Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22

Thread: Baby's Log

  1. #1
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default Baby's Log

    Γεια σας και από εμένα!Είπα να ποστάρω και εγώ καθημερινή διατροφή και πρόγραμμα μπας και μπορέσω να είμαι πιο τυπική και πιστή σε αυτά!Έχω αισίως καταφέρει να κάνω σωστή διατροφή εδώ και 10 ολόκληρες ημέρες!!Σαν τους αλκοολικούς έχω καταντήσει που λένε είμαι 10 μέρες καθαρός!!χα χα!!Λοιπόν λίγα πράγματα για μένα:35 χρονών, 1,62 ύψος και 52 κιλά.Γυμναστική στο γυνμναστήριο τα συνηθισμένα προγράμματα εως τώρα, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή μου(αν και πάντα μαγειρέυω χωρίς λάδια, τα προσθέτω μετά), έχω αδυναμία στα γλυκά(εκεί είναι που χαλάω τη συνταγή).Αυτά μέχρι πριν 10 ημέρες που είπα να ασχοληθώ και εγώ πιο σωστά!Αχ μακάρι να έχει διάρκεια αυτό γιατί τότε θα μπορέσω να δω και αποτελέσματα.
    Η διατροφή μου:
    ¨07:00 :πρωτεϊνη ρόφημα
    07:30 βρώμη 5κ.σ. +χυμό πορτοκάλι+1κ.γ. μέλι+καφέ
    10:30 2 ασπραδια+1 ολόκληρο αυγό+1 φέτα πολύσπορο+1 μικρό αγγούρι
    13:00 κοτόπουλο 70Gr ή μοσχάρι με πατάτα , ρύζι ή μακαρόνια +σαλάτα
    17:00 το ίδιο με το προηγούμενο
    20:00 γιαούρτι με αμύγδαλα
    22:00 ένα προβιοτικό καθότι πρόβλημα με έντερο!
    Η γυμναστική που κάνω είναι 3 μέρες την έβδομάδα με αντιστάσεις στο σπίτι, κυκλική προπόνηση στην ουσία με πολλά squat, burpees, προβολέςκλπ. Θα ποστάρω αναλυτικά την επόμενη φορά.

  2. #2
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Γεια σου baby και καλή αρχή! Κράτα γερά...
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλή αρχή στο log σου και καλή επιτυχία!

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Λογο αδυναμιας σου στα γλυκα κανονικα δεν επρεπε να ποσταρω...
    Απο την αλλη πρεπει να δειξεις χαρακτηρα !!!
    Μωρακι καλως ηρθες στο παρεακι .
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Μακάρι να έχει συνέχεια η προσπάθεια!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ακου μωρακι ..
    Και γω ωρες ωρες θελω να τα παρατησω και να γυρισω στις γευστικες απολαυσεις που σαν διαολος με τριβελιζουν καθημερινα , ομως στην ηλικια που ειμαι δεν μπορω και ξερεις γιατι ??? ...η γυμναστικη - διατροφη μου δινει αυτο που σε μικροτερες ηλικιες ειναι δεδομενο ισως !!! Αξιζουν ολες αυτες οι θυσιες για να νιωθεις - διχνεις - αισθανεσαι , νεοτερος .
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Λοιπόν το πρόγραμμα για σήμερα είναι ως εξής:
    σχοινάκι 50 πηδηματάκια
    Prisoner squat 20
    στρατιωτικες πιέσεις όμων 20
    κάμψεις κλειστή λαβή( failure)
    Προβολές με μπάρα 20
    4 κύκλοι 3 min διάλειμμα
    Ακούω γνώμες..

  8. #8
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Last edited by baby; 08-11-12 at 11:44.

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by baby View Post
    Τώρα μίλησες στην καρδιά μου!Τιο το ήθελες αυτό για την ηλικία?Και είμαι σε μια κρίσιμη καμπή!Κρίμα ρε γμτ που δεν είχα ψαχτει με διατροφή νωρίτερα, γιατί με τη γυμναστικη πάντα είχα καλή σχέση , με τη διατροφή όμως...αυτό είναι το όλο θέμα!!]
    Επειδη η καρδουλα σου ειναι 7 χρονια νεοτερη φροντισε απο τωρα που αρχιζουν τα (πρωτοβροχια) να μπεις σε μια σειρα που θα σου γινει τροπος ζωης να μην σε κουραζει και να ειναι βατη .Το σημαντικοτερο ολων ειναι η διατροφη γιατι αλλωστε ειμαστε οτι τρωμε !!!!!!!!
    Πιστεψε με και ακολουθησε πιστα ενα σωστο πλανο για μολις ενα 3μηνο και θα δεις αλλαγες μεγαλες σε ολους τους τομεις ....μετα αν θες σταματα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία με τους στόχους σου!

  11. #11
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Τελικά έχω παρατηρήσει ότι το πράσινο τσαι κόβει την πείνα ή για να το διορθώσω τη λιγούρα...Μέχρι τις 1,30 που θα ξαναφάω παλέυεται...
    Last edited by baby; 08-11-12 at 11:56.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Γειά σου baby.

    Κι εμένα με βοηθάει το πράσινο τσάι.
    Συνήθως το πίνω ανάμεσα στο δεκατιανό και το μεσημεριανό που συνήθως πεινάω πιο πολύ.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες κι από μένα baby στην παρέα μας! Όπως όλα τα μωρά, λογικό να είσαι επηρρεπής στα γλυκά
    Το πρώτο βήμα το έκανες, κράτησες τη διατροφή σου για 10 μέρες, δεν είναι και λίγο (η αρχή είναι το ήμισι του παντός).
    Αν θες πες μας και τον ακριβή στόχο που έχεις, ώστε να έχουμε γενικότερη εικόνα.
    Σχετικά με τη διατροφή, γράφε όσο γίνεται ακριβείς ποσότητες.
    Το πρωινό ρόφημα θα μπορούσες να το συμπτύξεις με το δεύτερο, δηλ. να βάλεις την πρωτείνη μαζί με τη βρώμη.

    Καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα!

  14. #14

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες!!!Ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα!Δωσε βαση σε οτι σου λενε τα παιδια εδω και σιγουρα θα βγεις με κερδος!!

  15. #15
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες κι από μένα baby στην παρέα μας! Όπως όλα τα μωρά, λογικό να είσαι επηρρεπής στα γλυκά
    Το πρώτο βήμα το έκανες, κράτησες τη διατροφή σου για 10 μέρες, δεν είναι και λίγο (η αρχή είναι το ήμισι του παντός).
    Αν θες πες μας και τον ακριβή στόχο που έχεις, ώστε να έχουμε γενικότερη εικόνα.
    Σχετικά με τη διατροφή, γράφε όσο γίνεται ακριβείς ποσότητες.
    Το πρωινό ρόφημα θα μπορούσες να το συμπτύξεις με το δεύτερο, δηλ. να βάλεις την πρωτείνη μαζί με τη βρώμη.

    Καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα!
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα Ειρήνη μου!Σε παρακολουθώ και σε θαυμάζω καιρό τώρα!
    Ο στόχος μου είναι να παραμείνω στα 52 μου κιλά , θέλω να χάσω όμως το λίπος και γενικότερα να αλλάξω την αναλογία λίπος-μυική μάζα στο σώμα μου, έτσι ώστε να συρρικνωθεί και να σφιξει το κάτω μέρος του σώματος .Είμαι αρκετά αδύνατη στο πάνω μέρος του κορμού μου με σχετικά μικρή γράμμωση , όμως έχω θεματάκι με την περιφέρεια!!.Για να χάσω λίπος πρέπει να κατέβω απαραίτητα σε κιλά?Φοβάμαι ότι θα δείχνω σκευρωμένη από τη μέση και πάνω...
    Την πρωτεϊνη την πίνω πρωί γιατί είναι το μόνο που προλαβαίνω να φτιάξω μέχρι να ετοιμάσω τα παιδάκια μου για το σχολείο και μετά να φύγω για δουλειά.Για την ακρίβεια την πίνω στο δρόμο!Όταν φτάσω στη δουλειά (μισή ωρίτσα περίπου πιο μετά)φτιάχνω τη βρώμη με το πορτοκάλι.Είναι λάθος?Δώσε μου τα φώτα σου εσύ που είσαι ο γκουρού στο είδος!!!
    Επίσης σύμφωνα με αυτά που βρήκα στο Forum ΄πρέπει να τρώω 1986 θερμίδες ημερησίως, από τις οποίες 130 πρωτεϊνη, 250 γραμ.υδατάνθρακα και 44 γραμ. λίπη(αν τα έχω υπολογίσει σωστά!
    Τώρα που σε βρήκα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?Χθες μετά την προπόνηση έφαγα 2 ασπράδια+1ολόκληρο αυγό,πατάτα ψητή (1 μέτρια)+μανιτάρια, πιπεριά, ντομάτα σε στυλ ομελέτας(γιαμ γιαμ!!!), μιαμιση ώρα μετά έφαγα γάλα με fitness δημητριακά που ήταν και το τελευταίο μου γέυμα.Μήπως να έτρωγα τίποτα άλλο για τελευταίο?
    Last edited by baby; 09-11-12 at 12:11.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, να σαι καλά!

    Αυτό δηλαδή που θες, είναι ανασύσταση σώματος. Όχι, δεν είναι απαραίτητο πως θα κατέβεις σε κιλά, μη σου πω πως και το αντίθετο μπορεί να συμβεί. Ο μυικός ιστός σε σχέση με τον λιπώδη, έχει λιγότερη μάζα αλλά περισσότερο όγκο. Δηλαδή αναλογικά ζυγίζει περισσότερο αλλά πιάνει λιγότερο χώρο στο σώμα μας. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως μπορεί να είσαι στα ίδια κιλά ή και λίγο παραπάνω, αλλά στον καθρέφτη να φαίνεται αδύνατη και τονωμένη.
    Ο μόνος τρόπος για να μη δείχνεις "σκευρωμένη" στον κορμό, είναι να κάνεις βάρη. Μπορεί να έχω γίνει κουραστική που το λέω συνέχεια σε όσα κορίτσια ρωτάνε, αλλά πραγματικά αυτή είναι η καλύτερη επιλογή μας!

    Όσο για το πρωινό σου, τότε κράτα το ως έχει το πρωινό ρόφημα, απλά στο επόμενο, πρόσθεσε λίγα ασπράδια αβγών για να έχεις και εκεί μια πηγή πρωτείνης.

    Πάντα στο γεύμα μετά την προπόνηση θα τρως πρωτεινη (εννοώ ως τροφή ή ως ρόφημα) μαζί με υδατάνθρακα ώστε να βοηθήσεις στην ανάρρωση και το χτισιμο των μυών.
    Άρα πολύ σωστά έκανες και έφαγες αυτή την υπέροχη ομελέτα που περιγράφεις.

    Ως τελευταίο γεύμα της ημέρας, θα απέφευγα τα δημητριακά. Αυτά κράτα τα για το πρωί. Μιας και το τελευταίο γεύμα συμπίπτει και ως δεύτερο μεταπροπονητικό, μπορείς να έχεις μια πηγή πρωτείνης, μια μικρή ποσότητα υδατάνθρακα, λίγα λαχανικά και καλά λιπαρά. Πχ κοτόπουλο με μια μικρή πατάτα, μια μερίδα λαχανικά με ελαιόλαδο.
    Last edited by Kardoula; 09-11-12 at 16:00.

  17. #17
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Kardoula ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Από σήμερα ξεκινάω προπόνηση σε Gym με βάρη λοιπόν κανονικά.Σπλιτ 4 ημερων ,1η μέρα στήθος δικέφαλοι, 2η μέρα πόδια, 3η μέρα πλάτη τρικεφαλοι, 4η μέρα ξεκούραση, 5η μέρα ώμοι-πόδια ,6-7η μέρα ξεκούραση.
    Επίσης σήμερα ξεκινάω πολυβιταμίνες και ω-6,3,9 γιατί νοιωθω κούραση τρελή και πρέπει να ανταπεξέλθω σε gym, δουλειά και υποχρεώσεις ως μαμά!!!

  18. #18
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Quote Originally Posted by baby View Post
    Kardoula ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Από σήμερα ξεκινάω προπόνηση σε Gym με βάρη λοιπόν κανονικά.Σπλιτ 4 ημερων ,1η μέρα στήθος δικέφαλοι, 2η μέρα πόδια, 3η μέρα πλάτη τρικεφαλοι, 4η μέρα ξεκούραση, 5η μέρα ώμοι-πόδια ,6-7η μέρα ξεκούραση.
    Επίσης σήμερα ξεκινάω πολυβιταμίνες και ω-6,3,9 γιατί νοιωθω κούραση τρελή και πρέπει να ανταπεξέλθω σε gym, δουλειά και υποχρεώσεις ως μαμά!!!
    και μετα παραπονιέμαι κι εγώ πως κουράζομαι;
    the question isn't can you? IT'S WILL YOU?

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by baby View Post
    Kardoula ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Από σήμερα ξεκινάω προπόνηση σε Gym με βάρη λοιπόν κανονικά.Σπλιτ 4 ημερων ,1η μέρα στήθος δικέφαλοι, 2η μέρα πόδια, 3η μέρα πλάτη τρικεφαλοι, 4η μέρα ξεκούραση, 5η μέρα ώμοι-πόδια ,6-7η μέρα ξεκούραση.
    Επίσης σήμερα ξεκινάω πολυβιταμίνες και ω-6,3,9 γιατί νοιωθω κούραση τρελή και πρέπει να ανταπεξέλθω σε gym, δουλειά και υποχρεώσεις ως μαμά!!!
    Καλή αρχή στις προπονήσεις και καλή δύναμη γενικότερα!
    Θα σου πρότεινα να μην κάνεις 3 μέρες συνεχόμενες προπόνηση. Γιατί δεν το κάνεις ως εξής: Δευτέρα-Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή; Και το ΣΚ ξεκούραση.
    Προσπάθησε να μην χάνεις γεύματα, να μην πέφτεις πολύ χαμηλά σε υδατάνθρακα, πολυβιταμινούλες, βιταμίνη c, καλά λιπαρά σε κάψουλες και όσο μπορείς να κοιμάσαι καλά (ξέρω δύσκολο αλλά προσπάθησε).

  20. #20
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    [QUOTE=Kardoula;1056185]Καλή αρχή στις προπονήσεις και καλή δύναμη γενικότερα!
    Θα σου πρότεινα να μην κάνεις 3 μέρες συνεχόμενες προπόνηση. Γιατί δεν το κάνεις ως εξής: Δευτέρα-Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή; Και το ΣΚ ξεκούραση.
    Ωραία ιδέα!Έτσι θα το κάνω!
    Αυτή η φωτό που έχεις βάλει στο avatar σου είναι τέλεια!Μπορώ να έχω ένα τετοιο σώμα παρακαλώ?(χα χα!Ξέρω και ένα με τον Τοτό να στο πω?)
    Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τον τρόπο που απαντάς , είσαι στήριγμα και έμπνευση!
    Σήμερα είμαι πιασμένη από την χθεσινή προπόνηση (τι ωραίος πόνος!!), νοιώθεις ότι έχεις δουλέψει!
    Το πρόβλημά μου είναι ότι βιάζομαι να δω αποτελέσματα αν και ξέρω ότι πρέπει να έχω υπομονή και επιμονή για να τα δω!Προς το παρόν συνεχίζω ακάθεκτη με τη σωστή διατροφή και γυμναστικούλα όπως είπαμε...δυσκολεύομαι να πιω νεράκι τώρα που κρύωσε ο καιρός...
    Last edited by baby; 15-11-12 at 08:29.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by baby View Post
    Ωραία ιδέα!Έτσι θα το κάνω!
    Αυτή η φωτό που έχεις βάλει στο avatar σου είναι τέλεια!Μπορώ να έχω ένα τετοιο σώμα παρακαλώ?(χα χα!Ξέρω και ένα με τον Τοτό να στο πω?)
    Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τον τρόπο που απαντάς , είσαι στήριγμα και έμπνευση!
    Σήμερα είμαι πιασμένη από την χθεσινή προπόνηση (τι ωραίος πόνος!!), νοιώθεις ότι έχεις δουλέψει!
    Το πρόβλημά μου είναι ότι βιάζομαι να δω αποτελέσματα αν και ξέρω ότι πρέπει να έχω υπομονή και επιμονή για να τα δω!Προς το παρόν συνεχίζω ακάθεκτη με τη σωστή διατροφή και γυμναστικούλα όπως είπαμε...δυσκολεύομαι να πιω νεράκι τώρα που κρύωσε ο καιρός...
    Kαλημέρα!

    Σ'ευχαριστώ για το αβατάρ, αν είναι ένα μήνυμα που θέλω να περάσω είναι πως με σκληρή δουλειά, υπομονή και επιμονή, μπορείς να φτάσεις το στόχο σου.

    Ζούμε σε εποχές που όλοι βιάζονται, τα θέλουμε όλα γρήγορα και χωρίς να κοπιάσουμε.
    Και εμείς οι γυναίκες, το χουμε αυτό, είμαστε ανυπόμονες!
    Το να φτιάξεις ένα κορμί όπως το φαντάζεσαι, μπορεί να παίρνει χρόνο. Πόσο; Ανάλογα το στόχο και την προσπάθεια που καταβάλλεις. Γι αυτό όσο πιο συνεπής είσαι, τόσο πιο γρήγορα θα έρθει το ποθητό αποτέλεσμα.

    Όμως ενδιάμεσα, απολαμβάνεις αυτή τη διαδικασία, αυτό το "ταξίδι". Μαθαίνεις να έχεις έναν άλλον τρόπο ζωής, που σε ανανεώνει και σε κάνει να νιώθεις άλλος άνθρωπος.

    Γι αυτό συνέχισε την προσπάθειά σου (όπως κάνω κι εγώ αλλά και όλες οι κοπέλες σε αυτό το φόρουμ), απόλαυσε το δικό σου ταξίδι και οι κόποι σου θα ανταμειφτούν!

  22. #22
    New Member baby's Avatar
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by mairh View Post
    και μετα παραπονιέμαι κι εγώ πως κουράζομαι;
    Ax μωρέ!Η κούραση για όλους είναι σχετική!Α, ξέχασα να πω ότι κάνω και το διδακτορικκό μου, που σημαίνει +διάβασμα!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •