Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29

Thread: Κita's Log

  1. #1
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default Κita's Log

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!


    Αποφάσισα να ανοίξω κι εγώ ένα ημερολόγιο ώστε να καταγράφω την πρόοδό μου και να ακούω και τις πολύτιμες γνώμες των έμπειρων μελών :)


    Να αναφέρω και πάλι ότι ξεκίνησα το Μάιο την προσπάθειά μου περίπου με 33% σωματικό λίπος, μετρημένο από τη διαιτολόγο που στράφηκα όταν είχα "κολλήσει" το Σεπτέμβριο.
    Το προηγούμενο μήνα κατέβηκα στο 28,9% και αυτό το μήνα που έκανα την πρόσφατη λιπομέτρηση έδειξε το απίστευτο 26,1%!
    Χάθηκαν 2,5 κιλά καθαρού λίπους, μπήκαν 700 γρ νερά αλλά είχα μια απώλεια 100γρ σε μυικό ιστό. Αυτή η απώλεια πιστεύετε ότι πρέπει να με προβληματίσει ή είναι φυσιολογικό;
    Επιπλέον χάθηκαν 4 πόντοι από περιφέρεια (πλέον είναι διψήφιο το νούμερο!), 4 από κοιλιά, και από 1 σε γότατα, μηρούς και μπράτσα.

    Η βελτίωση της όψης και της σφρηγιλότητας του δέρματος είναι κάθε μήνα και πιο εντυπωσιακή, με τη κυτταρίτιδα να έχει μειωθεί θεαματικά.
    Βέβαια γι'αυτό το πρόβλημα κάνω και θεραπείες endermologie lpg οι οποίες έχουν βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό.

    Ενδεικτικά, να σας αναφέρω ένα ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής / προπόνησης

    8.30 μισό τοστ γαλοπούλας με ψωμί ολικής ή κουάκερ με 3 ασπράδια και 1 κρόκο
    11.30 ξυνόμηλο + 1 φέτα καπνιστή γαλοπούλα ή γιαούρτι 0% με πρωτεϊνη
    14.00 120 γρ ψητό κότοπουλο ή γαλοπούλα ή κόκκινο κρέας και μπρόκολο ή πρασινη σαλάτα ή γλυκοπατάτα
    17.00 ξυνόμηλο

    19.00-21.00 προπόνηση (μια ώρα αεροβική και ενδυνάμωση με ιμάντες)

    21.00 1 scoop πρωτεϊνης σε νερό + ξυνόμηλο

    Αν πεινάω σα λύκος αργά τρώω είτε σαλάτα με τόνο σε νερό ή 3-4 ασπράδια με λίγο τυρί



    Αυτά προς το παρόν, καλή συνέχεια!

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλορίζικο το log και καλή συνέχεια!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλη αρχη !!!
    Και Kita να εισαι συνεπης γιατι θα εχει αξιολογηση καθε μηνα...

    Καλη επιτυχια
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστώ και σαφώς και περιμένω την αξιολόγηση, όσο αυστηρότερη τόσο το καλύτερο!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλορίζικο Kita το λογκ σου! (αν θες πες και το όνομά σου -το δικό μου είναι Ειρήνη-)

    Θα σου πω τις δικές μου προτάσεις:

    Αρχικά αγχώθηκα με αυτό το "με έδειξε τόσο ποσοστό η λιπομέτρηση" "τόσα γρ υγρά, τόσα μυικό ιστό, τόσα λίπος"....
    Άστα βρε κούκλα μου τα νουμερα. Καλό είναι μια στις τόσες, αλλά μην αναλώνεσαι συνεχώς εκεί.
    Εγώ ποτέ δεν εχω κάνει λιπομέτρηση. Τι με νοιαζει ποσο είμαι αν στον καθρέφτη είμαι όπως θέλω;

    Μια στις τόσες, καλό κάνει να ξέρεις που βαδίζεις, απλά τα λέω αυτά για να μη σου γίνει εμμονή και αν κάποια στιγμή κολλήσεις αρχίσεις και αγχώνεσαι/απογοητεύεσαι.
    Αυτό που κάνεις δεν είναι κάτι με αρχή και τέλος. Έχεις ξεκινήσει ένα "ταξίδι" έναν νέο τρόπο ζωής. Απόλαυσέ το, απλά.

    Τώρα στη διατροφή...
    Η καρδερίνα που έχω στο κλουβάκι, πιο πολλά τρώει από σένα. Αλήθεια στο λέω
    Μισό τοστ το πρωί;; Γιατί βρε κοπέλα μου, άμα φας ολόκληρο τι θα πάθεις; (ρητορικά τα ερωτήματα)

    Ξεκίνα να κάνεις και βάρη, καλή η αερόβια και οι ιμάντες αλλά αλλιώς θα ανέβει ο μεταβολισμός σου αν θες για μια ζωή να μην τρως σαν την καρδερίνα μου.

    Αν κολλήσεις στα κιλά τι θα κάνεις μετά; Από που θα κόψεις; Από μισό τοστ θα τρως αέρα το πρωί;

    Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό μου. Υπολόγισε πόσες θερμίδες βγάζουν όλα αυτά, δες μετά πόσα θες για να συντηρείσαι και θα διαπιστώσεις και μόνη σου πόσο λίγο τρως.

    Και μη ξεχνάς τα βάρη!!! Αυτά θα μεταμορφώσουν ακόμα περισσότερο το σώμα σου.

  6. #6
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Καλημέρα Ειρήνη, το όνομά μου είναι Γιώτα

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να σχολιάσεις το ποστ μου


    Δε μπορώ να πω ότι αγχώνομαι τι θα δειξει η λιπομέτρηση, περισσότερο κοιτάζω το καθρέφτη. Αλλα με ενδιαφέρει να παρακολουθώ την μηνιαία μου προοδο ως προς την απώλεια λίπους, ωστε να βλέπω τι δε μου λειτουργεί σωστά.

    Για παράδειγμα, ήμουν ένα μηνα κολλημένη στα ίδια κιλά και έκανα πείραμα μειώνοντας τη ποσότητα του κρέατος σε γραμμάρια το οποίο με ξεκόλλησε και χάθηκε λιγο λίπος.

    Όσον αφορά το μισό τοστ, απλώς δεν τρωω και τις 2 φετες ψωμιού. Και ο λόγος είναι ότι επειδή ανέκαθεν έτρωγα πολύ υδατάνθρακα, τον δίνω σε μικρές ποσότητες στο σώμα μου γιατί τον υπεραγαπαέι και τον αποθηκεύει. Όταν έκοψα το καθημερινό ψωμί έχασα 4 κιλά για να καταλάβεις.

    Γενικά δεν πεινάω ποτέ γιατί φροντίζω να τρώω κάθε 4 ώρες, απλά έχω μειώσει πολύ τους υδατάνθρακες και αυξήσει την αεροβική.

    Από ενέργεια στο μήνα αυτό που η διατροφή μου είναι περισσότερο αυστηρή δεν αισθάνομαι κόπωση ή αδυναμία. Δε παίρνω κανένα συμπλήρωμα πέρα από μια πολυβιταμίνη με Q10 το πρωι και πρωτεϊνη 2 scoop ημερησίως.

    Απλά όταν έτρωγα μεγαλύτερες ποσότητες ΔΕΝ ΕΧΑΝΑ και απελπιζόμουν και η μείωση ήρθε σαν πείραμα...

    Μια φορά την εβδομάδα κάνω διαλειμμα, εννοώντας ότι θα φάω κάτι που λαχταράω ωστε να μην νιωθω τη στέρηση...


    Όσον αφορά τα βάρη, κάνω 2-3 φορές την εβδομάδα ασκήσεις με βάρη, μπάρες, λάστιχα και kettlebell. Απλώς ο λόγος που ακόμα δίνω έμφαση στους ιμάντες είναι
    η τενοντίτιδα που έπαθα στο γόνατο το καλοκαίρι και η οποία έβγαλε στην επιφάνεια χονδροπάθεια που είχα...Οποτε συνδιαστικά με τη φυσικοθεραπεία ο θεραπευτής μου πρότεινε ιμάντες που δυναμώνουν τους τένοντες και χτίζουν λεπτό και δυνατό μυ.

    Από την εμπειρία σου, πώς σου φαίνεται αυτό μέχρι στιγμής; Θεωρείς ότι πρέπει να εστιάσω σε βάρη;

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Xάρηκα Γιώτα.
    Για να μην παραλείψω κάτι, απομονώνω προτάσεις του ποστ σου και σου λέω τις δικές μου σκέψεις και προτάσεις.



    Για παράδειγμα, ήμουν ένα μηνα κολλημένη στα ίδια κιλά και έκανα πείραμα μειώνοντας τη ποσότητα του κρέατος σε γραμμάρια το οποίο με ξεκόλλησε και χάθηκε λιγο λίπος.
    Λάθος νο1: Aυτό που έπρεπε να μειώσεις ήταν οι συνολικές θερμίδες. Ειδικά από το κρέας (και εννοώ το άπαχο όπως στήθος κότας ή ψάρια ή και μοσχάρι) είναι απαραίτητα σε μια δίαιτα.
    Ο λόγος που ξεκόλλησες ήταν γιατί μείωσες θερμίδες (από λάθος πηγή).


    Όσον αφορά το μισό τοστ, απλώς δεν τρωω και τις 2 φετες ψωμιού. Και ο λόγος είναι ότι επειδή ανέκαθεν έτρωγα πολύ υδατάνθρακα, τον δίνω σε μικρές ποσότητες στο σώμα μου γιατί τον υπεραγαπαέι και τον αποθηκεύει. Όταν έκοψα το καθημερινό ψωμί έχασα 4 κιλά για να καταλάβεις.
    Λάθος νο2. Υδατανθρακοφοβία.
    Υπάρχουν πολλά είδη υδατάνθρακα. Μην τον δαιμονοποιείς βγάζοντας το συμπέρασμα ότι με το που τον τρως το σώμα σου το αποθηκεύει λίπος.
    Υδατάνθρακας είναι το ψωμί, είναι όμως και τα λαχανικά (ινώδης υδατάνθρακας). Υδατάνθρακας είναι τα ζυμαρικά, υδατάνθρακας είναι και η βραστή πατάτα.
    Υδατάνθρακας είναι η ζάχαρη, υδατάνθρακας είναι και η βρώμη.

    Λογικό αφού έκοψες το ψωμί να χάσεις 4 κιλά! Το ψωμί είναι η πιο ΑΧΡΗΣΤΗ τροφή που υπάρχει και πιο θερμιδικά συμπυκνωμένη . Τώρα το πως έχει καταντήσει να είναι απαραίτητο κάθε μέρα στο τραπέζι και να το συνδιάζουμε με κάθε φαγητό, είναι άλλη -πονεμένη- ιστορία.

    Ναι, το να μειώσουμε τους υδατάνθρακες στη διατροφή μας, βοηθάει πιο γρήγορα να χάσουμε λίπος. Όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως πρέπει να του βγάζουμε από την αρχή. Αυτό γίνεται βαθμιαία και προσωρινά.
    Το ξέρεις πως εγώ προσωπικά έχω χάσει κιλά τρώγοντας σε ΚΑΘΕ γεύμα υδατάνθρακα; Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο γεύμα μου είχα. Ναι αλλά όχι ψωμί, ούτε μακαρόνια. Πατατούλα, ρύζι, βρώμη, άφθονα λαχανικά.
    Από τη στιγμή που ήμουν υποθερμιδικά, έχανα βάρος. Οταν έβλεπα πως κολλούσα, μείωνα λίγο, ανέβαζα πρωτείνη και λίπος και συνέχιζα να χάνω.

    Γενικά δεν πεινάω ποτέ γιατί φροντίζω να τρώω κάθε 4 ώρες, απλά έχω μειώσει πολύ τους υδατάνθρακες και αυξήσει την αεροβική.
    Λάθος νο3. Μην κάνεις ακραία βήματα στη διατροφή σου και παράλληλα αυξάνεις δραστηριότητα. Το σώμα θα τσινίσει και θα σου χτυπήσει καμπανάκι με το να σταματήσει να χάνει πλέον βάρος.


    Από ενέργεια στο μήνα αυτό που η διατροφή μου είναι περισσότερο αυστηρή δεν αισθάνομαι κόπωση ή αδυναμία. Δε παίρνω κανένα συμπλήρωμα πέρα από μια πολυβιταμίνη με Q10 το πρωι και πρωτεϊνη 2 scoop ημερησίως.
    Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Δεν χρειάζεται να πέφτεις κάτω από τη ζαλάδα για να διαπιστώσεις πως μια διατροφή είναι ελλειπής. Το σώμα σου εχει προσαρμοστεί και επιβιώνει πλέον με αυτά που του δίνεις.
    Αν όμως ξανακολλήσεις.. τι θα κάνεις; Πόσο λιγότερο θα τρως; Πόσο πιο κάτω θα ρίξεις τις θερμίδες και τον υδατάνθρακα;



    Απλά όταν έτρωγα μεγαλύτερες ποσότητες ΔΕΝ ΕΧΑΝΑ και απελπιζόμουν και η μείωση ήρθε σαν πείραμα...
    Απλά έτρωγες μεγαλύτερες ποσότητες από λάθος τροφές. Και κυρίως χωρίς να μετράς θερμίδες.

    Μια φορά την εβδομάδα κάνω διαλειμμα, εννοώντας ότι θα φάω κάτι που λαχταράω ωστε να μην νιωθω τη στέρηση...
    Μέχρι να φτάσει μια μέρα που από τη στέρηση δεν θα αντέξεις, θα σπάσεις και θα πέσεις με τα μούτρα στο φαί.
    Αυτά δεν στα λέω σε καμία περίπτωση προς απογοήτευση, αλλά γιατί τα χω κάνει κι εγώ και ξέρω με μαθηματική ακρίβεια τα βήματα.


    Όσον αφορά τα βάρη, κάνω 2-3 φορές την εβδομάδα ασκήσεις με βάρη, μπάρες, λάστιχα και kettlebell. Απλώς ο λόγος που ακόμα δίνω έμφαση στους ιμάντες είναι
    η τενοντίτιδα που έπαθα στο γόνατο το καλοκαίρι και η οποία έβγαλε στην επιφάνεια χονδροπάθεια που είχα...Οποτε συνδιαστικά με τη φυσικοθεραπεία ο θεραπευτής μου πρότεινε ιμάντες που δυναμώνουν τους τένοντες και χτίζουν λεπτό και δυνατό μυ.

    Αφού έχεις τότε τραυματισμό, ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και του φυσικοθεραπευτή σου.

    Από την εμπειρία σου, πώς σου φαίνεται αυτό μέχρι στιγμής; Θεωρείς ότι πρέπει να εστιάσω σε βάρη;
    Αν σου δώσουν το οκ, ναι το καλύτερο που χεις να κάνεις είναι να εστιάσεις εκεί.
    Ο μόνος τρόπος να αποφύγεις τον υποσιτισμό και να μην τρως τόσο λίγο είναι να κάνεις το σώμα σου μηχανή καύσης λίπους. Να τρως, να του δίνεις καύσιμο κι αυτό να καίει.
    Αυτό θα το πετύχεις μόνο με τα βάρη. Ούτε μόνο με την αερόβια, ούτε με ιμάντες, ούτε με λάστιχα.
    Ο μυικός ιστός, χρειάζεται ενέργεια για να συντηρηθεί σε σχέση με τον λιπώδη. Έτσι, κάνοντας βάρη, αυξάνεις τους μύς σου, καταναλώνεις περισσότερες θερμίδες (είναι αυτό που λέμε ότι ανεβαίνει ο μεταβολισμός με απλά λόγια..) και έτσι μπορείς να τρως περισσότερο -αλλά σωστά- και να καις ακόμα πιο πολύ.

    Αλλά πάρε τα πράγματα από την αρχή, ξεκίνα να μετράς ποσότητες και θερμίδες, μη φοβάσαι τους καλούς υδατάνθρακες, βάλε τους πολύ σταδιακά στη διατροφή σου, απέφυγε επεξεργασμένες τροφές κλπ, ξεκίνα και βάρη σιγά σιγά και θα δεις πως θα χεις πολύ μεγαλύτερη πρόοδο στο σώμα σου.

  8. #8
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    καλή αρχή κι απο μένα Γιώτα
    the question isn't can you? IT'S WILL YOU?

  9. #9

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Καλη αρχη και απο εμενα Γιωτα!!


    Ειρηνη πολυ ωραιο το παραπανω ποστ σου!!

  10. #10
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Καλημέρα Ειρήνη και καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε όλοι μας :)


    Αισθάνομαι ιδιαίτερη τιμή που αφιερώνεις το χρόνο σου να μου απαντήσεις τοσο αναλυτικά! Ειιλικρινά σε ευχαριστώ πολύ!

    Οι σκέψεις σου και τα σχόλιά σου είναι πολύτιμα και θα τα ακολουθήσω, νομιζω πρέπει να ξεπεράσω την ανθρακοφοβία μου!
    Ομολογώ ότι λαμβάνω λιγους υδρατανθρακες από την διατρφοφή μου, που προέρχονται κυρίως από λαχανικά, γλυκοπατάτα, και ρυζογκοφρέτες.
    Θα σχεδιάσω εκ νέου τα γεύματά μου και θα τα παραθέσω, για να μου πεις και παλι τη γνώμη σου.
    Δε θέλω με τίποτα να μου γυρίσει μπούμερανγκ αυτό που κάνω.

    Διάβασα όλο το thread της προετοιμασίας των αγώνων που έκανες και, πέραν του οτι θέλω να σε συγχαρώ κι εγώ με τη σειρά μου και να σου ευχηθώ
    να πετυχαίνεις κάθε στόχο που θετεις στη ζωή σου, και με ενέπνευσες να βάλω σιγά-σιγά τα βάρη στο πρόγραμμά μου, φυσικά σύμφωνα με τις οδηγίες
    του φυσικοθεραπευτή μου και του γυμναστή μου. Ήδη αισθάνομαι δυνατό το πονεμένο μου γόνατο και κάνω δειλά-δειλά μερικές προβολές και καθίσματα, άρσεις
    θανάτου στις 2-3 φορές που κάνω βάρη.

    Σε κάποιο ποστ της προετοιμασίας σου, έγραψες:
    "Το μόνο που θέλω να κρατήσετε από όλο αυτό είναι πως για να κατακτήσεις ένα στόχο χρειάζονται θυσίες, αφοσίωση, πείσμα. Τίποτα δεν είναι εύκολο αλλά και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο."

    Θα πεισμώσω, θα αφοσιωθώ και θα κάνω θυσίες ΣΩΣΤΑ όμως...


    Θα ανεβάσω και φωτό με την προοδό μου σύντομα, αν και αισθάνομαι αρκετά αμηχανα με την εικόνα μου ακόμα

  11. #11
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Επίσεις ευχαριστώ και τα μελη για το καλωσόρισμα!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλή χρονιά να χουμε με υγεία πάνω απ' όλα!

    Έλα βρε Γιώτα, σιγά την τιμή βρε κούκλα μου. Αλίμονο, εδώ μια παρέα είμαστε και προσπαθούμε να βοηθάει ο ένας τον άλλον.
    Εγώ σ'ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες να διαβάσεις το ημερολόγιό μου. Χαίρομαι πολύ που σου έμεινε αυτή η φράση του ποστ μου που παρέθεσες, είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να κρατήσει ο κάθε αναγνώστης.

    Κάνε ακριβώς αυτά τα βήματα που περιέγραψες, σταθερά και μελετημένα. Δεν βιαζόμαστε.. αυτά δεν χωράνε βιασύνες έτσι κι αλλιώς. Μέσα από τη διαδικασία θα μαθαίνεις κι αυτό θα σε ωφελήσει διπλά.

    Όσο για τις φωτό που σκέφτεσαι να ανεβάσεις, να σαι σίγουρη πως κανένας δεν βρίσκεται εδώ για να σε κρίνει ή να σε κάνει να νιώσεις αμήχανα/άσχημα αλλά μόνο καλοπροαίρετη κριτική και ενθαρρυντικά σχόλια θα διαβάσεις.

    Να σαι καλά κι εύχομαι να φτάσεις κι εσύ το δικό σου στόχο!!!
    Last edited by Kardoula; 31-12-12 at 19:10.

  13. #13
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Καλημέρα και καλή Χρονιά να έχουμε!


    Έκανα μερικές αλλαγές στο διατροφικό μου πρόογραμμα που πλέον έχει ως εξής

    03-01-2013

    7.00 cottage με κουάκερ, μέλι και 4 αμύγδαλα
    καφές με γάλα και ζαχαρίινη

    11.00 scoop πρωτεϊνης και 2 μικρά ξυνόμηλα

    15.00 μπριζόλα μοσχαρίσια απαχη + σαλάτα μαρούλι + 4 αμύγδαλα

    18.00 ξυνόμηλο

    (μετά τη προπόνηση)
    20.00 - 20.30 scoop πρωτεϊνης και ξυνόμηλο

    21.30 - 22.00 4 ασπράδια και τυρι

    Είναι λίγο καλύτερα από πριν;



    Επίσης αποφάσισα να αλλάξω την πρωτεϊνη που έπαιρνα μιας και μου σώθηκε και να βάλω και κάποια επιπλέον συμπληρώματα στη διατροφη μου:
    1. αντιοξειδωτικό
    2. αμινοξέα
    3. λιποδιαλύτη

    Δεν ανέφερα εταιρίες γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται :)

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα καλή χρονιά Γιώτα!

    Μπράβο έκανες ένα καλό βήμα με τη διατροφή σου, εγώ θα σου πρότεινα το εξής:

    (στα γράφω με κόκκινα γράμματα)

    Quote Originally Posted by Kita View Post
    Καλημέρα και καλή Χρονιά να έχουμε!


    Έκανα μερικές αλλαγές στο διατροφικό μου πρόογραμμα που πλέον έχει ως εξής

    03-01-2013

    7.00 cottage με κουάκερ, μέλι και 4 αμύγδαλα
    καφές με γάλα και ζαχαρίινη

    11.00 scoop πρωτεϊνης και 2 μικρά ξυνόμηλα

    4 ξυνόμηλα τη μέρα είναι υπερβολή να τρως, ενώ μπορείς να βάλεις και άλλη πηγή υδατάνθρακα και μάλιστα καλύτερη. Βάλε εδώ λίγο κοτόπουλο με μια μικρή πατάτα. Πρωί είναι, δεν θα σε βλάψει η πατατούλα, ίσα ίσα θα σε βοηθήσει.


    15.00 μπριζόλα μοσχαρίσια απαχη + σαλάτα μαρούλι + 4 αμύγδαλα

    οκ προς το παρόν αστο έτσι, αλλά επόμενο βήμα είναι να προσθέσεις λίγο υδατάνθρακα. Αντί για αμύγδαλα βάλε ελαιόλαδο 1 κουταλάκι του γλυκού.

    18.00 ξυνόμηλο

    Βάλε και ένα γιαούρτι τοτάλ 2%. Με σκέτο μήλο δεν είναι ότι καλύτερο για να πας προπόνηση. Πάντα σε κάθε γεύμα θα έχεις και μια πηγή πρωτείνης. Ειδικά σε αυτό, που είναι από τα σημαντικότερα της μέρας.

    (μετά τη προπόνηση)
    20.00 - 20.30 scoop πρωτεϊνης και ξυνόμηλο

    Βάλε μπανάνα, έχει και κάλιο. Καλό θα σου κάνει.

    21.30 - 22.00 4 ασπράδια και τυρι

    Βάλε και 1 κρόκο. Και κανα αγγουράκι.

    Είναι λίγο καλύτερα από πριν;



    Επίσης αποφάσισα να αλλάξω την πρωτεϊνη που έπαιρνα μιας και μου σώθηκε και να βάλω και κάποια επιπλέον συμπληρώματα στη διατροφη μου:
    1. αντιοξειδωτικό
    2. αμινοξέα
    3. λιποδιαλύτη

    Δεν ανέφερα εταιρίες γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται :)

    Λιποδιαλύτη γιατι να πάρεις βρε κούκλα μου; Άστον και δεν σου χρειάζεται. Εδώ κοιτάς να φτιάξεις το μεταβολισμό σου, μη το χαπακώνεις με λιποδιαλύτες. Λίπος μπορείς να χάσεις και χωρίς αυτό.

    Αντιοξειδωτικά και αμινοξέα οκ μπορεις να παίρνεις. Και καμια πολυβιταμίνη είναι απαραίτητη!!

    Για πρώτο στάδιο είναι οκ οι αλλαγές.

    Και μπορείς να αναφέρεις μάρκες και εταιρίες, δεν υπάρχει θέμα.
    Last edited by Kardoula; 04-01-13 at 12:48.

  15. #15
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλή αρχή και απο εμένα στην προσπάθεια σου!!!

    Μέχρι να καταλήξεις πάνω κάτω στην διατροφή σου με βάση τις συμβουλές των παιδιών εδώ που γνωρίζουν καλύτερα, εγώ θα σου πρότεινα να πειραματιστείς αρχικά στο να δεις αν σου βγαίνουν τα γεύματα σου (χρόνος προετοιμασίας, και να τα τρώς στην ώρα τους όσο μπορείς χωρίς να χάνεις γεύματα) με βάση το καθημερινό σου πρόγραμμα. Είναι σημαντικό για την επίτευξη του στόχου σου το να σε βολεύει η διατροφή σου...μην σου πω και το σημαντικότερο μαζί με την θέληση-πείσμα. Αν η προετοιμασία των γευμάτων σου δεν γίνεται με "πρόγραμμα" τότε θα σε πηγαίνει πίσω και θα καταλήξεις να παραλείπεις γεύματα της ημέρας. Αν σε βολεύει η διατροφή σου τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα την κρατήσεις και θα σαι τυπική χωρίς να την χαλάς.

  16. #16
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Καλημέρα!

    Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις, Ειρήνη, θα τις βάλω και αυτες στο προγραμμά μου - μάλιστα ξεκίνησα από χθες.
    Οσον αφορά το χρόνο προετοιμασίας που με ρώτησες, Μαρβιν, η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι καμιά φορα με το πρόγραμμα που έχω,
    αλλά γενικώς δεν παραλείπω ποτέ γεύματα και αν γίνει είναι σπάνιο. Το πρόβλημα που είχα πάντα ήταν στην ποσότητα και λιγότερο στη συχνότητα
    το οποίο με τις συμβουλές σας θα το διορθώσω!

    Χθες λοιπόν, 4-01-2013 το πρόγραμμά μου είχε ως εξής

    (θα αναφέρω και τα συμπληρώματα που αγόρασα και πώς τα λαμβάνω μέσα στη μέρα)


    8.00 1 κάψουλα OxyElitePro
    8.30 τοστ με γαλοπούλα και γιαούρτι 1%
    πολυβιταμίνη Vital Q10 plus (που θα την αντικαταστήσω με τη Radox της Syntrax)
    1 cap Hyaluronic Acid
    1 cap CLA Dymatize

    11.30 κοτοπουλο + αγγούρι
    6 tabs ΒCAA 6000 Gaspari Nutrition

    15.00 κοτοπουλο και πρασινη σαλάτα με λαδι και μηλόξυδο
    1 cap CLA Dymatize

    19.00 ξυνόμηλο και scoop πρωτεϊνης zero carb protein VPX Sports* (είναι στα τελειώματα και θα την αντικαταστήσω με την ISO-100 Dymatize)

    20.20 4 caps Aminomax 8000
    20.30 Προπόνηση

    20' ελλειπτικο διαλλειματικά
    3*20 κοιλιακοί στη μπάλα
    3*15 κοιλιακοί πλάγιοι
    3*15 κοιλιακοί στον κατακλινή πάγκο

    4*12 ραχιαίοι με βάρος 10 κιλά

    3*15 καθίσματα στο μηχάνημα σμιθ
    3*15 προβολές στο ίδιο μηχάνημα
    3*15 καθίσματα κρατώντας τροχαλίες με τεντωμένα χέρια (δε ξέρω πώς τη λένε αυτή την άσκηση!)

    3*15 γέφυρες στηρίζοντσς φτέρνες πάνω στη μπάλα
    3*15 προσαγωγούς στο μηχάνημα
    3*15 απαγωγούς στο μηχάνημα

    Μετά την προπόνηση
    4 caps Aminomax 8000
    scoop πρωτεϊνης zero carb protein VPX Sports*
    ξυνόμηλο

    23.30 3 ασπράδια και ένα ολόκληρο αυγό και αγγούρι
    1 cap CLA


    Ειρήνη τα συμπληρώματα τα είχα δει στο thread της προετοιμασίας σου και είπα να τα δοκιμάσω :)

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα Γιώτα (αν και γράφω βράδυ, αλλά μετά τα μεσάνυχτα λέμε καλημέρα χεχε)

    έτσι μπράβο, μικρά και σταθερά βήματα. Όπως είπαμε, σταδιακά θα προσθέτεις λίγο υδατάνθρακα και θερμίδες.
    Το μόνο που θα σου λεγα γι αυτή τη φάση, είναι να αντικαταστήσεις το τοστ με βρώμη (κουάκερ). Μπορείς να έχεις το τοστάκι σου, πχ μέρα παρα μέρα και να το εναλλάσεις με το κουάκερ. Είναι πολύ καλύτερος υδατάνθρακας. Καλό είναι γενικά να αποφεύγεις το αλεύρι και τα προιόντα του..

    Αργότερα βάλε και λίγο πατατούλα σε κάποια γεύματα. Είναι πολύ εύπεπτη, θα σε χορταίνει και πολύ ανώτερος υδατάνθρακας από ζυμαρικα κλπ.

    Καλά κάνεις και παίρνεις αντιοξειδωτικά και πολυβιταμίνες και αμινοξέα. Τώρα για το cla να σου πω την αλήθεια, δεν θα κάνει κάτι δραστικό. Λιπαρό οξύ είναι, που συμβάλλει στη μείωση λίπους αλλά μιλάμε τώρα για κερασάκι στην τούρτα (και αν....)

    Τα bcaa αν θες να έχεις καλύτερο timing θα σου λεγα να τα παίρνεις με το που ξυπνάς και πριν την προπόνηση.

    Μην ξεκινάς με αερόβια, αστην για το τέλος. Κράτα την ενέργεια για να κάνεις την προπόνησή σου. Είπαμε, πρέπει να δώσεις βάση στα βάρη, άρα η αερόβια δραστηριότητα καλύτερα να γίνεται στο τέλος.

    Συνέχισε έτσι και κάθε φορά και κάνεις και ένα "κλικ" και θα τελειοποιείς ακόμα περισσότερο το πλάνο σου.

    Καλή δύναμη βρε κούκλα, ότι αξίζει χρειάζεται προσπάθεια για να το κατακτήσουμε.

  18. #18
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Καλημέρα σε ολους!

    Ήθελα να μοιραστω μαζί σας τις αλλαγές που έχω κάνει στο προγραμμα προπονησης μου.
    Πλέον 3 φορες την εβδομαδα κανω βάρη και τις υπολοιπες 3 φορες κάνω ιμάντες σε συνδιασμό με βάρη στον κορμό.
    Η αερόβιά μου είναι 15' στην αρχη και 25' στο τέλος κάθε προπόνησης.

    Ενδεικτικά, να σας γράψω τι έκανα χθες

    8.00 2 caps OxyElite Pro
    8.20 3 caps BCAA 6000
    8.45 3 ασπράδια και 1 αυγό με κουάκερ, μηλόξυδο, ελαιόλαδο και μια χούφτα βατόμουρα
    1 cap Hyaluronic Acid
    1 cap CLA Dymatize
    1 cap a-Lipoic Acid Syntrax
    Πολυβιταμίνη

    12.00 Κοτόπουλο + γλυκοπατάτα + πράσινη σαλάτα + ελαιολαδο + μηλόξυδο
    1 cap CLA Dymatize

    13-14.00 1 cap OxyElitePro

    15.00 3-4 ασπράδια + cottage cheese + λιγα βατόμουρα
    17-18.00 Ξυνόμηλο

    πριν την προπόνηση
    4 caps Aminomax 8000
    3 caps BCAA 6000

    19.00 Προπόνηση

    15' Ελλειπτικο διαλειμματικα

    * δε θυμαμαι όλες τις ονομασίες των ασκήσεων. Ηταν στο συνολο 10 πάντως :Ρ
    3χ15 σκουότ στο σμιθ
    3χ15 σκουοτ μπαλαρινα στο σμιθ
    3χ15 προβολες με αλτηρες
    3χ15 πλαγιες εκτάσεις με τροχαλία
    3χ15 αρσεις θανατου με μπαρα

    κοιλιακοι στον κατακλινη παγκο
    πλαγιοι κοιλιακοι με 10 κιλα βαρος στον κατακλινη
    κοιλιακοι στη μπαλα

    25' ελλειπτικο διαλειμματικα

    μετα τη προπονηση
    4 caps Aminomax 8000
    1 scoop ISO-100 Dymatize
    μπανανα

    22.30-23.00 κοτόπουλο+αγγούρι
    1 cap CLA Dymatize


    Επισης στη διάρκεια των γιορτων εως τωρα έχασα αλλα 2 κιλα και μάλιστα έφαγα και "απαγορευμένες" τροφες!

  19. #19
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    WP_000906.jpgThumba_2012-11-16_08-25-07.jpgWP_20130112_011 (1).jpg


    Ανεβασα και 3 φωτο με την προοδό μου
    Μάιος - Νοέμβριος - Ιανουάριος

  20. #20
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Eπειδη μιλησα για αξιολογηση με χιουμοριστικη διαθεση περισσοτερο , υποχρεουμε εκ των πραγματων να απαντησω
    Τρομερη αλλαγη - διαφορα - προοδο !!!
    Παμε δυνατα για brazilian και σουπερ εικονα μαζι με το τατου
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γιώτα οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους!!! Ο ποπός έχει μαζευτεί, έχει φύγει αρκετό λίπος και σουλουπώνεται. Με αυτούς τους ρυθμούς το καλοκαίρι θα είσαι κορμάρα θανατηφόρα.

    Στην διατροφή μην αφήνεις τόσες ώρες μέχρι την προπόνηση χωρίς να εχεις μια πηγη πρωτεινης. Βάλε ενα γιαουρτι μαζί με το ξυνόμηλο.

    Αερόβια ΠΑΝΤΑ μετά τα βάρη.


    Συνέχισε έτσι!!!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Πολλά μπράβο για την πρόοδο σου!!! Συνέχισε έτσι απερίσπαστη την προσπάθεια σου και οι φωτογραφίες που έπονται θα σε κάνουν ακόμα πιο περήφανη για τους κόπους σου όταν θα κοιτάς απο που ξεκίνησες και που έχεις φτάσει!

    ΥΓ: Άσχετο...το κάτω tattoo τι απεικονίζει?

  23. #23
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    καλημέρα σας!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη στήριξη! Έχω πεισμώσει και δεσμευτεί απέναντι στον εαυτό μου ωστε να τα καταφέρω να φτάσω το στόχο μου!

    Στην αρχή ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο και αποκαρδιωτικό γιατι δεν είχε καμια ανταπόκριση ό,τι έκανα. Και απο το Νοέμβριο...κάθε μήνα βλέπω και αλλαγες!

    Ειρήνη, πριν τη γυμαστική μου θα το καθιερωσω να τρώω κάτι πρωτεινούχο γιατί χθες το σωμα μου δεν έδινε...
    Μόλις τελείωσα το circuit στη πλάτη (μονοζυγο, βυθίσεις, τροχαλίες) και σε ώμους/τρικέφαλα, ξεκίνησα να κάνω κοιλιακούς στους ιμάντες
    και δεν μπορούσα να τελειωσω τις 15 επαναλήψεις μου...Δε ξερω, μπορεί να κουρασα πολύ τα χέρια (γιατί στηρίζομαι σε αυτα στην εκτέλεση των κοιλιακών)
    αλλά δεν είχα ενέργεια. Άκουσα το σώμα μου και στάματησα, έφαγα μια μπανανα και πρωτεινη και κοιμήθηκα 8-9 'ωρες ωστε να ξεκουραστω καλά.
    Σήμερα θα φαω ακριβώς πριν τη γυμναστική και ανυπομονω να δω διαφορά στην ενεργεια...


    SadeAdu, το κάτω τατουάζ είναι από ένα manga που μου αρέσει πολύ, το Ghost in the Shell. Είναι αυτο με μερικές τροποιήσεις:
    220px-Innocencepostereng.jpg

  24. #24
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    καλημέρα σας!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη στήριξη! Έχω πεισμώσει και δεσμευτεί απέναντι στον εαυτό μου ωστε να τα καταφέρω να φτάσω το στόχο μου!

    Στην αρχή ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο και αποκαρδιωτικό γιατι δεν είχε καμια ανταπόκριση ό,τι έκανα. Και απο το Νοέμβριο...κάθε μήνα βλέπω και αλλαγες!

    Ειρήνη, πριν τη γυμαστική μου θα το καθιερωσω να τρώω κάτι πρωτεινούχο γιατί χθες το σωμα μου δεν έδινε...
    Μόλις τελείωσα το circuit στη πλάτη (μονοζυγο, βυθίσεις, τροχαλίες) και σε ώμους/τρικέφαλα, ξεκίνησα να κάνω κοιλιακούς στους ιμάντες
    και δεν μπορούσα να τελειωσω τις 15 επαναλήψεις μου...Δε ξερω, μπορεί να κουρασα πολύ τα χέρια (γιατί στηρίζομαι σε αυτα στην εκτέλεση των κοιλιακών)
    αλλά δεν είχα ενέργεια. Άκουσα το σώμα μου και στάματησα, έφαγα μια μπανανα και πρωτεινη και κοιμήθηκα 8-9 'ωρες ωστε να ξεκουραστω καλά.
    Σήμερα θα φαω ακριβώς πριν τη γυμναστική και ανυπομονω να δω διαφορά στην ενεργεια...


    SadeAdu, το κάτω τατουάζ είναι από ένα manga που μου αρέσει πολύ, το Ghost in the Shell.

  25. #25
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    καλημέρα σας!<br><br>Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη στήριξη! Έχω
    πεισμώσει και δεσμευτεί απέναντι στον εαυτό μου ωστε να τα καταφέρω να
    φτάσω το στόχο μου!<br><br>Στην αρχή ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο και αποκαρδιωτικό
    γιατι δεν είχε καμια ανταπόκριση ό,τι έκανα. Και απο το Νοέμβριο...κάθε
    μήνα βλέπω και αλλαγες!<br><br>Ειρήνη, πριν τη γυμαστική μου θα το καθιερωσω να τρώω κάτι πρωτεινούχο γιατί χθες το σωμα μου δεν έδινε...<br>Μόλις
    τελείωσα το circuit στη πλάτη (μονοζυγο, βυθίσεις, τροχαλίες) και σε
    ώμους/τρικέφαλα, ξεκίνησα να κάνω κοιλιακούς στους ιμάντες<br>και δεν
    μπορούσα να τελειωσω τις 15 επαναλήψεις μου...Δε ξερω, μπορεί να κουρασα
    πολύ τα χέρια (γιατί στηρίζομαι σε αυτα στην εκτέλεση των κοιλιακών)<br>αλλά
    δεν είχα ενέργεια. Άκουσα το σώμα μου και στάματησα, έφαγα μια μπανανα
    και πρωτεινη και κοιμήθηκα 8-9 'ωρες ωστε να ξεκουραστω καλά.<br>Σήμερα θα φαω ακριβώς πριν τη γυμναστική και ανυπομονω να δω διαφορά στην ενεργεια...<br><u><strong><br></strong></u><u><strong>

    </strong></u><div id="yui-gen82" class="popupmenu memberaction"><u><strong>
    </strong></u><br></div>

    SadeAdu, το κάτω τατουάζ είναι από ένα manga που μου αρέσει πολύ, το Ghost in the Shell.

  26. #26
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    καλημέρα σας!&lt;br&gt;&lt;br&gt;Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη στήριξη! Έχω <br>
    πεισμώσει και δεσμευτεί απέναντι στον εαυτό μου ωστε να τα καταφέρω να <br>
    φτάσω το στόχο μου!&lt;br&gt;&lt;br&gt;Στην αρχή ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο και αποκαρδιωτικό<br>
    γιατι δεν είχε καμια ανταπόκριση ό,τι έκανα. Και απο το Νοέμβριο...κάθε<br>
    μήνα βλέπω και αλλαγες!&lt;br&gt;&lt;br&gt;Ειρήνη, πριν τη γυμαστική μου θα το καθιερωσω να τρώω κάτι πρωτεινούχο γιατί χθες το σωμα μου δεν έδινε...&lt;br&gt;Μόλις<br>
    τελείωσα το circuit στη πλάτη (μονοζυγο, βυθίσεις, τροχαλίες) και σε <br>
    ώμους/τρικέφαλα, ξεκίνησα να κάνω κοιλιακούς στους ιμάντες&lt;br&gt;και δεν <br>
    μπορούσα να τελειωσω τις 15 επαναλήψεις μου...Δε ξερω, μπορεί να κουρασα<br>
    πολύ τα χέρια (γιατί στηρίζομαι σε αυτα στην εκτέλεση των κοιλιακών)&lt;br&gt;αλλά<br>
    δεν είχα ενέργεια. Άκουσα το σώμα μου και στάματησα, έφαγα μια μπανανα <br>
    και πρωτεινη και κοιμήθηκα 8-9 'ωρες ωστε να ξεκουραστω καλά.&lt;br&gt;Σήμερα θα φαω ακριβώς πριν τη γυμναστική και ανυπομονω να δω διαφορά στην ενεργεια...&lt;br&gt;&lt;u&gt;&lt;strong&gt;&lt;br&gt;&lt;/strong&gt;&lt;/u&gt;&lt;u&gt;&lt;strong&gt;<br>
    &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;<br>
    &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;/strong&gt;&lt;/u&gt;&lt;div id="yui-gen82" class="popupmenu memberaction"&gt;&lt;u&gt;&lt;strong&gt;<br>
    &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;/strong&gt;&lt;/u&gt;&lt;br&gt;&lt;/div&gt;<br>
    <br>
    &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;SadeAdu, το κάτω τατουάζ είναι από ένα manga που μου αρέσει πολύ, το Ghost in the Shell.

  27. #27
    New Member Kita's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Posts
    19

    Default

    Χμ...μου εβγαζε error όταν έκανα το ποστ και τωρα διαπιστωσα οτι εχουν ανεβει διπλοτριπλα

    Ας διαγραψει καποιος απο τους διαχειριστες τα διπλα οποτε μπορεσει :)

  28. #28
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    πολλα συγχαρητηρια για την προοδο σου
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  29. #29
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Κιτα είδα τις εικόνες σου και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό!!!!! Είσαι πραγματικά πηγή έμπνευσης....
    Τα αποτελέσματα είναι άψογα και σε σύντομο χρονικό διάστημα .....
    Έχω και εγώ πρόβλημα στα σημεία που είχες και εσύ και δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα ήταν δυνατή μια τέτοια αλλαγή....
    Μακάρι κάποτε να μπορέσω να πετύχω και εγώ μια τόσο θεαματική πρόοδο.... θα ήμουν πολύ περήφανη με τον εαυτό μου και επιτέλους ευχαριστημένη με το σώμα μου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •