Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6

Hybrid View

  1. #1
    New Member LefterisA's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Ρέθυμνο, Κρήτη
    Posts
    35

    Default Διάφορες απορίες περί διατροφής fitness

    Καλησπερίζω την κοινότητα,
    Διαβάζοντας τα θέματα στο φόρουμ μπορώ να πω πώς έχω βοηθηθεί πάρα πολύ και έχω πλέον μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με πολλά θέματα που αφορούν το χτίσιμο του σώματος. Φυσικά βέβαια μου δημιουργούνται καθημερινά απορίες και αυτές ως επί το πλείστον σχετίζονται με την διατροφή καθώς ως φοιτητής αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα στην αυστηρή ακολούθηση ενός τυπικού προγράμματος διατροφής fitness. Όπως έχω ξαναπεί είμαι 1.80 και 72 πλέον κιλά. Έχω συσσωρευμένο λίπος γύρω από την κοιλιά και πρωτίστως στοχεύω στην καύση του και δευτερευόντως στο χτίσιμο του υπόλοιπου σώματος χωρίς βέβαια να παραμελώ σε καμία περίπτωση τα βάρη.
    Πιο συγκεκριμένα:
    1) Οι διάφορες σάλτσες που πλαισιώνουν συνήθως τα μακαρόνια γιατί θεωρούνται από πολλούς απαγορευτικές; Δεν μιλάω φυσικά για κρέμες γάλακτος, αλαντικά κ.λπ αλλά για την σάλτσα ντομάτας. η οποία περιέχει ντομάτα,ελαιόλαδο,μπαχαρικά και κρεμμύδι (μάλιστα προσωπικά χρησιμοποιώ ελάχιστο λάδι).
    2) Μπορούμε να καταναλώνουμε 2 φέτες ψωμί ολικής σε καθημερινή βάση; Ρωτάω γιατί σχεδόν καθημερινά καταναλώνω ένα τοστ (εύκολη λύση για ενδιάμεσο γεύμα) χρησιμοποιώντας μαύρο ψωμί.
    3) Το χοιρινό το αποκλείουμε εντελώς; Τρώγοντας στο εστιατόριο του Πανεπιστημίου, τυχαίνει 1 φορά την βδομάδα να φάω χοιρινό βραστό με κόκκινη συνήθως σάλτσα. Να αισθάνομαι τύψεις;
    4) Ας θίξω λιγάκι και το θέμα μακαρόνια. Καταναλώνω μακαρόνια τουλάχιστον 3-4 φορές την βδομάδα, αυτό θεωρείτε υπερβολικό έτσι;
    5) Τι έχετε να πείτε για τα κράκερ που κυκλοφορούν στην αγορά; Τα συνοδεύω με τυρί φιλαδέλφια light.


    Κατά τα άλλα η διατροφή μου αποτελείται από γάλα άπαχο,γιαούρτι,βρώμη,πολύ κοτόπουλο,τόνο,λαχανικά,πορτοκάλια,μήλα,ρύζι και οι μερίδες μου είναι κανονικές. Γυμνάζομαι 4-5 φορές την εβδομάδα.

    Περιμένω τις απαντήσεις σας με ενδιαφέρον και είμαι ήδη ευγνώμων που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε αυτό το μήνυμα.

  2. #2
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    καλησπερα, σιγουρα οταν εισαι φοιτητης ειναι λιγο δυσκολοτερα τα πραγματα να εισαι τυπικος στη διατροφη σου αλλα δεν ειναι πιο δυσκολο για καποιους που δουλευουν 10 ωρες και ειναι τυπικοι στη διατροφη τους... λοιπον για τις αποριες σου οι σαλτσες ντοματας ειναι απαγορευμενες για το λαδι που μπορει να περιεχουν , αν τις μαγειρευεις μονος σου και βαζεις τοσο λαδι ωστε να αντιστοιχει περιπου μια κουταλια σε καθε μεριδα πχ τοτε δεν υπαρχει προβλημα
    ψωμι δεν ειναι και η ιδανικοτερη επιλογη αλλα ειναι μια λυση, εξαρταται και τι βαζεις μεσα στο τοστ. αν παραμεινεις σε 2 φετες μονο εισαι οκ.
    το χοιρινο δεν το αποκλειουμε εντελως αρκει να ειναι το λεγομενο "ψαρονεφρι", τωρα αν τρως στη λεσχη χοιρινο κοιτα να αφειρεις το εμφανη λιπος που μπορει να χει το κρεας
    μακαρονια αν τα μαγειρευεις εσυ ειναι οκ τροφη, ειδικα αν ειναι ολικης, αλλα παιζει ρολο και η ποσοτητα της μεριδας γιατι στα μακαρονια μπορεις ευκολα να ξεφυγεις
    τα κρακερ ειναι το ιδιο με το ψωμι, αν δεν μπορεις να τα αποφυγεις κοιταξε να ειναι ολικης χωρις ζαχαρη.
    τελος για να ξερεις οτι αν θες να κανεις σωστη δουλεια πρεπει να υπολογιζεις θερμιδες να ζυγιζεις τις τροφες σου και γω προσωπικα θα κουβαλουσα ταπερακι μαζι μου στη σχολη για να μην αναγκαζομαι να τρωω οτι μου σερβιρουν... πρεπει να κανεις καποιες θυσιες αναγκαστικα..

  3. #3
    New Member LefterisA's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Ρέθυμνο, Κρήτη
    Posts
    35

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου, είχα πρόβλημα με το ίντερνετ και γι' αυτό άργησα τόσο να απαντήσω :) Σ'ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου.. Από όσα μου είπες πρέπει να προσπαθήσω σκληρά για να πετύχω τον στόχο μου αλλά έχω όλη την θέληση να το κάνω!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default

    η σαλτσουλα αν ειναι δικια σου ισα ισα που σε οφελει φιλε...
    1τοστ ολικης(2φετες) με 2-3 φετες ολικης ψωμι εισαι οκ
    να αφερεις το λοιπος που βλεπεις οπως ειπε ο παραπανω φιλος
    2-3 και ολικης αν ειναι ειστε ενταξει
    κρακερ ολικης ειναι πολυ καλα για σνακ

    εχω λιγη πειρα αλλα πιστευω να σε βοηθησα

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    παιδια τα κρακερ ολικης τι ειναι ακριβως?Αυτα τα μπισκοτακια!?

  6. #6
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    παιδια τα κρακερ ολικης τι ειναι ακριβως?Αυτα τα μπισκοτακια!?
    στην ουσια ειναι παξιμαδια αλλα κυκλοφορουν και σε διαφορα μεγεθη και σχηματα, υπαρχουν και καλες επιλογες σε κρακερς απο κατι ξενες εταιριες, αλλα και παπαδοπουλου βγαζουν ολικης χωρις ζαχαρη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυναικέιο Fitness - Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness
    By Kardoula in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 79
    Last Post: 02-02-20, 22:11
  2. Σημαντικες αποριες περι διατροφης και σημπληρωματων..
    By NIK-MPROUXO in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 06-05-12, 16:27
  3. Διάφορες Απορίες
    By Theodoregr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 28-02-09, 14:24
  4. Διάφορες απορίες και συμπληρώματα.
    By bodyenergizer in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 22
    Last Post: 25-01-09, 23:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •