Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default Τι να περιμενω μετα τα 40....

    γεια σας παιδια ,ηθελα να ρωτησο παταω τα σαραντα κανω βαρη απο 20 χρωνον,και αρχισα να μην εχω στοχο και κινητρο διοτι το μονο που βλεπω πλεον επανω μου ειναι να συντηρω την μυικη μου μαζα και να μην περνω αλλο.και πιστευω αν αξιζει να ειμαι τοσο σχολαστικος στην διατροφη μου με το να ζυγιζω ακομα αυτα που τρωω με το να χρησημοποιω καποια συμπληρωματα.μηπως δεν χρειαζεται να κανω τοσα πολλα διοτι εχει κλειδωσει το σωμα μου και δεν υπαρχει αναπτυξει λογω ηλικιας...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Κώστα. Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Μετέφερα το θέμα σου στην κατάλληλη ενότητα.

    Σίγουρα τα κέρδη έρχονται με πιο αργούς ρυθμούς, όσο περνάνε τα χρόνια, αλλά πρώτος ρόλος πιστέυω ότι είναι και τα τωρινά σου στατς. Πόσα κιλά είσαι, τι ύψος έχεις, τι ποσοστό λίπους, κλπ. Από αυτά, θα βγάλεις μια πρώτη εικόνα για το πόσες και ποιες βελτιώσεις μπορείς να πετύχεις πάνω σου.

    Επίσης, εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει η αναλογία των μάκρος (πρωτεΐνες-υδατάνθρακες-λιπαρά) στη διατροφή σου, όπως και οι προπονήσεις σου. Δηλαδή, καλό είναι να μην το παρακάνεις στις προπονήσεις σου, και να χρησιμοποιείς περιοδικότητα σε αυτές, ώστε να συνεχίσεις να βλέπεις κέρδη.

    Τα συμπληρώματα, μπορεί να σε βοηθήσουν, μπορεί και όχι. Αυτό έχει να κάνει με τις επιλογές που θα κάνεις από αυτά. Είδος, εταιρεία, κλπ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    γεια σου φιλε cuban,συμπολιτη ,επειδη τωρα γραφτηκα στο forum δεν ξερω και πολλα εχω ανεβασει την διατροφη μου στην ενοτητα 40 χρονων 1.70 78 κιλα αν θες να την δεις η αλλιως να την γραψω εδω,απο συμπληρωματα αυτην την στιγμη περνω της bodymaxx με πρωτεινη all in one αμινοξεα amino stack ταμπλετες body stack bcaa σε σκονη ειναι αυτα και ενα νιτρικο nitrium το λενε.ο στοχος μου ειναι ο ογκος ,απλα ποτε δεν εχω ξεπερασει τα 80 κιλα με τιποτα .βασικα τα τοσα χρονια που κανω δεν ασχοληθηκα γερα με διατροφη ετρωγα απλα καθαρα τωρα εδω και 1.5 χρονο που ειμαι ανεργος και εχω τον χρονο να μαγειρευω εχω δει μεγαλη βελτιωση επανω μου γιατι επειδη δεν εχω ασχολια το εθεσα σαν κινητρο και στοχο.απλα τωρα εχω δει μαι στασιμοτητα και το μονο που κερδιζω και μονο σληραδα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γεια σου ρε Κώστα !

    Είδα το θέμα με τη διατροφή σου ! Μια χαρά σε συμβούλεψε ο έτερος Κώστας !

    Το μόνο που έχω να προσθέσω, είναι να αντικαταστήσεις τη δεξτρόζη, με 1-2 ώριμες μπανάνες.

    Για να φτάσεις 85 κιλά, και μάλιστα σχετικά καθαρά, είναι δύσκολο, δεδομένου του ύψους σου.... Οπότε θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή και επιμονή, ώστε να πετύχειες το στόχο σου.

    Φτιάξε τη διατροφή σου όπως σου έγραψε στο άλλο θέμα ο Κώστας, και δώσε ένα περιθώριο 4-6 εβδομάδων, ώστε το σώμα σου να δείξει τα πρώτα αποτελέσματα. Μετά, βλέπεις πως θα κινηθείς ! Να έχεις οπωσδήποτε 2 αερόβιες μέσα στη βδομάδα, για να "γυμνάζεις"το κυκλοφορικό σου. Η καρδιά είναι ο σημαντικότερος μυς !!

    Η πρωτεΐνη που παίρνεις, έχει πολλούς "κακούς" υδατάνθρακες που δεν είναι καλή επιλογή.... Προτίμησε μια καθαρή πρωτεΐνη, και τρώγες μαζί τις 2 μπανάνες που σου είπα. Τα αμινοξέα δε σου χρειάζονται. Σου τα προσφέρει σε επαρκείς ποσότητες η διατροφή σου από τη διάσπαση των πρωτεϊνων.

    Το νιτρικό, κάποια στιγμή θα το συνηθίσει το σώμα σου, οπότε καλό είναι να το σταματάς για 4-6 βδομάδες και μετά να το ξαναπαίρνεις.

    Τέλος, να φροντίσεις να ξεκουράζεσαι επαρκώς, ώστε να αναρρώνει το σώμα !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Οποτε δεν ξαναπερνω αυτην την πρωτεινη γιατι νομιζα ετσι θα ανεβαζα κιλα αν προχτες την πηρα και ειναι γεματο το κουτι.θα παω σε ποιο καθαρη οπως ειπες θα καταργησω την δεξτροζη με 2 μπανανες.αεροβιο εχω 2 φορες και 3 κοιλιακους βαρη εχω απο δευτερα μεχρι περασκευη με μια μυικη ομαδα καθε φορα.αρα δεν ξαναπερνω αμινοξεα μη δινω τζαμπα λεφτα ουτε και bcaa μεσα στην προπονηση,αλλα θα βαλω πολυβιταμινη και ω3 λεω.βασικα ειμαι πολλυ εξαρτημενος απο τα συμπληρωματα τοσα χρονια .και ειπα να δοκιμασω celltech κρεατινη και nitrotech εκτος αν μπορεις να προτεινης εσυ καποια συνδιαζμο συμπληρωματων.και εχω ενα θεμα με το γευμα περιπου μιση ωρα πριν την προπονηση δνεν ξερω τι να επιλεξω. το κρεας ψημενο το εχω παντα στα 150 160 γραμμαρια και το ρυζι 250 βραζμενο μακαρονια ολικης 250 βραζμενο πατατα 300 βραζμενη .

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για πολυβιταμίνη και Ω3, συμφωνώ ! Κρεατίνη, πάρε μια απλή-σκέτη μονοϋδρική. Π.χ. την 100% ULTRA CREATINE της muscletech. με ένα κουταλάκι του γλυκού μέσα στο σέικερ που έχεις την πρωτεΐνη, είσαι ΟΚ. Από πρωτεΐνη, δες ποια έχεις τους λιγότερους υδατάνθρακες και πάρτην.

    Για το γεύμα πριν την προπόνηση, σου έγραψε ο Κώστας τι να τρως. Ακολούθησέ το !

    Την πατάτα, άστην καλύτερα, και προτίμησε ρύζι και ζυμαρικά. Είναι πιο πυκνές τροφές και θα σου δώσουν περισσότερες θερμίδες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    cuban της ημερες off απο προπονηση ο υδατανθρακας μενει ο ιδιος η κατεβαζω γραμμαρια

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Και τα 2 είναι σωστά. Καλύτερα μείωνε τις ποσότητες περίπου 10% σε κάθε γεύμα, τις off ημέρες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    τι επιλογη μπορω να εχω σε απογευματινο γευμα χωρισ προπονηση οταν το μεσημεριανο θα ειναι στης 2 30 το απογευματινο θα ειναι 5 30

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με βρώμη ή φρούτα, αυγά με σαλάτα και κάποια πηγή υδατάνθρακα (π.χ. ρύζι), κλπ...

    Γενικά, ένα γεύμα που θα περιλαμβάνει όλα τα μάκρος (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπάρα).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    βλεπω πολλους που εχουν για δεκατιανο 2 φετες ολικης ψωμι,2 φετες γαλοπουλα 1 φετα κασερι χαμηλα λιπαρα + ντοματα η μαρουλι .δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο σαν γευμα απο πρωτεινη και υδατανθρακα.μηπως δεν σε καλυπτει σαν ποσοτητα και αν πουμε να αυξησουμε της φετες απο γαλοπουλα και κασερι μαλλον δεν συμφερει και οικονομικα .η η γνωμη σου ειναι οτι ειμαστε οκ με αυτες τησ ποσοτητες ,και να προσθεσουμε μια μπανανα βγαζοντας την απο το πρωινο +ταχινι ολικης η φυστικοβουτηρο

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μπορείς να κάνεις ότι συνδυασμό θέλεις Κώστα. Αν π.χ. είσαι στο δρόμο εκείνη την ώρα, σε βολεύει το τοστ. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Συνήθως, επειδή το γεύμα αυτό είναι σνακ, πολλά παιδιά προτιμούν κάτι ελαφρύ. Προφανώς, μπορείς να προσθέσεις και φρούτο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    ναι εχεις δικιο σε αυτο cuban οντως δεν μπορω να κουβαλαω μαζι μου στον δρομο ταπερ με ρυζια κοτοπουλα αν και το εχω κανει σταματημα στην ναυαρινου εβγαλα το ταπερ και ετρωγα στα γρηγορα μηνμε περασουν και για ψωνιο χαχαχαχα.απλα επειδη θελω σε καθε γευμα να εχω την σωστη αναλογια σε πρωτεινη υδατανθρακα πιστευω με ενα τοστ καπου θα εχω λιγοτερη πρωτεινη καπου λιγοτερο υδατανθρακα.αλλα ετσι και αλλιως παλι σε 2 30 ωρες θα φαμε .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ημερολογιο διατροφης μετα απο συμβουλες σας περιμενω τα σχολια σας
    By kostantina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-11, 10:30
  2. Περιμένω Καλωσόρισμα!!
    By leonid in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 22
    Last Post: 17-04-09, 04:36
  3. Να μαι και εγώ περιμένω τις απόψεις σας
    By antmpro in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-07, 04:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •