Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Default Ποσοστό Λίπους

    Γεια σας....παιδια τι ποσοστο λιπους με βαζεται?17 ετων 1.74...74 κιλα...πια φαγητα να αποφιγω για να μειωθει...και ξεκινησα εδω και μια βδομαδα τροχαδι...1 ωρα τροχαδι η μιαμιση ωρα ποδηλατο...σαβατο και κυριακη...ευχαριστω εκ των πρωτερων
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Κοντά στο 20 αλλά δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να σε απασχολεί αυτό, όσο το να βάλεις κάποια ποιοτικά κιλα πάνω σου.
    Μιχάλης

  3. #3
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Έχω ήδη κάνει εκτενή αναφορά στο θέμα που είχες ανοίξει για το τι χρειάζεσαι για ενδυνάμωση+καύση λίπους.
    Last edited by Κωστας21; 17-11-13 at 19:57.
    Victory loves preparation...

  4. #4
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    Οχι 20 ρε συ . 19 ειμαι εγω . Κανα 17 ειναι

  5. #5

    Default

    Καλα ρε παιδια τοσο πολυ?...υπολογιζα στο 15-14%..ετσι μου ειπαν και φιλοι μου που bodybuilders και ασχολουνται πολυ...20 ειναι πολυ...παραπολυ....καμια αλλη γνωμη?

    Με καθογηγουν αλλα βαριεμε συνεχος να τους ρωταω...φιλε κωστα 21.... Η συμβουλη που μου εδωσες την υλοποιησα εδω και δυο μηνες..κανω μονοζυγο και τετοια...ανηξα ακομη να θεμα με το προγραμμα που εφτιαξα εγω ο ιδιος και θα ηθελα τη γνωμη σου...ευχαριστω

    Επισης mikekan..για πια ποιοτικα κιλα μου λες..ανθρωπος που βγαζει 30 μοιρες κληση τροχαδη 5 km μετριο τεμπο και που μπορει να φτασει τις 18-19 ελξης με χερια βλεπουν εξω και να ειναι πιο εξω απο τους ομως η λαβη....για ποιους μυης μου μιλας..εδω και δυο μηνες αναπτυξα αρκετους μυης και εχασα λιπος γιατι εμεινα στα κιλα μου...το 20 που το βρηκες...παρακαλω παιδια πεστε την αληθεια αν την ξερετε..ευχαριστω
    Last edited by cuban; 17-11-13 at 22:31.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εντάξει φίλε μου, όπως θες. Εγω είπα απλά την άποψη μου, καλή συνέχεια.
    Μιχάλης

  7. #7
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Τα παιδιά είπαν την γνώμη τους, τώρα άμα αυτά που ακούς δεν ανταποκρίνονται με αυτά που θες να ακούσεις αυτό είναι μία άλλη ιστορία!

    Όπως και να έχει, δεν έχει μεγάλη σημασία το % λίπους σε αυτή τη φάση. Έχεις κάποιο μυικό ιστό πάνω σου, αλλά έχεις και πολύ δουλειά ακόμα.
    Συνέχισε τις προπονήσει με βάρη, τις αερόβιες σου και μείνε ισοθερμιδικά.

    Πόσταρε λινκ απο το θρεντ γτ δε το βρήκα.
    Victory loves preparation...

  8. #8

    Default

    Δεν μπορω να ποσταρω λινκ ακομη...μισο να κανω κοπι το προγραμμα μου...φιλε πριν απο ενα χρονο ειμουνα 100 κιλα και τα εχασα σε 2 μηνες...υπερβολικα γρηγορα...οταν ειμουν εκατο κιλα ειχα 22% λιπος σε λιπομετρηση..πως ειναι δινατον τοτε να μην φενονταν καν οι κοιλιακοι μου ενω τωρα μετα απο ασκηση να φενεται ξεκαθαρα και οι εξι!!!απο καποιον οπου ξερει ρωτησα..εσυ ποσο με βαζεις..περιμενε μισο να καμω κοπυ το προγραμμα

  9. #9

    Default

    Γεια και παλυ...ευτιαξα το δικο μου προγραμμα και ειπα να το πω για να ακουσω γνωμες..στοχος μου ειναι ογκος....10 κιλα μπαρα(δεν εχω πιο πολλα) 2 τετρακιλους αλτηρες οπου οταν θελω τους ενωνω και κανω 1 8κιλο....μονοζυγο...σπιραλ 6cm .....χρειαζομαι ομως και καποιες ασκησεις για πλατη...τριγονιση που λεμε ;)...Οταν λεο χερια ενωω : 3 σετ καμσης δικαιφαλων με μπαρα 10 επαν3 σετ ελξης δικαιφαλιου στον επικληνη 10 επαν3 σετ ελξης αυτοσηγκεντρωσης για καθε χερι με 8 κιλο 10 επαν3 σετ push up με δακτυλα να σχηματιζουν τριγονο3 σετ πιεσης με την μπαρακαι κανω και κανα αλλο σετ με ασκηση για ομουςοταν λεω μονοζυγο ειναι 1 σετ δεκα επαναλυψης με χερια βλεπουν εξω και σε ανηγμα λιγο πιο πολυ απο τους ομους...1σετ με χερια ακριβος στους ομους αλλα χερια βλεπουν εμενα..1 σετ κλειστα χερια βλεπουν εμενα....ολα δεκα επαναλυψης και 30 δευτερα διαλιματακι αναμεσα στα σετΤεσπα:Δευτερα-πεπτη: πρωι μονοζυγο(πριν το σχολειο) βραδυ χεριαΤριτη-Παρασκευη: πρωι αρσεις ποδιων για κοιλιακους δυο σετ 15 επαναλυπσεις..βραδυ ραχιαιους-κοιλιακους - στηθος με σπιραλ και push up 3 σετ 20 επαναληψεις το καθε εναΣαβατο-Κυριακη:εναμηση ωρα τροχαδι η δυο ωρες ποδηλατο ;)Επισης ειμαι 1.74...74 κιλα λιπος γυρο στο 14%(χρειαζομαι να μιωσω το λιπος καμια συμβουλη?)Ευχαριστω για των χρονο σας.

  10. #10

    Default

    65 cm το σπιραλ

  11. #11
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Γύρω στο 20 είσαι φίλε, είτε σου αρέσει είτε όχι (την έχεις κάνει και ασπρόμαυρη που κόβει κιόλας). Αυτό που στα γυμναστήρια μεταξύ τους λένε "έχεις 11 εσύ" "οκ εσύ έχεις 8" και "ο άλλος λίπωσε και έχει 13 τώρα" είναι απλά για γέλια.
    Επίσης αν βάζαμε έστω μισό μυικό κιλό σε 2 μήνες με μονόζυγο εδώ θα ήμασταν όλοι 135 κιλά χωρίς λίπος.
    Ζητάς γνώμες ενώ δεν είσαι έτοιμος να ακούσεις την αλήθεια και ενώ έχεις ελάχιστη επαφή γίνεσαι και επιθετικός και μας λες τα κατορθώματα σου λες και είναι οι άθλοι του Ηρακλή. Απορώ.

  12. #12

    Default

    Φιλε αντηδρασα ετσι διοτι οπως ειπα ειμουν 100 κιλα και τωρα 75...δουλεψα αρκετα...ολος αυτος ο κοπος για 2-3%...25 ολοκληρα κιλα...επισης καποις για να κανει τις δραστηριοτητες που αναφερα χρειαζεται μια γενικη ενδιναμωση...και αφου εχω καποια κιλα μυοις στα κιλα μου ενωητε θα εχω πιο λιγο λιπος..για να ανηξω θεμα χρειαζομουν γνωμες...ασχοληθικα πολυ με γραμμωσης (γνωσης ενοω) και κοιλιακοι σαν τους δικους μου στο 20% δεν ξαναηδα....και ακομη να ξεκηνισω ασκησεις ιδακα για κοιλιακους...και ως χρωμμα ειμαι αρκετα ασπρος..η αληθεια η ψωτογραφια βγηκε λιγο αποτηχεια...αλλα δεν σημενει τοσο πολυ..αν πραγματηκα πιστευετε οτι ειμαι 20% θα το χονεπσω τη θα κανω...αλλα να εχετε μια Α γνωση του θεματος ...δεν ειμαι bodybuilder και δεν θελω να γινω..εγω το ποσοστο λιπους μου ρωτησα αν καποιος ξερει..παλιοτερα ειδα στο φορυμ αλλες φωτογραφιες καποιον στα κιλα και στη ενδηναμωση και ολοι ελεγαν 17%-18 ενω εμενα φενονται περισσοτερο οι κοιλιακοι μου..τεσπα...

  13. #13
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    Φιλε μου κατω απο 17 δν εισαι . Κιλα μυικα ισως να εβαλες πολυ λιγα λογω ελλειψης γυμναστικης. Η μαζα θελει υπερθερμιδικη διαιτα αρα και λιπος και πολλα κιλαααα. Με 10 κιλα μπαρα ουτε για θερμανση δεν κανουν . Επισης μην γινεεσε επιθετικος διοτι ναι εχεις φτυσει αιμα να κανεις αυτο που εχεις τωρα αλλα δεν σημαινει οτι εχεις το τρελο σωμα . Κανεις δεν ειπε οτι δεν καταφερες κατι απλα σου απσντησαν στα ερωτηματα. Και αν τελως παντων δεν εμπιστευεσαι γνωμες κανε μια λιπομετρηση με βιοηλεκτρικη εμπεδιση και φθηνη ειναι και αρκετα αξιοπιστη οσο καλυτεροο μηχανημα διαθετη ο διαιτολογος η κλινικη. Οσο για το οτι δεν θες να γινεις bber εννοειες αγωνιστικος. Bber ειμαστε ολοι οσοι χτιζουμε σωστσ το σωμα μας . Αυτο σημαινει κιολας η λεξη. Τελος για τη εμπειρια εδω μεσα υπαρχουν απο ασχετοι μεχρι μεγαλης κατηγοριας αθλητες
    Last edited by karaman92; 18-11-13 at 00:29.

  14. #14
    New Member Draugluin's Avatar
    Join Date
    16-04-13
    Location
    Halandri
    Posts
    57

    Default

    Θα ήθελα να προσθέσω αγαπητέ , οτι δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν τόσο τα νούμερα! Το γεγονός οτι έχεις χάσει τόσα κιλά είναι αξιέπαινο! Μην κολλας όμως σε νουμερα, τα οποία αλλάζουν και ανάλογα με το τι πρόγραμμα κάνεις. Βάλε ποιοτικά κιλά όπως σου είπαν, συνέχισε να πασχιζεις με τα βαρη και μην κολλας σε ταμπελακια. Δεν ξερω αν συμφωνουν οι παλιοτεροι και εμπειρότεροι αλλα αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. Τέλος αν εχεις τόση ανάγκη από νούμερα, πήγαινε κάνε μια σωστή λιπομέτρηση να σου φύγει ο καημός!
    Είμαι χλαπάτσας αλλά θα στρώσω.....

  15. #15
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ακριβώς όπως τα λέει ο Draugluin. Από τη στιγμή που δεν είσαι ανθυγιεινά παχύς δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί ένα νούμερο.

  16. #16
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    επισης μην ξεχνασ το νουμερο ειναι κατι παραπανω απο εναν κοιλιακο που θα δεις. οταν μετρας λιπος μετρας απο παντου. οποτε μπορει να μην εχεις λιπος στην κοιλια αλλα στα ποδια να εχεις. εινια πολλα πραγματα που αλλαζουν τα νουμερα και μας κανουν να πεφτουμε σε καταθληψη. μην κολας

  17. #17
    Junior Bodybuilder sobral7's Avatar
    Join Date
    12-05-13
    Posts
    155

    Default

    xaxaxaxa...ποσο λίπος νομίζεις ότι έχεις?!μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν απο 7 μήνες όταν δεν μπορούσα να δεχτώ την πραγματικότητα...ή κάνε ότι σου πουν τα παιδιά εδώ(δεν λέω να τα κάνεις όλα κατα γράμμα αλλά ότι σου φαίνεται λογικό εσένα και μέσα στις δυνατότητές σου) ή τράβα στους φίλους σου που σε κάνουν 14% λίπος!!τι ρωτάς τότε?εφόσον ρωτησες γνώμες κ σου απάντησαν μερικοί πρέπει να συμπεριφερθείς ανάλογα...δεν είναι όλοι μηχανές λιπομέτρησης!!!αυτά απο εμένα,δεν πιστεύω πως είμαι σε θέση ακόμα να σου προτείνω λύσεις για το σώμα σου...

  18. #18
    New Member
    Join Date
    19-05-13
    Posts
    36

    Default

    Πανε αγόρασε ένα δερματοπτυχόμετρο με 15 ευρώ και μέτρα τον εαυτό σου με μέθοδο 3ων σημείων. Είναι αρκετά ακριβές στην μέτρηση και μπορείς να μετριέσαι και να κρατάς στατιστικά κάθε εβδομάδα. Είναι πολύ δυνατό εργαλείο για να καταλαβαίνεις αν κάνεις πρόοδο και πόσο πρόοδο κάνεις μήνα με τον μήνα, που είναι και ο ουσιαστικός λόγος που θέλεις να ξέρεις πόσο λίπος έχεις, όχι για να το περηφανεύεσαι στις γκόμενες / φίλους :D.

    Με φωτογραφία θα πάρεις λάθος απόψεις ειδικά αν είναι κακής ποιότητας όπως αυτή που πόσταρες που είναι αδύνατο να βγεί συμπέρασμα . Αυτός που είναι φέτες εύκολα σε λέει πάνω από 20 και αυτός που είναι χοντρός εύκολα σε λέει κάτω από 15 (γιατί έχει στο μυαλό του τον εαυτό του 20), είναι φυσιολογικά αυτά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Ποσοστό Λίπους Έχω?
    By Oscilatorz in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-13, 19:16
  2. Ποσοστό λίπους
    By sounik in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 07-05-09, 10:04
  3. Ποσοστό Λίπους
    By Norzufix in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-05, 06:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •