Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-08-12
    Posts
    7

    Default Άσκηση με Βάρη

    Γεια σας μάγκες θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση τι είναι καλύτερο περισσότερα κιλά λιγότερες επαναλήψεις ή λιγότερα κιλά περισσότερες επαναλήψεις? και για να μην αναρωτιέστε τώρα κάνω 3x15(με λίγα κιλά) γιαυτό ρωτάω μιας και μου κίνησε το ενδιαφέρον

  2. #2
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Χωρίς να μας πεις τα stats σου και κυρίως τους στόχους σου αυτό που ρωτάς είναι πολύ γενικό.
    Μία καλή απάντηση όμως θα ήταν ότι το 3x15 είναι ένα καλό εύρος επαναλήψεων για τον πρώτο μήνα προσαρμογής κάποιου αρχάριου στα βάρη, ενώ αν θέλεις δύναμη παίζεις στις 4-6 επαναλήψεις με 85%+, δηλαδή πολλά κιλά και πολλά σετ, για όγκο 3-4 σετ ανάλογα το μυ και 8-12 επαναλήψεις και σχετικά μεγάλο βάρος δηλαδή αν μπορείς με το βάρος που έχεις να κάνεις πάνω από 12 αυξάνεις ή αν δεν μπορείς να συμπληρώσεις τουλάχιστον 8 κατεβαίνεις σε κιλά, και από 12 και πάνω παίζεις πιο πολύ με την αντοχή του μυ.
    Και πάλι όμως όλα είναι σχετικά δηλαδή αν κάνεις προπόνηση δύναμης και συνεχώς βλέπεις πρόοδο αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν θα αυξηθεί καθόλου ο όγκος σου παρά μόνο η δύναμη κ.τ.λ. και επίσης βλέπε τι δουλεύει πάνω σου αυτά είναι κοινές παραδοχές και το σώμα του καθένα αντιδρά διαφορετικά, τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρες!
    Αυτά από μένα, αν είμαι κάπου λάθος ας διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

  3. #3
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Εξαρτάται από τους στόχους που έχεις και το επίπεδο που είσαι.
    Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  4. #4
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    δεν υπαρχει καλυτερο η οχι, αναλογα το στυλ προπονησης και τι θες να πετυχεις, το ανεβασμα των κιλων με λιγες επαναληψεις βοηθα στη δυναμη αλλα οχι και οτι τα λιγα κιλα δεν θα προσφερουν ερεθισμα για να αναπτυχθει ο μυς, εξαρταται και απο τη μυικη σου συσταση, απο τι μυικες ινες αποτελειτε σε μεγαλυτερο ποσοστο το σωμα σου αναλογα και τι σε πιανει, και σε ποια φαση μπορεις να εχεις μια ορθη τεχνικη στις ασκησεις σου. αλλα σαν γενικος μπουσουλας να παιζεις αναμεσα σε 8-12 επαναληψεις , η να ξεκινας με λιγοτερα κιλα/περισσοτερες επαναληψεις και στην διαρκεια των σετ να αναβαζεις κιλα/χαμηλωνεις επαναληψεις..

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    γννμη μου για δυναμη 1-6,μυικη θπερτροφια 6-12 και απο 15 και πανω μυικη αντοχη

  6. #6
    New Member
    Join Date
    29-08-12
    Posts
    7

    Default

    οκ σας ευχαριστώ για δύναμη θέλω επομένως ανεβάζω κιλά και κατεβάζω επαναλήψεις με αυτά που μου είπατε και όσων αφορά το επίπεδο μου 3 μήνες πάω γυμναστήριο α και να ρωτήσω τι εννοείται για όγκο? για μυικό όγκο?

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ναι...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια Άσκηση - Πιάσιμο Από Τα Βάρη.
    By antonis_7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 06-01-17, 16:41
  2. Συμβουλές Διατροφής & Άσκηση Με Βάρη & Αερόβια
    By chrikos in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 04-01-13, 12:27
  3. Βάρη Και Αερόβια Άσκηση (Σωστή Σειρά?)
    By polonos13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 12-10-12, 18:10
  4. Άσκηση στο σπίτι με βάρη;
    By tsergos629 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-11, 15:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •