Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default Πρωτεϊνη: ποιά; πόση; πότε;

    Καλημέρα
    Άρχισα γυμναστική , αρκετή κούραση και σε συνδιασμό με τους γρήγορους ρυθμούς της καθημερινότητας νιώθω σιγά σιγά να "μένω" απο δυνάμεις πριν καλά καλά τελειώσει η μέρα. Έκανα ορισμένες αναζητήσεις, μέσα και έξω απο το διαδίκτυο και άρχισα να σκέφτομαι τη λύση της πρωτεϊνης: γλιτώνω το χρόνο που δαπανούσα για να φτιάξω το γεύμα που αντικαθυστά και επιπλέον παίρνω την ποσότητα πρωτεϊνων που χρειάζομαι χωρίς να επιβαρύνω το σώμα μου με άλλες θρεπτικές ουσίες που πιθανότατα να επιβαρύνουν τον μεταβολισμό μου.
    Ωστόσο με προβληματίζουν ορισμένοι παράγοντες
    1) Γνωρίζω οτι κυριαρχεί η άποψη οτι στην ηλικία μου (17 χρονών) καλό είναι κανείς να στηρίζεται αποκλειστικά στη διατροφή του, ωστόσο πιστεύω οτι αν πάρω λιγη πρωτεϊνη θα με βοηθήσει πολύ. Επιτρέπεται όμως η πώληση σε ανήλικους;
    2)Πόση ποσότητα πρέπει να παίρνω και πώς την μετράω; τις μέρες που δεν έχω προπονήσεις, παίρνω ή όχι;
    3)Πότε; μετά την προπόνηση; και αν ναι πόσο μετά; ή δεν έχει σημασία και μπορώ να την πάρω όποτε θέλω;


    ΥΓ: ξέχασα να αναφέρω πως είμαι στη φάση που χάνω βάρος, δεν κάνω γράμμωση.
    Last edited by dafuc; 11-11-12 at 13:25.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    19-08-11
    Posts
    33

    Default

    φυσικα και επιτρέπεται η πωληση πρωτεινης σε ανηλικους.(μονο στην κρεατινη λεει στα αγγλικα ανω των 18 αλλα οπως σου ειπα στα αγγλικα..)
    Παρε της Optimum Nutrition την Gold. 2 scoups μετα την προπ (το scoup βρισκετε στην συσκευασια). Υποψην τα οποια αποτελεσματα με την πρωτεινη ειναι μακροπροθεσμα (8 μηνο μην σου πω)
    Last edited by xarhs21; 11-11-12 at 15:02.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εγώ θα σου πρότεινα μια πολυβιταμίνη μαζί με τη πρωτεινη. Εγω είδα διάφορα στην όρεξη μου με αυτη της Warrior Lab.

    Αν είσαι σε φάση που χάνεις βάρος ίσως να ειναι και απαραίτητη για να μην χάσεις και μυς!
    Last edited by Mikekan; 11-11-12 at 15:24.
    Μιχάλης

  4. #4
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default

    ευχαριστώ πολύ :)
    την πρωτεϊνη εχω σκοπό να την παίρνω για 3 μήνες περίπου που θα κάνω έντονη γυμναστική, μετά η γυμναστική θα μειωθεί στις 3 ή 4 φορές την εβδομάδα και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς οπότε ίσως η διατροφή μου να μπορεί να με καλύψει. Εκτος και αν συνεχίσω την έντονη γυμναστική μέχρι να φτάσω στο τελικό αποτέλεσμα που θέλω, ανάλογα πόσο θα αντέξω. Mikekan μήπως αυτά τα 2 μαζί είναι πολυ;

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Οχι δεν ειναι, πρωτεινη και πολυβιταμίνη ειναι πολυ βασικά αν αθλείσαι εντατικά!

    Βασικά το ίδιο είχα πάθει με σένα, δουλειά το πρωί προπόνηση μετα, είχα λιώσει - ασε που δεν μπορούσα να βγάλω τη προπόνηση, η πολυβιταμίνη με βοήθησε να έρθω λίγο στα ίσια μου.
    Μιχάλης

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Quote Originally Posted by dafuc View Post
    Εκτος και αν συνεχίσω την έντονη γυμναστική μέχρι να φτάσω στο τελικό αποτέλεσμα που θέλω, ανάλογα πόσο θα αντέξω. Mikekan μήπως αυτά τα 2 μαζί είναι πολυ;
    1 σκουπ πρωτείνης και μια πολυβιταμίνη είναι μια χαρά.
    Last edited by Traianus; 11-11-12 at 21:57.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  7. #7
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default

    έχετε να προτείνετε κάποιον καλό συνδιασμό ; είδα οτι στις πρωτεϊνες υπάρχουν διάφορες συσκευασίες (1000γρ , 500γρ), ένα σκουπ πόσο είναι;

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Συνήθως 23-25γρ. ανά σκουπ. Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχουν άπειρα θρεντ για αυτό το θέμα.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  9. #9
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default

    Ευχαριστώ πολύ :)

  10. #10
    New Member
    Join Date
    18-11-12
    Location
    lesvos
    Posts
    26

    Default

    ευχαριστω και εγω εσενα φιλε που εφφτιαξες το topic

  11. #11
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Το πας λαθος. Ξεχασε τα ολα τα παραπανω. Εισαι 17. Πρεπει να φας καθαρα και σωστα. Ασε τις σκονες προς το παρων
    Δεν μπορεις να φας πρωινο μια ομελετα με 5 ασπραδια κ ενα κροκο κ τη βρωμη σου? Πρεπει να πιεις whey?
    Δλδ η whey θα σε κανει τουμπανο απο μονη της? Διαβασε το forum να μπεις στο πνευμα, φτιαξε προγραμμα γυμναστικης κ
    διατροφης, κ οι εμπειροι θα σε βοηθησουν.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    29-03-08
    Location
    thessalonikh, Greece.
    Posts
    13

    Default

    +1 nuar_space!!!! τακτοποιησε τη διατροφη πρωτα.ισως ακουγεται βαρετο αλλα ειναι το πιο σπουδαιο που εχεις να κανεις.θα βρεις πολλα παραδειγματα εδω στο φορουμ.διαβασε κ φτιαξε ενα.ποσταρε το κ πολλοι θα σε βοηθησουν να το τελειοποιησεις αναλογα τις δικες σου ιδιαιτεροτητες.....μετα θα απαντας μονο σου σε θεματα οπως ποση πρωτεινη,ποτε κτλ...γιατι θα ξερεις ΤΙ χρειαζεσαι κ ΠΩΣ να το παρεις.....

  13. #13
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    Ξεκίνησα συπμληρώματα ίσως και πιο μικρός από εσένα (πρωτείνες,βιταμίνες κτλ) και ακόμη κάποιες φορές χρησιμοποιώ ίσως να είναι και στον οργανισμό μου δεν είδα απολύτος καμία διαφορά με μία βιταμίνη και λίγη πρωτείνη ούτε σωματικά ούτε είχα καλύτερη απόδοση αντιθέτος για κάποιους μήνες που είχα προσεγμένη διατροφή κάνοντας σωστα τα γεύματα ένιωθα και με περισσότερη ενέργεια αλλά και σωματικά καλύτερος, θέλω να καταλήξω πως η διατροφή είναι το Α και το Ω οπότε δώση εκεί βάση και όταν την τελειοποιήσεις τότε δώσε βάση σε δευτερέον πράγματα. Εκτός αυτού η συνεχή κατανάλωση πρωτεινών για μεγάλα διαστήματα δεν θα σου κάνει καλό στην υγεία σου λόγο των γλυκαντικών ουσιών που περιέχουν και γενικά θεωρώ πως δεν είναι καλό να συνιθίζει ο οργανισμός σε αυτά.
    don't give up!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κρεατίνη και Πρωτεϊνη - Με Ποιά Σειρά Και Πότε;
    By LDG in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 41
    Last Post: 21-10-17, 00:47
  2. Ποια Η Καλύτερη Εμφάνιση Bodybuilder Που Έχει Γίνει Ποτέ;
    By UltraB in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 02-03-12, 18:53
  3. Ποια φρούτα και πότε?
    By yannis88 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-08, 10:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •