Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default 21 για δικεφαλα

    Καλησπερα παιδια!

    Θελω να ρωτησω για την ασκηση 21 για δικεφαλα.....

    1.και στα 3 σετ βαζω τα ιδια κιλα?
    2.διαλειμμα στα σετ ποσο?
    3.μπορω αντι για 7-7-7 να κανω 4-4-4?
    4.για ογκο κανει?για ποσο καιρο να την χρησιμοποιω?για 1 μηνα και μετα την βγαζω και μετα απο εναν μηνα την ξαναβαζω?ή 1 φορα τον μηνα μονο?
    5.αυτην αν την βαλω θα την εχω στο τελος.Πριν θα εχω 2 ασκησεις...μπορω πριν να εχω καμψεις μπαρας και αλτηρες σε επικλινη?Ποιες προτεινετε?
    6.στεκει στα δικεφαλα γενικα να εχω και καμψεις μπαας ορθιος και στο λαρι σκοτ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

    *για οσους δεν ξερουν την ασκηση 21 για δικεφαλα,ειναι 7 απο κατω μεχρι την μεση,7 απο την μεση μεχρι πανω και 7 ολες μαζι....

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ξερει κανεις!?

  3. #3
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Ρε Νικο εισαι αρκετα μικρος για να κανεις τοσο δυσκολες τεχνικες.Γιατι δεν κανεις κανονικα τις ασκησεις σου μεχρι να δυναμωσεις και να ωριμασουν οι μυες σου.Χωρις δισετ-τρισετ 21 κλπ.Και χωρις να κανεις την 21 θα βαλεις ογκο και θα δυναμωσεις αυτο ειναι σιγουρο.Αυτο που θελω να πω ειναι να μην προτρεχεις.

    1)Τα ιδια αν μπορεις να βγαλεις και τα 3 σετ.Αλλιως μειωνεις κιλα δεν ειναι κατι standar.
    2)Διαλλειμματα οσο πιστευεις εσυ οτι θα χεις ξεκουραστει.Αλλα να μην χασομερας.Εγω αν ημουν στη θεση σου την 21 θα την επαιζα τελευταιο σετ απο τα 3 και οχι και τα 3 σετ...
    3)7-7-7
    4)Κανει για ογκο.Καλο ειναι να μην γινετε σε καθε προπονηση μιας και ειναι παρα πολυ κουραστικη κ επιπονη ασκηση.1 φορα στις 2-3 βδομαδες ειναι καλα υποθετω.
    5)Καμψεις μπαρας ορθιος και αλτηρες ορθιος Η σφυρια.Μην παιζεις γωνιες ακομα.Οι γωνιες ειναι πιο πολυ για συγκεκριμα σημεια του μυ που τυχον υστερει ενας ηδη καλα γυμνασμενος μυς. για να σχηματιστει παραπανω ενω ειναι ηδη πως να το πω "μεγαλοσ" μυικα και σχηματισμενος.Εσυ χρειαζεσαι Καποιες standar ασκησεις για να τον σχηματησεις και να πετυχεις κορυφωση.
    6)Στεκει
    Last edited by aggelos1994; 18-11-12 at 15:00.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ωραιος αγγελε ευχαριστω!Επειδη τα σφυρια δεν μου πολυαρεσουν να το κανω ετσι?Γενικα καμψεις σε επιξκλινη ποια μοιρα πιανει?γενικα....

    Θα το κανω ετσι. καμψεις μπαρα,καμψεις αλτηρες επικλινη,21

    την 21 θα την κραταω 1 φορα τον μηνα....τις αλλες προπονησεις θα εχω καμψεις με μπαρα σε μαξιλαρι....

    οι καμψεις με μπαρα σε μαξιλαρι οπου δεν μπορεις να κλεψεις ειναι σαν να κανεις αυτοσυγκεντρωσης αλλα με μπαρα ας πουμε?

    Για διαλειμμα σκεφτομαι κανα 2λεπτο....και τα κιλα θα τα δοκιμασω....

    να σου πω πειραζει να κρατησω ιδια τα κιλα αλλα στο 2ο και 3ο σετ να βγουνε 5 ολοκληρες πχ και οχι 7?

    Ευχαριστω παντως!
    Last edited by nikos12345678; 18-11-12 at 15:51.

  5. #5
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    ωραιος αγγελε ευχαριστω!Επειδη τα σφυρια δεν μου πολυαρεσουν να το κανω ετσι?Γενικα καμψεις σε επιξκλινη ποια μοιρα πιανει?γενικα....

    Θα το κανω ετσι. καμψεις μπαρα,καμψεις αλτηρες επικλινη,21

    την 21 θα την κραταω 1 φορα τον μηνα....τις αλλες προπονησεις θα εχω καμψεις με μπαρα σε μαξιλαρι....

    οι καμψεις με μπαρα σε μαξιλαρι οπου δεν μπορεις να κλεψεις ειναι σαν να κανεις αυτοσυγκεντρωσης αλλα με μπαρα ας πουμε?

    Για διαλειμμα σκεφτομαι κανα 2λεπτο....και τα κιλα θα τα δοκιμασω....

    να σου πω πειραζει να κρατησω ιδια τα κιλα αλλα στο 2ο και 3ο σετ να βγουνε 5 ολοκληρες πχ και οχι 7?

    Ευχαριστω παντως!
    Στην 21 μην βλεπεις και τοσο τα κιλα.Να κοιτας να βγουνε οι επαναληψεις.Τα κιλα δοκιμασε τα οπως λες.Τις ασκησεις μπορεις να τις κρατησεις οπως θελεις.Οπως και να χει θα επωφεληθεις αυτο ειναι σιγουρο.Απλα σου ειπα την αποψη μου.ΜΗΝ προτρεχεις.

    Καλημερα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    εχεις δικιο...αλλα θελω να μου απαντησεις αν μπορεις εδω....πληροφοριακα...εχεις δικο εννοειται οτι δεν εχω βαλει πρωτα τις βασεις για να ασχολουμε με μοιρες κλπ...

    οι καμψεις με μπαρα σε μαξιλαρι οπου δεν μπορεις να κλεψεις ειναι σαν να κανεις αυτοσυγκεντρωσης αλλα με μπαρα ας πουμε?

    οι καμψεις με αλτηρες σε επικλινη ποια μοιρα πιανουν κυριως?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δικέφαλα
    By Aeglulz in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 23-05-12, 16:51
  2. Δικέφαλα FTW!
    By zog89 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-11, 18:10
  3. ΔΙΚΕΦΑΛΑ
    By gym_fan in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-07, 23:00
  4. Δικεφαλα Ερωτηση
    By alitis4 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-12-05, 21:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •