Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member Ελμακι's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Location
    αθήνα
    Posts
    18

    Question Bodybuilding Για Γυναίκες Και Διατροφή

    καλησπέρα. είμαι καινούργιο μέλος αν και παρακολουθώ καιρό τώρα διάφορα φόρουμ γιατί θεωρώ οτι παίρνω πολύ χρήσιμες συμβουλές. είμαι 20 ετών 1,67 ύψος και 60 κιλά.. τρελαίνομαι για την γυμναστική γι αυτό πάω 4 φορές την εβδομάδα γυμναστηριο και κάνω βάρη σε συνδιασμό με 40-60 λεπτά αερόβια (ανάλογα τα κέφια ) ..θέλω να χάσω 2-3 κιλά ίσα ίσα να φύγει το λίπος και να σφίξω. κάνω την εξής διατροφή:

    1o γευμα:
    γάλα με βρώμη και μέλι ή 1 κομματάκι μάυρη σοκολάτα άν εχω λιγούρες ή
    γάλα με 1 φέτα μάυρο ψωμί με μέλι

    2ο γεύμα:
    γιαούρτι με φρούτο ή
    αυγογαλέτα με 1 φέτα γαλοπούλα ή
    ρυζογκοφρέτα με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα

    3ο γεύμα:
    κλασσικα! πρωτεινη με υδατανθρακα.
    απο πρωτεινη κοτοπουλο,μοσχάρι,γαλοπούλα,ψάρι,ασπράδια
    απο υδατάνθρακα ρύζι,πατάτα

    4ο γεύμα:
    γιαούρτι με φρούτο
    ρόφημα πρωτεινης με φρούτο

    5ο γεύμα:
    ομελέτα με 2 ασπράδια και 1 ολόκληρο ή τονοσαλάτα ή κοτόπουλο

    είναι κάτι λάθος? μπορώ να τρωώ κάποιες φορές με το πρωινό μου μια κουταλιά ταχίνι ή φυστικοβούτυρο? εκτός απο κουακερ και μουσλι κοινά δημητριακά επιτρέπονται??έτρωγα παλιά και βρεφικές κρέμες καποιες φορες για πρωινό αλλά έμαθα οτι λογω πολλων υδατανθράκων απαγορευονται.. ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως ηρθες στη παρεα μας
    Για να χασεις τα κιλα που θες θα πρεπει να ελλατωσεις θερμιδες γιατι απο γυμναστικη εισαι φουλ , αρα χρειαζεται να μετρισεις θερμιδες που σου δινει και αναλογος να πραξεις (προς τα κατω)
    Το φυστικοβουτιρο - ταχινι ειναι καλυτερα απο το μελι , οπως και το κουακερ σε συγκριση με τα υπολοιπα , και οπως καταλαβαινεις λιγοτερο γευστικα.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες Ελμάκι κι από μένα!

    Όπως σου είπε κι ο μέγας Τσουρέκας () είναι απαραίτητο να μετράς θερμίδες. Αν δεν ξέρεις πόσες καταναλώνεις, τότε πας στα τυφλά. Μπορεί να τρως λιγότερες ή περισσότερες απ' όσο χρειάζεται.
    Δεύτερο που πρέπει να δώσεις προσοχή, είναι η επιλογή τροφών. Δεν υπάρχουν τροφές που απαγορεύονται αλλά τροφές που μας βοηθούν να φτάσουμε το στόχο μας.
    Επειδή τα κιλά που έχεις να χάσεις δεν είναι πολλά, οι επιλογές σου πρέπει να είναι αυστηρές. Δηλαδή βγάλε ψωμιά, μέλια, σοκολάτα (ναι οκ έστω και 1 κομματάκι, κάνε υπομονή και μόλις φτάσεις το στόχο σου θα το ξανα φας), ταχίνι, φυστικοβούτυρα..
    Αντικατέστησέ τα με καστανό ρύζι, βρώμη, πατάτες, όσπρια. Επίσης αφαίρεσαι τα αλλαντικά γαλοπούλας με κανονικό κοτόπουλο ή γαλοπούλα.
    Πίνε αρκετό νερό και φυσικά αρκετά λαχανικά.

    Αλλά το κυριότερο είναι να ξέρεις που βρίσκεσαι θερμιδικά.

  4. #4
    New Member Ελμακι's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Location
    αθήνα
    Posts
    18

    Default

    η αλήθεια έιναι οτι δν μετράω θερμίδες απλα δν τρωω ανεξέλεγκτες ποσότητες..η πρωτεινη του μεσημεριανου μου θα ειναι στα 100 με 120 γραμμαρια και ο υδατανθρακας 100 ή και κατω απο εκατο..το γαλα του πρωινου μου 200 ml και το κουακερ 3-4 κοφτες κουταλιες της σουπας..δν θεωρω οτι ειναι υπερβολικες οι ποσοτητες μιας και παλια που ασχολιομουν παλι τα ιδια ετρωγα ισως και παραπανω και ειχα πολυ καλα φτιαγμενο σωμα..απλα εχω αρχισει διατροφη παλι εδω και μια βδομαδα και θελω να βεβαιωθω οτι το προγραμμα διατροφης μου ειναι σωστο..χρειαζομαι θεωρειτε κτ πιο αυστηρο??

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Koυκλα μου αυτο το παραπανω που χρειαζεσαι ειναι να ξερεις τι ακριβως ποσοτητες τρως ετσι ωστε να ρυθμισεις το βαρος σου , στο περιπου δεν γινεται γιατι 200 θερμιδες (2 μπανανες πχ) να πεφτεις εξω, παιρνεις η χανεις κιλα .
    Και πεντακαθαρα να τρωμε "περνουμε" με επιπλεον θερμιδες.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    New Member Ελμακι's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Location
    αθήνα
    Posts
    18

    Default

    οχι..δν κανω τετοιες υπερβολες..ειπαμε..ολα με μετρο..1 φρουτο 1 γιαουρτι..στο πρωινο 200 ml γαλα 3 κσ κουακερ..στο μεσημεριανο ειπα και πιο πανω και το βραδυνο 1 μικρο τονο σε νερο ή 3ασπραδια με ενα κροκο αυτες ειναι οι ποσοτητες μου..σωστες δν ειναι?? συγγνωμη κιολας

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ναι βρε συ δεν αντιλεω αλλα θα πρεπει να ξερεις ποσες θερμιδες θελει το σωμα σου για συντηρηση και απο κι και περα αναλογως να αυξομιωνεις !!!!!
    Διαβασε εδω.http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    Και υπολογισε τα, και θα δεις οτι κοντρολαρωντας τις θερμιδες φτιαχνεις το σωμα σου οπως ονειρευεσαι
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    New Member Ελμακι's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Location
    αθήνα
    Posts
    18

    Default

    οκ..σε ευχαριστω πολυ.. α και μια τελευταια ερωτηση..εχω παρει κτ δημητριακα απο το σουπερμαρκετ αλλα λενε μεσα οτι εχουν ζαχαρη..αυτα εαν τα τρωω μια στις τοσες οπως και την φρουτοκρεμα δν θεωρειται cheat ετσι...?

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ .....Κοιτα λογο ηλικια σου η φρουτοκρεμα δικαιολογειται
    Οσο ποιο σωστο το διατροφικο πλανο μας, τοσο ποιο γρηγορα τα αποτελεσματα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    New Member Ελμακι's Avatar
    Join Date
    22-12-12
    Location
    αθήνα
    Posts
    18

    Default

    χαχαχαχα..να σαι καλα βρε..ευχαριστω πολυ..χαχαχαχα

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Παρακαλω ποιο πολυ
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για γυναίκες..?
    By doraki in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 24
    Last Post: 05-12-08, 05:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •