Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Πόσα scoop whey isolate μεταπροπονητικά?

    Γεια χαρά! Πάω καιρό γυμναστήριο(περίπου 1μιση χρόνο),αλλά είμαι νέος στα συμπληρώματα, αν και έχω διαβάσει αρκετά επί του θέματος... Ηθελα να ρωτήσω πόσα σκουπ(isolate) παίρνω μεταρποπονητικά,αν πρόκειται να φάω κι όλας μετά από μια ωρίτσα περίπου(πχ.τόνο ή αυγά). Εχω διαβάσει ότι ένας οργανισμός μπορεί να αφομοιώσει περίπου 30 γραμμάρια πρωτείνης ανά γεύμα,εκτός του μεταπροπονητικού που έιναι περίπου 50...Ισχύει? Αρα να παίρνω ένα σκουπ ή ενάμιση? Σημειωτέον είμαι 1,76, 82 κιλά. Δεν ξέρω ποσοστό λίπους αλλά το έχω το λιπάκι μου, δηλαδή ούτε πολύ ούτε λίγο...Και το σκουπ το τρώω με μια μπανάνα...Ευχαριστώ προκαταβολικά...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στην παρέα μας!
    Το πόσα γρ. σκόνη πρωτείνης θα παίρνεις, εξαρτάται από το πόση χρειάζεσαι συνολικά και θα υπολογίσεις αντίστοιχα. Συνήθως 1 δόση είναι οκ.

    Quote Originally Posted by Palikaros View Post
    Εχω διαβάσει ότι ένας οργανισμός μπορεί να αφομοιώσει περίπου 30 γραμμάρια πρωτείνης ανά γεύμα,εκτός του μεταπροπονητικού που έιναι περίπου 50...Ισχύει?
    Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο!

  3. #3

    Default

    Καλώς σας βρήκα! Αν κατάλαβα καλά εννοείτε με τα πόσα γρ. πρωτείνης χρειάζομαι όλη την ημέρα...Εαν πάρω όμως 1,μιση σκουπ,δλδ 50 γρ,και μετά από μία ώρα φάω,΄συν άλλα 30-40γρ.,πάμε σε σύνολο 80-90 γρ. μέσα σε 1μιση ώρα...Δεν είναι πολλά για να τα αφομοιώσει ο οργανισμός?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nitro Pure Whey Gold (Biotech USA) ή 100% Whey Isolate (Scitec)
    By ΦΩΤΗΣ83 in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 3
    Last Post: 06-12-12, 01:26
  2. Υγεία και scoop whey
    By xaris110 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-12-08, 02:14
  3. 1 Scoop = Πόσα Γραμμάρια ;;
    By tiver in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 27-02-08, 04:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •