Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default Ερώτηση για όγκο στους πήχεις

    Ποιες ειναι οι καλυτερες ασκησεις για να μεγαλωσω αρκετα τους πηχεις?? Γνωριζω βεβαια οτι οι πηχεις προπονουνται σε αρκετες ασκησεις μυικων ομαδων αλλα θελω να δωσω εμφαση στην αναπτυξη τους γιατι εχουν μεινει καπως πισω οποτε λεω να τους κανω σε ξεχωριστη μερα...

  2. #2
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Ευχαριστω για τις προτασεις απλως εγω ψαχνω τις καλυτερες ασκησεις για να αυξηθει το μεγεθος στου πηχεις και να τους φερω στο ιδιο επιπεδο με το υπολοιπο σωμα.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    πηχη θα κανεις 2φορες την εβδομαδα στο τελος της γυμναστικης σου αν θα περνεις τον αλτηρα και θα σικωνεις μεχρι τον καρπο σου τον αλτηρα και η αλλη ασκηση ειναι να γυριζεις τον αλτηρα και απτις 2 μεριες

  5. #5
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Εγω σκεφτομαι να κανω παπιες μια μερα χωριστα απο 3-4 επιλεγμενες ασκησεις για να δωσω τον ογκο που θελω...

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    δν χρειαζεται μια μερα μονη της για τον πηχη βσκ αν σε διευκολυνει οκ αλλα εγω που εχω φορτομενο προγραμμα τς κανω μεσα σε 2 μερες μετα τν προπονηση μου

  7. #7
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Δηλ μετα την προπονηση να κανω 2-3 ασκησεις για πηχεις που να μπορουν να μου δωσουν το μεγεθος που θελω...
    Last edited by bodys; 10-12-12 at 23:51.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    ναι το θεμα ειναι οσο κουρασμενος και να εισαι να κανεις καλα την ασκηση με ολα τα σετ και τις επαναληψεις..προτιμειται στο τελος γιατι ειδι απο καποιες αλλεσ ασκησεις μυων "ζεστενεται" οποτε με λιγο καλη τεχνικη,θεληση,και σωστες επαναληψεις και σωστα σετ θα χεις αυτο που θες

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    οι πηχεις γυμναζονται με βσικες ασκησεις.....δεν θα παρεις καναν φοβερο ογκο αν τους γυμνασεις...κοιτα αυτο το αρθρο...http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=13401

    να κανεις πηχεις μετα την προπονηση 2 φορες την εβδομαδα,απο 1 ασκηση 3 σετ σχετικα πολλες επαναληψεις(12-20)..αλλα οχι τιποτα φοβερο...εγω που κανω δεν ειδα καμια διαφορα...καλα ειμαι και 14...τεσπα μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις γενικα για να δυναμωσει η λαβη σου κλπ δες το λινκ που σου εστειλα...εχει τα παντα...

    ΥΓ.αν καποιος εχει τεραστιο πηχη και καλο δικεφαλο,παροτι εχει καλο δικεφαλο ο δικεφαλος θα φαινεται μικρος αφου το ματι πεφεει στον πηχη!καλα αλλα πρεπει να κανεις χρονια βαρη....

  10. #10
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Εγω αυτο που θελω βασικα ειναι να μην υπαρχει ασυμετρια στο χερι μου λογω μικρων πηχεων... ετσι λεω να τους κανω μια μερα χωρια απο 3-4 καλες ασκησεις που δινουν ογκο για να ερθουν στο ιδιο επιπεδο με το υπολοιπο χερι...

  11. #11

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default

    Κοιτα το σαιτ που λεγεται projectswole.com εκει μεσα που λεει best exercises

  12. #12
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τον συνδεσμο. Βεβαια οι καλυτερες ασκησεις ειναι καπως υποκειμενικες...

  13. #13

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default

    μπα δεν θα το λεγα ο τυπος στο σαιτ εξηγει ακριβως για πιο λογο ειναι καλη η καθε ασκηση

  14. #14
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Για τους πήχεις θα σε βοηθήσει πολυ αν πάρεις ενα handgrips με ρυθμιζόμενη αντισταση μια άλλη πολυ καλη ασκηση ειναι η καμψεις ζοτμαν...
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα κι από μένα,

    η ανάπτυξη των πήχεων, επειδή μίλησες ότι υστερείς εκεί, να ξέρεις πως οφείλεται και στα γενετικά χαρακτηριστικά που έχουμε. Συνήθως όλοι οι μεγάλοι αθλητές με τεράστιους πήχεις, δεν τους γύμναζαν ποτέ, αλλά αναπτύσσονταν σαν έμμεσο αποτέλεσμα άλλων ασκήσεων όπως είναι οι έλξεις, κάμψεις και κωπηλατικές.

    Εννοείται βέβαια πως μπορείς να τους βελτιώσεις αν εστιάσεις συγκεκριμένα εκεί, με ασκήσεις και να τους αφιερώσεις ένα μέρος της προπόνησής σου εκεί. Γι αυτό επέλεξε από τις παραπάνω ασκήσεις που σου είπαν τα παιδιά και σίγουρα θα δεις βελτίωση.

  16. #16
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Για δες και αυτό

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  17. #17
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    το καλυτερο που προτεινω ειναι να να κανεις τις βασικες ασκησεις(κωπηλατικες,βυθισεις,στρατιωτικες,αρσεις θανατου,πιέσεις επικλινή κ.τ.λ) και να μην χρησιμοποιείς βοηθήματα όπως οι ιμάντες.!Δεν ξερω βεβαια τι κανεις,αλλα ειμαι της αποψης πως αν καποιος δουλεψει δυνατα και καλα στις βασικες ασκησεις τοτε οι δυνατοτεροι,μεγαλυτεροι και καλοσχηματισμένοι πήχεις είναι άμεση συνεπαγωγη.Εκεί μπαίνουν και οι ειδικες ασκήσεις,αλλα πρώτα απόλα τα βασικα.Στα λεω γιατι ημουν ομοιοπαθής.

  18. #18
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα κι από μένα,

    η ανάπτυξη των πήχεων, επειδή μίλησες ότι υστερείς εκεί, να ξέρεις πως οφείλεται και στα γενετικά χαρακτηριστικά που έχουμε. Συνήθως όλοι οι μεγάλοι αθλητές με τεράστιους πήχεις, δεν τους γύμναζαν ποτέ, αλλά αναπτύσσονταν σαν έμμεσο αποτέλεσμα άλλων ασκήσεων όπως είναι οι έλξεις, κάμψεις και κωπηλατικές.

    Εννοείται βέβαια πως μπορείς να τους βελτιώσεις αν εστιάσεις συγκεκριμένα εκεί, με ασκήσεις και να τους αφιερώσεις ένα μέρος της προπόνησής σου εκεί. Γι αυτό επέλεξε από τις παραπάνω ασκήσεις που σου είπαν τα παιδιά και σίγουρα θα δεις βελτίωση.
    Ναι το ξερω οτι οφειλεται και στα γενετικα χαρακτηριστικα αλλα θα προσπαθησω να τους βελτιωσω οσο μπορω κανοντας μια μερα την βδομαδα ξεχωριστες ασκησεις σε αυτους για μεγιστα αποτελεσματα...

    Quote Originally Posted by wolfpi View Post
    το καλυτερο που προτεινω ειναι να να κανεις τις βασικες ασκησεις(κωπηλατικες,βυθισεις,στρατιωτικες,αρσεις θανατου,πιέσεις επικλινή κ.τ.λ) και να μην χρησιμοποιείς βοηθήματα όπως οι ιμάντες.!Δεν ξερω βεβαια τι κανεις,αλλα ειμαι της αποψης πως αν καποιος δουλεψει δυνατα και καλα στις βασικες ασκησεις τοτε οι δυνατοτεροι,μεγαλυτεροι και καλοσχηματισμένοι πήχεις είναι άμεση συνεπαγωγη.Εκεί μπαίνουν και οι ειδικες ασκήσεις,αλλα πρώτα απόλα τα βασικα.Στα λεω γιατι ημουν ομοιοπαθής.
    Δηλαδη με τις βασικες ασκησεις καταφερες να δεις προοδο και στους πηχεις?? Εγω εννοειται πως κανω ολες τις παραπανω ασκησεις που προανεφερες με βαρια κιλα αλλα δεν εχω δει την προοδο που θελω ακομη... για αυτο και σκεφτηκα να τους απομονωσω μια ξεχωριστη μερα... ιμαντες ουτε εχω ουτε επροκειτο να παρω!!

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    αν δν εχεις προβλημα με γονιδιαα μια χαρα θα αναπτυχθουν

  20. #20
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Δεν ειναι και το δυνατο μου σημειο παντως... Το εντελως αντιθετο θα λεγα...

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    παιδια αξιζει λετε να κανω ασκησεις για πηχεις και συγκεκριμενα οπως λεει και το post του powerbodybuilder,δυναμη συνθλιψης(με ταναλια πχ),δυναμη κρατηματος(κρατωντας εναν αλτηρα),δυναμη συμπιεσης(κρατωντας δυο δισκους)?
    να τα κανω ξεχωριστα την καθεμια ασκηση σε καθε προπονηση στο τελος?

  22. #22
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Quote Originally Posted by bodys View Post
    Δηλαδη με τις βασικες ασκησεις καταφερες να δεις προοδο και στους πηχεις?? Εγω εννοειται πως κανω ολες τις παραπανω ασκησεις που προανεφερες με βαρια κιλα αλλα δεν εχω δει την προοδο που θελω ακομη... για αυτο και σκεφτηκα να τους απομονωσω μια ξεχωριστη μερα... ιμαντες ουτε εχω ουτε επροκειτο να παρω!!
    Εγω ναι,απο εκει και περα αν δεν σου αρκει,εγω προτεινω κάμψεις καρπων με μπάρα όρθιος(με την μπαρα απο πισω σου) και καμψεις δικεφαλων με μπαρα και λαβη απο πανω,ενδεχόμενα να σε βολέψει καθιστος στο μαξιλάρι αυτη.Φυσικα αν κανεις και σφυρια την ημερα των δικεφαλων ακόμα καλύτερα.!

  23. #23
    Junior Bodybuilder bodys's Avatar
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    155

    Default

    Quote Originally Posted by wolfpi View Post
    Εγω ναι,απο εκει και περα αν δεν σου αρκει,εγω προτεινω κάμψεις καρπων με μπάρα όρθιος(με την μπαρα απο πισω σου) και καμψεις δικεφαλων με μπαρα και λαβη απο πανω,ενδεχόμενα να σε βολέψει καθιστος στο μαξιλάρι αυτη.Φυσικα αν κανεις και σφυρια την ημερα των δικεφαλων ακόμα καλύτερα.!
    Την ξερω αυτην την ασκηση και σκοπευω να την εφαρμοσω αμεσα για τους πηχεις μιας και ειναι απο τις πιο αποτελεσματικες. σφυρια αυτην την περιοδο κανω την μερα των δικεφαλων και ελπιζω να αποκτησω επιτελους την αναπτυξη που θελω. τελος σκεφτομαι να πειραματιστω και με super-sets μιας και ειναι πιο αποτελεσματικα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος Στους Πήχεις
    By Wisdom in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 20-10-12, 20:22
  2. Πόνος στους πήχεις!
    By Nikos.K in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 11-03-12, 06:36
  3. ερωτηση για προστατευτικα στους αγκωνες
    By enasgavrostis7 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 27-02-11, 00:29
  4. 'Ογκο στους γλουτούς
    By MisS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-06, 11:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •