Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member green ace's Avatar
    Join Date
    22-06-10
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default Πολυβιταμίνη με σίδηρο

    Καλημέρα! Αποφάσισα να βάλω στο πρόγραμμα μου μία πολυβιταμίνη και συγκεκριμένα τη mega daily one της scitec. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι περιέχει σίδηρο. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα σχετικά με τη λήψη σιδήρου σαν συμπλήρωμα και η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί!! Θα ήθελα να μου πείτε αν όντως υπάρχει κίνδυνος και αν η πολυβιταμίνη δεν πρέπει να περιέχει σίδηρο. Πιστεύετε ότι δεν πρέπει να καταναλώσω το εν λόγω σκεύασμα; Λόγω περιορισμένων οικονομικών δε μπορώ τώρα να αγοράσω κάποιο άλλο.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    03-12-12
    Location
    Σαλαμινα
    Posts
    28

    Default

    Καλησπερα green ace.Τα αρθρα που εχεις διαβασει και σε εχουν τρομοκρατησει αναφερονται σε ατομα τα οποια ειχαν παρα πολυ μεγαλο αιματοκριτη και καταναλωναν μεγαλες ποσοτητες σιδηρου με εφάπαξ δοση.Το συμπληρωμα που αγορασες περιεχει 11mg σιδηρου σε καθε καψουλα που καλυπτει το 60% της ημερησιας αναγκης του οργανισμου μας.Oποτε αν παρεις μια καψουλα ημερησιως δεν υπαρχει θεμα προβληματισμου.Αυτο που θα πω ειναι λιγακι τετρημενο αλλα ολα με μετρο.Παρεπιπτοντως το συγκεκριμενο συμπληρωμα ειναι καλο το εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον.

  3. #3
    New Member green ace's Avatar
    Join Date
    22-06-10
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! και μιας και το έχεις πάρει.. μπορείς να μου πεις για πόσο καιρό; γιατί σύμφωνα με τη συνιστώμενη δόση (που είναι 1 κάψουλα τη μέρα), το κουτί με βγαζει 5 μήνες περίπου! το έπαιρνες συνεχόμενα ή με διακοπές; ξέρεις αυτό είναι ένας από τους λόγους που προβληματίζομαι... με την έννοια ότι αν λαμβάνω 5 μήνες σερί σίδηρο, μην υπάρξει θέμα τοξικότητας κτλ..

  4. #4
    New Member
    Join Date
    03-12-12
    Location
    Σαλαμινα
    Posts
    28

    Default

    Το καταναλωνα συνεχομενα μεχρι που τελειωσε και κρατησε 5 μηνες.Θα σου γραψω καποια στοιχεια που θα ξεδιαλυνουν καθε σου απορεια σχετικα με τον σιδηρο.<br>100 γραμμαρια βρωμη με σταφιδες=32,7 mg σιδηρο<br>100 γραμμαρια σουπιές=10,8 mg σιδηρο<br>100 γραμμαρια συκώτι αρνησιο=10,2 mg σιδηρο<br>100 γραμμαρια χταπόδι=9,5 mg σιδηρο<br>100 γραμμαρια ντοματα λιαστή=9,1 mg σιδηρο<br>100 γραμμαρια συκώτι μοσχαρισιο=6,3 mg σιδηρο<br>100 γραμμαρια χτένια(θαλασσινο οστρακο)=28 mg σιδηρο<br><br>Και τωρα 1 καψουλα την μερα απο το συμπληρωμα που παιρνεις = ΜΟΝΟ 11mg σιδηρος.<br>Αρα το τελικο συμπερασμα με βαση τα στοιχεια ειναι οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα τοξικοτητας απο το συμπληρωμα που παιρνεις.Μπορεις να το καταναλωνεις αφοβα στην δοσολογια της μιας καψουλας ημερησιως.Και τωρα θα με ρωτησεις μα καλα αν οι τροφες εχουν αρκετο σιδηρο + το συμπληρωμα μηπως μαζευτει πολυς ο σιδηρος?ΟΧΙ.Και μην ξεχνας οσοι αθλουνται χρειαζονται και ελαφρως μεγαλυτερες ποσοτητες ολων των βιταμινων και μεταλλων συμπεριλαμβανομενου και του σιδηρου,γιαυτο και παιρνουμε τα συμπληρωματα πολυβιταμινης.Οπως το αμαξι οσο το γκαζωνεις τοσο ποιο πολυ βενζινη καιει ετσι και ο οργανισμος του αθλουμενου χρειαζεται περισσοτερες πρωτες υλες που θα τον βοηθησουν να αναρρωσει και να αναπτυξει ενα υγιες μυικο συστημα.Ακομη και στη περιπτωση που δεν αθλειται κανεις καθολου,ο συγχρονος τροπος ζωης με τα καυσαερια και το αγχος και τα συντηριτικα στα φαγητα καθιστουν αναγκαια την συμπληρωση της διατροφης με μια πολυβιταμινη.<br>Ελπιζω να καλυψα!<br>&nbsp;

  5. #5
    New Member green ace's Avatar
    Join Date
    22-06-10
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default

    thanks και πάλι! με κάλυψες... βασικά σήμερα το πρωι ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ και η αλήθεια είναι ότι επαθα πλάκα! μόλις γύρισα από το γυμναστήριο και νιώθω απίστευτη ενέργεια, ενώ και κατά τη διάρκεια της προπόνησης πέταγα! δεν είχα ξαναπάρει πολυβιταμίνη και μου έχει κάνει εντύπωση ότι και από την πρώτη κιόλας προπόνηση το ενιωσα.. σκέψου λέω τι μπορεί να κάνει κάτι τύπου animal pack!

    η μόνη ένσταση μου πάντως έχει να κάνει με το ότι οι κοινώς αποδεκτά καλύτερες πολυβιταμίνες (π.χ. adam, animal pack, anavite, orange triad, optimen κτλ), καμία από αυτές δεν περιέχει σίδηρο. μάλιστα πολλές αυτό το χρησιμοποιούν και ως 'διαφήμιση' ή σαν τα πολύ συν του προιοντος.. αντίστοιχα, πολυβιταμινες που προορίζονται για γυναίκες πάντα περιέχουν σίδηρο λόγω του ότι οι γυναικες έχουν απώλειες λόγω της έμμηνου ρήσης.

    τώρα θα μου πεις γιατι δεν πήρα κάποια από αυτες. λόγω της τιμής (βγάζει 5 μήνες με 20 ευρω). επίσης είναι μόνο μία ταμπλετα και όχι ένα τσουβάλι χάπια και επειδή ασχολήθηκα να διαβάσω αναλυτικά περί πολυβιταμινών μετά την αγορά του..

  6. #6
    New Member
    Join Date
    03-12-12
    Location
    Σαλαμινα
    Posts
    28

    Default

    Ολες οι πολυβιταμινες μα ολες ομως περιεχουν βιταμινη C.Η βιταμινη C και ο σιδηρος ειναι συμφωνα με κλινικες μελετες οι καλυτεροι φιλοι γιατι οταν βρισκονται ταυτοχρονα στο στομαχι η αποροφηση και των δυο εκτινασεται σχεδρον στο 100%.Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ειναι μειωνεκτημα μια πολυβιταμινη να περιεχει σιδηρο.Σαφως και οι μαρκες πολυβιταμινων που περιεγραψες ειναι ακριβες και ανωτέρας ποιοτητας αλλα οχι λογω απουσιας σιδηρου αλλα λογω επιπλεον συστατικων οπως χρωμιο κτλ.Το συμπληρωμα που αγορασες το mega daily one ειναι οικονομικο.Εγω το ειχα αγορασει τοτε 23 ευρω.Εσυ τωρα το βρηκες με 20 ευρω.Ηδη οπως λες βλεπεις αποτελεσματα που σημαινει οτι η φορμουλα αυτη δουλευει,υπαρχουν και καλυτερες ναι αλλα για για το ποσό που διεθεσες πιστευω οτι τα χρηματα σου πιασανε τοπο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ώρα για Πολυβιταμίνη
    By dimitris.king in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 48
    Last Post: 22-09-11, 00:27
  2. Πολυβιταμίνη?
    By tsourekas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-11, 19:16
  3. zma+πολυβιταμινη
    By GaToS in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-03-09, 04:45
  4. Πολυβιταμίνη
    By sok in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-09, 06:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •