειναι πιο μικρο αλλα ελαχιστα πιο δυνατο απο το δεξι το οποιο ειναι αρκετα μεγαλυτερο σε ολη την εκταση..
    Οπως καταλαβατε λοιπον ζηταω απο τα εμπειρα κεφαλια του φορουμ λυση σε αυτο το προβλημα γιατι εχτεσ στην προπονηση πλατη - τρικεφαλοι η διαφορα των χεριων στην δευτερη μυικη ομαδα ηταν πολυ εμφανης!!!
    Ευχαριστω εκ των προταιρων για τον χρονο σας και να εχετε μια ομορφη κυριακη ;)
    Note: Ελπιζω να το ποσταρα στην σωστη ενοτητα! :D

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Σε πολλές περιπτώσεις η ανομοιομορφία δεν οφείλεται σε λάθος του αθλουμένου αλλά σε γενετικούς παράγοντες.

    Το κόλπο που σου είπε η γυμνάστρια δυστυχώς είναι άχρηστο και τζάμπα κόπος.

    Κατ'αρχάς προσπάθησε να βρεις μόνος σου την αιτία. Αν απλά είσαι δεξιόχειρας, με τον καιρό κάτι μπορείς να κάνεις. Αν όμως η αιτία είναι άλλη, π.χ. η ανατομία των αρθρώσεων (όπως συμβαίνει σε μένα) δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

    Σε κάθε περίπτωση μην παίζεις ασκήσεις με μπάρες, αλλά με αλτήρες (ή μαζί ή το κάθε χέρι ξεχωριστά) και καλώδια (πάντα ξεχωριστά). Το ίδιο και για τους ώμους.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Δεξιοχειρας ειμαι και για πολλα χρονια οτι κουβαλαγα η εκανα ηταν με το "καλο" μου χερι, μπαι δε γουει ευχαριστω πολυ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. help για χερια
    By bab13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 21
    Last Post: 19-05-12, 00:06
  2. τα μεγαλυτερα χερια
    By panos24 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 16
    Last Post: 27-01-08, 09:06
  3. Ογκος! Στα χερια!
    By proti-man in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-05, 00:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •