Γεία σας με λένε christy ... θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες από τις καθημερινές μου συνήθειες σε θέματα διατροφής και άσκησης και θα ηθέλα την γνώμη σας αν κάνω σωστά ή όχι και να μου προτίνετε αλλάγες σε ότι είμαι λάθος .... είμαι 77 κιλά , με ύψος 1.66 και πρεπει να παίρνω ημερησίως 1500 θερμίδες , ανά μήνα χάνω περίπου 2-3 κιλά και στόχος μου είναι να φτάσω τα 58 κιλά ... εκτός από το να χάσω βάρος θα ήθελα να έχω σαν τελικό αποτέλεσμα όχι μόνο ένα λεπτό σώμα αλλά και γραμμωμένο.
Από άποψη διατροφής η ημερήσια πρόληψη φαγητού μου περιέχει τ εξής :
ΔΕΥΤΕΡΑ : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτηρι γαλα , 2 φρυγανιες με μελι , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ :1 τοστ με χυμο και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 σαλατα , 1 αυγο , 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα.
ΤΡΙΤΗ : : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 1 κουλούρι , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 2 κουτάλες μακαρόνια , 1 κομματια τυρι ( φέτα σε μεγεθος φρυγανιας ) , ή τυρί τριμμένο και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 κούπα γάλα με 6 κουτ. και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
ΤΕΤΑΡΤΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 1 φετα ψωμι με μαρμελαδα , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 2 κουτάλες φακες , 1 φετα ψωμι και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ : 1 σαλατα , 1 μικρο τονο σε νερο , 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
ΠΕΜΠΤΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτηρι γαλα και δημητριακα 6 κουτ. , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 1 τοστ και χυμο και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 σαλατα , 1 μπιφτεκι , 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 1 τοστ , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 1 τοστ με χυμο : και ΒΡΑΔΙΝΟ: σαλατα , 1 αυγο 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
ΣΑΒΒΑΤΟ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 2 φρυγανιες με μελι, ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 2 κουτάλες φασολακια , 1 κομματια τυρι ( φέτα σε μεγεθος φρυγανιας ) και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 ποτηρι γάλα με 6 κουτ. Δημητριακα και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
ΚΥΡΙΑΚΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , με 6 κουτ δημητριακα, ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 1 μεριδα κοτοπουλο , 1 κουπα ρυζι και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 γιαουρτι και 1 φρουτο και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
ημερησίως καταναλώνω 2 λίτρα νερό και καμμία φορα 2,5 λίτρα και οι ώρες που τρω τα αντίστοιχα γέυματα ειναι ΠΡΩΙΝΟ : 7:00 ή 8:00 , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ : 10:00 , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 12:00 ή 14:00 , ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 17:00 και ΒΡΑΔΙΝΟ : 20:00
Από θέμα άσκησης τώρα γυμνάζομαι 4 φορές την εβδομάδα ( Δευτέρα : 13:00 , Τρίτη : 16:00 , Πέμπτη : 11:00 , Παρασκευή : 15:00 ) όπου ,
Κάνω στο γυμναστηριο 30 λεπτα διαδρομο τα πρωτα 10 λεπτα χαλαρο περπατημα σε ταχητυτα 5 , τα αλλα 10 λεπτα αυξανω και μειωνω ενταση και ανα 2 λεπτα και για περιπου 1 λεπτο τρεχω σε ταχητυτα 11 και τελος τα αλλα 10 λεπτα σε ταχυτητα 6 σε ανηφορα και μετα κανω stepγια αλλα 30 λεπτα .
Σας τα γράφω αναλυτικά για να καταλάβετε καλύτερα , ώστε να με συμβουλέψετε σωστά οπότε συγγνώμη για όλο αυτό το κατεβατό ελπίζω να μην σας κούρασα και εκ των προταίρων ευχαριστώ πολύ .. !