Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-04-11
    Posts
    7

    Default Whey Σε Ζεστό Νερό ή Γάλα;

    Γεία σας παιδιά

    Το έψαξα λίγο το θέμα και δεν βρήκα μια ξεκάθαρη απάντηση. Μπορώ να πίνω την whey μου με ζεστό νερό ή γάλα?
    Και όταν λέω ζεστό δεν εννοώ να καίει, απλός λίγο ζεστο ωστε να το καταλαβαίνεις. Τώρα το χειμώνα, ειδικά το πρωί με το κρύο, το ζεστό γάλα είναι ότι πρέπει.

    Έχω μια whey της ON η οποια μου αρέσει με ζεστό γάλα και εχω αρχίσει να την πίνω έτσι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αποδίδει έτσι ή πάει χαμένη.
    Κάποιος που να ξέρει δύο πράγματα παραπάνω?

    Ευχαριστώ.

  2. #2

    Default

    προσωπικα δεν γνωριζω εαν καποιος τροπος ειναι 'καλυτερος'...

    ομως θεωρω οτι και να υπαρχει καποια διαφορα, καποιος πρεπει να εχει φτασει σε πολυυυυυυ ψιλα επιπεδα για να τον νιαζουν τετοιες λεπτομερειες

  3. #3
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    μπορεις να την πινεις σε χλιαρο οχι καυτο γαλα, και να την προσθετεις αφου εχεις βρασει το γαλα σου, οχι μαζι..

  4. #4
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Έχω την εντύπωση ότι το ζεστό γάλα ίσως (λέω ίσως) δημιουργήσει σβώλους.
    Αυτά τα κόλπα τα κάναμε τον...20ο αιώνα γιατί είχε κάτι πρωτείνες τότε που δεν διαλύονταν ούτε σε..."aqua forte"
    Φυσικά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια δοκιμή.
    Αν όμως πρόκειται για το πρωινό σου θα σου πω αυτό.
    Εγώ ποτέ δεν την λάμβάνω ως ρόφημα αλλά μαζί και γάλα και βρώμη υπό τύπον..."πουτίγκας".
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-04-11
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by guardian4ce View Post
    προσωπικα δεν γνωριζω εαν καποιος τροπος ειναι 'καλυτερος'...

    ομως θεωρω οτι και να υπαρχει καποια διαφορα, καποιος πρεπει να εχει φτασει σε πολυυυυυυ ψιλα επιπεδα για να τον νιαζουν τετοιες λεπτομερειες
    Δεν ειναι το θεμα αν ειναι καλύτερο ή οχι απλα καπου ειχα διαβασει οτι με το ζεστο διασπαται η συνθεση των πρωτεϊνών οποτε ειναι αχρηστη ή δεν αποδειδει οπως πρεπει

    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    μπορεις να την πινεις σε χλιαρο οχι καυτο γαλα, και να την προσθετεις αφου εχεις βρασει το γαλα σου, οχι μαζι..
    Αυτο κανω, ζεσταίνω το γαλα σκετο και μετα το ριχνω στη whey και ανακατευω με ενα κουταλι.

    Quote Originally Posted by George239 View Post
    Έχω την εντύπωση ότι το ζεστό γάλα ίσως (λέω ίσως) δημιουργήσει σβώλους.
    Αυτά τα κόλπα τα κάναμε τον...20ο αιώνα γιατί είχε κάτι πρωτείνες τότε που δεν διαλύονταν ούτε σε..."aqua forte"
    Φυσικά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια δοκιμή.
    Αν όμως πρόκειται για το πρωινό σου θα σου πω αυτό.
    Εγώ ποτέ δεν την λάμβάνω ως ρόφημα αλλά μαζί και γάλα και βρώμη υπό τύπον..."πουτίγκας".
    Οχι, δεν δημιουργει σβωλους και αν ειναι κανα δυο-τρεις τους σπαω με το κουταλι.
    Αυτη η βρωμη δεν παει με τιποτα κατω!!! Εχω δοκιμασει καμια δυο συνταγες που εχω δει εδω στο φορουμ αλλα και παλι...

  6. #6
    New Member Manos2310's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    20

    Default

    Το γαλα προκαλει δυσκολοτερη αποροφηση/πεψη της πρωτεινης λογω του χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη του υδατανθρακα που περιεχει της λακτοζης, αρα γενικα με την πρωτεινη μας θελουμε υψηλο G.I. Επισης αξιζει να σημειωθει οτι τα 3/4 της πρωτεινης του γαλακτος ειναι καζεινη αρα αργης αποδεσμευσης. Την καζεινη που οπως ειπα ειναι βραδειας αποδεσμευσης
    την χρησιμοποιουμε κυριως προ υπνου γιατι θα μεσολαβησουν αρκετες ωρες μεχρι το πρωινο, εκτος και αν ξυπνας και πινεις γαλα πχ οποτε η καζεινη σου ειναι περριτη αφου το πεπτικο σου εχει παντα κατι να ασχοληται και δεν τυθεται θεμα καταβολισμου.
    Και οσο για το ζεσταμα της αυτο μπορει να προκαλεσει μετουσειωση της πρωτεινης με λιγες φορες θετικα αποτελεσματα.

    Συγκεκριμενα για την optimum που ειναι concentrate/isolate και καποια πεπτιδια πρωτεινης μπορεις μετα το gym να την πιεις σε νερο με νορμαλ θερμοκρασια περιβαλοντος η λιγο υψηλοτερη με εναν υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου και το βραδυ η σαν υποκαταστατο γευματος με γαλα ( αλλα οχι βρασμενο, πολυ ζεστο ) συνδιασε το με καποιο φρουτο η μπαρα δημητριακων αναλογα με τις θερμιδικες σου αναγκες.
    Last edited by Manos2310; 21-12-12 at 01:07.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Συνέχισε να την πίνεις όπως την πίνεις. Δεν έχει καμία διαφορά στην απορρόφηφση ή στην αποτελεσματικότητα.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by ROULiS View Post
    Δεν ειναι το θεμα αν ειναι καλύτερο ή οχι απλα καπου ειχα διαβασει οτι με το ζεστο διασπαται η συνθεση των πρωτεϊνών οποτε ειναι αχρηστη ή δεν αποδειδει οπως πρεπει
    Η διάσπαση των πρωτεϊνών λόγω θερμοκρασίας είναι το λεγόμενο φαινόμενο της μετουσίωσης. Ναι μεν καταστρέφεται η λειτουργικότητα της πρωτεΐνης αλλά δεν χάνεται η θρεπτική της αξία. Ουσίες που καταστρέφονται με τη θέρμανση είναι κυρίως οι βιταμίνες, γι' αυτό και συνήθως προτιμούμε τα λαχανικά μας ωμά.

  9. #9
    New Member Manos2310's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Συνέχισε να την πίνεις όπως την πίνεις. Δεν έχει καμία διαφορά στην απορρόφηφση ή στην αποτελεσματικότητα.
    Φιλε μου το συνεχισε να την πινεις ετσι ειναι πολυ γενικο και θα σου πω γιατι:

    1) ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Mετα απο τις προπονησεις εχουν αδειασει οι αποθηκες γλυκογονου (υδατανθακα) στο σωμα και πρεπει το συντομοτερο να τις γεμισεις απο εκει ξεκιναει η αποκατασταση σου

    2) ΑΝΑΠΤΥΞΗ Για να αναστεψεις το καταβολικο ορμονικο περιβαλλον στο σωμα σου λογω της εκρισης κορτιζονης εξαναγκαζεις το παγκρεας σου να παραγει την αναβολικοτατη ινσουλινη αντιστεφοντας το ορμονικο προφιλ σου,
    για να γινει αυτο ομως πρεπει να καταναλωσεις καποιον υδατανθρακα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη (αναλογα με την τσεπη παει αυτο αν θελεις τοπ οπως πυροσταφυλικο οξύ θα πληρωσεις αλλα και με μια dextro κανεις καλα την δουλεια σου) διοτι θα ανεβει το σακχαρο στο πλασμα και η ινσουλινη θα εκριθει μεν για να το επαναφερει σε φυσιολογικα επιπεδα δε για να μεταφερει ταχτυτατα τα θρεπτικα συσταστηκα στους μυς μας εν τελη αυτο ειναι το οφελος μας ως προς την αναπτυξη στο μεταπροπονητικο ροφημα..
    Last edited by Manos2310; 21-12-12 at 11:33.
    Φτιαξε το ονειρο σου πραγματικοτητα...

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αγαπητέ Μάνο, ωραίες οι αναλύσεις, αλλά θεωρώ πως είναι υπερβολικό να το ψειρίζουμε τόσο.
    Καταρχήν δεν στέκει το ότι μετά την προπόνηση έχουν αδειάσει οι αποθήκες γλυκογόνου! Ναι, έχουν μειωθεί, αλλά δεν υφίσταται να έχουν αδειάσει. Εκτός αν κοπανιέται ο άλλος κανα 3ωρο και είναι νηστικός. Οταν έχουν προηγηθεί άλλα (τουλάχιστον) 2 γεύματα, υπάρχει αρκετό απόθεμα.

    Επίσης δεν θεωρώ απαραίτητο τον μεταπροπονητικό υδατάνθρακα. Την πρωτείνη ναι! Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται από χίλιες παραμέτρους και ανάλογα το επίπεδο και τον στόχο του κάθε αθλουμένου.

    Και για να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα του φίλου: Πιες το βρε αγόρι μου με ζεστό γάλα, δεν τρέχει τίποτα. Εννοείται πως δεν πάει χαμένη η δράση της πρωτείνης.

    Καλή μας μέρα :)


    Για να αναστεψεις το καταβολικο ορμονικο περιβαλλον στο σωμα σου λογω της εκρισης κορτιζονης
    Koρτιζόλης ήθελες να πεις
    Last edited by Kardoula; 21-12-12 at 11:33.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    αυτο το κοπανιετε κανα 3ωρο για μενα το ειπες ε??μιλα!!!!!!!!!!!!!!!

    ...παντως ναι εχεις δικαιο Ειρηνακι μου...βλεπω και πολλα ποστ εδω στο φορουμ που καταντουν αγχωτικα στο τελος...καλα ολα αυτα τα επιστημονικα δεδομενα...αλλα στο τελος τι μενει??απλα να παμε εκει να τα σπασουμε ολα...και να φυγουμε με ενα αισθημα ικανοποιησης...αυτο θα προσφερει την μεγιστη ηθικη και μυικη ικανοποιηση...απλα να αγαπησουμε αυτο που κανουμε...χωρις να μας αγχωνει...!και το στρες στο τελος...ερχετε να φερει τουμπα ολα αυτα που αναλυουμε επιστημονικα...γιαυτο...απλα μην αγχωνομαστε τοσο...να κινουμαστε σε λογικα πλαισια ναι...αλλα στο τελος να μας ευχαριστει...αυτο που κανουμε
    Last edited by Leo 11; 21-12-12 at 12:31.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    New Member Manos2310's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αγαπητέ Μάνο, ωραίες οι αναλύσεις, αλλά θεωρώ πως είναι υπερβολικό να το ψειρίζουμε τόσο.
    Καταρχήν δεν στέκει το ότι μετά την προπόνηση έχουν αδειάσει οι αποθήκες γλυκογόνου! Ναι, έχουν μειωθεί, αλλά δεν υφίσταται να έχουν αδειάσει. Εκτός αν κοπανιέται ο άλλος κανα 3ωρο και είναι νηστικός. Οταν έχουν προηγηθεί άλλα (τουλάχιστον) 2 γεύματα, υπάρχει αρκετό απόθεμα.

    Επίσης δεν θεωρώ απαραίτητο τον μεταπροπονητικό υδατάνθρακα. Την πρωτείνη ναι! Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται από χίλιες παραμέτρους και ανάλογα το επίπεδο και τον στόχο του κάθε αθλουμένου.

    Και για να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα του φίλου: Πιες το βρε αγόρι μου με ζεστό γάλα, δεν τρέχει τίποτα. Εννοείται πως δεν πάει χαμένη η δράση της πρωτείνης.

    Καλή μας μέρα :)




    Koρτιζόλης ήθελες να πεις
    Ναι κορτιζολης οπως και dextro οχι dexto αλλα τωρα που το ξαναδιαβασα το διωρθωσα..

    Εγω πιστευω ακραδαντα πως ενας high g.i. post w.o. ειναι απαραιτητος για να εχεις ταχυτερη αποκατασταση, διοτι χωρις αυτον πως θα μεταφερθουν τα μακροθρεπτικα και τα μικροθρεπτικα στους μυς οταν το περιββαλλον το ορμονικο παντα ειναι καταβολικο? Μετα απο μια ωρα προπονηση natural testo τελος σε καθε natural περιπτωση οποτε κορτιζοΛη (lol) ΟΛΕ εκτος αν εισαι σε καποια κετογονικη διαιτα η προετοιμαζεσαι για αγωνες και θα ξαναδεις νερο και υδατανρθακα μετα τον αγωνα..

    Οσο για τις αποθηκες μυικου γλυκογονου που κοιμενονται σε 400-700γρ χωρις το ηπατικο το οποιο χρησιμοποιειται απο τον εγκεφαλο κατα κυριο λογο. Μετα απο 15-20' ζεσταμα 60'προπονηση 15΄ κοιλιακους 45' αεροβια εχουν ξεζουμιστει οχι απλα αδειασει αλλα οπως ειπες εξατομικευεται το παραπανω προτωκολο προπονησης ειναι το λες και γραμμωσης, Παντα εξαρταται οπως ειπες απο την διατροφη αλλα και τον στοχο.
    Κατ εμε αλλα και κατα πολλων ερευνων βλεπε pubmed ( Που απο οτι ειδα το επισκεπτεσαι συχνα ) carb πρεπει μετα την προπονηση πρεπει να ληφθει για να αναστρεψεις με την ινσουλινη το καταβολικο περιβαλλον και να πετυχεις καλητερη αποκατασταση.

    Την καλημερα μου και απο μενα !!
    Last edited by Manos2310; 21-12-12 at 11:56.
    Φτιαξε το ονειρο σου πραγματικοτητα...

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν συμφωνώ μαζί σου, αλλά σεβαστή η άποψή σου.
    Στο bbing δεν υπάρχουν Μάνο απόλυτα πράγματα. Άσε λίγο παραπέρα τις μελέτες και τα βιβλία και δες στην πράξη τι ισχύει.


    Quote Originally Posted by Manos2310 View Post
    Κατ εμε αλλα και κατα πολλων ερευνων βλεπε pubmed ( Που απο οτι ειδα το επισκεπτεσαι συχνα ) carb πρεπει μετα την προπονηση να ληφθει για να αναστρεψεις με την ινσουλινη το καταβολικο περιβαλλον.
    Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα για μένα;! Κάνεις λάθος.

  14. #14
    New Member Manos2310's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    20

    Default

    Eπειδη ειδα να ποσταρεις προπονητικα αρθρα με εγκυρες πηγες και ενα τετοιο site ειναι το PubMed η αλλιως αν ασχολησαι με την ACSM η τι να πω τα βρησκεις στο T-nation, οπως και να χει οπου και να τα ξεθαβεις κανεις πολυ καλη δουλεια και μπραβο σου για τον χρονο που αφιερωνεις για να μεταδωσεις τις γνωσεις σου.
    Last edited by Manos2310; 21-12-12 at 12:19.
    Φτιαξε το ονειρο σου πραγματικοτητα...

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    αυτο το κοπανιετε κανα 3ωρο για μενα το ειπες ε??μιλα!!!!!!!!!!!!!!!

    ...παντως ναι εχεις δικαιο Ειρηνακι μου...βλεπω και πολα ποστ εδω στο φορουμ που καταντουν αγχωτικα στο τελος...καλα ολα αυτα τα επιστημονικα δεδομενα...αλλα στο τελος τι μενει??απλα να παμε εκει να τα σπασουμε ολα...και να φυγουμε με ενα αισθημα ικανοποιησης...αυτο θα προσφερει την μεγιστη ηθικη και μυικη ικανοποιηση...απλα να αγαπησουμε αυτο που κανουμε...χωρις να μας αγχωνει...!και το στρες στο τελος...ερχετε να φερει τουμπα ολα αυτα που αναλυουμε επιστημονικα...γιαυτο...απλα μην αγχωνομαστε τοσο...να κινουμαστε σε λογικα πλαισια ναι...αλλα στο τελος να μας ευχαριστει...αυτο που κανουμε
    Χαχα όχι βρε λύκε μου! Τι??? Κοπανιέσαι 3ωρα??? Στα τάρταρα το γλυκογόνο!!!!

    Έτσι ακριβώς, πολύ σωστά τα λες!
    Πάντως αυτό το πράγμα να κάνουμε τα απλά- πολύπλοκα το βλέπω συχνά κι είναι κρίμα γιατί τα νέα παιδιά μπερδεύονται λες και το bbing είναι πυρηνική φυσική.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Manos2310 View Post
    Eπειδη ειδα να ποσταρεις προπονητικα αρθρα με εγκυρες πηγες και ενα τετοιο site ειναι το PubMed η αλλιως αν ασχολησαι με την ACSM η τι να πω τα βρησκεις στο T-nation, οπως και να χει οπου και να τα ξεθαβεις κανεις πολυ καλη δουλεια και μπραβο σου για τον χρονο που αφιερωνεις για να μεταδωσεις τις γνωσεις σου.
    Όχι φίλε μου, δεν τα βρίσκω από τα site που αναφέρεις. Δεν "ξεθάβω" άρθρα από το διαδίκτυο, τέλος πάντων δεν ξέρω τι εννοείς, πάντως τα άρθρα που φέρουν το όνομά μου είναι αυτούσια δικά μου, φυσικά μετά από προσωπική έρευνα.

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Ας συνεχίσουμε on topic please.
    Last edited by Kardoula; 21-12-12 at 12:10.

  17. #17
    New Member Manos2310's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    20

    Default

    Και ως προς την απολυτοτητα χμμ ισως αλλα αναφερω και την εξατομικευση καποια στιγμη.
    Anywayz..

    Η αποψη του καθενος ειναι απολυτως σεβαστη αρκει να ειναι τεκμιριωμενη επιστημονικα αλλα στο bbing οπως λες και πρακτικα, προς θεου ομως μην φτασουμε ομως στο επιπεδο του μεντορα προπονητη που οτι πει ειναι νομος. Το χω περασει σε μικροτερη ηλικια και μονο καλο δεν μου κανε..

    Γι'αυτο ο συνδιασμος επιστημης και εμπειριας ειναι για μενα ο καλυτερος, οποτε πιστευε και ερευνα!! ενα μη ξεχασα αν ηθελα να το κανω πιο θρησκευτικο .. χεχε!!

    Μα αφου στο αρθρο σου για τις πλειωμετρικες εχεις πηγη πως γινετε να ειναι δικο σου?????
    Last edited by Manos2310; 21-12-12 at 12:22.
    Φτιαξε το ονειρο σου πραγματικοτητα...

  18. #18
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    νταξη παιδια ολο αυτο με τη μεταπροπονητικη διατροφη εχει υπεραναλυθει, και "υπερβλεπετε" απο πολλους, ολα περι υδατανθρακων κτλπ μεταπροπονητικα εχουν δημιουργηθει για αλλους σκοπους, πολυ σημαντικο το μεταπροπονητικο αλλα οχι το κυριοτερο, το κυριοτερο ειναι στο συνολο της μερας να χτυπας τα μακρος σου, να κανεις ενα τουλαχιστον γευμα με γρηγορη πρωτεινη μεταπροπονητικα και να χεις και υδατανθρακα, τωρα στο shake θα ναι μετα απο μια ωρα θα ναι δεν εχει μεγαλη σημασια, τα θρεπτικα ουτος η αλλος θα μεταφερθουν γρηγορα στους μυες σου μεταπροπονητικα ητε εχεις υδατανθρακα ητε οχι και αν θεωρησουμε οτι το 99% χρησιμοποιει whey μεταπροπονητικα και η whey απο μονη της προκαλει ενα insulin spike. οπως και για να αδειασουν οι αποθηκες γλυκογονου οπως αναφερθηκε θα πρεπει ητε να εχεις παει πρωι προπονηση νηστικος και το τελευταιο σου γευμα το βραδυ να μην ειχε υδατανθρακες , ητε να εισαι σε low carb διαιτα <50γρ , ητε να σαι τοοοοσοοο σιγουρος οτι εχεις σηκωσει τονους στο γυμναστηριο για να εχεις αδειασει απο γλυκογονο, απλα μειωνετε το γλυκογονο μετα απο προπονηση και η πιο "ασφαλης" στιγμη να παρεις απλο υδατανθρακα ειναι μεταπροπονητικα χωρις παντα αυτο να ναι απαραιτητο..

  19. #19
    New Member athermiotis's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    16

    Default

    Παιδιά μου ζωντάνεψαν μνήμες απο την εποχή της fytro. Δεκαετία 80. Για να την πιεις έπρεπε να είσαι ικανός να καταπινεις τσιμέντο.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Manos2310 View Post

    Μα αφου στο αρθρο σου για τις πλειωμετρικες εχεις πηγη πως γινετε να ειναι δικο σου?????
    Δεν ξέρω σε ποιο άρθρο για πλειομετρικές αναφέρεσαι όπως επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σου με τα άρθρα μου και τα sites που υποννοείς ότι υποτίθεται ξεθάβω άρθρα . Αυτό είναι άδικο, γιατί αφιερώνω ώρες γραψίματος και περνάς λανθασμένες εντυπώσεις.
    Θα παρακαλέσω σε αυτό το τόπικ να μην συνεχιστεί η συζήτηση περι άρθρων αλλά να παραμείνουμε στο θέμα. Ευχαριστώ!

    Για όποια διευκρίνηση θες, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με pm.

    FYI: Όταν αναφέρονται "πηγές" ή "βιβλιογραφία" δεν σημαίνει πως το άρθρο είναι copy paste, αλλά προϊόν έρευνας.

    PS: ΔΕΝ έχω γράψει άρθρο για πλειομετρικές ασκήσεις, μάλλον έχεις μπερδευτεί!
    Last edited by Kardoula; 21-12-12 at 14:18.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by go-pap View Post
    νταξη παιδια ολο αυτο με τη μεταπροπονητικη διατροφη εχει υπεραναλυθει, και "υπερβλεπετε" απο πολλους, ολα περι υδατανθρακων κτλπ μεταπροπονητικα εχουν δημιουργηθει για αλλους σκοπους, πολυ σημαντικο το μεταπροπονητικο αλλα οχι το κυριοτερο, το κυριοτερο ειναι στο συνολο της μερας να χτυπας τα μακρος σου, να κανεις ενα τουλαχιστον γευμα με γρηγορη πρωτεινη μεταπροπονητικα και να χεις και υδατανθρακα, τωρα στο shake θα ναι μετα απο μια ωρα θα ναι δεν εχει μεγαλη σημασια, τα θρεπτικα ουτος η αλλος θα μεταφερθουν γρηγορα στους μυες σου μεταπροπονητικα ητε εχεις υδατανθρακα ητε οχι και αν θεωρησουμε οτι το 99% χρησιμοποιει whey μεταπροπονητικα και η whey απο μονη της προκαλει ενα insulin spike. οπως και για να αδειασουν οι αποθηκες γλυκογονου οπως αναφερθηκε θα πρεπει ητε να εχεις παει πρωι προπονηση νηστικος και το τελευταιο σου γευμα το βραδυ να μην ειχε υδατανθρακες , ητε να εισαι σε low carb διαιτα <50γρ , ητε να σαι τοοοοσοοο σιγουρος οτι εχεις σηκωσει τονους στο γυμναστηριο για να εχεις αδειασει απο γλυκογονο, απλα μειωνετε το γλυκογονο μετα απο προπονηση και η πιο "ασφαλης" στιγμη να παρεις απλο υδατανθρακα ειναι μεταπροπονητικα χωρις παντα αυτο να ναι απαραιτητο..

    Ακριβώς αυτό!! +1000

  22. #22
    New Member Manos2310's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    20

    Default

    Για την κετο που ανεφερες εχεις δικιο, οσο για τους τονους που λες στο γυμναστηριο εγω οσο εκανα προπονηση σε gym εβλεπα ατομα 2 και 3 ωρες εκει, αυτοι εχουν γλυκογονο στους μυς τους?? Οσο για το pick της ινσουλινης με την whey με συγχωρεις δεν το γνωριζω, οταν βρω χρονο θα το κοιταξω.. επεισης safe ειναι και με το πρωινο να παρεις αναλογα παντα την φαση που εισαι. Αρα μεσα απο την απολυτοτητα των επιστημονικων ερευνων ερχεται η εξατομικευση πατωντας παντα πανω στο δρομο που χαραξαν για μια κ μονο ερευνα η ενα κ μονο επισημο αρθρο μηνες ακομη και χρονια, ατομα οχι σαν και εμας κοινοι θνητοι διαιτολογοι, προπονητες και εγω δεν ξερω τι αλλο..
    Σωματοτυπος, ΗΘΑ και προπονητικος στοχος ειναι τα βασικα για να στησεις διαιτολογιο..
    Αναλογια μακρο, μικρο θα σου την πει ειδικος που ασχοληται με τον αθλητισμο αναλογα με τα παραπανω ετσι φιλε μου εισαι 100% safe στο τι κ γιατι το κανεις. Βεβαια ο καθενας μας συμπεριλαμβανωμενου του εαυτου μου το παιζει γνωστης, μεχρι που μια μερα θα ανοιξει το pc του και θα δει πως καποια ερευνα ερχεται σε αντιθεση με καποια προηγουμενη πχ η καφεινη ειναι διουρητικη η δεν ειναι, θα αρχισει να χανει την μπαλα και θα κανει αυτο που εκεινος θεωρει σωστο.
    Φτιαξε το ονειρο σου πραγματικοτητα...

  23. #23
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    κοιτα φιλε γνωστης κανενας δεν το παιζει, απλα ανταλασουμε πληροφοριες αποψεις και συμβουλες μεταξυ μας, ολοι εχουμε απο αλλους να μαθουμε, ειδες ενα απλο παραδειγμα το spike της whey δεν το ξερες οπως και γω δεν το ξερα μεχρι να το μαθω... και γω προτεινω αντι να καθεσαι και να κριτικαρεις τι ξερει ο καθενας τι ειναι και τι δεν ειναι , να κοιταξεις τι μπορεις να "κερδισεις" απο αυτο το φορουμ οπως και τι μπορει να κερδισουν οι αλλοι απο εσενα. μιλαω παντα φιλικα και χωρις κακη προθεση.

    τωρα για τα ατομα που λες στο gym που γυμναζονται 3 ωρες 1ον δεν ξερεις τη διατροφη τους, τι και ποσο εχουν φαει μεχρι εκεινη την ωρα οπως και το να γυμναζεται καποιος 3 ωρες παλι δεν μου λεει κατι.... ο ογκος προπονησης και η ποιοτητα μετραει στο gym οχι το ποση ωρα εισαι εκει μεσα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Με νερό ή γάλα η πρωτεϊνη;
    By efthimis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-11, 23:59
  2. Whey με νερό ή με γάλα;
    By fil in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-08, 10:10
  3. Replies: 0
    Last Post: 26-02-07, 08:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •