Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default Νέα επιστημονικά δεδομένα στην προπόνηση-διατροφή-αερόβια για bodybuilding

    Νέα επιστημονικά δεδομένα στην προπόνηση-διατροφή-αερόβια άσκηση bodybuilding

    Ένα βίντεο που αφορά στα νέα επιστημονικά δεδομένα βάση ερευνών που έχουν γίνει στον χώρο του φίτνες. Μπορούμε μελετώντας τα να τα αξιοποιήσουμε και σε συνδυασμό με τις υπάρχοντες γνώσεις μας να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Καλή σας ακρόαση!

    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  2. #2
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Αρκετά ενδιαφέροντα όλα αυτά. Μπράβο φίλε

  3. #3
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    φιλε μου πολυ ωραιο βιντεο , η μονη ενσταση που εχω ειναι εκει που αναφερεσε για τα συχνα γευματα, πιστευω οτι παιζει ρολο στο να μην φουσκονεις σε μια υπερθερμιδικη διαιτα, δηλαδη οταν πρεπει να τρως πολυ , να μην νιωθεις εντονα την αισθηση του κορεσμου αλλα να μπορεις να κατανεμεις ποιο ομαλα την διατροφη σου .

  4. #4
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by karaman92 View Post
    φιλε μου πολυ ωραιο βιντεο , η μονη ενσταση που εχω ειναι εκει που αναφερεσε για τα συχνα γευματα, πιστευω οτι παιζει ρολο στο να μην φουσκονεις σε μια υπερθερμιδικη διαιτα, δηλαδη οταν πρεπει να τρως πολυ , να μην νιωθεις εντονα την αισθηση του κορεσμου αλλα να μπορεις να κατανεμεις ποιο ομαλα την διατροφη σου .
    Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Απλά αν συμπεριλαμβάνεις και αρκετό λίπος μαζί με τις πρωτεινικές σου πηγές και τον υδατάνθρακα άμεσα αυξάνονται οι θερμίδες και αυτό γιατί το λίπος έχει διπλάσιες σχεδόν θερμίδες από την πρωτείνη και τον υδατάνθρακα. Δυστυχώς όμως οι διατροφές που συνηθίζουν να κάνουν όσοι ασχολούνται με το άθλημα του bodybuilding δεν συμπεριλαμβάνουν αρκετή ποσότητα λίπους. Είναι καιρός πλέον να αρχίσουμε να ξεφεύγουμε από τα παλιά δεδομένα πάντα σταδιακά και όχι απότομα!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  5. #5
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Πολυ ωραιο βιντεο ομως με παρεξενεψε το εξης, εγω ας πουμε καταλαβαινω οτι κανω καλη δουλεια οταν βλεπω οτι αυξανω δυναμη-κιλα. Αυξανω περιπου καθε 3-4 βδομαδες απο 1 εως 4 κιλα αναλογα με τις ασκησεις... Αν μεινω στα λιγα η ιδια κιλα και δεν αυξανω πως θα καταλαβω οτι κανω δουλεια? Φυσικο δεν ειναι πιο μεγαλος μυς = πιο δυνατος? Παντως σιγουρα εχω αυξηση δυναμης μεγαλυτερη σχετικα με τον ογκο τα 2 χρονια που γυμναζομαι...

  6. #6
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Πολυ ωραιο βιντεο ομως με παρεξενεψε το εξης, εγω ας πουμε καταλαβαινω οτι κανω καλη δουλεια οταν βλεπω οτι αυξανω δυναμη-κιλα. Αυξανω περιπου καθε 3-4 βδομαδες απο 1 εως 4 κιλα αναλογα με τις ασκησεις... Αν μεινω στα λιγα η ιδια κιλα και δεν αυξανω πως θα καταλαβω οτι κανω δουλεια? Φυσικο δεν ειναι πιο μεγαλος μυς = πιο δυνατος? Παντως σιγουρα εχω αυξηση δυναμης μεγαλυτερη σχετικα με τον ογκο τα 2 χρονια που γυμναζομαι...
    Φίλε μου το να αυξάνεις τα κιλά που σηκώνεις σίγουρα είναι μία ένδειξη αυξανόμενης προοδευτικότητας στην προπόνησή σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σε βοηθάει και στην μυική σου ανάπτυξη. Μπορείς να αυξήσεις την μυική σου μάζα μικραίνοντας τα διαλείμματα και αυξάνοντας το time under tension. Οι μύες μας όταν αυξηθούν σε μάζα σίγουρα θα είναι πιο δυνατοί αλλά δεν συμβαίνει και το αντίθετο δηλαδή όταν δυναμώνουν να αυξάνονται και σε μάζα, παράδειγμα όπως αναφέρω στο βίντεο οι αθλητές του powerlifting που ενώ αυξάνουν τα κιλά που σηκώνουν παραμένουν στις ίδιες κατηγορίες βάρους. Επιπλέον κανένας δεν θα σε ρωτήσει πόσα κιλά σηκώνεις, δεν θα κυκλοφορείς στον δρόμο φορώντας ένα μπλουζάκι που θα λέει "σηκώνω 200 κιλά στο πάγκο'', αλλά θα βλέπει την μυική σου διάπλαση και αυτό είναι που μετράει (πάντα κατά την δική μου γνώμη και μόνο). Δεν έχουν σημασία τα πόσα κιλά σηκώνεις αλλά τα πόσα φαίνεται πως σηκώνεις. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου γύρω από την προπόνηση. Με εντυπωσιάζει περισσότερο να κάνει κάποιος πολλές επαναλήψεις με ένα μέτριο βάρος σκουάτ 30 επαναλήψεις με 100 κιλά παρά μία επανάληψη με μέγιστο βάρος. Πάντως καλά κάνεις και έχεις μία προοδευτικότητα στην προπόνησή σου ακόμα και αυξάνοντας τα κιλά που χρησιμοποιείς. έτσι δεν μένεις στάσιμος. Να είσαι καλά φίλε μου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  7. #7
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Τι εννοεις αυξανοντας το time under tension? Περισσοτερη ωρα προπονησης?
    Get big or die trying!

  8. #8
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Τι εννοεις αυξανοντας το time under tension? Περισσοτερη ωρα προπονησης?
    Το Time under tension είναι ο χρόνος που οι μύες μας βρίσκονται κάτω από συνεχόμενη ένταση κατά την διάρκεια της άσκησης. Για παράδειγμα αν εκτελεί κάποιος 10 επαναλήψεις με 1 δευτερόλεπτο ανέβασμα και 3 κατέβασμα τότε το time under tension είναι 40 δευτερόλεπτα 3+1Χ10=40sec. Οι έρευνες δείχνουν πως προκειμένου να υπάρξει μυική υπερτροφία απαιτείται time under tension 40-70sec.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  9. #9

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Έχεις να παραθέσεις κάποια πηγή από τις έρευνες που λες ?

  10. #10
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by bosei View Post
    Έχεις να παραθέσεις κάποια πηγή από τις έρευνες που λες ?
    με ένα απλό search στο google θα βρεις σχετικές έρευνες φίλε μου. Είναι κάτι που υποστηρίζουν ο jim stoppani, ο charles Poliqun, ο steve Holman και αρκετοί άλλοι που ασχολούνται με το άθλημα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  11. #11

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    με ένα απλό search στο google θα βρεις σχετικές έρευνες φίλε μου. Είναι κάτι που υποστηρίζουν ο jim stoppani, ο charles Poliqun, ο steve Holman και αρκετοί άλλοι που ασχολούνται με το άθλημα.
    Οκ...ευχαριστώ.

  12. #12
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Ετσι ειναι το time under tension ειναι πολυ σημαντικο και ειναι το μεγαλυτερο λαθος που κανουμε. Βλεπεις τον αλλο κοπανιεται 2sec και πανω και κατω ενω πρεπει να ειναι 2sec πανω 2 η περισσοτερα κατω... παντα κανω αργα οσο μπορω... Ειναι και ποιο κουραστικο βεβαια. Μακαρι να μπορουσα να κανω squat 30 επαναληψεις 100 κιλα αλλα προς το παρων ειμαι στα 40 κιλα 10 επαναληψεις και πεθαινω, δεν εχω δουλεψει ποδια ομως σχεδον καθολου και ειναι τραγικα αδυναμα αλλα δεν φαινονται αδυναμα. Τερμα τα αστεια ομως...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια : διατροφή για αερόβια άσκηση!
    By mixtri in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-10, 20:49
  2. Αερόβια άσκηση στην περίοδο όγκου?
    By arnold13 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 06-09-08, 08:18
  3. Αερόβια Ασκηση & Διατροφη
    By mrkaza in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-08, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •