Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1

    Default Να'μαι και'γω... ΑΠΟΨΕΙΣ ?

    Καλησπέρα! ειμαι απο τους ησυχους στο φορουμ (διαβαζω αλλα δεν γραφω και πολυ)... πολυ RESPECT εδω μεσα...

    λοιπον κατ'αρχην μερικα πραγματα για μενα...
    25 χρονων
    1.80

    κλασσικος ectomorph ...μεχρι τα 20 ημουν δεν ημουν 60 κιλα...διαβασα, μπηκα στο παιχνιδι και εφτασα τον περασμενο Φεβρουαριο να ειμαι 94 κιλα

    some photos:
    DSC_0011.jpg
    DSC_0021 copy.jpg
    DSC_0024 copy.jpg

    ξεκινησα λοιπον για γραμμωση... ΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ... να πω σε αυτο το σημειο οτι το σωμα που ζητω ειναι φιτνες, αθλητικο...
    δεν πολυγουσταρω τον τρελλο ογκο...
    γουσταρω κορμι normal sized, με ωραιο definition δυναμη και αντοχη (παιζω και λιγο ποδοσφαιρο)


    λοιπόν έχω φτάσει σήμερα να δειχνει το μηχανηματακι που εχω 6.5% body fat... (εδειχνε 16% οταν τελειωσα ογκο)

    το βαρος μου πεφτει συνεχως (ειπαμε ειμαι τρελλος ectomorph) ομως δεν ειμαι ικανοποιημενος μη την γραμμωση μου η οποια πιστευω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι 6.5% ... εμπαση περιπτωση οι αριθμοι πολυ λιγο ρολο πεζουν , σημασια εχει ο καθρεφτης:
    DSC_0079.jpg
    DSC_0080.JPG

    ...
    εχω αρκετες ερωτησεις που νομιζω μερικοι εδω μεσα θα εχουν πολυ εποικοδομητικες απαντησεις...

    αρχιζω με μερικες ερωτησεις για το προγραμμα μου...

    - 5 times x Week (monday-friday) - weekend off
    - καθε μεσημερι 12-1 παιζω ποδοσφαιρο για μια ωρα
    - απογευμα γυμναστηριο :
    -10 λεπτα διαδρομο
    -weight training
    -ακομα 10

    αρα βασικα 10 προπονησεις ... ξερω οτι πιθανον να με συμβουλεηψετε να μειωσω ΟΜΩΣ, εκανα built up to this, δεν νιωθω καθολου οτι κανω overtraining και οταν νιωσω παιρνω breaks! πραγματικα νιωθω ξεκουραστος και ετοιμος, πιστευω οτι ειμαι οκ σε αυτο


    οι ερωτησεις μου:
    1) το ποδοσφαιρο ειναι οκ για cardio training για καποιον σαν εμενα που θελει να 'σπρωξει' για χασιμο λιπους στα single digits?? δεν βλεπω λογο γιατι οχι εγω προσωπικα ομως σημερα ενας γυμναστης πανω στη κουβεντα μου ειπε "δεν ξερω κανα ββ που να εκανε γραμμωση με ποδοσφαιρο, κανε 2 μηνες δρομο και ελλιπτικο να καψεις λιπος και ξαναξεκινας. ειναι πολυ πιο δυσκολο να καψεις λιπος οταν εισαι κατω απο 10%"... ειπα λοιπον να ρωτησω τι πιστευετε εσεις...

    2) γενικα τι cardio προπονηση δουλεψε σε εσας ? εχω διαβασει ηδη το φορουμ...
    θα ηθελα να ξερω εαν καποιος εχει περασει αυτο που περναω και εχει καποια συμβουλη by experience

    3) στο weight training σταματησα τα compound exercises και heavy lifting 4-8 reps για να shock το κορμι μου αφου το εκανα αυτο για μηηηνες ολοκληρους... ξεκινησα supersets με 12-15 reps ...
    πχ curls(x15) - skullcrashers(x15)
    επισης κανω και κατι ab classes που βασικα ειμαι εγω και 15 κοπελλες ... απ'αυτα που ειναι 30secs crunches και μετα 30 secs leg raises κλπ...
    ειναι ασχημη ιδεα να κατεβαζω κιλα και επαναληψεις λετε ?
    να ξαναξεκινησω πιο heavy ?

    να'στε καλα εκ των προτερων !
    Last edited by guardian4ce; 17-11-12 at 07:00.

  2. #2
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Φίλε μου καταρχάς συγχαρητήρια για τη μεγάλη διαφορά που διακρίνω!!!
    Βέβαια δεν μας έχεις βάλει φουλ φωτογραφίες στο μετά οπότε αυτό ίσως δυσκολεύει την ..."κρίση".

    Καθαρά εμπειρικά θα σου πω...το νούμερο body fat που βγάζει το κάθε μηχανάκι να μη σε απασχολεί..γιατί μόνο αξιόπιστο δεν είναι! Όταν ζυγίζεσαι στην ίδια μηχανή ναι μεν έχεις ένα μέτρο σύγκρισης αλλά επηρεάζονται πολύ από το νερό στο σώμα σου οπότε μπορείς να δεις και διαφορά 5-6 % ή και παραπάνω μέσα στην ημέρα!!
    Προφανώς βέβαια το λίπος σου είναι πολύ πιο χαμηλό στις 2ες φωτό βέβαια..

    Στο θέμα..πως θα χάσεις το λίπος, θα σου πω πως δεν είναι θέμα πόσες επαναλήψεις κάνεις ή αν κάνεις 10-20-30 λεπτα κάρντιο και αν αυτό είναι από ποδόσφαιρο-σκάλες-διάδρομο-περπάτημα. Ο νούμερο ένα και απείρως πιό σημαντικός παράγων είναι η διατροφή!!
    Εν ολίγοις για να πέσουμε σε λίπος χρειαζόμαστε ενα θερμιδικό έλλειμα (με κατάλληλη επιλογή μακροστοιχείων) μέσα στην ημέρα που να συνδυάζεται από βάρη και ίσως κάποιο αερόβιο για να καίμε περισσότερες θερμίδες. Στα λέω πολύ χοντρικά αλλά νομίζω καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.
    Εξάλλου ίσως έχεις διαβάσει-δει και εδώ- ότι υπάρχουν πολλοί αθλητές που κατεβάζουν το ποσοστό λίπους σε αγωνιστικά επίπεδα χωρίς καθόλου αερόβιο!! (βλέπε πχ. Πάρης Νικολάου).

    Νομίζω πως καλό θα ήταν να ποστάρεις τη διατροφή ακολουθείς προς μελέτη από τα παιδιά στο φόρουμ..
    Το υψηλές επαναλήψεις για γράμμωση κλπ είναι ένας μύθος!
    Τέλος, επειδή λες ότι το σώμα που σου αρέσει είναι φιτνεςς και φαίνεται ότι έχεις "τρέλα" με κοιλιακούς..είναι και αυτοί μυς! Χρειάζονται και αυτοί διαφορετικα ερεθίσματα και ίσως το να έκανες για αλλαγή χαμηλότερες επαναλήψεις (8-10) με πρόσθετο βάρος, όπου στο επιτρέπει η άσκηση, να τους έδινε περισσότερο όγκο. Πράγμα που νομίζω πως θα το θελες!!
    Μη ξεχνάς όμως...ΔΙΑΤΡΟΦΗ!

    Ένα μεάλο μπράβο πάντως..
    Φιλικά και η γνώμη μου πάντα..
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως εμφανιστικες στη παρεα μας ησυχε ectomorph !!!
    Ειδη εχεις κανει μεγαλη διαφορα στο σωμα σου , μεινε μαζι μας να κανονισουμε τις λεπτομεριες...

    Καλη επιτυχια !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4

    Default

    καραρχην ευχαριστώ !

    η διατροφή μου λοιπόν...



    1:
    200 ml milk (non-fat)
    1 μπανανα
    40 γρ κουεικερ
    1 σκουπ whey
    -multivits,omega 3-6-9, total control (herbal-life)----->το παιρνω βασικα γιατι το βρηκα πολυ φτηνα και εχει καφεινη (δεν πινω καφε) και με βοηθαει να ξυπναω και τετοια


    ΕΔΩ ΠΑΙΖΩ ΜΠΑΛΑ

    2:
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    168γρ μακαρονια (3 σερβινγκς) με maggie μαγειρεμενα.... ΟR ---> 144 γρ ρυζι με καλαμποκι και μπιζελι ΒΡΑΣΤΟ
    2 ασπραδια
    μηλο OR πορτοκάλι OR αχλάδι

    μερικες φορες (1 φορα την βδομαδα και ΑΝ) παω για brunch και τρωω
    πατατες (μαγειρεμενες με κατι κρεμμυδια και κατι spices)
    cheesy eggs που ειναι σαν ομελετα...
    5 ασπραδια
    και φρουτο



    3: pre-workout
    παιρνω ενα σεικ εδω με
    200 μλ γαλα
    30 gr protein
    22 gr carbs
    2 gr fat
    Επισης παιρνω total control again

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    (4: post-workout
    1 μπανανα
    1 1/2 σκουπ whey)


    5:
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    4 ασπραδια
    (μερικες φορες καμια ντοματα,καροτο,αγγουρακι,χορτα)


    6: πριν κοιμηθω
    1 scoop whey



    τα σχολια σας λοιπόν!

    ξανα ευχαριστώ

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    καλη συνεχεια!

  6. #6

    Default

    ρε παιδια κανενα comment για τη διατροφη μου ??

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Φιλε μου καλησπερα !!!
    Στο γευμα σου το κυριο μετα την προπο πρεπει να προσθεσεις υ/δ ρυζι - πατατα - μακαρονι οπωσδηποτε ,
    καθως και στο τελευταιο να βαλεις γιαουρτι + αμυγδαλα η καρυδια για να σε κρατησουν , η whey εγινε καπνος σε μιση ωρα !!!
    Αυτα βλεπω ως τρανταχτα διορθωσιμα ας πουμε , και να ξερεις βεβαια τι θερμιδες σου βγαζει αυτο το πλανο !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Στο μεταπροπονητικο βαλε υδατανθρακα και τα μαρουλι,καροτα κλπ που λες να τα βαλεις το βραδυ και να τα τρως με τονο Η κατι πρωτεινουχο και την whey την πινεις πριν κοιμηθεις.Τοτε ειναι πιο απαραιτητη.Επισης οπως ειπε ο Τσουρεκας απο πανω μπορεις να τρως και γιαουρτι με αμυγδαλα εκτος αυτων που ειπα απο πανω.Καλη συνεχεια.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  9. #9
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    καραρχην ευχαριστώ !

    η διατροφή μου λοιπόν...



    1:
    200 ml milk (non-fat)
    1 μπανανα
    40 γρ κουεικερ
    1 σκουπ whey
    -multivits,omega 3-6-9, total control (herbal-life)----->το παιρνω βασικα γιατι το βρηκα πολυ φτηνα και εχει καφεινη (δεν πινω καφε) και με βοηθαει να ξυπναω και τετοια


    ΕΔΩ ΠΑΙΖΩ ΜΠΑΛΑ

    2:
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    168γρ μακαρονια (3 σερβινγκς) με maggie μαγειρεμενα.... ΟR ---> 144 γρ ρυζι με καλαμποκι και μπιζελι ΒΡΑΣΤΟ
    2 ασπραδια
    μηλο OR πορτοκάλι OR αχλάδι

    μερικες φορες (1 φορα την βδομαδα και ΑΝ) παω για brunch και τρωω
    πατατες (μαγειρεμενες με κατι κρεμμυδια και κατι spices)
    cheesy eggs που ειναι σαν ομελετα...
    5 ασπραδια
    και φρουτο



    3: pre-workout
    παιρνω ενα σεικ εδω με
    200 μλ γαλα
    30 gr protein
    22 gr carbs
    2 gr fat
    Επισης παιρνω total control again

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    (4: post-workout
    1 μπανανα
    1 1/2 σκουπ whey)


    5:
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    4 ασπραδια
    (μερικες φορες καμια ντοματα,καροτο,αγγουρακι,χορτα)


    6: πριν κοιμηθω
    1 scoop whey



    τα σχολια σας λοιπόν!

    ξανα ευχαριστώ
    καλησπερα κατα τη γνωμη μου καποιες αλλαγες πρεπει να κανεις στη διατροφη σου αν θες να κανεις καλυτερη γραμωση... για μενα πρωσοπικα... βγαλε το γαλα απο τη διατροφη σου , βγαλε γαλα και whey απο το πρωινο σου και βαλε αυγα , κρατα μια δοση whey μετα τη προπονηση, βγαλε μπανανα απο μεταπροπονητικο και βαλε ρυζι η πατατα στο 2 μεταπροπονητικο, αν θες γαλακτοκομικο βαλε ενα cottage h casein πριν τον υπνο γιατι εκει εχεις παλι whey η οποια στη δεδομενη στιγμη ειναι εντελος αχρηστη...

  10. #10

    Default

    ρε παιδια καταρχην θενκς!

    κατε 2ερο... το γευμα 5 ειναι στις 8-9 βραδυ... κανει να βαλω υδατανθρακα εκει???

  11. #11
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    ρε παιδια καταρχην θενκς!

    κατε 2ερο... το γευμα 5 ειναι στις 8-9 βραδυ... κανει να βαλω υδατανθρακα εκει???
    Μετά την προπόνηση είναι η πρώτηχρονική στιγμή που τοποθετείς υδατάνθρακα..ακόμα και σε διατροφές με πολύ χαμηλό υδατάνθρακα..Τα οφέλη του στην αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου και τη μεταφορά πιο γρήγορα στο μυ θρεπτικων στοιχείων ειναι πολύ σημαντικά για να τα παραβλέψεις..
    Προσωπικά πιστέυω, και ας με διορθώσουν οι σοφότεροι-εμπειρότεροι, υδατάνθρακα θα βάζεις..
    1. μεταπροπονητικά
    2. προ-προπονητικα
    3. πρωινο
    4. Όση ποσότητα στου "μένει" από τα γραμμάρια που έχεις υπολογίσει ημερησίως στα υπόλοιπα γεύματα, εκτός του τελευταίου που θέλεις πρωτείνη αργής απορρόφησης (γιαούρτι-κοτατζ-κασεινη) και καλά λιπαρα (για να καθυστερήσουν κιάλλο την απορρόφηση)

    Στα λέω λίγο χονδρικά, ελπίζω να καταλαβαίνεις..
    Όπως σου είπα να και τα παιδιά.υπολόγισε πρώτα απόλα πόσες θερμίδες και με τι μακροστοιχεία θα λαμβάνεις ημερησίως!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  12. #12

    Default

    συμφωνω!
    τα εχω υπολογισει ρε φιλε μου απλα δεν τα εγραψα διοτι ξερω τι πρεπει να κανω οσο αφορα το θερμιδικο μερος...οταν δω πως δεν χανω βαρος η λιπος θα κατεβασω ακομα λιγο τις θερμιδες...

    επισης στο μεταπροπονητικο γευμα ΥΠΑΡΧΕΙ υδατανθρακας!

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    (4: post-workout
    1 μπανανα
    1 1/2 σκουπ whey)

    πρεπει να βαλω κιαλο υδατανθρακα πιο μετα?

  13. #13
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    συμφωνω!
    τα εχω υπολογισει ρε φιλε μου απλα δεν τα εγραψα διοτι ξερω τι πρεπει να κανω οσο αφορα το θερμιδικο μερος...οταν δω πως δεν χανω βαρος η λιπος θα κατεβασω ακομα λιγο τις θερμιδες...

    επισης στο μεταπροπονητικο γευμα ΥΠΑΡΧΕΙ υδατανθρακας!




    πρεπει να βαλω κιαλο υδατανθρακα πιο μετα?
    Φίλε μου καλημέρα!
    Μεταξύ σοβαρού και αστείου...εσύ τα έχεις υπολογίσει..εάν δεν τα γράψεις εμείς πώς θα τα υπολογίσουμε να σου πούμε?

    Το πόσο υδατάνθρακα θα βάλεις στα δύο μεταπροπονητικά σου γέυματα (το άμεσο 4ο δικό σου και το μια ώρα μετά 5ο δικό σου) εξαρτάται από το συνολικό που έχεις μέσα στην ημέρα και πως τον μοιράζεις..
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  14. #14
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    ρε παιδια καταρχην θενκς!

    κατε 2ερο... το γευμα 5 ειναι στις 8-9 βραδυ... κανει να βαλω υδατανθρακα εκει???
    ο υδατανθρακας και να τον φας πριν κοιμηθεις αν εισαι μεσα στα μακρος σου και τις θερμιδες σου δεν προκειτε να σε λιπωσει... ιδικα αν ειναι μεταπροπονητικος αλλα και να μην ειναι οσο εισαι υποθερμιδικος παλι θα χανεις λιπος ειτε φας ρυζι πριν να κοιμηθεις ειτε το φας πρωι η μεσημερι... αν οι θερμιδες ειναι τσεκαρισμενες μπορουν ολα τα γευματα να χουν υδατανθρακα... αναλογα πως νιωθεις εσυ καλυτερα...

  15. #15
    New Member Gorteo's Avatar
    Join Date
    16-10-12
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    55

    Default

    Υδατανθρακας.... ποσο σημαντικος ειναι το εμαθα με τον σκληρο τροπο. Εγω εκανα προπηνηση το πρωι με αδειο στομαχι και το πρωινο μου ειχε ελαχιστο υδατανθρακα. Αποτελεσμα? Εχασα 3 κιλα μυικου ιστου σε 2 μηνες....
    Απο τοτε ξεκινησα και εγω να παιρνω ενα after ροφημα για να αναπληρωνει.
    Το θεμα με τον υδατανθρακα πριν τον υπνο που λεει ο go-pap ισχυει. Φαε και κοιμησου με την μια μην τον φοβασε ΕΦΟΣΟΝ ειναι μερος των συνολικων ημερησιων θερμιδων.

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ο υδατάνθρακας, πριν τον ύπνο, έχει νόημα μόνο εφόσον μιλάμε για μεταπροπονητικό γεύμα. Άσχετα με τις θερμίδες.

    Σε κάθε άλλη περίπτωση, καλό είναι το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο, να αποτελείται μόνο από πρωτεΐνη και λιπαρά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ο υδατάνθρακας, πριν τον ύπνο, έχει νόημα μόνο εφόσον μιλάμε για μεταπροπονητικό γεύμα. Άσχετα με τις θερμίδες.
    μα και εγω αυτο ηξερα! ρε παιδια ειμαι σε single digits οσο αφορα body fat και θελω να ριξω κιαλλο... ειστε σιγουροι πως κανει να τρωω υδατανθρακα το βραδυ ???

    εμπαση περιπτωση, ειμαι σε νεα περιοδο 'διαβασματος' και κανω αλλαγες τις οποιες θα ποσταρω συντομα

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ρε συ, αν κάνεις προπόνηση με βάρη, πριν από το γεύμα 5, τότε προφανώς στο γεύμα αυτό, χρειάζεσαι πηγή υδατάνθρακα.

    Το παραπάνω ποστ δεν το έγραψα μόνο για σένα. Το έγραψα για να ξεκαθαρίσω τον χρονισμό του υδατανθρακα και να μην υπάρχει εσφαλμένη εντύπωση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20

    Default

    weight training κανω ακριβως πριν απο το γευμα 4...

    η ερωτηση μου εδω ειναι κατα ποσο χρειαζομαι carbs στο γευμα 5 (αφου εχω ηδη στο γευμα 4) απο τη στιγμη που
    1) προσπαθω να στεγνωσω οσο γινεται (δηλαδη δεν ειμαι 15%, αρα πρεπει να ειμαι σαφως πιο αυστηρος)
    2) το γευμα 5 ειναι σχετικα αργα μεσσα στη μερα...

  21. #21
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ρε συ, αν κάνεις προπόνηση με βάρη, πριν από το γεύμα 5, τότε προφανώς στο γεύμα αυτό, χρειάζεσαι πηγή υδατάνθρακα.

    Το παραπάνω ποστ δεν το έγραψα μόνο για σένα. Το έγραψα για να ξεκαθαρίσω τον χρονισμό του υδατανθρακα και να μην υπάρχει εσφαλμένη εντύπωση.
    καλησπερα cuban δηλαδη πιστευεις ενας αθλητης η καλυτερα ενα παλικαρι που γυμναζετε αν ειναι υποθερμιδικος τρωει καθαρες τροφες μπορει να τον λιπωσει καποιος υδατανθρακας καποιες ωρες μετα τη προπονηση του.. δεν μιλαω για το τι ειναι το βελτιστο απο αποψη πριν για ενεργεια και μετα για αναπληρωση γλυκογονου μιλαω το αν δηλαδη ενα παλικαρι τον εχει κατανειμει πολυ αρμονικα και ιδια σε ολα τα γευματα του θα τον λιπωσει ο υδατανθρακας που θα φαει στις 9 η 10 το βραδυ ενω ειναι υποθερμιδικος πχ 500 θερμιδες...

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    weight training κανω ακριβως πριν απο το γευμα 4...

    η ερωτηση μου εδω ειναι κατα ποσο χρειαζομαι carbs στο γευμα 5 (αφου εχω ηδη στο γευμα 4) απο τη στιγμη που
    1) προσπαθω να στεγνωσω οσο γινεται (δηλαδη δεν ειμαι 15%, αρα πρεπει να ειμαι σαφως πιο αυστηρος)
    2) το γευμα 5 ειναι σχετικα αργα μεσσα στη μερα...
    Ρε συ, σου είπα ότι χρειάζεσαι υδατάνθρακα μετά από προπόνηση με βάρη. Μην κολλάς στην ώρα.



    @ Go-pap Q Το "κάποιες ώρες" που λες είναι πολύ αόριστο.... Πριν τον ύπνο, π.χ. στο γεύμα 6 της παραπάνω διατροφής, δεν έχει καμία θέση ο υδατάνθρακας. Εκείνη την ώρα, ο υδατάνθρακας, θα προκαλέσει έκκριση ινσουλίνης στο αίμα που σημαίνει ότι καταπιέζεται η έκκριση κάποιων άλλων ορμονών (π.χ. αυξητική) διαταράσσοντας τη φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού και τα ωφέλη της.


    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    δεν μιλαω για το τι ειναι το βελτιστο απο αποψη πριν για ενεργεια και μετα για αναπληρωση γλυκογονου
    Κακώς φίλε μου, γιατί αυτό είναι το κλειδί για βέλτιστα αποτελέσματα.
    Last edited by cuban; 01-12-12 at 18:18.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    ενταξει εδω διαφωνουμε λιγο.. πιστευω οτι το κλειδι για την απολυα λιπους ειναι καθαρα οι θερμιδες ... οσο τις κρατας μειον και αποτελουνται απο πεντακαθαρες τροφες ειτε εχεις ολον τον υδατανθρακα πριν τη προπονηση ειτε ολον μετα τη προπονηση ειτε τον εχεις χωρισει σε ολα σου τα γευματα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο και πιστευω οτι οταν εχεις χαμηλα τις θερμιδες και ταυτοχρονα και τον υδατανθρακα ειναι καλυτερο να τον χωριζεις σε ολα τα γευματα σου καλυτερο επιπεδο ζαχαρου το οποιο συνεπαγετε και με λιγοτερη πεινα και καλυτερα επιπεδα ενεργειας... τωρα για το συγκεκριμενο ποστ του παιδιου σιγουρα στο 6 γευμα θα ταν ανουσιο να περιεχει υδατανθρακα αφου τον περνει να χει στο 5. εδω συμφωνω...

  24. #24

    Default

    λοιπον να'μαι ξανα! εριξα διαβασμα και εκανα και ενα γενικο revision...please δωστε μια αποψη :)

    καταρχην maintenance calories : ~3100

    η εξης διατροφη εχει ~2900 με ~2600(non-workout days)

    45-42-12 pr-carbs-fat



    1: 9 am
    200 ml milk (non-fat)
    1 μπανανα
    40 γρ κουεικερ
    1 σκουπ whey
    -multivits,omega 3-6-9, total control (herbal-life)----->το παιρνω βασικα γιατι το βρηκα πολυ φτηνα και εχει καφεινη (δεν πινω καφε) και με βοηθαει να ξυπναω και τετοια

    2: 12 pm
    μηλο OR πορτοκάλι OR αχλάδι

    12-1pm --ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 1 ΩΡΑ (το θεωρω το cardio training mou)--

    3: 1 και κατι πμ
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    ~100 γρ μακαρονια (2 σερβινγκς) με maggie μαγειρεμενα.... ΟR ---> 100γρ ρυζι με καλαμποκι και μπιζελι ΒΡΑΣΤΟ
    2 ασπραδια

    4: 3 παρα
    παιρνω ενα σεικ εδω με
    200 μλ γαλα
    30 gr protein
    22 gr carbs
    2 gr fat
    Επισης παιρνω total control again

    3-4:30 --WEIGHT TRAINING--

    5: 4:30PM
    ( post-workout
    1 μπανανα
    1 1/2 σκουπ whey)

    6: 5:30PM
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    ~50 γρ μακαρονια ΟR ---> 50γρ ρυζι με καλαμποκι και μπιζελι ΒΡΑΣΤΟ

    7: 8pm
    chicken breast(tuna), 4 whites, 28gr αμυγδαλα , σαλατιτσα!

    8: 11pm
    1 scoop casein, 1/2 scoop whey
    multivitamin, omega 3-6-9

    ειχα απορια κατα πόσο να βγάλω το γάλα απ τη διατροφη ...απ'οτι βλεπω οι αποψεις διυστανται μεσα στο φορουμ...

    θενκσ αγκαιν
    Last edited by guardian4ce; 20-11-12 at 02:31.

  25. #25

    Default

    δευτερη μερα που δοκιμαζω το συγκεκριμενο πλανο και πραγματικα ΓΟΥΣΤΑΡΩ !

    τα 8 γευματα αντι 6 μου δινουν απιστευτη ενεργεια throughout the day και επισης πειναω πολυ λιγοτερο!

    ειμαι παρα πολυ αισιοδοξος...


    ευχαριστω του παντες εδω μεσα για τις απιστευτες συμβουλες τους! (οχι μονο στο θρεντ εδω αλλα και γενικα)
    αν εχετε καποιο suggestion στο revised plan μου θα χαιρομουν να το ακουσω!

  26. #26
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    λοιπον να'μαι ξανα! εριξα διαβασμα και εκανα και ενα γενικο revision...please δωστε μια αποψη :)

    καταρχην maintenance calories : ~3100

    η εξης διατροφη εχει ~2900 με ~2600(non-workout days)

    45-42-12 pr-carbs-fat



    1: 9 am
    200 ml milk (non-fat)
    1 μπανανα
    40 γρ κουεικερ
    1 σκουπ whey
    -multivits,omega 3-6-9, total control (herbal-life)----->το παιρνω βασικα γιατι το βρηκα πολυ φτηνα και εχει καφεινη (δεν πινω καφε) και με βοηθαει να ξυπναω και τετοια

    2: 12 pm
    μηλο OR πορτοκάλι OR αχλάδι

    12-1pm --ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 1 ΩΡΑ (το θεωρω το cardio training mou)--

    3: 1 και κατι πμ
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    ~100 γρ μακαρονια (2 σερβινγκς) με maggie μαγειρεμενα.... ΟR ---> 100γρ ρυζι με καλαμποκι και μπιζελι ΒΡΑΣΤΟ
    2 ασπραδια

    4: 3 παρα
    παιρνω ενα σεικ εδω με
    200 μλ γαλα
    30 gr protein
    22 gr carbs
    2 gr fat
    Επισης παιρνω total control again

    3-4:30 --WEIGHT TRAINING--

    5: 4:30PM
    ( post-workout
    1 μπανανα
    1 1/2 σκουπ whey)

    6: 5:30PM
    στηθος κοτοπουλο ΒΡΑΣΤΟ
    ~50 γρ μακαρονια ΟR ---> 50γρ ρυζι με καλαμποκι και μπιζελι ΒΡΑΣΤΟ

    7: 8pm
    chicken breast(tuna), 4 whites, 28gr αμυγδαλα , σαλατιτσα!

    8: 11pm
    1 scoop casein, 1/2 scoop whey
    multivitamin, omega 3-6-9

    ειχα απορια κατα πόσο να βγάλω το γάλα απ τη διατροφη ...απ'οτι βλεπω οι αποψεις διυστανται μεσα στο φορουμ...

    θενκσ αγκαιν

    γιατι δεν γραφεις τις ποσοτητες της πρωτεινης σου σε καθε γευμα? το στηθος κοτοπουλο που αναφερεις μπορει να ειναι απο ελαχιστο εως υπερβολικα πολυ...

  27. #27

    Default

    λαθος μου... ειπα να μην γραψω τοσες λεπτομερειες...

    μαγειρευω περιπου 500γρ (2 μεγαλα στηθη) και τα μοιραζω /3 (στα γευματα 3-6-7) αρα υπολογιζω 160γρ σε καθε γευμα!
    Last edited by guardian4ce; 20-11-12 at 21:47.

  28. #28

    Default

    ρε παιδες καμια αποψη για την revised διατροφη ???

  29. #29

    Default

    λοιπον σημερα δεν με παιρνει αλλο ... κανω 5 αεροβιο και 5 προπονησεις αλλα αλλαξα το προγραμμα του weight lifting (παω για 6-12 reps και φορτωνω κιλα) και πραγματικα με εχει εξαντλησει!!!

    γιαυτο θα παρω ρεπο για recover και συνεχιζουμε απο βδομαδας...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 17-04-13, 18:52
  2. Να'μαι και γω!
    By ΦΩΤΗΣ83 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 64
    Last Post: 27-11-12, 03:12
  3. Και'γω Νέο Μέλος!
    By neos_cy in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 08-07-11, 12:22
  4. Να'μαι κι εγώ
    By LDG in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 22-04-11, 18:29
  5. Να'μαι Κι Εγώ:D
    By alkis1993 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 14
    Last Post: 02-06-10, 11:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •