Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Συμπλήρωμα Σιδήρου & Ιδέες Για Διατροφή

    καλησπερα :) θελω λιγη βοηθεια :) κανω ημιαντοχη(800-1500) εδω και 3 χρονια και καθε χρονο αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.Καθε νοεμβρη-δεκεμβρη υπαρχει μια μεγαλη πτωση στις επιδοσεις μου.Ο λογος ειναι μαλλον η διατροφη μου και γενικοτερα ο τροπος ζωης μου.ειμαι 17 χρονων και οι απαιτησεις στο σχολειο πολλες και για αυτο δεν κοιμαμαι αρκετα.Καθημερινα κοιμαμαι καπου στις 6-7 ωρες.Το φαγητο επισης δεν ειναι το δυνατο μου σημειο.Για να το βελτιωσω αυτο πηγα φετος σε μια διατροφολογο,αλλα δυστυχως αποδειχτηκε ανικανη να λυσει το προβλημα μου.Επειδη κανω αποστασεις το σωματικο μου λιπος ειναι 9% και ειμαι 60 κιλα και 1.82 υψος.Αυτη λοιπον θεωρησε απαραιτητο να αυξησω το βαρος μου και για αυτο μου εδωσε μια κταστροφικη διατροφη για ενα μηνα.Ειχε 2 φορες τη βδομαδα πιτσα,πιτες,τηγανιτα και δεν ειχε δωσει εμφαση σε μεταλα και αλλα πραγαματα που χρειαζεται ενας αθλητης,που κανει 7 προπονησεις τη βδομαδα.Τις τελευταιες 2 βδομαδες οι επιδοσεις μου ηταν κατι παραπανω απο πεσμενες και εκανα εξαιτασεις αιματοσ και ηταν χαλια.Το cpk μου ηταν 453,αλκαλικη φωσφοταση 205,σιδητο 70,φεριττινη 41,αιματοκριτη 40.Προσπαθω να κοιμαμαι περισσοτερο αλλα και παλι δεν βλεπω φως.Παραλληλα παιρνω μια πολυβιταμινη και πρωτεινη μετα τη προπονηση,αφου δεν μου πολυαρεσει το κρεας.Σκεφτομουν λοιπον να παρω και σιδηρο.Τι γνωμη εχετε?ποιον θα μου προτεινατε?και γενικα τι αλλο πιστευετε οτι θα μπορουσα να κανω??

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Κωνσταντίνε και καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Όντως για το στόχο που θες, η διατροφή είναι το Α και το Ω. Όσο για το διατροφικό πλάνο που σου έδωσε.. το αφήνω ασχολίαστο..
    Γράψε αναλυτικά πως είναι η διατροφή σου, γιατί αρχικά εκει πρέπει να δώσεις βάση και παράλληλα βέβαια σε κάποια εξτρά βιταμίνες που μπορείς να παίρνεις.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Βάσει των στοιχείων μου μας παρέθεσες από τις εξετάσεις, συμπεραίνουμε δύο πράγματα.
    Πρώτον, είσαι πολύ κουρασμένος. Αυτό μάλλον οφείλεται στην καθημερινή προπόνηση και στην έλλειψη ύπνου.
    Προσπάθησε να κλείνεις τουλάχιστον ένα 8ωρο ύπνου την ημέρα.
    Επίσης, οι καθημερινές προπονήσεις δεν έχουν κανένα νόημα και αν δεν αλλάξεις αυτό το πρόγραμμα, δεν θα επανέλθεις ποτέ.
    Στην ηλικία σου έκανα κι εγώ 800μ. σε σύλλογο, διαβάζοντας ταυτόχρονα για πανελλήνιες και ποτέ μα ποτέ κανείς προπονητής δε με έβαζε να προπονούμαι κάθε μέρα. Καθημερινές προπονήσεις κάναμε μόνο πριν από αγώνες και αυτό ανάλογα με την κατάστασή μας.
    Δεύτερον, η διατροφή σου είναι ελλειπής. Ο σίδηρος και ο αιματοκρίτης θα επανέλθουν, αν βάλεις στη διατροφή σου κόκκινο κρέας.
    Αν όχι, τότε φρόντισε να τρως θαλασσινά, φακές και βρώμη. Αλλά να ξέρεις, το κρέας είναι αναντικατάστατο.

    Καλή συνέχεια!
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  4. #4

    Default

    οταν λεω οτι δεν μου πολυαρεσει το κρεας εννοω οτι δεν θελω να τρωω και καθε μερα..το προγραμμα τησ διατροφης μου ειναι καπως ετσι :
    πρωινο:1τοστ,1 ποτηρι γαλα
    μεσημεριανο:2 φορες τη βδομαδα συκωτι $,2 φορες κοτοπουλο,1 φασολακια,1 φακες,1 σνιτσελ ή καποιο ψαρι μαζι με μια πολυβιταμινη
    μετα τη προπονηση:1 πολυβιταμινη,πρωτεινη
    βραδινο:ζυμαρικα με οτι εχει μεινει απο μεσημερι
    προ υπνου:500ml γαλα
    βασικα κανω καθημερινα προπονησεις για 2 λογους.1ον οταν εχω κανει τοση προπονηση εχω περισσοτερη αυτοπεποιθηση στους αγωνες και ακομα και αν δεν παω καλα νιωθω οτι εχω προσπαθησει οσο πιο πολυ γινονταν και 2ον γιατι αν δεν κανω προπονηση το βραδυ νιωθω τυψεις :P αλλωστε δεν το θεωρω κατι φοβερο.Το καλοκαιρι ας πουμε εκανα και ΠΟΛΛΕΣ διπλες προπονησεις και πηγαιναν και πολυ καλα...η βρωμη τι ειναι?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ιδέες και βοήθεια για την διατροφή μου
    By panosk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-09, 18:02
  2. Ιδέες για έτοιμες τροφές για σωστή διατροφή?
    By Appy in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 08-05-08, 23:10
  3. Συμπληρώματα & Βιταμίνες Σιδήρου.
    By Aggelos in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 11
    Last Post: 10-04-08, 07:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •