Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default Aπόψεις Για Τη Διατροφή Μου

    Γεία σας με λένε christy ... θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες από τις καθημερινές μου συνήθειες σε θέματα διατροφής και άσκησης και θα ηθέλα την γνώμη σας αν κάνω σωστά ή όχι και να μου προτίνετε αλλάγες σε ότι είμαι λάθος .... είμαι 77 κιλά , με ύψος 1.66 και πρεπει να παίρνω ημερησίως 1500 θερμίδες , ανά μήνα χάνω περίπου 2-3 κιλά και στόχος μου είναι να φτάσω τα 58 κιλά ... εκτός από το να χάσω βάρος θα ήθελα να έχω σαν τελικό αποτέλεσμα όχι μόνο ένα λεπτό σώμα αλλά και γραμμωμένο.
    Από άποψη διατροφής η ημερήσια πρόληψη φαγητού μου περιέχει τ εξής :
    ΔΕΥΤΕΡΑ : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτηρι γαλα , 2 φρυγανιες με μελι , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ :1 τοστ με χυμο και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 σαλατα , 1 αυγο , 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα.
    ΤΡΙΤΗ : : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 1 κουλούρι , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 2 κουτάλες μακαρόνια , 1 κομματια τυρι ( φέτα σε μεγεθος φρυγανιας ) , ή τυρί τριμμένο και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 κούπα γάλα με 6 κουτ. και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
    ΤΕΤΑΡΤΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 1 φετα ψωμι με μαρμελαδα , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 2 κουτάλες φακες , 1 φετα ψωμι και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ : 1 σαλατα , 1 μικρο τονο σε νερο , 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
    ΠΕΜΠΤΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτηρι γαλα και δημητριακα 6 κουτ. , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 1 τοστ και χυμο και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 σαλατα , 1 μπιφτεκι , 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 1 τοστ , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 1 τοστ με χυμο : και ΒΡΑΔΙΝΟ: σαλατα , 1 αυγο 1 φρυγανια και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
    ΣΑΒΒΑΤΟ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , 2 φρυγανιες με μελι, ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 2 κουτάλες φασολακια , 1 κομματια τυρι ( φέτα σε μεγεθος φρυγανιας ) και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 ποτηρι γάλα με 6 κουτ. Δημητριακα και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
    ΚΥΡΙΑΚΗ: : ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι γάλα , με 6 κουτ δημητριακα, ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : 1 φρούτο , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 1 μεριδα κοτοπουλο , 1 κουπα ρυζι και σαλάτα και ΒΡΑΔΙΝΟ: 1 γιαουρτι και 1 φρουτο και ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ : 2 κουτ. Γιαουρτι 2% και 2-3 κουτ δημητριακα
    ημερησίως καταναλώνω 2 λίτρα νερό και καμμία φορα 2,5 λίτρα και οι ώρες που τρω τα αντίστοιχα γέυματα ειναι ΠΡΩΙΝΟ : 7:00 ή 8:00 , ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ : 10:00 , ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : 12:00 ή 14:00 , ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 17:00 και ΒΡΑΔΙΝΟ : 20:00
    Από θέμα άσκησης τώρα γυμνάζομαι 4 φορές την εβδομάδα ( Δευτέρα : 13:00 , Τρίτη : 16:00 , Πέμπτη : 11:00 , Παρασκευή : 15:00 ) όπου ,
    Κάνω στο γυμναστηριο 30 λεπτα διαδρομο τα πρωτα 10 λεπτα χαλαρο περπατημα σε ταχητυτα 5 , τα αλλα 10 λεπτα αυξανω και μειωνω ενταση και ανα 2 λεπτα και για περιπου 1 λεπτο τρεχω σε ταχητυτα 11 και τελος τα αλλα 10 λεπτα σε ταχυτητα 6 σε ανηφορα και μετα κανω stepγια αλλα 30 λεπτα .
    Σας τα γράφω αναλυτικά για να καταλάβετε καλύτερα , ώστε να με συμβουλέψετε σωστά οπότε συγγνώμη για όλο αυτό το κατεβατό ελπίζω να μην σας κούρασα και εκ των προταίρων ευχαριστώ πολύ .. !

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Kαλώς ήρθες!

    Τις 1500 θερμίδες πως τις υπολόγισες? Λίγες μου φαίνονται.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    δεν τις υπολογισα εγω αλλα η διαιτολογος μου .. με την λιπομετρηση που εκανα ! τοσες χρειαζομαι ημερησιως... και σε ευχαριστω :)

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Κρίστυ στο φόρουμ!

    Μετέφερα το ποστ σου σε νέο τόπικ.

    Η διατροφή που μας γράφεις, είναι η τυπική που δίνουν όλοι οι διαιτολόγοι. Αν θες απλά να χάσεις κιλά και τίποτε άλλο τότε οκ.

    Στο γυμναστήριο δεν κάνεις καθόλου βάρη; Αν οχι, τότε ξεκίνα άμεσα! Τα βάρη θα σε βοηθήσουν να αυξήσεις μυικό ιστό και να σφίξει το σώμα σου. Αλλιως τι να γραμμώσεις;!

    1500 θερμίδες είναι λίγες για τα στατιστικά σου εκτός αν δεν κάνεις καμία δραστηριότητα. Εσύ κάνεις, άρα είναι απαραίτητο να αλλάξεις και πλάνο και επιλογές!!!

    Είναι δυνατόν να σου βάζει για μεσημεριανό 2 κουταλιές φακές, 1 φέτα ψωμί και σαλάτα;;;!!!!
    Δες να πάρεις ιδέα από τι πρέπει να αποτελούνται τα γεύματά σου και υπολόγισε να δεις και μόνη σου πόσες θερμίδες χρειάζεσαι:

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236


    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια .... θα διαβασω αυτα που μου στειλατε και θα σας ενημερωσω συντομα για τις σκεψεις μου , ωστοσο αν γινεται θα μπορουσατε να μου βγαλετε ενα προγραμμα σωστης ασκησης ???

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν αφιερώσεις χρόνο και διαβάσεις τα άρθρα στη γυναικεία ενότητα, θα βρεις υλικό ώστε να διαμορφώσεις μόνη του το δικό σου πρόγραμμα. Αφου το κάνεις, μπορείς να το ποστάρεις εδώ και να πάρεις τις διορθώσεις.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    με βαση το link αυτο που μου στειλατε οδηγος διατροφης / υπολογισμος θερμιδων ειδα οτι θερμιδες συντηρησης χρειαζομαι 2480 με απωλεια 500 θερμιδων ωστε να χανω 2 κιλα το μηνα πηγενει στις 1980 . Σαν αναλογια τη ακολουθησω το 50/30/20 και απο οτι καταλαβα θα πρεπει να λαμβανω 77 γρ. λιπαρα και 192.5 γρ πρωτεινης. Απο εκει και περα εγω τωρα πρεπει να φτιαξω ενα πλανο διατροφης παιρνοντας ημερησιως 1980 θερμιδες απο τις οποιες οι πρωτεινες θα ειναι 1980*50%= 990/4=247,5 γρ . απο υδατανθρακες πρεπει 1980*30%=594/4=148,5 γρ και λιπαρα 1980*20%=396/4=99 γρ μεχρι στιγμης τα εχω υπολογισει σωστα???

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κρίστυ, επειδή έχεις μάθει στις 1500 θερμίδες, μην ανέβεις αμέσως στις 2000. Ανέβασέ τες σταδιακά. Δηλαδή ξεκίνα με 1700 θερμίδες και κράτα το 1 μήνα. Μετά πάλι ανεβάζεις λίγο. Άλλαξε και τα macros, δεν χρειάζεται να έχεις 50% των θερμίδων σε πρωτείνη. Κάντο 30πρωτ/40υδατ/30λιπαρά για αρχή. Το οποίο βγαίνει 130γρ πρωτείνη, 170γρ υδατάνθρακα, 56γρ λιπαρά.
    Μην ζοριστείς στις αρχές να τρως μόνο και μόνο για να φτάσεις αυτές τις θερμίδες. Φάε όσο είναι μέχρι να νιώθεις οκ.
    Πρωτείνες/υδατ/λιπαρά υπολόγιζε από όλες τις τροφές. Εγώ χρησιμοποιώ το www.calorieking.com και το www.fitday.com όπου έχω φτιαξει τις δικές μου λίστες τροφών και μου τα βγάζει όλα αυτόματα μετρημένα. Θέλει λίγο στην αρχή δουλείτσα να τα φτιάξεις αλλά μετά σε 1 λεπτό θα βγάζεις τη σούμα.

    Ξέρω είναι χρονοβορο το μέτρημα, ποσοστά, γραμμάρια κλπ αλλά στην αρχή είναι το δύσκολο. Μετά θα ξέρεις περίπου πως να κινηθείς, εμπειρικά. Και μην αγχώνεσαι να βγαίνουν όλα στο γραμμάριο, 1 πάνω 1 κάτω, δεν χάθηκε ο κόσμος.

    Πολύ σημαντικό είναι να συνδιάσεις και γυμναστική μαζί με τη διατροφή, για να βοηθήσεις τον μεταβολισμό σου.
    Last edited by Kardoula; 24-11-12 at 22:36.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    Ναι γνωριζω πως ολο αυτο το θεμα ειναι χρονοβορο και δυσκολο και ειμαι σε μια κατασταση αγχους γιατι πρωτη φορα μπαινω σε κατι τετοιο να ψανχω δηλαδη τα πραγματα τοσο πολυ..... τωρα ψανχω να βρω μια καλη διατροφη ενα προτυπο δηλαδη και μετα να κανω τις απαραιτητες αλλαγες για ειναι σωστο διατροφικα και εννοειται πως θα συνδυαζω ασκηση μαζι με διατροφη .... και αυτα τα links που μου στειλατε πρεπει να τα κανω download ?

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όχι δεν είναι για download, το ένα είναι βάση δεδομένων όπου υπάρχουν όλες οι τροφές αναλυτικά με τις θερμίδες και macros, το άλλο είναι σαν ημερολόγιο όπου βάζεις αυτά που τρως και σου υπολογίζει αυτόματα σύνολο θερμίδων κλπ

    Δες και τις διατροφές άλλων κοριτσιών εδώ στο φόρουμ, διάλεξε από τις τοπ τροφές που θα βρεις κι εδώ και μετά πόσταρε το πλάνο σου κι εδώ είμαστε να στο διορθώσουμε

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828

  11. #11
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    Να ρωτησω κατι? δεν γινεται την διαιτα που εχω να ειναι αυτη η βαση κ να την φτιαχουμε σωστα διατροφικα ωστε να ειναι αυτη που πρεπει ?

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι, αυτό θα κάνεις στην ουσία :) Αλλά είναι τόσο φτωχή και με λάθος επιλογές, που εκ των πραγμάτων πρέπει να την ξαναφτιάξεις από την αρχή. Δηλαδή για παράδειγμα, το πρωί σου έχει 1 ποτήρι γάλα με 1 φέτα ψωμί με μαρμελάδα. Το ψωμί με τη μαρμελάδα μπορεί να αντικατασταθεί με βρώμη, λίγα αβγά και 1 κουταλάκι μέλι ή μπορείς να βάλεις βρώμη με γιαούρτι (έχω συνταγή πολύ πολύ νόστιμη, αν δεις σε βιντεάκι μου στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου).
    Η διατροφή σου θα είναι στα μέτρα σου, με τροφές και φαγητά που αρέσουν σε σένα. Αλλά σε μεγαλύτερες ποσότητες. 1 μερίδα λαδερά, όχι 1 φλυτζάνι που σου είχε στο πλάνο.
    Last edited by Kardoula; 25-11-12 at 23:02.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    Α μαλισταα !!! μου φτιαξατε καπως την διαθεση γιατι ειμαι αγχωμενη ..... απλα δεν ξερω τι ποσοτητες χρειαζεται να αυξησου και που και τι συνδυασμους! εχω διαβασει τα καλυτερα των 10 καλυτερων τροφων και θα βαλω μεσα στην διατροφη μου ολα αυτα αλλα τωρα το πως δεν ξερω ! και μπορειτε να μου πειτε πως δουλεβουν αυτα τα site που μετρας τις θερμιδες? γιατι το εψαξα αλλα δεν !

  14. #14
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    εχω βρει ενα site το οποιο περιεχει απο το Α-Ω τροφες και αναλυτικα τις θερμιδες τους... εγω τωρα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να πιασω την διαιτα μου απο την διαιτολογο και σε συνδυασμο με το site που μου στειλατε με τις κατηγοριες των 10 καλυτερων τροφων και με το site των θερμιδων να αλλαξω την διατροφη μου ?

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Christy,

    ναι αυτό χρειάζεται να κάνεις. Προσπάθησε οι αλλαγές να μην είναι μεγάλες, μικρές και συχνές ώστε να τις συνηθίσεις πιο εύκολα. Μικρά βηματάκια και σταδιακά θα τελειοποιήσεις το πλάνο σου. Χρειάζεται χρόνος, αλλά μέσα από αυτό θα μάθεις αρκετά πράγματα και θα σε βοηθήσει.

    Ακόμα και κάποια λάθη να κάνεις, μπορείς να την ποστάρεις εδώ και να πάρεις τις απόψεις όλων μας.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    Καλη σας μερα ,

    Ναι το γνωριζω πως δεν ειναι ευκολο και πως θα κανω λαθη αλλα το θεμα ειναι η θεληση και η προσπαθεια και ειμαι προθυμη.... απλα σαν τελευταια ερωτηση πριν ξεκινησω να ασχολουμαι με την αλλαγη του πλανου διατροφης ειναι πως εγω καθως θα αλλαζω το μενου δεν ξερω ποιοι συνδυασμοι θα ειναι σωστοι ωστε να λειτουργησουν καλυτερα για παραδειγμα : αν εγω βαλω σαν πρωινο μια μερα δημητριακα με γαλα και ενα ασπραδι αυγου και ενα ποτηρι χυμο ... μπορει αυτα πχ θερμιδικα να ναι ενραξει αλλα ως συνδυασμος?? ή δεν μας νοιαζει τοσο ο συνδυασμος , οσο οι θερμιδεσ να ειναι ενταξει?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημερούδια και πάλι

    όλα μας ενδιαφέρουν. Και οι θερμίδες και οι συνδιασμοί. Ως γενικό κανόνα, κράτα στο μυαλό σου πως κάθε γεύμα πρέπει να αποτελείται από μια πηγή πρωτείνης (ασπράδια, κοτόπουλο, γαλοπούλα, κόκκινο κρέας, ψάρια, γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά...), υδατάνθρακα (βρώμη, πατάτα, ρύζι, κινόα, όσπρια) και καλά λιπαρά (ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς-αμύγδαλα, καρύδια κυρίως- κρόκο, λιπαρά ψάρια όπως σολωμός, σαρδέλα) και επίσης ινώδης υδατάνθρακες (λαχανικά).
    Κάποια από αυτά μπορεί να είναι μόνο συνδιασμός πρωτείνης/λιπους για παράδειγμα γιαούρτι με αμύγδαλα, κάποια άλλα μόνο πρωτείνη με ινώδη υδατάνθρακες και λίπος (πχ κοτόπουλο με λαχανικά και ελαιόλαδο).
    Αυτά πολύ γενικά για να έχεις μια εικόνα.
    Διάβασε και το παρακάτω άρθρο, σίγουρα θα σε βοηθήσει:

    Γυναικέιο Fitness - Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness

  18. #18
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    διαβασα το σχετικο αρθρο που μου στειλατε ... εμ εκανα ενα πλανο διατροφης δηλαδη διαιτας θα σας το γραψω τωρα και βλεπουμε αν χρειαζεται αλλαγες .......
    1) πρωινο
    2)δεκατιανο
    3)μεσημεριανο
    4)απογευματινο
    5) βραδινο
    6) προ υπνου με αυτη τη σειρα θα ειναι τ γευματα ...

    ΔΕΥΤΕΡΑ:1) 1 μετριο φρουτο , 1 ποτηρι γαλα πληρες
    2) 1 ποτηρι φυσικο χυμο
    3) σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι , 1 φετα ψωμι μαυρο , 3 φλυτζ. φακες , 30 γρ κοτατζ τυρι
    4) 10 αμυγδαλα
    5) το ιδιο με το μεσημεριανο εκτος του ψωμιου
    6) 2 κοθτ.σουπας γιαουρτι 2%

    ΤΡΙΤΗ: 1) 3 κουτ.σουπας γιαουρτι 2% , 1/2 φλυτζ δημητριακα fitness
    2) 1 μετριο φρουτο
    3) σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι
    4) 1 μετριο φρουτο
    5) σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι , 1 φλυτζ. μανιταρια , μπιφτεκι
    6) 1 μετριο φρουτο

    ΤΕΤΑΡΤΗ: 1) 1 τοστ , 1 ποτηρι φυσικο χυμο
    2) 1 μετριο φρουτο
    3) σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι , μακαρονια με τυρι
    4) 10 αμυγδαλα
    5) 1 χορτοσουπα , φετα ψωμι
    6) 2 κουτ.σουπας γιαουρτι 2%

    ΠΕΜΠΤΗ: 1) 1 ποτηρι γαλα πληρες , 1 τοστ
    2) 1 ποτηρι φυσικο χυμο
    3) φασολακια , σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι
    4) 1 μετριο φρουτο
    5) σαλατα με 1 κουτ.λαδι
    6) 2 κουτ.σουπας γιαουρτι 2%

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 1) 1 κουτ.μαρμελαδα , 2 φρυγανιες και 1 ποτηρι γαλα
    2) 1 μετριο φρουτο
    3) χορτοσουπα
    4) 10 αμυγδαλα
    5) σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι
    6) 2 κουτ.σουπας γιαουρτι 2%

    η συνεχεια στο απο κατω ποστερ....

  19. #19
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    ΣΑΒΒΑΤΟ: 1) δημητριακα με γαλα ( 6 κουτ. σουπας ) , 1 μετριο φρουτο
    2) 1 μετριο φρουτο
    3) αρακα , 30 γρ κοτατζ , σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι
    4) 1 μετριο φρουτο
    5) 2 αυγα βραστα ( ασπραδι ) 1 φετα ψωμι , σαλατα
    6) 2 κουτ.σουπας γιαουρτι 2%

    ΚΥΡΙΑΚΗ: 1) 1 μετριο φρουτο , 1 φλυτζανι γαλα πληρες
    2) 1 μετριο φρουτο
    3) ρυζι 1 κουπα με κοτοπουλο φιλετο και σαλατα
    4) 10 αμυγδαλα
    5) σαλατα με λαχανικα κ πατατα , 1 μετριο φρουτο
    6) 2 κουτ.σουπας γιαουρτι 2%


    η σαλατα θα αποτελειται απο μαρουλι ( 4 φυλλα ) , 1 κουτ.σουπας λαδι , 1 φετα ψωμι , 2 καροτα και καμμια φορα κοτατζ .... η χορτοσουπα απο σπανακι και μπροκολο .....

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα christy!

    Kαταρχήν μπράβο για την προσπάθεια να κάνεις πλάνο διατροφής.
    Αλλά γιατί κάθε μέρα βάζεις διαφορετικά; Μπορείς για ευκολία να έχεις ένα πλάνο και απλά να κάνεις λίγες παραλλαγές.

    Και πάλι βρε κούκλα μου είναι πολύ φτωχό.. Είναι τώρα δυνατόν να έχεις σνακ 10 αμύγδαλα ή 1 φρούτο; Με τα βίας θα φτάνουν τις 1200 θερμίδες όλα αυτά.
    Προσπάθησε σε κάθε γεύμα να έχεις μια πηγή πρωτείνης, αβγά κρέας, γαλακτοκομικό. Εκτός αν έχεις λαδερά, εκεί μπορείς να βάλεις λίγο τυρί άντε και μια φέτα μαύρο ψωμί. Και λίγο περισσότερο υδατάνθρακα. Εκεί που τρως 2-3 φρούτα τη μέρα, κάντα 1 και αντικατέστησέ τα με πατάτα ή ρύζι. Θα σε χορτάσουν περισσότερο.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    καλησπερα :) ,

    αρχικα θα μειωσω τα διαφορετικα γευματα που εχω δηλαδη οπως ειπατε θα εχω ενα πλανο και θα κανω λιγες αλλαγες , τ φρουτα που τ εχω βαλει να ειναι 2-3 φορες την ημερα ειναι γτ αυτες τις ωρες συνηθως ειμαι στην σχολη , δεν βοηθα και τ προγραμμα ... οποτε τι να κανω?? που να αυξησω και που να μειωσω ή να προσθεσω .....

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by christy View Post
    καλησπερα :) ,

    αρχικα θα μειωσω τα διαφορετικα γευματα που εχω δηλαδη οπως ειπατε θα εχω ενα πλανο και θα κανω λιγες αλλαγες , τ φρουτα που τ εχω βαλει να ειναι 2-3 φορες την ημερα ειναι γτ αυτες τις ωρες συνηθως ειμαι στην σχολη , δεν βοηθα και τ προγραμμα ... οποτε τι να κανω?? που να αυξησω και που να μειωσω ή να προσθεσω .....
    Μπορείς να έχεις ένα μικρό ταπεράκι με το γεύμα σου. Δεν είναι δύσκολο. Ναι μπορεί να έχει την ευκολία του το φρούτο, αλλά δεν γίνεται να τρως 3 από τα γεύματά σου μόνο αυτό ως πηγή υδατάνθρακα.

    Σου δίνω ένα παράδειγμα σε μία από τις μέρες που γράφεις:









    Quote Originally Posted by christy View Post
    ΣΑΒΒΑΤΟ: 1) δημητριακα με γαλα ( 6 κουτ. σουπας ) , 1 μετριο φρουτο

    2) 1 μετριο φρουτο

    εδώ μπορείς να βάλεις και 1 γιαούρτι

    3) αρακα , 30 γρ κοτατζ , σαλατα με 1 κουτ.σουπας λαδι

    4) 1 μετριο φρουτο

    Μπορείς να το αντικαταστήσεις με λίγο κοτόπουλο με πατάτα

    5) 2 αυγα βραστα ( ασπραδι ) 1 φετα ψωμι , σαλατα

    περισσότερα ασπράδια, πρόσθεσε και κρόκο, βγάλε το ψωμί και αντικατέστησέ το με πατάτα ή λίγο καστανό ρύζι.


    6) 2 κουτ.σουπας γιαουρτι 2%

    Γιατί μόνο 2 κουταλιές της σούπας; Φάε το κεσεδάκι κούκλα μου, δεν θα σε παχύνει :) Πρόσθεσε και λίγα αμύγδαλα.


  23. #23
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    ααααα μαλιστααα τωρα καταλαβαα περιπου πανω κατω τι πρεπει να κανω ... αν ειναι θα το αλλαξω και θα προσθεσω πιο πολλα .... ευχαριστω πολυ :)

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Α μπράβο, το πιασες το νόημα ;)

    Kάντο και δω είμαστε να το δουμε πάλι. Να σαι καλά.

  25. #25
    New Member
    Join Date
    11-11-12
    Posts
    14

    Default

    ΔΕΥΤΕΡΑ:

    ΠΡΩΙΝΟ: μηλο πρασινο , ποτηρι γαλα , 3 φρυγανιες με μελι
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: ποτηρι χυμο πορτοκαλι , 2 μπαρες
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: σαλατα ( μαρουλι 4 φυλλα , 1 φετα ψωμι , καροτο και καλαμποκι) , φακες
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:10 αμυγδαλα , 1 μηλο πρασινο
    ΒΡΑΔΙΝΟ:σαλατα (ότι και το μεσημερι)
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: 3 κουτ.σουπας γιαουρτι με 2 κουτ.σουπας βρωμη


    ΤΡΙΤΗ:

    ΠΡΩΙΝΟ:δημητριακα με γαλα , 3 αυγα ολοκληρα
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 μηλο , 1 τοστ ( γαλοπουλα , τυρι , ντοματα )
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: σαλατα με ρυζι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 1 φρουτο , 10 αμυγδαλα
    ΒΡΑΔΙΝΟ: σαλατα με τονο
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: 3 φρυγανιες με κοτατζ


    ΤΕΤΑΡΤΗ:

    ΠΡΩΙΝΟ: μηλο πρασινο , ποτηρι γαλα , 3 φρυγανιες με μελι
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: ποτηρι χυμο πορτοκαλι , 2 μπαρες
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: σαλατα με κοτοπουλο φιλετο
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:10 αμυγδαλα , 1 μηλο πρασινο
    ΒΡΑΔΙΝΟ:σαλατα (ότι και το μεσημερι)
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: 3 κουτ.σουπας γιαουρτι με 2 κουτ.σουπας βρωμη



    ΠΕΜΠΤΗ:

    ΠΡΩΙΝΟ:ποτηρι φυσικο χυμο , τοστ , 3 ασπραδια
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:2 ακτινιδια , 4 κρακερ
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:σαλατα με φασολακια και 1 φετα ψωμι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:1 μηλο
    ΒΡΑΔΙΝΟ:σαλατα με τονο
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: γιαουρτι με βρωμη



    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:

    ΠΡΩΙΝΟ:δημητριακα με γαλα , 3 αυγα ολοκληρα
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 μηλο , 1 τοστ ( γαλοπουλα , τυρι , ντοματα )
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: χορτοσουπα
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 1 φρουτο , 10 αμυγδαλα
    ΒΡΑΔΙΝΟ: σαλατα με τονο
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: 3 φρυγανιες με κοτατζ


    ΣΑΒΒΑΤΟ:

    ΠΡΩΙΝΟ:ποτηρι φυσικο χυμο , τοστ , 3 ασπραδια
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:2 ακτινιδια , 4 κρακερ
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:σαλατα με φιλετο κοτοπουλο
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:1 μηλο
    ΒΡΑΔΙΝΟ:σαλατα με τονο
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: γιαουρτι με βρωμη





    ΚΥΡΙΑΚΗ:

    ΠΡΩΙΝΟ: μηλο πρασινο , ποτηρι γαλα , 3 φρυγανιες με μελι
    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: ποτηρι χυμο πορτοκαλι , 2 μπαρες
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: σαλατα με μπιφτεκι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:10 αμυγδαλα , 1 μηλο πρασινο
    ΒΡΑΔΙΝΟ:σαλατα (ότι και το μεσημερι)
    ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ: 3 κουτ.σουπας γιαουρτι με 2 κουτ.σουπας βρωμη



    εκανα καποιες αλλαγες οπως θα δειτε τωρα δεν ξερω κατα ποσο σωστες ειναι αλλα και αν παλι δεν εχω πολλες θερμιδες δεν μπορω να το τηρησω? δεν θα χασω κιλα ?

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Προσπάθησε να μην έχεις φρυγανιές/ψωμιά/μέλια και μπάρες στα γεύματά σου. Καλύτερα να τα αντικαταστήσεις με πατάτα, καστανό ρύζι και βρώμη. Είναι πολύ καλύτεροι υδατάνθρακες.
    Καταλαβαίνω πως έχεις πελαγώσει. Αλλά κούκλα μου είναι απαραίτητο να μετράς θερμίδες. Τώρα έτσι δεν μπορώ να σου πω αν παχύνεις ή αν αδυνατίσεις αν δεν ξέρουμε πόσο τρως.

    Θα σου πω ένα ενδεικτικό πλάνο για να πάρεις ιδέες:

    Πρωινό

    δημητριακά(ή βρώμη) με 3 ασπράδια + 1 ολόκληρο αβγό

    Δεκατιανό

    80-100γρ κοτόπουλο με 3-4 ρυζογκοφρέτες ή πατάτα ή ρύζι

    Μεσημέρι

    ψάρι ή κοτόπουλο ή μοσχάρι με πατάτα ή καστανό ρύζι (μπορεις να βάζεις και λίγη κόκκινη σάλτσα να νοστιμίσει), σαλάτα με 1 κουταλιά ελαιόλαδο
    ή 1 μερίδα όσπρια με λίγο τυρί

    Απογευματινό σνακ

    γιαουρτι με 1 μήλο

    Βραδινό

    ψάρι, σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο


    Αυτό πολύ ενδεικτικά για να δεις πως μπορείς να συνδιάσεις τα γεύματα.
    Δες εδώ τον πίνακα, είναι στα ελληνικά, για να ξεκινάς να μετράς σιγά σιγά θερμίδες

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Aπόψεις Για Jumbo Protein & Peak International Creatine
    By car service 27 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-12, 16:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •