Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-12-11
    Posts
    15

    Default Οικονομική Διατροφή Για Όγκο

    Καλησπερα παιδια...εψαξα για μια απλη και οικονομικη διατροφη για ογκο αλλα δν μπορεσα να βρω.Καταρχην κανω ενα χρονο σκληρη γυμναστικη(με καποια λαθη σε προγραμματα γυμναστη) με ενα διαλλειμα 2 μηνων!Ειμαι 1.95 και 92 κιλα και 24 ετων.Αποφασισα να ξεκινησω μια απλη διατροφη και οικονιμικη(μισθος 540ε)!Μου προτειναν μια πρωτεινη Elite fusion 7 και το No shotgun mhf1 για πριν την προπονηση!Περυσι ακολουθησα την παρακατω διατροφη αλλα πιστευω οτι ηταν χαλια.Πρωινο=quaker,1 scoup whey,2 φρυγανιες με μελι-Δεκατιανο=2 τοστ γαλοπουλα τυρι- Μετα στις 14.00=Παλι 2 τοστ γαλοπουλα τυρι - Στις 17.00=φαγητο σπιτιου - Μετα το γυμναστηριο =1 scoup whey,παλι φαγητο σπιτου - Και μερικες φορες κατα τις 11 ενα γιαουρτι!
    Πιστευω οτι ειναι τελειως λαθος,αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια ....

  2. #2
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    καλησπερα φιλε, ναι οντως χαλια ηταν η διατροφη σου. τωρα για οικονομικο δεν ξερω αλλα για ογκο μπορει να σου βγει πιο οικονομικη διατροφη γιατι δεν επικεντρωνεσαι τοσο στη πρωτεινη που ειναι και το ακριβο της υποθεσης... λοιπον πρωινο κατι σε αυγα με βρωμη, σνακ ενα τοστ η γιαουρτι με βρωμη και μεσημερι και βραδυ κατι του στυλ κοτουλο η τονο με ρυζι μακαρονι η πατατα βραστα και λαχανικα. αν δεν τρως ολη βδομαδα ακριβη πρωτεινη του στυλ σωλομο η μοσχαρι απαχο πιστευω θα σου βγει οικονομικα η διατροφη σου

  3. #3
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Βασικά αυτή ήταν διατροφή body builder ή "μοναχού" σε σκήτη του Αγίου Όρους?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  4. #4
    New Member
    Join Date
    11-12-11
    Posts
    15

    Default

    χαχαχα.....οντως ηταν πολυ περιεργη και πολυ χυμα ...ξεχασα να αναφερω και τα αυγα στα τοστ...εχετε να προτεινετε κατι αλλο....βασικο θελω να μου πειτε λιγο τις ωρες και το γευμα μετα τη δουλεια(17.00-17.30)να ειναι φαγητο σπιτιου...το βραδινο σκεφτομαι για κοτοπουλο η τονο...

  5. #5
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    To "φαγητό σπιτιού" τι ακριβώς είναι?
    Δηλαδή δεν περιλαμβάνει ποτέ κοτόπουλο, ψάρι ή ...τι είναι τέλος πάντων?
    Πόσο υδατάνθρακα και λίπος έχει?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  6. #6
    New Member
    Join Date
    11-12-11
    Posts
    15

    Default

    Ειναι οτι φτιαχνει σπιτι....μακαρονια,οσπρια,κοτοπουλα,ψαρια...γενικα απλα το αναφερα ετσι οτι δεν τρωω κατι συγκεκριμενο...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το να κάνεις οικονομική διατροφή, χρειάζεται αρχικά να κάνεις έρευνα αγοράς. Επέλεξε σε διάφορα σούπερ μάρκετ προϊόντα που είναι πιο φτηνά. Για παράδειγμα ρύζι καστανό απο τον Βασιλόπουλο, 1 ευρώ πιο φτηνό από τον μπαρμπα μπεν. Μπασμάτι, επίσης βασιλόπουλου, ωραιότατο και οικονομικότερο.
    Γιαούρτι από λιντλ ή από καρφούρ, βασιλόπουλο.. γενικά δικά τους προϊόντα. Προσοχή δεν είναι όλα ποιοτικά, αλλά οκ ίσως σε κάποια χρειαστεί να συμβιββαστείς.
    Πάμε παρακάτω...
    βρώμη, χύμα από κατάστημα με παρόμοια είδη. Εγώ την παίρνω 2 ευρώ το κιλό, όταν ο μπαρμπα κουάκερ έχει 2 ευρώ το μισό κιλό!!!!!
    Αβγά και κοτόπουλο από κεντρική αγορά. Τα είχαν προσφορά (τα κοτόπουλα/στήθος πάντα μιλάω, φιλέτο) 4ευρώ το κιλό και γέμισα όλη την κατάψυξη του ψυγείου.

    Αυτά ως ένα μικρό παράδειγμα για το πως μπορείτε να κάνετε τις καλύτερες επιλογές.

    Η διατροφή bbing δεν είναι από τις οικονομικότερες.. αυτό να το ξέρετε.

  8. #8
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τα είχαν προσφορά (τα κοτόπουλα/στήθος πάντα μιλάω, φιλέτο) 4ευρώ το κιλό και γέμισα όλη την κατάψυξη του ψυγείου.
    Αυτό άργησα να το πάρω χαμπάρι και εγώ. Αλλά το φθηνότερο που βρήκα ήταν κατεψυγμένα φιλέτα κοτόπουλο με 4,36 το κιλό από...Βραζιλία! Τουλάχιστον να είχε και καμιά βραζιλιάνα στο ταμείο...
    Αυγά τα φθηνότερα που έχω βρει είναι 2,46 τα 12. Πιο φθηνά ακόμα δεν βρήκα.
    Φυσικά αναφέρομαι στην αγορά της Κύπρου.

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η διατροφή bbing δεν είναι από τις οικονομικότερες.. αυτό να το ξέρετε.
    Βασικά είναι πανάκριβη γιατί πρέπει να είναι ποιοτική.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  9. #9
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    παλι ολα ειναι σχετικα αν θεσεις σαν οικονομικο το να τρως οσπρια και μακαρονια και 1 φορα τη βδομαδα κρεας ναι τοτε η διατροφη bb ειναι πανακριβη, αν ομως τρως και τη τυροπιτα με το γαλατακι το πρωι και τη πιτσα η το σουβλακι το βραδυ και τη σοκολατιτσα σου και τα λατε σου τοτε η διατροφη bb μια χαρα οικονομικοτατη ειναι.... ολα ειναι σχετικα

  10. #10
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    "ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ" (όπου χρήματα = πράγματα).

    Φυσικά όλα είναι σχετικά. Και το μέτρο αυτής της σχέσης είναι ο άνθρωπος και οι στόχοι του.
    Υπάρχουν ορισμένοι τυχεροί και προικισμένοι που μπορούν να κάνουν bb έχοντας στην διατροφή τους και τυρόπιτα και σοκολάτα και latte και σουβλάκια κ.ο.κ.
    Για τους υπόλοιπους όμως που δεν μας βοηθούν τόσο τα γονίδια μας, η λύση είναι η προσεγμένη διατροφή. Η οποία σε τελική ανάλυση κοστίζει.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  11. #11
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Εγω εχω διατροφη ιδια και χειροτερη απο αυτην που εβαλες με 1000ευρω μισθο. 2 χρονια δεν εχω καταφερει να την διορθωσω, πρεπει να μη εχεις τπτ αλλο να πληρωνεις μονο φαγητο... Ουτε ενοικια ουτε τππ. Το κακο ειναι οτι εργαζομαι παρα πολυ σκληρα στη γυμναστικη και δεν βλεπω μεγαλα αποτελεσματα λογο διατροφης. Αλλα και παλι δεν βρισκω ευκολη την διατροφη στυλ 2 κοτες την μερα και 10 αυγα και 200γρ πρωτεινη και 30 ευρω την μερα σε φαγητο που θα φαω μονο εγω και κανεις αλλος στην οικογενεια. Δεν μπορω να ξεπερασω με τπτ τα 100 γρ πρωτεινη την μερα απλα δεν υπαρχουν τροφες ετοιμες που να τα καλυπτουν. Ουτε μπορω να δινω 50 ευρω τον μηνα σε whey. Δυστυχως ειναι μονο για πλουσιους, εχω καταληξει σε αυτο.

    Τωρα τρωω, γαλα και τοστ για πρωι, μεσημεριανο σπιτικο παντα με κρεας η φυτικες πρωτεινες, μεταπρο αυγα και λουκανικα γαλοπουλας με τοστ, και ισως και μπανανα, βραδυ γιαουρτι και γαλα. Λειψο αλλα δεν φτανουν τα λεφτα ουτε γι αυτο..
    Η φαση ειναι οτι με την παραπανω διατροφη εβαλα 10 κιλα απο το καλοκαιρι, φυσικα τα περισσοτερα λιπος, ειμαι 1.70 82κιλα
    Last edited by nikos_f3n; 22-12-12 at 20:27.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αλευρα και οικονομικη κριση
    By kostas69 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-07-12, 22:32
  2. Οικονομική Διατροφή Για Απώλεια Βάρους
    By Wargod in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 15-07-12, 16:49
  3. Replies: 71
    Last Post: 03-10-11, 23:15
  4. Εβδομαδιαία Οικονομική Διατροφή
    By dimitris.king in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-11, 11:18
  5. Οικονομική πρωτεϊνη για σωματοδόμηση
    By toubano19 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 28
    Last Post: 17-08-10, 21:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •