Καλησπερίζω την κοινότητα,
Διαβάζοντας τα θέματα στο φόρουμ μπορώ να πω πώς έχω βοηθηθεί πάρα πολύ και έχω πλέον μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με πολλά θέματα που αφορούν το χτίσιμο του σώματος. Φυσικά βέβαια μου δημιουργούνται καθημερινά απορίες και αυτές ως επί το πλείστον σχετίζονται με την διατροφή καθώς ως φοιτητής αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα στην αυστηρή ακολούθηση ενός τυπικού προγράμματος διατροφής fitness. Όπως έχω ξαναπεί είμαι 1.80 και 72 πλέον κιλά. Έχω συσσωρευμένο λίπος γύρω από την κοιλιά και πρωτίστως στοχεύω στην καύση του και δευτερευόντως στο χτίσιμο του υπόλοιπου σώματος χωρίς βέβαια να παραμελώ σε καμία περίπτωση τα βάρη.
Πιο συγκεκριμένα:
1) Οι διάφορες σάλτσες που πλαισιώνουν συνήθως τα μακαρόνια γιατί θεωρούνται από πολλούς απαγορευτικές; Δεν μιλάω φυσικά για κρέμες γάλακτος, αλαντικά κ.λπ αλλά για την σάλτσα ντομάτας. η οποία περιέχει ντομάτα,ελαιόλαδο,μπαχαρικά και κρεμμύδι (μάλιστα προσωπικά χρησιμοποιώ ελάχιστο λάδι).
2) Μπορούμε να καταναλώνουμε 2 φέτες ψωμί ολικής σε καθημερινή βάση; Ρωτάω γιατί σχεδόν καθημερινά καταναλώνω ένα τοστ (εύκολη λύση για ενδιάμεσο γεύμα) χρησιμοποιώντας μαύρο ψωμί.
3) Το χοιρινό το αποκλείουμε εντελώς; Τρώγοντας στο εστιατόριο του Πανεπιστημίου, τυχαίνει 1 φορά την βδομάδα να φάω χοιρινό βραστό με κόκκινη συνήθως σάλτσα. Να αισθάνομαι τύψεις;
4) Ας θίξω λιγάκι και το θέμα μακαρόνια. Καταναλώνω μακαρόνια τουλάχιστον 3-4 φορές την βδομάδα, αυτό θεωρείτε υπερβολικό έτσι;
5) Τι έχετε να πείτε για τα κράκερ που κυκλοφορούν στην αγορά; Τα συνοδεύω με τυρί φιλαδέλφια light.


Κατά τα άλλα η διατροφή μου αποτελείται από γάλα άπαχο,γιαούρτι,βρώμη,πολύ κοτόπουλο,τόνο,λαχανικά,πορτοκάλια,μήλα,ρύζι και οι μερίδες μου είναι κανονικές. Γυμνάζομαι 4-5 φορές την εβδομάδα.

Περιμένω τις απαντήσεις σας με ενδιαφέρον και είμαι ήδη ευγνώμων που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε αυτό το μήνυμα.