Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default Νέος και απορίες!!! :)

    Καλησπερα σε ολους!

    Λοιπόν, είμαι 22 ετών. Περυσι έχασα πολλά κιλά, από 85 εφτασα στα 67 περιπου (181 ύψος). Ξεκινησα γυμναστηριο και μολις τελειωσε το προγραμμα αρχαρίων, με πιεσης ποδών, θώρακος κλπ (πραγματικά είδα αλλαγή), ξεκίνησα βάρη. Τέλειωασα την πρώτη βδομάδα (4 φορές την εβδομάδα το πρόγραμμα, την μία στήθος, τρικέφαλους, ώμους, την άλλη δικέφαλους, πόδια, πλάτη εναλλάξ με 2 μέρες διάλειμμα την τέταρτη μερα συν κοιλιακούς σε αμφότερες μέρες). Εχω ακόμα αλλες πέντε βδομάδες για να τελειώσει και είτε συνεχίζω με αυτό είτε με άλλο.

    Παίρνω συμπληρώματα, την πρωτεινη whey της οπτιμουμ και της muscle tech το nitro tech που έχει και κρεατίνη. Παίρνω και λιποδιαλύτες. Εχω σχεδόν αποκλείσει υδατάνθρακες, δηάδή ψωμιά και ζάχαρες αδώ και 3 μήνες κοντά, λίπη ελάχιστα.Τρωω κρέας και ψάρι, λαχανικά και κοττατζ τυρί που μου αρεσει κιολας. Εχω δει οπως είπα διαφορά πάνω μου, εντάξει βεβαια ειναι νωρις ακόμα για πολλά πράγματα γιατί το καλό το πρόγραμμα τώρα το ξεκίνησα. Γνεικά έχω υπομονή και χαίρομαι να γυμνάζομαι... ΟΜΩΣ δεν εχω ωρονο για πολλά μαγειρέματα. Αυτό είναι το κακό. Τρώω κρεατάκι στο τεφάλ, χωρίς λάδια και ολα αυτά που σας είπα, αλλα δυστυχώς λόγω χρόνου (φοιτητς στο εξωτερικό) προλαβαίνω ένα γευμα την ημέρα. Δε νιώθω πείνα γενικά και θερμιδες συμπληρώνω από τις πρωτεινες. Μπορείτε να μου προτεινεται κάτι πάνω σε αυτό;; Είναι οκ σαν προγραμμα διατρφης; Φαντάζομαι όχι. Παίρνω περιπου 150 γραμμ προτεινης την ημέρα (δηλαδή 2 scoops και το φαγητο μου) αλλα δνε ξερω καν αν ειναι αρκετό. Προσπαθώ να το υπολογίζω έτσι, δηλαδή τα κιλά μου επί δύο. Το θέμα ειναι ότι δεν εχω δει αλλαγη στο βάρος, αλλά οι μύες έχουν αρχισιε και φαίνονται μεγαλύτεροι. Eπίσης παρατηρώ ότι το δεξί μου, το καλό μου χέρι ειναι αρκετά δυαντότερο και λίγο πιο φουσκωμένο από το αριστερό. Ειναι φυσιολογικό φαντάζομαι, σωστά; Προσπαθώ το αριστερό να το γυμνάζω λίγο παραπάνω... Τεσπά. Επειδή είμαι πρωτάρης στο θέμα, δεν ξερω πόσο χρόνο παίρνει για να δεις καποια θεαματικότερα αποτελεσματα και ολα αυτά.

    Γενικα παίρνω γρήγορα μπρος. Μοιραζομαι το θεμα μαζί σας, οποια συμβουλή, προτροπή και λοιπά κάνετε είναι καλοδεχούμενες. Τα ξαναλέμε παίδες!!!

    Φιλικά
    Last edited by germanos; 14-12-12 at 15:12.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Καλησπερα!

    Το προγραμμα που εκανες δεν ηταν και το καλυτερο....

    Τωρα μπορεις να ξεκινησεις με ενα σπλιτ οπου θα επικεντρωνεσαι 3-4 ορες την εβδομαδα,σε καθε μυ καθε μερα ξεχωριστα...(πχ δευτερα στηθος-τρικεφαλα,τεταρτη πλατη-δικεφαλα,παρασκευ ποδια,σαββατο ωμοι)

    Υδατανθρακα γιατι δνε τρως(μακαρονια,ρυζι,κριθαρακικλπ)?Ειναι βασικος για ογκο οπως και καποια καλα λιπαρα(λαδι,ξηροι καρποι κλπ)

    Ναι ειναι φυσιολογικο με την διαφορα ογκου στα χερια...μπορει να ειναι γονιδιακο ή πολυ απλα να υπηρχε απο πριν απο διαφορες δουλειες που σηκωνες βαρος...

    Μην το γυμναζεις πειρσσοτερο...κοιτα να μην τραβας με το ενα χερι περισσοτερο αλλα και με τα δυο...βαζε και αλτηρες στην προπονηση....πχ καμψεις μπαρα ορθιος μπαρα,καμψεις επικλινη,αυτοσυγκεντρωσης ή σφυρια ή μαξιλαρι(λαρι σκοτ).....

    Καλη συνεχεια!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Ουσιαστικά είμαι σε διπλό σπλιτ, λόγω χρόνου. Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά πριν από ταχύτητα. Το πρόγραμμα που κάνω τώρα είναι, την μία μέρα επικεντρωση σε στήθος, ώμους, τρικέφαλους και κοιλιά και την άλλη πόδια, πλάτη, δικέφαλους (κανω ομως και κοιλιά επιπλέον και σε αυτήν την ημέρα). Το τριπλό σπλιτ δνε το προλαβαίνω τώρα δυστυχώς. Συνηθως προσπαθώ να χρησιμοποιώ στην καθημερινή ζωή το αριστερό περισσότερο και επίσης ξεκινάω τις ασκήσεις μου με αυτό.

    Ημουν λίγο υπερβολικός πριν.. :) Τρώω λίγα μακαρόνια ή ρύζι ή μια φετουλα ψωμί μετά την προπόνηση. Πόσες ποσότητες όμως καικαθε πότε θα έπρεπε; Τι προτείνεις; Επίσης ελαιόλαδο σε φυσιολογικές ποσότητες τρώω, κάνει κακό να μην τρως καθόλου. Λίπη εννοώ σουβλάκια, πίτσες, βούτυρα κλπ...

  4. #4
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Γενικά είμαι συνεπής στο πρόγραμμα άσκησης... Στην διατροφή χωλαίνω, λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου.

    Πάντως σήεμρα έφτιαξα κρεατόπιτα που ειναι φουλ σε πρωτεινες και έχει και υδατάνθρακες. Έβαλα μέσα και κινόα.

    Σορρυ αλλα μου ερχονται ενα ένα. Για πρωινό, ένα γιαούρτι και 2 αβγά είναι καλά;; Επειδή γοια πρωινό λόγω χρόνου (το ξαναλέω) πίνω πρωτεινούχο ρόφημα μόνο

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    το πρωτι πιες καλυτερα γαλα με βρωμη και 3 αβγα βραστα....και το βραδυ φαε καλυτερα το γιαουρτι....

  6. #6
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    σωστός. Ωραία η βρώμη

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by germanos View Post
    Ουσιαστικά είμαι σε διπλό σπλιτ, λόγω χρόνου. Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά πριν από ταχύτητα. Το πρόγραμμα που κάνω τώρα είναι, την μία μέρα επικεντρωση σε στήθος, ώμους, τρικέφαλους και κοιλιά και την άλλη πόδια, πλάτη, δικέφαλους (κανω ομως και κοιλιά επιπλέον και σε αυτήν την ημέρα). Το τριπλό σπλιτ δνε το προλαβαίνω τώρα δυστυχώς. Συνηθως προσπαθώ να χρησιμοποιώ στην καθημερινή ζωή το αριστερό περισσότερο και επίσης ξεκινάω τις ασκήσεις μου με αυτό.

    Ημουν λίγο υπερβολικός πριν.. :) Τρώω λίγα μακαρόνια ή ρύζι ή μια φετουλα ψωμί μετά την προπόνηση. Πόσες ποσότητες όμως καικαθε πότε θα έπρεπε; Τι προτείνεις; Επίσης ελαιόλαδο σε φυσιολογικές ποσότητες τρώω, κάνει κακό να μην τρως καθόλου. Λίπη εννοώ σουβλάκια, πίτσες, βούτυρα κλπ...
    το σπλιτ δνε μου φαινεται καλο γιατι να γυμναζεις δευτερη φορα ωμους?αν μπορεις 2 φορες την εβδομαδα μονο γυνμναστικη κανε ενα full body ή upper lower(προτιμω το φολ μποντι)...αλλα ενα 3ημερο θα ηταν πολυ καλυτερο....μηπως μπορεις?

    πρωτεινες το σωματιικο σου βαρος χ2,υδατανθρακες χ3.20 και καποια καλα λιπαρα...τρωγε υδατανθρακα σε ολα τα γευματα εκτος απο το τελευταιο...πρωτεινη σε ολα..υδαταβθρακα να δινεις εμφαση στο πρωτινο,προπονητικο,μεταπρπονητικο γευμα

  8. #8
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Δυο φορές την εβδομάδα κάνω ώμους, μία άσκηση ουσιαστικά επικεντρωμένη σε αυτούς, άλλα ΟΧΙ και στα δυο προγράμματα! :) 2 μέρες το ενα πρόγραμμα και 2 το άλλο... Εγω φταιω γιατι πριν το εγραψα πολυ΄γρήγορα και δεν ήταν πολύ κατανοητο. Το τριπλό είναι πιο εντατικό, από φλεβάρη πρώτα ο θεός το ξεκινάω με το τριπλό ή το φουλ. Βασικά ήμουν μεταξύ φουλ και διπλού σπλιτ, αλλα προτιμησα το διπλό σπλιτ για την ώρα
    Last edited by germanos; 14-12-12 at 16:00.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Thanks για τα περι υδατανθράκων, είναι κάτι που φοβόμουν και απέφευγα αρκετά. Εννοείς μακαρόνια, ρύζι και ολικής αλέσεως ψωμνί έτσι;

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    αρα αφου εχεις 4 μερες διαθεσιμες γιατι δνε κανεις ενα σπλιτ κανονικο?ναι εννοω μακρονια κλπ και ψψωμι ολικης...(αλλα το ρυζι,πατατες ,μακαρονια ειναι λιγο καλυτερα...)

  11. #11
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    αρα αφου εχεις 4 μερες διαθεσιμες γιατι δνε κανεις ενα σπλιτ κανονικο?ναι εννοω μακρονια κλπ και ψψωμι ολικης...(αλλα το ρυζι,πατατες ,μακαρονια ειναι λιγο καλυτερα...)
    Ειναι πιο εντατικό και χρονοβόρο και αυτην την περίοδο είμαι φουλ δυστυχώς. Τωρα το ξαναειδα στο ιντερνετ το τριπλό σπλιτ. Θα το ξεκινησω στα μέσα Γενάρη λέω. Με έψησες.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    γιατι ειναι χρονοβορο ρε συ?το ιδιο χρονο θα κανεις και με το 4ημερο.....μπορεις να μου πεις ποσες ασκησεις κανεις και πσα σετ για καθε μυικη ομαδα?

  13. #13
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Ωχ κάτσε να μεταφρασω. Πάντως σου λέω. θα το κάνω το τριπλό μετά τις διακοπές των χριστουγέννων. Φαινεται καλό τώρα που το ξαναβλέπω.

    Η μία μέρα περιλαμβάνει
    1. Πιεση στήθους
    2. Butterfly
    3. Aυτο το μηχάνημα που ξαπλώνεις και σηκώνεις βάρος (δεν εχω ιδεα στα ελληνικά πως λέγεται)
    4. Το μηχάνημα για τους ώμους (πάλι δεν ξέρω μετάφραση)
    5. Pushdowns με σχοινί
    6. Βάρη για τρικέφαλους
    7. Κοιλιακοί - Ραχιαίοι

    Η άλλη μέρα του προγράμματος:
    1. Πίεση ποδών σε 45 μοίρες
    2. Το μηχ'ανημα που γυμνάζει το πίσω μέρος των ποδιών, που σηκώνεις με τις γάμπες το βάρος μπρούμυτα
    3. Το άλλο το μηχάνημα που τραβάς με τα χέρια τα βάρη και τα φέρνεις σε 90 μοίρες, για πλάτη
    4. Μπάρα που τραβας προς σβέρκο
    5. Βάρη για δικέφαλους και πλάτη-ωμοπλάτες
    6. Ανάποδο butterfly
    7. Μηχάνημα δικέφαλων
    8. curls δικέφαλων
    9 (εδώ προσέθεσα εγώ πάλι κοιλιακούς ραχιαίους)

    3 σετ των 15 επαναλήψεων για έκαστο, 300 κοιλιακοί και περιπου 100 ραχιαίοι (οι ραχιαιοι ειναι το χειρότερο μου)
    Last edited by germanos; 14-12-12 at 16:18.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ρε συ και με το 4ημερο ουσιαστικα τον ιδιο χρονο θα σου παρει.....

  15. #15
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    ρε συ και με το 4ημερο ουσιαστικα τον ιδιο χρονο θα σου παρει.....
    Τετραημερο ειναιιιι και αυτοοοο!!

    Λες να το αλλάξω;; Βασικά ξέρεις τι, μπορώ να προσθέσω μερικές ακόμα ασκήσεις. Τι προτείνεις; ή να ρωτήσω στο gym??

    πάντως να πω ότι χαίρομαι που θα εχω άτομα να συζητάω σχετικά! Εδω δηλαδή.
    Last edited by germanos; 14-12-12 at 16:30.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ναι,αλλα δεν ειναι σωστα οργανωμενο....2 φορες την εβδομαδα τον μυ ποσιο μαλλον σε εναν αρχαριο μονο κακο θα κανει....κανε 1 φορα την εβδομαδα την καθε μυικη οαμδα...παρε ενα απο τα προγραμμματα του φορουμ ή αν θες δες και στο thread του lolakos να δεις τι του εγραψα...

    να προσεχεις η εκετελση της ασκησης να ειναι πολυ καλη και κυριως σς ασκησεις που αν γινουν λαθος επιβαρυνουν την σπινδυλικη στηλη και μπορει να σου δημιουργησουν προβληματα στο μελλον(σκουατ,αρσες θανατου,κωπηλατικη,πιεσεις ωμων κλπ)......

    κανε 12 σετ στηθος,16 πλατη,9 τρικεφαλα,9 δικεφαλα,9 ωμοι.5 τραπεζοειδης,20 σετ ποδια και εισαι υπερκαλυμμνεος για ολη την εβδομαδα....θα σουσ τειλω και καποια λινκ να διαβασεις ακομη....

  17. #17

  18. #18
    New Member
    Join Date
    14-12-12
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    ναι,αλλα δεν ειναι σωστα οργανωμενο....2 φορες την εβδομαδα τον μυ ποσιο μαλλον σε εναν αρχαριο μονο κακο θα κανει....κανε 1 φορα την εβδομαδα την καθε μυικη οαμδα...παρε ενα απο τα προγραμμματα του φορουμ ή αν θες δες και στο thread του lolakos να δεις τι του εγραψα...

    να προσεχεις η εκετελση της ασκησης να ειναι πολυ καλη και κυριως σς ασκησεις που αν γινουν λαθος επιβαρυνουν την σπινδυλικη στηλη και μπορει να σου δημιουργησουν προβληματα στο μελλον(σκουατ,αρσες θανατου,κωπηλατικη,πιεσεις ωμων κλπ)......

    κανε 12 σετ στηθος,16 πλατη,9 τρικεφαλα,9 δικεφαλα,9 ωμοι.5 τραπεζοειδης,20 σετ ποδια και εισαι υπερκαλυμμνεος για ολη την εβδομαδα....θα σουσ τειλω και καποια λινκ να διαβασεις ακομη....
    Ωραιος!! να 'σαι καλα!!!

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by germanos View Post
    Ωραιος!! να 'σαι καλα!!!
    Σου ευχομαι καλη συνεχεια!Και οτι αλλο θες ρωτα με...

  20. #20
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by germanos View Post
    σωστός. Ωραία η βρώμη
    Γιατι πλακωθηκες σε τοσα συμπληρωματα, νεο παιδι?
    Λιποδιαλυτες, κρεατινες και πρωτεινη?
    Πας για Mr.Universe? Κοιταξε το αυτο...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέος Στο Χώρο Νέος Και Στην Παρέα!!
    By kafetzo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 01-02-12, 18:59
  2. Γεια Σας Παιδιά! Νέος Με Απορίες Για Συμπληρώματα
    By virbas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-11, 18:35
  3. Νέος 16χρ. & Απορίες
    By Football in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-11, 21:50
  4. Νεος με αποριες!!
    By kocharo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-09, 04:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •