Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1

    Default Βοήθεια Σε Θέμα Γυμναστηρίου & Fitness

    Καλησπέρα,
    Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι 19 χρονών(1,73, 70 κιλά). Είμαι φοιτητής στα Τ.Ε.Φ.Α.Α. και ασχολούμαι αυτό το καιρό με το μπάσκετ, αλλά σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο. Μου αρέσει γενικά ο αθλητισμός, και γιαυτό σχεδόν όλη μου τη ζωή κάνω και κάτι(κολύμβηση,κωπηλασία,μπάσκετ). Τώρα τα τελευτάια 2 χρόνια που είμαι στη σχολή έχω αρχίσει και γυμναστήριο, γιατί φυσικά το μπάσκετ δεν με καλύπτει(κάνω προπόνηση μια φορά την εβδομάδα, και το Σάββατο αγώνα). Στο γυμναστήριο πηγαίνω απλά για να αποκτήσω λίγο όγκο και να προπονούμε αερόβια. Το πρόβλημα μου είναι το λίπος. Έχω πολύ λίπος στην κοιλιά και στα μπούτια, με αποτέλεσμα να μην φαίνεται ωραία. Παρόλο που στα κιλά μου είμαι εντάξει. Κάνω αερόβιο αρκετά συχνά, και γενικά δεν κάθομαι καθόλου(λόγω σχολής). Όλο και κάτι κάνω(τρέξιμο,μπάσκετ,κολύμπη). Από διατροφή τρώω καλά και σπιτικά. Σπάνια τρώω απο έξω, και προσπαθώ να το αποφεύγω. Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι αρκετά λιγούρης και τρώω αρκετά γλυκά. Εχώ προσπαθήσει αλλά δεν μπορώ να τα κόψω. Τι άλλο να κάνω για να φύγει αυτό το σπαστικό λίπος; Είναι δηλαδή μόνο θέμα διατροφής; Και τέλος θέλω να μου πείτε αν είναι καλό το πρόγραμμα για όγκο που μου έδωσαν στο γυμναστήριο:
    1η μέρα:ΜΗΧΑΝΗ ΠΛΑΤΗΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ,PEC DECK,ΠΡΕΣΑ ΩΜΩΝ ΚΑΘΕΤΗ,ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ,ΜΗΧΑΝΗ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ,ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ ΟΡΘΙΟΣ
    2η μέρα:ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗΘΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ,PEC DECK,PULL OVER,ΜΗΧΑΝΗ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΧΕΡΙΩΝ,ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ,ΜΗΧΑΝΗ ΩΜΩΝ ΠΛΑΓΙΑ
    3η μέρα:ΜΗΧΑΝΗ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΠΟΔΙΩΝ,ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΜΨΗΣ ΠΟΔΙΩΝ,ΠΡΕΣΣΑ ΠΟΔΙΩΝ,ΠΡΕΣΣΑ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΩΝ,ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ 1 ΧΕΡΙ,ΜΗΧΑΝΗ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΧΕΡΙΩΝ,ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

    Στα παραπάνω όλα είναι 4 σετ με το πρώτο να έχει 12 επαναλήψεις, τα επόμενα δύο 10 επαναλήψεις, και το τέταρτο 8. Τα κιλά στα σέτ είναι αυξανόμενα με το τελευταία να είναι μέγιστα!

    Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Kαλησπερα.Το οτι δεν μπορεις να κοψεις τα γλυκα ειναι ενα θεμα στην διατροφη σου..ΓΙα να φυγει αυτο το λιπος που ειναι επιμονο θα πρεπει να κανεις μια πολυ σωστη διατροφη οπως λες και εσυ.Αρα το 90% ειναι θεμα διατροφης και μετα ερχεται το αεροβιο.Θα πρεπει να καθαρισεις την διατροφη σου απο γλυκα πιο πολυ μιας που τα αγαπας,να κανεις συχνα μικρα γευματα και αν μπορεις να υπολογισεις τις θερμιδες που πρεπει να λαμβανεις για να δεις που κυμαινεσαι.

    Οσο για το προγραμμα ειναι σαφως καλυτερο ενα 4ημερο σπλιτ γιατι τα ποδια ως η πιο δυνατη προπονηση πρεπει να γινονται μονα τους.Γιατι γυμναζοντας τα μαζι με τα τρικεφαλα και τα 2 δεν αναπτυσσονται - γυμναζονται σωστα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Να ρωτήσω κάτι ακόμα για το πρόγραμμα όγκου που έχω: Είναι καλές οι επαναλήψεις; Δηλαδή 4 σετ των 12,10,10, και 8 επαναλήψεων με αυξανόμενα κιλά; Ή να κάνω 8 επαναλήψεις με πολλά κιλά;

  4. #4

    Default

    οσο περισσοτερες επαναληψεις κανεις αναπτυσεις μυική αντοχη ενω με λιγοτερες και περισσοτερα κιλα αναπτυσεις μεγιστη δυναμη.θα σου προτεινα να βαλλεις στο προγραμμα σου και ασκησεις οπως βαθυ καθισμα και ημικαθισμα αναπηδηση για να δυναμωσουν οι τετρακεφαλοι σου που σε ενδιαφερουν.

  5. #5

    Default

    Ευχαριστώ Κωνσταντίνε για την βοήθεια. Θα κάνω μια ακόμα ερώτηση, και ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω: Είναι καλό να γυμνάζομαι τόσο έντονα όσο εγώ; Τι θέλω να πώ; Σήμερα π.χ. είχαμε με την σχολή μάθημα ενόργανης όπου κάνουμε αρκετά πράγματα(κρίκους,δίζυγο,μονόζυγο κτλ). Μετά την ενόργανη πήγα γυμναστήριο και έκανα βάρη, αλλά φυσικά δεν είχα τόσο πολλές δυνάμεις να σηκώσω πολλά. Και τέλος έκανα πολύ λίγο αερόβιο. Τώρα κατά τις 8 το βράδυ θα πάω να τρέξω κανένα 40 λεπτο στο γήπεδο. Είναι σωστό αυτό που κάνω ή όχι; Γενικά δεν έχω πρόγραμμα και κάνω τα πράγματα όπως να' ναι. Π.χ. μια μέρα αν δεν έχω πολύ όρεξη μπορεί να κάνω μόνο βάρη, άλλη μόνο αερόβιο, και άλλη και τα δύο. Επίσης μια μέρα την εβδομάδα κάνω και προπόνηση μπάσκετ με την ομάδα. Ποιά η γνώμη σας;

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα,

    όλα εξαρτώνται από το τι θες, το στόχο που έχεις και τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Θες να χάσεις λίπος; Να βάλεις μύες; - 3 πράγματα πρέπει να κάνεις: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
    Το τονίζω, για να σου δείξω πόσο βασικό είναι. Αν δεν ξέρεις που βαδίζεις, το μόνο που κάνεις είναι μια τρύπα στο νερό.

    Κάτσε, αναδιοργανώσου, δες τη διατροφή, πήγαινε συγκεκριμένες ώρες για βάρη, όσο γίνεται πιο μακριά από άλλες δραστηριότητες της σχολής σου ώστε να έχεις δυνάμεις και βάλε και λίγες αερόβιες ενδιάμεσα.

  7. #7

    Default

    συμφωνω με τη καρδουλα.Πρεπει πρωτα να ορισεις τους στοχους σου. Αν ο κυριος στοχος σου ειναι να χασεις λιπος τοτε πρεπει να δωσεις εμφαση στην αεροβια.Τωρα το αν ειναι καλο που κανεις 4 ωρες περιπου τη μερα προπονηση(γιατι λογικα καπου τοσο θα ειναι αυτα και παραπανω) εξαρταται απο πολλα.Καταρχας απο το "ιστορικο" σου.Το να μπεις ξαφνικα στα βαθυα θα ηταν τραγικο λαθος και ο τραυματισμος θα ηταν κατι παραπανω απο δεδομενος.Αλλα αν ο οργανισμος σου εχει συνηθισει να προπονειται τοσες ωρες υπο ορισμενες συνθηκες δεν υπαρχει προβλημα.Οι συνθηκες αυτες προφανως ειναι να τρως σωστα και 2ον να ξεκουραζεσαι ολες τις υπολοιπες ωρες που δεν κανεις προπονηση.Επιπλεον ή στο 2ο ή στο 3ο ετος της σχολης σου εχετε κολυμβηση.Αυτη θα σε βοηθησει πολυ γιατι απο τη μια θα βελτιωσεις και την αεροβια σου και 2ον θα χαλαρωνουν και οι μυς σου στη πισινα που ειναι πολυ σημαντικο!Η αποκατασταση ειναι τοσο σημαντικη οσο και η προπονηση!αν εχεις κανενα φιλο φυσικοθεραπευτη καντου καμια επισκεψη μια στο τοσο για κανα μασαζ ( :P) και βαζε παγο. και προσεξε γιατι η υπερπροπονηση μονο αρνητικα αποτελεσματα εχει.Ας πουμε μετα απο 3 βδομαδες εντονης προπονησης οπως αυτης που κανεις μπορεις να κανεις μαι βδομαδα χαλαρα(ας πουμε μονο αυτα που κανετε στη σχολη και ενα τρεξιμο αποκαταστασης,δηλαδη πολυ χαλαρο τρεξιματακι και μια μερα βαρη με ΛΙΓΑ κιλα και ΛΙΓΕΣ επαναληψεις) και μετα παλι εντονα :)

  8. #8

    Default

    α και να γραφεις αυτα που κανεις σε καποιο "ημερολογιο" ωστε να βλεπεις τι σου λειπει καθε βδομαδα,αλλα και να βλεπεις πως πας :)

  9. #9

    Default

    Λοιπόν σας γράφω εδώ το πρόγραμμα που σκοπεύω να ακολουθήσω από εδώ και πέρα. Τα σχόλια και οι παρατηρήσεις σας ευσπρόδεκτες:
    Δευτέρα: Βάρη για 1.30 ώρα περίπου το πρωί, κολυμβητήριο ή τρέξιμο το απόγευμα για 1 ώρα
    Τρίτη: Βάρη 1.30 ώρα το πρωί, και ίσως λίγο το απόγευμα
    Τετάρτη: Κολυμβητήριο 1ώρα το απόγευμα
    Πέμπτη: Βάρη το απόγευμα
    Παρασκευή: Βάρη 1.30 ώρα και κολυμβητήριο 1 ώρα το απόγευμα.
    Σαββατοκύριακο: Ξεκούραση.

    Να σημειώσω σε όλα τα παραπάνω ότι εκτός από αυτά κάνω και μία προπόνηση μπάσκετ την εβδομάδα(Τετάρτη) σε ομάδα, και το Σάββατο παίζω αγώνα. Επίσης Δευτέρα,Τρίτη κάνω ενόργανη γυμναστική στην σχολή μου. Και τέλος παίζω Πέμπτη- Παρασκευή μπάσκετ με φίλους.

  10. #10

    Default

    μια χαρα το βρισκω :)

  11. #11

    Default

    Λοιπόν καλησπέρα ξανά από εμένα, είπα να ξαναγράψω μετά από καιρό!
    Με το γυμναστήριο που πλέον το έχω πάρει στα σοβαρά, έχω δεί κάποια αποτελέσματα(εμφανή γράμμωση σε δικέφαλο,τρικέφαλο,και στήθος) και συνεχίζω ακάθεκτος! Το θέμα λοιπόν που με απασχολεί, είναι το λίπος. Αν και δεν έχω τρομερό λίπος(γύρω στο 16% έχω με πρόχειρη μέτρηση), και τα κιλά μου είναι σχετικά καλά(1.74,70 κιλά) παρόλα αυτά έχω λίπος συσσωρευμένο στην κοιλιά και στους μηρούς, και ειδικά στην κοιλιά ενώ αρχίζουν να γραμμώνται σιγά σιγά οι κοιλιακοί, δεν μπορούν να φανούνε λόγω τους λίπους. Τι να κάνω λοιπόν γιαυτό; Να κάνω ποιο πολύ αερόβιο; Να σταματήσω τα βάρη; Αερόβιο λέω να κάνω 2 φορές την εβδομάδα, και 3 φορές βάρη. Φτάνει λέτε; Επίσης τώρα έχω ξεκινήσει να προσέχω και τι τρώω, γιατί η αλήθεια είναι ότι το παρακάνω κάποιες φορές!

  12. #12
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Kαλησπερα.Το οτι δεν μπορεις να κοψεις τα γλυκα ειναι ενα θεμα στην διατροφη σου..ΓΙα να φυγει αυτο το λιπος που ειναι επιμονο θα πρεπει να κανεις μια πολυ σωστη διατροφη οπως λες και εσυ.Αρα το 90% ειναι θεμα διατροφης και μετα ερχεται το αεροβιο.Θα πρεπει να καθαρισεις την διατροφη σου απο γλυκα πιο πολυ μιας που τα αγαπας,να κανεις συχνα μικρα γευματα και αν μπορεις να υπολογισεις τις θερμιδες που πρεπει να λαμβανεις για να δεις που κυμαινεσαι.

    Οσο για το προγραμμα ειναι σαφως καλυτερο ενα 4ημερο σπλιτ γιατι τα ποδια ως η πιο δυνατη προπονηση πρεπει να γινονται μονα τους.Γιατι γυμναζοντας τα μαζι με τα τρικεφαλα και τα 2 δεν αναπτυσσονται - γυμναζονται σωστα.
    Καλα οχι και 90% μην το παρακανουμε..
    Παιζει ρολο η διατροφη βεβαια αλλα η ασκηση ειναι αυτη που καιει τις θερμιδες και αποφερει μυικα και καρδιοαναπνευστικα κερδη

  13. #13

    Default

    Καλησπέρα, σας γράφω μετά από καιρό, για να κάνω κάποιες ερωτήσεις: Λοιπόν τελείωσε και η εξεταστική, και τώρα ξανά τα κεφάλια μέσα στο γυμναστήριο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όπως σας έχω γράψει και ποιο πάνω κάνω βάρη 3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον για όγκο εδώ και 4 μήνες περίπου. Έχω δεί αρκετά καλά αποτελέσματα. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να παραμελήσω το αερόβιο γιατί θέλω να χάσω λίγο περιττό λίπος σε κοιλιά και σε πόδια. Το θέμα είναι μήπως δεν πρέπει να συγχέω προπόνηση όγκου με αρκετό δυνατό αερόβιο; Δηλαδή θέλω να το κάνω το πρόγραμμα ως εξής:
    Δευτέρα: βάρη
    Τρίτη: Αερόβιο(30-40 λεπτά τζόκινγκ ή 20 λεπτά interval)
    Τετάρτη: βαρη
    Πέμπτη: το ίδιο με τρίτη
    Παρασκευή: βάρη
    Σάββατο: Αερόβιο(κολυμβητήριο)

    Τι λέτε είναι καλά να το κάνω έτσι; Να σημειώσω πως έχω αρκετά καλή φυσική κατάσταση και μπορώ να βγάλω αρκετά ''ποιότικο'' αερόβιο.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα!

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τη λιγότερη συχνότητα και ανάλογα κάνεις προσαρμογές. Αν έχεις την πολυτέλεια να διαχωρίζεις τις αερόβιες από τα βάρη, τότε αυτό είναι πολύ καλό για το στόχο σου.

    Ξεκίνα με 2 φορές την εβδομάδα 20 λεπτά διαλειμματική ή 1 διαλειμματική και 1 μέτριας έντασης 30-40 λεπτά. Αφιέρωσε 2 μέρες απόλυτης ξεκούρασης από βάρη και αερόβια κι αργότερα βάλε και κολύμπι. Σταδιακά, όχι όλα με τη μία. Εννοείται πως σε όλο αυτό πρέπει να το υποστηρίζει και η διατροφή σου.

  15. #15

    Default

    Kardoula Ευχαριστώ για τις γρήγορες και εύστοχες απαντήσεις σου!
    Τώρα θα ήθελα να κάνω ακόμα μια ερώτηση για κάτι που παρατήρησα την Τετάρτη στο γυμναστήριο: Την Τετάρτη λοιπόν πήγα γυμναστήριο 12ώρα το μεσημέρι για να κάνω δικέφαλο και πλάτη. Να τονίσω πρίν συνεχίσω, ότι στις προπονήσεις με τα βάρη και στην αερόβια γενικά βάζω υψηλούς στόχους και σηκώνω στα βάρη αρκετά κιλά μεν, και στην αερόβια πολύ ώρα και ένταση δεν. Συνεχίζοντας λοιπόν ξεκίνησα δικέφαλο με κάμψεις δικεφάλων με μπάρα. Έβαλα 20 κιλά. Ζορίστηκα αλλά έβγαλα τα 4 σετ από 8 επαναλήψεις που κάνω πάντα. Μετά συνέχισα με κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες των 12 κιλών. Έβγαλα και εκέι τα 4 σέτ με κάποια δυσκολία βέβαια στο τέλος. Όταν όμως πήγα στο μηχάνημα κάμψεις δικεφάλων και έβαλα στο τελευταίο σετ 35 κιλά δεν μπόρεσα να το βγάλω όλο και σταμάτησα. Μετά ένιωθα τους δικεφάλους τελείως αδύναμους και συνέχισα με πλάτη. Αργότερα πήγα να κάνω και κάμψεις δικεφάλων στην τροχαλία, αλλά πάλι δεν μπόρεσα να το βγάλω και σταμάτησα. Ένιωθα τους δικεφάλους τελείως αδύναμους.. Και εδώ είναι η ερώτηση: Είναι καλό αυτό για το στόχο που έχω;(Όγκο) ή πρέπει να κάνω ποιο συνετά; Να σημειώσω ότι αυτό συμβαίνει με όλες τις μυικές ομάδες όταν τις ζορίζω πολύ. Είναι καλό ή κακό; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κουράζω.

  16. #16

    Default

    Καλησπέρα ξανά μετά από 1 μήνα περίπου! Για το παραπάνω που έγραψα είδα ότι συνεχίζεται μέχρι τώρα και θέλω μια άποψη: Οι δικέφαλοι, και μόνο αυτοί κουράζονται πολύ εύκολα όταν τους γυμνάζω. Να σας δώσω ένα παράδειγμα από την χθεσινή μου προπόνηση δικεφάλου: Ξεκίνησα όπως πάντα με κάμψεις δικεφάλου με στραβόμπαρα με 10 και 15 κιλά. Έβγαλα κανονικά τα 4 σετ από 12,10 και 8 επαναλήψεις που κάνω, και μετά έκανα με 10κιλο αλτήρα κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης. Τα έβγαλα τα σετ, αλλά με δυσκολία. Και τέλος έκανα κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες 10 κιλών πάλι. Σε αυτή την άσκηση προς το τέλος των σέτ αισθανόμουν τους δικεφάλους πολύ αδύναμους και δεν μπορούσα να το ολοκληρώσω. Αισθανόμουνα επίσης κάτι σαν να αιματώνεται υπερβολικά η περιοχή των δικεφάλων, κα άφηνα κάτω τους αλτήρες για να φύγει. Τι συμβαίνει αυτό; Γιατί το παθαίνω μόνο με το δικέφαλο, ενώ με τις άλλες μυικές ομάδες είναι καλύτερα; Μήπως πρέπει να μειώσω τα κιλά;

  17. #17

    Default

    Και κάτι ακόμα που με απασχολεί τελευταία: Διάβαζα κάπου στο ίντερνετ ότι το πρόγραμμα που έχει κανείς για τα βάρη, πρέπει να το αλλάζει κάθε 2 μήνες. Ισχύει; Εγώ που έχω ξεκινήσει από το Οκτώμβριο πρόγραμμα Όγκου, έχω διατηρήσει το ίδιο Σπλίτ(Δευτέρα: Δικέφαλο,Πλάτη/Τρίτη:Τρικέφαλο,Στήθος/Παρασκευή:Πόδια,Ώμους), τις ίδια επαναλήψεις(4 σετ από 12,10,8,8) και με τα ίδια κιλά σχεδόν. Οι μόνες αλλαγές είναι ότι πρόσθεσα κάποιες επιπλέον ασκήσεις σε μερικές μυικές ομάδες(Ώμοι,Πλάτη). Πίστευετε πρέπει να αλλάξω κάτι; Γιατί έχω φτάσει σε ένα σχετικά καλό επίπεδο, και θέλω το κάτι παραπάνω. Ευχαριστώ!

  18. #18
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στους δικέφαλούς σου, μείωσε τα σετ. Μάλλον κάνεις πολλά... Είναι και μικρή μυική ομάδα, οπότε δε θέλει και πολυ για να την εξαντλήσεις....

    Το πρόγραμμά σου, το αλλάζεις όταν και όποτε παρατηρήσεις στασιμότητα σε πρόοδο, εφόσον όλα τα άλλα (ξεκούραση, διατροφή, ενυδάτωση) είναι in place. Εναλλακτικά, μπορείς να το αλλάξεις αν νιώθεις "κουρασμένος" λόγω μεγάλου όγκου προπόνησης, ή απλά βαρέθηκες και θέλεις μια αλλαγή.

    Η πρόσθεση ασκήσεων, δεν είναι πάντα καλή επιλογή γιατί μπορεί να το παρακάνουμε...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #19

    Default

    Παιδιά καλησπέρα! Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω: Όταν γυμνάζεις τα πόδια με βάρη, το squat πότε είναι καλύτερο να το κάνεις; Αφού κάνεις όλες τις ασκήσεις για τα πόδια με τα μηχανήματα(πχ εκτάσεις τετρακεφάλων, πρέσα κτλ) ή πρώτα squat και μετά όλα τα άλλα;

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Ibrahimovic View Post
    ή πρώτα squat και μετά όλα τα άλλα;
    Αυτό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21

    Default

    Καλησπέρα ξανά μετά από καιρό! Τέλος των διακοπών λοιπόν και μετά από ξεκούραση ήρθε η ώρα για σκληρή δουλειά! Ξεκινάω γυμναστήριο 1 Σεπτεμβρίου πλέον με πρόγραμμα και στόχο για ένα καλύτερο αποτέλεσμα! Όπως λοιπόν σας έχω γράψει και ποιό πάνω, στόχος μου είναι να χάσω περιττό λίπος από κοιλιά και μπούτια που με ταλαιπωρούν, και να αποκτήσω λίγο όγκο, για να φαίνεται ωραίο το σώμα μου! Έχω ήδη ένα μικρό αποτέλεσμα από την περσινή σεζόν, ωστόσο φέτος έχοντας περισσότερες γνώσεις θέλω να το αυξήσω! Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής πλέον: 1) Επειδή θέλω να ακολουθήσω και όσο μπορώ διατροφή, τι πρέπει να προσέχω; Γιατί έχω δεί στο φόρουμ πολλά, αλλά δεν θέλω διατροφές όγκου, γράμμωσης κτλ, εφόσον δεν έχω τέτοιο στόχο! 2) Επειδή θα κάνω και αερόβιο τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα καθώς έχω σαν στόχο χάσιμο λίπους, πρέπει να ακολουθώ διατροφή και τις μέρες που θα κάνω αερόβιο, αφού θα το έχω χωριστά από τα βάρη, ή μόνο όταν κάνω βάρη; Και 3) Έχω ακούσει από ένα φίλο που ασχολείται πως για δικέφαλο και τρικέφαλο επειδή είναι μικροί μύες να κάνω 8 σετ στον κάθε μύ; Δεν είναι υπερβολικό; Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω αν μου έρθουν και άλλες απορίες!

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Βγάλε μια ισοθερμιδική διατροφή διαβάζοντας το φόρουμ και ακολούθησέ την όλες τις ημέρες της εβδομάδας.

    Όσο για τους μύες του χεριού, μια λογική προπόνηση για δικέφαλους είναι 6-8 σετ και για τρικέφαλους 8-12 σετ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Βγάλε μια ισοθερμιδική διατροφή διαβάζοντας το φόρουμ και ακολούθησέ την όλες τις ημέρες της εβδομάδας.

    Όσο για τους μύες του χεριού, μια λογική προπόνηση για δικέφαλους είναι 6-8 σετ και για τρικέφαλους 8-12 σετ.
    Αυτό το τελευταίο για τα σετ δεν το έχω καταλάβει. Δηλαδή 6-8 σετ είναι οι ασκήσεις; Πχ κάμψεις δικεφάλων στην στραβόμπαρα, κάμψεις με αλτήρες κτλ ή σε κάθε ένα από αυτές τις ασκήσεις 6-8 σετ από 10 επαναλήψεις πχ;

  24. #24
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    3 σετ κάμψεις δικέφαλων με μπάρα + 3 σετ κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης= 6 σετ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. βοηθεια για θεμα διατροφης!!
    By alex45 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-12, 00:10
  2. Βοήθεια με πρόγραμμα γυμναστηρίου.
    By Pwnageseason in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 18-10-11, 16:32
  3. βοηθεια σε θεμα διατροφης
    By Iron_angel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 10-04-08, 04:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •