Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default Διατροφή Bodybuilding και Τα Πρώτα Μου Βήματα

    Κατά αρχήν καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και επί τις ευκαιρίας να σας συστηθώ, λέγομαι Σπύρος και είμαι 27 χρονών , το δικό μου στόρι έχει ως εξής. περίπου πριν από δυο χρόνια είχα φτάσει να ζυγίζω 98 κιλά λόγο στρατού, καθιστικής ζωής ταχυφαγείας και πολλών καταχρήσεων, πάντα αγύμναστος και στην κυριολεξία μπουχέσας είπα στον εαυτό μου δεν πάει άλλο πια κάτι πρέπει να κάνω ώστε να ξεφύγω από την κραιπάλη που είχα δημιουργήσει στον εαυτό μου,τελικα το πείρα απόφαση και έχω καταφέρει να χάσω 29 κιλά σχετικά εύκολα κόβοντας το πολύ φαί, το καλοκαίρι που μας πέρασε ζύγιζα 69 κιλά, αλλά αυτό που με βοήθησε στο τέρμα ήταν η καψούρα, ναι καλά ακούσατε πιστεύω μακράν η καλύτερη δίαιτα τεσπα στο θέμα μας τώρα είμαι 27 χρονών όπως προανέφερα, 72 κιλά τώρα και ύψος 1,77.ασχολουμε σοβαρά με τη γυμναστική 4 φορές την εβδομάδα και πιο συγκεκριμένα με τα βάρη, 3 μήνες τώρα και σε συνδυασμό με την διατροφή έχω δει σημαντικές αλλαγές στο σώμα μου μέχρι που σκάσανε μύτη και οι κοιλιακοί .στόχος μου είναι να πάρω γύρω στα 5 κιλά άλυπης μυϊκής μάζας και εδώ είναι που θέλω τους προβολείς σας, ενώ τρώω αρκετά πλούσια δεν μπορώ να σταυρώσω κιλό 3 μήνες τώρα η ζυγαριά μου έχει κολλήσει στο 72.σας παραθέτω πιο κάτω την διατροφή μου.

    Υ.Γ δεν αναφέρω δεκτές η όποιες παρατηρήσεις γιατί αυτές είναι που περιμένω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνος σας

    1o γεύμα-πρωινό:
    7:30 : 1 σκουπ whey, 50g βρώμη με 250ml γάλα 1,5% ,ένα φλιτζάνι καφέ γαλλικό με 1 κουτ/σούπας μέλι

    2ο γεύμα-πρόγευμα :
    10:30 : πιτάκι βρώμης (60g βρώμη με 5 ασπράδια 1 ολόκληρο) συνοδευμένο με μια κουταλιά τις σούπας μαρμελάδα φρουκτόζης + 1 πράσινο μήλο

    3ο γεύμα :
    13:30 : 2 "τοστάκια" με ψωμί ολικής (γαλοπούλα,τυρί 10% λιπαρά,ντομάτα,μαρούλι και άπαχη μαγιονέζα)

    4ο γεύμα: (μετά απ τη δουλειά):
    17:00 : 200g στήθος κοτόπουλο η 200g άπαχο μοσχάρι η 200g σολωμό συνοδευόμενο με 1 πατάτα ψητή η βραστή, η ένα φλιτζάνι μακαρόνια ολικής η αποφλοιωμένο ρύζι και μια πράσινη σαλάτα με 1 κ/σ ελαιόλαδο

    5ο γεύμα "προπροπονιτικο":
    19:30: (1 ώρα πριν την προπόνηση): 1 φέτα του τοστ ψωμί ολικής με 1 κουταλια ταχίνι+1 κουταλια μέλι, 10 αμύγδαλα, 1 πράσινο μήλο και 1 κούπα γαλλικό καφέ με 1 (κουταλια μέλι)

    6ο γεύμα "μεταπροπονιτικο":
    21:30 : 1 σκουπ whey isolate με μια μπανάνα,1 κονσέρβα τόνου 190g,cottage 100 gr, 1 πατάτα ψητή και μια πράσινη σαλάτα

    7ο γεύμα
    11:30 (πριν τον ύπνο) 1 γιαούρτι με 10 αμύγδαλα

    Σύνολο πρωτεΐνης: 228g
    Σύνολο θερμίδων: 3.373

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    πολυ καλο γευμα πιστευω καθολου κενα τωρα..οχι μονοτονο κατα τη γνωμη μου συνεχισε το τωρα ασ σου πουν και οι παλιοι που ξερουν
    υ.γπολυ βρωμη ρε παλικαρι χΔ

  3. #3
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    χαιρομαι που σου αρεσει lolakos αλλα δεν δουλευει, τουλαχιστον πανω μου.. οσο για την βρωμη κατι μου μυριζεται προσθεση απ τουσ παλιους
    Last edited by emmanros; 11-12-12 at 18:50.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Σπύρο.

    Καλώς όρισες στο φόρουμ. Συγχαρητήρια για την απώλεια κιλών. Βλέπω ότι υπολόγισες στη διατροφή σου μόνο πρωτεΐνες και θερμίδες. Ο όγκος, επιτυγχάνεται κυρίως από τα άλλα 2 μάκρος (υδατάνθρακες και λιπαρά) !!!

    Οπότε, φρόντισε τα μάκρος σου να προσσεγγίσουν αυτά:

    Πρωτεΐνες : 180 γρ
    Υδατάνθρακες 460 γρ
    Λιπαρά : 75 γρ

    Στο πρωινό σου, αντικατέστησε την πρωτεΐνη με αυγά (ασπράδια + κρόκους)

    Στο μεταπροπονητικό σου, τι να σου κάνει μια πατάτα ρε συ ?? Φάε ρύζι ή ζυμαρικά ολικής, που είναι πιο πλούσιοι-πυκνοί υδατάνθρακες.

    Τέλος, στο 7ο γεύμα σου, μπορείς να προσθέσεις μια σαλάτα με ελαιόλαδο ακόμη.

    Αφού θέλεις άλιπα κιλά, μέλια, φρουκρτόζες και μαρμελάδες, καλό είναι να αποφεύγονται.... Αν θέλεις οπωσδήποτε γλυκαντικό, τότε προτίμησε στέβια.

    Φρόντισε να ξεκουράζεσαι επαρκώς, και να γυμνάζεσαι χωρίς υπερβολές, ώστε να κερδίσεις τα μυικά κιλά που θέλεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by emmanros View Post
    Κατά αρχήν καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και επί τις ευκαιρίας να σας συστηθώ, λέγομαι Σπύρος και είμαι 27 χρονών , το δικό μου στόρι έχει ως εξής. περίπου πριν από δυο χρόνια είχα φτάσει να ζυγίζω 98 κιλά λόγο στρατού, καθιστικής ζωής ταχυφαγείας και πολλών καταχρήσεων, πάντα αγύμναστος και στην κυριολεξία μπουχέσας είπα στον εαυτό μου δεν πάει άλλο πια κάτι πρέπει να κάνω ώστε να ξεφύγω από την κραιπάλη που είχα δημιουργήσει στον εαυτό μου,τελικα το πείρα απόφαση και έχω καταφέρει να χάσω 29 κιλά σχετικά εύκολα κόβοντας το πολύ φαί, το καλοκαίρι που μας πέρασε ζύγιζα 69 κιλά, αλλά αυτό που με βοήθησε στο τέρμα ήταν η καψούρα, ναι καλά ακούσατε πιστεύω μακράν η καλύτερη δίαιτα τεσπα στο θέμα μας τώρα είμαι 27 χρονών όπως προανέφερα, 72 κιλά τώρα και ύψος 1,77.ασχολουμε σοβαρά με τη γυμναστική 4 φορές την εβδομάδα και πιο συγκεκριμένα με τα βάρη, 3 μήνες τώρα και σε συνδυασμό με την διατροφή έχω δει σημαντικές αλλαγές στο σώμα μου μέχρι που σκάσανε μύτη και οι κοιλιακοί .στόχος μου είναι να πάρω γύρω στα 5 κιλά άλυπης μυϊκής μάζας και εδώ είναι που θέλω τους προβολείς σας, ενώ τρώω αρκετά πλούσια δεν μπορώ να σταυρώσω κιλό 3 μήνες τώρα η ζυγαριά μου έχει κολλήσει στο 72.σας παραθέτω πιο κάτω την διατροφή μου.

    Υ.Γ δεν αναφέρω δεκτές η όποιες παρατηρήσεις γιατί αυτές είναι που περιμένω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνος σας

    1o γεύμα-πρωινό:
    7:30 : 1 σκουπ whey, 50g βρώμη με 250ml γάλα 1,5% ,ένα φλιτζάνι καφέ γαλλικό με 1 κουτ/σούπας μέλι

    2ο γεύμα-πρόγευμα :
    10:30 : πιτάκι βρώμης (60g βρώμη με 5 ασπράδια 1 ολόκληρο) συνοδευμένο με μια κουταλιά τις σούπας μαρμελάδα φρουκτόζης + 1 πράσινο μήλο

    3ο γεύμα :
    13:30 : 2 "τοστάκια" με ψωμί ολικής (γαλοπούλα,τυρί 10% λιπαρά,ντομάτα,μαρούλι και άπαχη μαγιονέζα)

    4ο γεύμα: (μετά απ τη δουλειά):
    17:00 : 200g στήθος κοτόπουλο η 200g άπαχο μοσχάρι η 200g σολωμό συνοδευόμενο με 1 πατάτα ψητή η βραστή, η ένα φλιτζάνι μακαρόνια ολικής η αποφλοιωμένο ρύζι και μια πράσινη σαλάτα με 1 κ/σ ελαιόλαδο

    5ο γεύμα "προπροπονιτικο":
    19:30: (1 ώρα πριν την προπόνηση): 1 φέτα του τοστ ψωμί ολικής με 1 κουταλια ταχίνι+1 κουταλια μέλι, 10 αμύγδαλα, 1 πράσινο μήλο και 1 κούπα γαλλικό καφέ με 1 (κουταλια μέλι)

    6ο γεύμα "μεταπροπονιτικο":
    21:30 : 1 σκουπ whey isolate με μια μπανάνα,1 κονσέρβα τόνου 190g,cottage 100 gr, 1 πατάτα ψητή και μια πράσινη σαλάτα

    7ο γεύμα
    11:30 (πριν τον ύπνο) 1 γιαούρτι με 10 αμύγδαλα

    Σύνολο πρωτεΐνης: 228g
    Σύνολο θερμίδων: 3.373

    γεια σου φιλε, κατα τη γνωμη μου πολλα ζακχαρα και πολους απλους υδατανθρακες εχεις στη διατροφη σου , κατα τη γνωμη μου αν θες να βαλεις ποιοτηκα τα κιλα που θελεις πρεπει να την κανεις μια αναπροσαρμογη... εισαι εξαρτημενος απο τη γλυκια γευση??

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    5ο γεύμα "προπροπονιτικο": πολυ υδατανθρακας πεφτει χρεαζεται μετα απο προπονηση αλλα οχι τοσο...

  7. #7
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα Σπύρο.

    Καλώς όρισες στο φόρουμ. Συγχαρητήρια για την απώλεια κιλών. Βλέπω ότι υπολόγισες στη διατροφή σου μόνο πρωτεΐνες και θερμίδες. Ο όγκος, επιτυγχάνεται κυρίως από τα άλλα 2 μάκρος (υδατάνθρακες και λιπαρά) !!!

    Οπότε, φρόντισε τα μάκρος σου να προσσεγγίσουν αυτά:

    Πρωτεΐνες : 180 γρ
    Υδατάνθρακες 460 γρ
    Λιπαρά : 75 γρ

    Στο πρωινό σου, αντικατέστησε την πρωτεΐνη με αυγά (ασπράδια + κρόκους)

    Στο μεταπροπονητικό σου, τι να σου κάνει μια πατάτα ρε συ ?? Φάε ρύζι ή ζυμαρικά ολικής, που είναι πιο πλούσιοι-πυκνοί υδατάνθρακες.

    Τέλος, στο 7ο γεύμα σου, μπορείς να προσθέσεις μια σαλάτα με ελαιόλαδο ακόμη.

    Αφού θέλεις άλιπα κιλά, μέλια, φρουκρτόζες και μαρμελάδες, καλό είναι να αποφεύγονται.... Αν θέλεις οπωσδήποτε γλυκαντικό, τότε προτίμησε στέβια.

    Φρόντισε να ξεκουράζεσαι επαρκώς, και να γυμνάζεσαι χωρίς υπερβολές, ώστε να κερδίσεις τα μυικά κιλά που θέλεις.
    σ' ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα , όντως πρέπει να κάτσω και να υπολογίσω αυτά τα δυο για να ξέρω που βαδίζω η προτείνη ειναι γύρω στα νούμερα που μου λες αλλά έκανα τι χαζομάρα και υπολόγισα μέσα και την φυτική γι αυτό έχει ανέβει τόσο. θέλω να πω ότι την διατροφή μου την έφτιαξα μόνος μου με βάση αυτά που μπορώ να φάω και να μου είναι κάπως ευχάριστα προς την κατανάλωση τους και πάντα διαβάζοντας αρκετά το φόρουμ . από αύριο όμως ξεκινάω της αλλαγές που μου προτείνεις με τα ζυμαρικά αντί για πατάτες στο μεταπροπονιτικό και πρωινό ομελετιτσα αντί για whey, για τις μαρμελάδες και το μέλι που μου λες σίγουρα θα τα περιορίσω όσο μπορώ αλλά να κόψω τελείως το μέλι μου ειναι αδύνατων επειδή έχω αντικαταστήσει τη ζάχαρη μ αυτό.

  8. #8
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    go-pap εξαρτημένος δεν είμαι με τη γλυκιά γεύση αλλά τουλάχιστον το μέλι το έχω απαραίτητο για των καφέ και για ενέργεια πριν το γυμναστήριο,μπορεί να κάνω και λάθος

  9. #9
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by emmanros View Post
    go-pap εξαρτημένος δεν είμαι με τη γλυκιά γεύση αλλά τουλάχιστον το μέλι το έχω απαραίτητο για των καφέ και για ενέργεια πριν το γυμναστήριο,μπορεί να κάνω και λάθος
    αν θες κατι απαραιτητο για τον καφε σου παρε ΖΑΧΑΡΗΝΗ Η STEVIA, γλυκια γευση χωρις θερμιδες φιλε εγω το μελι το διαβαζω οπως τη ζαχαρη γιατι αυτο ειναι στην ουσια να ξερεις, και αν θες ενεργεια πριν τη προπονηση σου 2-3 ρυζογκοφρετες με λιγο cottage ας πουμε ειναι αρκετο πιστευω ...

  10. #10
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    λογικά στέβια ειναί η λύση,οκ από δω και πέρα μπαίνει απαραίτητη στη λίστα με τα ψώνια μου,οσο για της ρυζογκοφρέτες απο που της προμηθευόμαστε?

  11. #11
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    Έχουν όλα τα super market ρυζογκοφρέτες.

    Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου,η γεύση τους μου θυμίσει pop corn σινεμά παρά ρύζι.Ποιος ξέρει τι ελεεινά συστατικά και συντηρητικά θα βάζουν μέσα.
    Last edited by cirith ungol; 13-12-12 at 02:43.

  12. #12
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by emmanros View Post
    λογικά στέβια ειναί η λύση,οκ από δω και πέρα μπαίνει απαραίτητη στη λίστα με τα ψώνια μου,οσο για της ρυζογκοφρέτες απο που της προμηθευόμαστε?
    ρυζογκοφρετες ειναι μια γρηγορη επιλογη που μου ρθε στο μυαλο, για να αντικαταστησεις τα φρουτα και τα μελια πριν τη προπονηση, ειδικα απλους υδατανθρακες ποτε πριν τη προπονηση, μπορεις να βαλεις και ψωμι ολικης με cottage ας πουμε, τεσπα τις ρυζογκοφρετες τις περνεις απο το σουπερ μαρκετ εχουν τα περισσοτερα και καλο ειναι να κοιταξεις να παρεις ρυζογκοφρετα απο καστανο ρυζι...

  13. #13
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by cirith ungol View Post
    Έχουν όλα τα super market ρυζογκοφρέτες.

    Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου,η γεύση τους μου θυμίσει pop corn σινεμά παρά ρύζι.Ποιος ξέρει τι ελεεινά συστατικά και συντηρητικά θα βάζουν μέσα.
    ενταξη φιλε η γευση ειναι πολυ υποκειμενικη σε αλλους αρεσουν σε αλλους οχι και οσο για τα ελεεινα συστατικα που αναφερεις αυτα ΜΠΟΡΕΙ να τα βρεις σε οποιοδηποτε προιον αγοραζεις και στα γιαουρτια σου , στο ψωμι σου, στο γαλα σου... απλα καλος η κακος προσπαθουμε να εμπιστευτουμε τη ταμπελιτσα με τα συστατικα που αναφερει το καθε προιον...

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Παρόλο που μέτρησες και τη φυτική, έχεις πολύ ψηλά την πρωτεΐνη σου. Στα 180 γρ που σου είπα, περιλαμβάνεται και η φυτική πρωτεΐνη.

    Καταλαβαίνω ότι δε θέλεις να κόψεις τελείως το μέλι, γι'αυτό σου έγραψα εξ'αρχής για τη στέβια. Παρ'όλα αυτά, αν θέλεις να καταναλώνεις κανένα κουταλάκι, ΟΚ.

    Τέλος, οι ρυζογκοφρέτες δεν είναι καλή επιλογή.... Καλύτερα να τις αποφεύγεις. Έχουν ψηλό Γ.Δ. όπως η ζάχαρη και η γεύση τους είναι σα να μασάς φελιζόλ....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    ρυζογκοφρετες ειναι μια γρηγορη επιλογη που μου ρθε στο μυαλο, για να αντικαταστησεις τα φρουτα και τα μελια πριν τη προπονηση, ειδικα απλους υδατανθρακες ποτε πριν τη προπονηση, μπορεις να βαλεις και ψωμι ολικης με cottage ας πουμε, τεσπα τις ρυζογκοφρετες τις περνεις απο το σουπερ μαρκετ εχουν τα περισσοτερα και καλο ειναι να κοιταξεις να παρεις ρυζογκοφρετα απο καστανο ρυζι...
    δηλαδη πριν την πρποπονηση αν φαω μια μπανανα πειραζει?η μπανανα απλος δεν ειναι?

  16. #16
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    καλη επιλογη ειναι αλλα κοιτα να τη συνδιασεις με πρωτεινη, και λιγο μηλο μπορεις απλα εγω θα κοιτουσα να ειναι πιο συνθετος ο υδατανθρακας πριν τη προπονηση.λοιπον θα σου πω μια ιδεα το τι εκανα εγω μερικες φορες σαν σνακ πριν τη προπονηση η για οποιαδηποτε ωρα, λοιπον παρε 100 γρ αλεσμενη βρωμη μαζι με αυγα ,1 σκουπ whey και στεβια αν θες ολα μαζι ψηστο σε αντικολητικο οπως το πιτακι βρωμης και κοψτο σε 4 κομματια, 1 κοματι για τη φορα σαν σνακ... νοστιμο, γλυκο που σου αρεσει και πολυ καλη επιλογη!!!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    καλη επιλογη ειναι αλλα κοιτα να τη συνδιασεις με πρωτεινη, και λιγο μηλο μπορεις απλα εγω θα κοιτουσα να ειναι πιο συνθετος ο υδατανθρακας πριν τη προπονηση.λοιπον θα σου πω μια ιδεα το τι εκανα εγω μερικες φορες σαν σνακ πριν τη προπονηση η για οποιαδηποτε ωρα, λοιπον παρε 100 γρ αλεσμενη βρωμη μαζι με αυγα ,1 σκουπ whey και στεβια αν θες ολα μαζι ψηστο σε αντικολητικο οπως το πιτακι βρωμης και κοψτο σε 4 κομματια, 1 κοματι για τη φορα σαν σνακ... νοστιμο, γλυκο που σου αρεσει και πολυ καλη επιλογη!!!
    ναι αλλα οι υδατανθρακες που εχει η βρωμη,αντιδρουν στο σωμα μας μετα απο πολλες ωρες.....

  18. #18
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    δεν αντιδρουν οι υδατανθρακες της βρωμης μετα απο πολυ ωρα, απλα ειναι συνθετοι δεν ανεβαζουν την ινσουλινη σου και σου παρεχουν σταθερη ενεργεια για αρκετες ωρες, δηλαδη αυτο που χρειαζεσαι πριν απο την προπο.. ο απλος μια ωρα πριν και θα σ αφησει χωρις ενεργεια την ωρα που τον χρειαζεσαι αλλα μπορει και να σε crash αρει οταν γυμναζεσαι,

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    δεν αντιδρουν οι υδατανθρακες της βρωμης μετα απο πολυ ωρα, απλα ειναι συνθετοι δεν ανεβαζουν την ινσουλινη σου και σου παρεχουν σταθερη ενεργεια για αρκετες ωρες, δηλαδη αυτο που χρειαζεσαι πριν απο την προπο.. ο απλος μια ωρα πριν και θα σ αφησει χωρις ενεργεια την ωρα που τον χρειαζεσαι αλλα μπορει και να σε crash αρει οταν γυμναζεσαι,
    απλος ειναι η μπανανα και γενικα τα φρουτα?αν ρωω μια μπανανα και ενα γιαουρτι πριν την προπονηση ειμαι οκ?

  20. #20
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    απλος ειναι η μπανανα και γενικα τα φρουτα?αν ρωω μια μπανανα και ενα γιαουρτι πριν την προπονηση ειμαι οκ?
    νταξη τωρα μπηκες σε θεμα αλλου μελους και κανεις ερωτησεις για σενα προσωπικα, τεσπα ναι η μπανανα ειναι απλος και τα φρουτα με εξαιρεση καπως το μηλο που ναι μεν ειναι απλος και εχει ζακχαρα αλλα ειναι πιο "βραδικαυστος" απο τα οιπολοιπα φρουτα. τεσπα καλυτερα βρωμη με το γιαουρτι πριν, και μπανανα μετα...

  21. #21
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Παρόλο που μέτρησες και τη φυτική, έχεις πολύ ψηλά την πρωτεΐνη σου. Στα 180 γρ που σου είπα, περιλαμβάνεται και η φυτική πρωτεΐνη.

    Καταλαβαίνω ότι δε θέλεις να κόψεις τελείως το μέλι, γι'αυτό σου έγραψα εξ'αρχής για τη στέβια. Παρ'όλα αυτά, αν θέλεις να καταναλώνεις κανένα κουταλάκι, ΟΚ.

    Τέλος, οι ρυζογκοφρέτες δεν είναι καλή επιλογή.... Καλύτερα να τις αποφεύγεις. Έχουν ψηλό Γ.Δ. όπως η ζάχαρη και η γεύση τους είναι σα να μασάς φελιζόλ....
    Αν είναι σαν να μασάς φελιζόλ ασ΄ το καλήτερα,,χαχχααχαχ,,όσον αφόρα την πρωτείνη έβγαλα τελείως την πρωινή whey και ελάτωσα της ποσότητες κοτόπουλο-κρέας απο 200γρ σε 100,τώρα είμαι στα 186,νομίζω μια χαρα

  22. #22
    New Member emmanros's Avatar
    Join Date
    02-12-12
    Location
    athens
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    καλη επιλογη ειναι αλλα κοιτα να τη συνδιασεις με πρωτεινη, και λιγο μηλο μπορεις απλα εγω θα κοιτουσα να ειναι πιο συνθετος ο υδατανθρακας πριν τη προπονηση.λοιπον θα σου πω μια ιδεα το τι εκανα εγω μερικες φορες σαν σνακ πριν τη προπονηση η για οποιαδηποτε ωρα, λοιπον παρε 100 γρ αλεσμενη βρωμη μαζι με αυγα ,1 σκουπ whey και στεβια αν θες ολα μαζι ψηστο σε αντικολητικο οπως το πιτακι βρωμης και κοψτο σε 4 κομματια, 1 κοματι για τη φορα σαν σνακ... νοστιμο, γλυκο που σου αρεσει και πολυ καλη επιλογη!!!
    αυτο και αν είναι τουρμποσνακ,, αλλα φοβάμαι οτι θα μου ανεβάσει πολύ την πρωτείνη που κοιτάω να τη χαμηλόσω,πάντοσ φένετε πολύ καλό προπροπονιτικό, θα πετάς στην προπόνιση


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γράμμωση - Τα Επόμενα Βήματα;
    By goodbad in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 11-10-11, 15:39
  2. Πρωτα διαιτα και μετα bodybuilding?
    By dimitra21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-06, 04:53
  3. Διατροφή: Μεταβατικό στάδιο (μικρά βήματα για..)
    By ZedCe6 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-05, 00:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •