Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Cool Πρωτεϊνη - Κρεατίνη ή Και Τα Δύο?

    Καλησπέρα Και Καλή χρονια. Θέλω κάτι δραστικό για αύξηση όγκου είμαι αδύνατος και θέλω κάτι σε συνδυασμό με κολύμβηση και μια μέτρια διατροφή λέω μέτρια διατροφή λέω μέτρια γιατί μένω μονος και δεν τα παο καλά με το φαΐ αλλα σε γενικές γραμμές προσπαθώ να το ακολουθώ μετά από αρκετό ψάξιμο στο forum σε τέτοιες ερώτηση όπως αυτή σχετικές απάντηση είναι η προτείνει - κρεατίνη δεν είναι το μαγικό φίλτρο που θα σου πραγματοποίηση ότι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Aπλά θέλω κάτι δραστικό δηλαδή αυτό σημαίνει ποσότητα ποιότητα δεν ξέρω τι γιαυτο ρωτάω επίσης να πάρω μονο κρεατίνη η μονο προτείνει η κάποια προτείνει που να έχει και λίγο κρεατίνη μέσα όπως η cell-tech ας πούμε ίσος κάνω λάθος σε κάτι διορθώστε με είμαι καινούριος στο χορό. Και σε ποσο διάστημα λέτε να δω διαφορα στην αύξηση βάρους.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα Γιάννη,

    αμα θες δραστική αύξηση βάρους πλακώσου στα σουβλάκια και τις πίτσες
    Πέρα του χιούμορ, αυτό που θέλω να σου περάσω είναι πως "βαρος " με την ευρεία έννοια μπορείς να πάρεις με το να φας τροφές που χουν πολλές θερμίδες.
    Η κρεατίνη έχει άλλο σκοπό, όχι να βάζει κιλά. Ναι, έχεις κάποια αύξηση, αλλά ειναι νερό. Άρα άστην για την ωρα.
    Η πρωτείνη πάλι το ίδιο, δεν είναι μαγικό φίλτρο. Αν πάρεις τις υποτιθέμενες όγκου, τότε θα φορτωθείς ένα κάρο άχρηστες θερμίδες.

    Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά, κάτσε και φτιάξε τη διατροφή σου. Μόνο με το σωστό φαγητό θα βάλεις σωστά κιλά.
    Φαγητό και βάρη.
    Last edited by Kardoula; 02-01-13 at 11:02.

  3. #3

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    To οτι ο μέσος αρχάριος σκέπτεται πως ένα συμπλήρωμα θα του δώσει όγκο ή γράμμωση αποδεικνύει πόσο καλή δουλειά έχουν κάνει τα τμήματα marketing των εταιρειών συμπληρωμάτων. Αυτή η αντίληψη έχει ριζώσει τόσο πολύ που είναι απολύτως αδύνατον να αλλάξει, είμαι σίγουρος, δε, πως οι περισσότεροι που κάνουν μια ερώτηση σαν του giannhs1995 και παίρνουν μια απάντηση σαν της Ειρήνης ακολούθως παίρνουν τα συμπληρώματα που είχαν κατα νου. Η λογική μπροστά στην προπαγάνδα είναι ανίσχυρη, για να αντιμετωπισεις την δύναμη ενός σλόγκαν μερικών λέξεων ή μιας φωτογραφίας bodybuilder με ένα shaker χρειάζεσαι σελίδες επι σελίδων λογικών επιχειρημάτων, χωρις σίγουρη επιτυχία. Γι'αυτό και από τους πολεμίους των συμπληρωμάτων ανεπτύχθη μια άλλη προπαγάνδα, εξίσου ισχυρή, η οποία πάτησε στην άλλη: τα συμπληρώματα είναι επικίνδυνα για την υγεία. Γιατί? Διότι αυτοί που τα παίρνουν φουσκώνουν (αξιοποίηση της προπαγάνδας του αντιπάλου). Και γιατί αυτό είναι κακό? Διότι κάτι τόσο ισχυρό αποκλείεται να είναι υγιεινό/ "φυσικό", είναι προφανώς "αναβολικό". Δεν είναι τυχαίο το οτι όσο συνηθισμένη είναι η ερώτηση "ποιά πρωτεϊνη να πάρω για να φουσκώσω" άλλο τόσο συνηθισμένη είναι και η ερώτηση "μήπως η πρωτεΪνη με βλάψει?".

    Οπότε χαρα στο κουράγιο όσων συνεχίζουν να απαντούν (η μάχη είναι άνιση) και ντροπή σε αυτούς που κράζουν.

  4. #4
    New Member athermiotis's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    16

    Default

    Συγχαρητήρια για τη γραφή και τα λεχθέντα του ultramodus.

  5. #5

    Default

    Καλησπέρα αν ήταν τόσο εύκολα όπως λέτε με το φαγητό θα το έκανα.. το σώμα μου είναι Ectomorph και ύστερα από αρκετή αναζήτηση που έχω κάνει κατά καιρούς θέλει πολύ αυστηρό πρόγραμμα διατροφής και γυμναστική δεν μπορώ να διαθέσω σκληρό πρόγραμμα ως φοιτητής γιαυτο λέω να καταφύγω σε κάτι τέτοιο :)

  6. #6
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    κοιτα γιαννη καλησπερα κ απο μενα ειναι σαν να λες θα βαλω ζαντες στο αμαξι μου να πηγαινει πιο γρηγορα ;) αν δεν κανεις το βασικο που ειναι η τροφη τα συμπληρωματα δεν θα σου δωσουν τπτ παρα μονο εναν αερα μεσα σου.η κρεατινη θα σου δωσει ενα πρηξιμο λιγο δυναμη κ θα σου βαλει κ υγρα που θα λες οπα πηρα κιλα αλλα μολις σταματησεις σε δυο εβδομαδες θα εχεις γινει οπως πριν αν δεν εχεις κανει διατροφη ωστε να δημιουργηθει λιπος κ μυς
    αυτα που λενε τα συμπληρωματα παρε αυτο κ σε μια εβδομαδα θα εισαι 10κιλα πανω δεν ισχυει.
    ολοι μας ειμαστε φοιτητες εργαζομενοι γονεις κ οτι αλλο θες.αν αγαπας κατι κ το θες κ με το ταπερακι σου θα πας σινεμα,απλα αντι να πετας τα λεφτα σου δεξια κ αριστερα σε βλακειες δοκιμασε να παρεις βασικα πραγματα
    που θα αλλαξουν το σωμα σου ;)

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν είπε κανείς πως είναι εύκολο. Αλλά αν θες να πετύχεις κάτι, πρέπει να προσπαθήσεις. Όσα συμπληρώματα και να πάρεις φίλε μου δεν θα καταφέρεις τίποτα. Δεν χρειάζεσαι αυστηρό πρόγραμμα, απλά χρειάζεσαι πρόγραμμα!
    Αν δε μπορείς να το κάνεις, τότε απλά συμβιβάσου. :)

  8. #8
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    To οτι ο μέσος αρχάριος σκέπτεται πως ένα συμπλήρωμα θα του δώσει όγκο ή γράμμωση αποδεικνύει πόσο καλή δουλειά έχουν κάνει τα τμήματα marketing των εταιρειών συμπληρωμάτων. Αυτή η αντίληψη έχει ριζώσει τόσο πολύ που είναι απολύτως αδύνατον να αλλάξει, είμαι σίγουρος, δε, πως οι περισσότεροι που κάνουν μια ερώτηση σαν του giannhs1995 και παίρνουν μια απάντηση σαν της Ειρήνης ακολούθως παίρνουν τα συμπληρώματα που είχαν κατα νου. Η λογική μπροστά στην προπαγάνδα είναι ανίσχυρη, για να αντιμετωπισεις την δύναμη ενός σλόγκαν μερικών λέξεων ή μιας φωτογραφίας bodybuilder με ένα shaker χρειάζεσαι σελίδες επι σελίδων λογικών επιχειρημάτων, χωρις σίγουρη επιτυχία. Γι'αυτό και από τους πολεμίους των συμπληρωμάτων ανεπτύχθη μια άλλη προπαγάνδα, εξίσου ισχυρή, η οποία πάτησε στην άλλη: τα συμπληρώματα είναι επικίνδυνα για την υγεία. Γιατί? Διότι αυτοί που τα παίρνουν φουσκώνουν (αξιοποίηση της προπαγάνδας του αντιπάλου). Και γιατί αυτό είναι κακό? Διότι κάτι τόσο ισχυρό αποκλείεται να είναι υγιεινό/ "φυσικό", είναι προφανώς "αναβολικό". Δεν είναι τυχαίο το οτι όσο συνηθισμένη είναι η ερώτηση "ποιά πρωτεϊνη να πάρω για να φουσκώσω" άλλο τόσο συνηθισμένη είναι και η ερώτηση "μήπως η πρωτεΪνη με βλάψει?".

    Οπότε χαρα στο κουράγιο όσων συνεχίζουν να απαντούν (η μάχη είναι άνιση) και ντροπή σε αυτούς που κράζουν.

    σωστος... μπραβο για το ποστ.

    τωρα στο φιλο μας το γιαννη 1551 τα παιδια εχουν δικαιο το συμπληρωμα δεν θα σου προσφερει αυτο που εσυ ζητας, δηλαδη και ecto που εισαι τι πιστευεις θα σου προσφερει 150-200 θερμιδες επιπλεον.. και? με αυτες νομιζεις θα βαλεις βαρος? για αυτο πλακωσου στα αυγα , βρωμη, φρουτα , κοτοπουλακια και ρυζακια και το αποτελεσμα θα το καταλαβεις πανω σου...







  9. #9
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by giannhs1551 View Post
    Καλησπέρα αν ήταν τόσο εύκολα όπως λέτε με το φαγητό θα το έκανα.. το σώμα μου είναι Ectomorph και ύστερα από αρκετή αναζήτηση που έχω κάνει κατά καιρούς θέλει πολύ αυστηρό πρόγραμμα διατροφής και γυμναστική δεν μπορώ να διαθέσω σκληρό πρόγραμμα ως φοιτητής γιαυτο λέω να καταφύγω σε κάτι τέτοιο :)
    Μπορώ να κάνω μια εκτός θέματος (off topic) ερώτηση στον giannhs1551?

    Για ποιον λόγο άραγε να γράψω/εις/ει κ.ο.κ. την λέξη "Εκτόμορφος" ή "Εκτομορφικός" ως Ectomorph???

    Μια ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ λέξη η οποία "παρουσιάζεται" ως ... Αγγλική
    Οι αγγλικοί ή αμερικανικοί όροι στο bb υπάρχουν και θα υπάρχουν. Και δικαίως. Στις ΗΠΑ έγινε το bb "επιστήμη" και λογικό είναι να επικρατούν και οι ανάλογοι όροι και ορισμοί. Όταν όμως και οι ίδιοι δεν βρίσκουν λέξη να αντικαταστήσουν τις Ελληνικές, το κάνουμε εμείς με...αντιδανεισμούς?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  10. #10

    Default

    Ευχαριστώ για τις απάντησης σας καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείτε θα ακολουθήσω τι συμβουλή σας και θα δοκιμάσω μια σταθερή διατροφή μπορείτε να μου δείξετε κάποιο post που δείχνει ποιες είναι η σταθερές τροφές που πρέπει να καταναλώνουμε έστω μια φορά τι μέρα? Γιώργο οκ μην κολλάς σε μια λέξη συνήθεια είναι όπως έψαχνα έβρισκα πάντα τι λέξη αυτή στα αγγλικά και μου έμηνε :)
    Ευχαριστώ και πάλη :)

  11. #11
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

  12. #12

    Default

    go-pap σε ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση κάτι έχω ακούσει ότι όταν γυμνάζεσαι και πίνεις alkol είναι σαν να έχεις κάνει 1 βδομάδα τζάμπα προπόνηση κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by giannhs1551 View Post
    go-pap σε ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση κάτι έχω ακούσει ότι όταν γυμνάζεσαι και πίνεις alkol είναι σαν να έχεις κάνει 1 βδομάδα τζάμπα προπόνηση κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.
    ενα ποτο εννοεις η ενα μπουκαλι εχει διαφορα :Ρ το ενα ποτο δεν θα δεις διαφορα αλλα αν πας σε ενα μπουκαλι κ γινεις λιωμα τοτε την επομενη μερα θα εισαι κουταβι στα πατωματα

    αλλα γενικα δεν ειναι καλο να πινουμε αν εχουμε προβλημα με το συκωτι οπως μπορει να εχεις ακουσει την εξης ατακα οτι αμα παιρνεις κρεατινη θα καταστρεψεις το συκωτι σου,μουφα ειναι κ αυτο

  14. #14
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by giannhs1551 View Post
    go-pap σε ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση κάτι έχω ακούσει ότι όταν γυμνάζεσαι και πίνεις alkol είναι σαν να έχεις κάνει 1 βδομάδα τζάμπα προπόνηση κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.
    κοιτα τωρα ειναι απο ποια οπτικη το βλεπεις, εξαρταται απο τη ποσοτητα και τη συχνοτητα, αν βγαινεις ενα σαββατο και πινεις 1 ποτο μονο δεν θα σε παει πισω, αν πινεις καθε μερα ε νταξη τοτε δεν πρεπει να σε νοιαζει το bbing, τωρα σαν γενικη οπτικη κανει κακο το αλκοολ σε καθημερινη βαση και θα βλαψει και τους στοχους σου για το σωμα σου, αλλα με 1 κρασακι τη βδομαδα θα σαι οκ..

  15. #15

    Default

    Όχι και κάθε μέρα χάχα μια φορά τι βδομάδα λέμε απλά από κάπου το είχα ακούσει... 100 % Whey protein 2 lb / τι έχετε να πείτε για αυτήν διάβασα στο topic που μου έδωσε ο go-pap και έλεγε προτείνει ορού γάλακτος και βρήκα αυτό η μονο με 2-3 αυγά την ημέρα θα είμαι καλυμμένος από την άποψη τις πρωτεΐνης ? Ο γυμναστής μου είχε πει το πρωί μαζί με τα δημητριακά να βάζω μέσα μέλη και ξυρούς καρπούς.

  16. #16

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by giannhs1551 View Post
    100 % Whey protein 2 lb / τι έχετε να πείτε για αυτήν
    Δεν σου χρειάζεται, φτιάξε διατροφή και ακολούθα την. Αν δεν "μπορείς" (="θελεις") να φτιάξεις μια σωστή διατροφή και να την ακολουθήσεις τότε ξέχνα το, κάνε κάτι άλλο, μην χάνεις τον χρόνο σου και τα λεφτά σου τσάμπα. Ειδικά από την στιγμή που είσαι εκτόμορφος, όπως λες, το φαγητό και μόνον αυτό θα σου δώσει αυτό που ζητάς.

    Quote Originally Posted by giannhs1551 View Post
    Ο γυμναστής μου είχε πει το πρωί μαζί με τα δημητριακά να βάζω μέσα μέλη και ξυρούς καρπούς.
    Του φόρουμ μέλη?

  17. #17

    Default

    Φίλε το θέλω πολύ και ελπίζω να μην το παρατήσω στην πορεία.. προς το παρόν θα το πάω όπως το σχεδιάζω.
    όχι πριν 1 χρόνο και κάτι πήγαινα γυμναστήριο για 3 μήνες, και το είχα σταματήσει από μαλακία μου και τώρα το μετανιώνω :/
    Δυστυχώς δεν την βρίσκω να σας την δείξω.. :/

  18. #18

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by giannhs1551 View Post
    Φίλε το θέλω πολύ και ελπίζω να μην το παρατήσω στην πορεία.. προς το παρόν θα το πάω όπως το σχεδιάζω.
    όχι πριν 1 χρόνο και κάτι πήγαινα γυμναστήριο για 3 μήνες, και το είχα σταματήσει από μαλακία μου και τώρα το μετανιώνω :/
    Δυστυχώς δεν την βρίσκω να σας την δείξω.. :/
    Με ταπερ και υπομονή μπορείς να τα φέρεις βόλτα, η πρωτεϊνη σε σκόνη, ειδικά στην περίπτωση σου, δεν φτάνει ούτε για "ζητω". Τα 30 γραμμάρια που θα παίρνεις έχουν λίγο πάνω από 120 θερμίδες, είναι απλως αστείο, όταν σκεφτεί κανείς πως από την διατροφή σου θα έχεις ήδη καλυψει τα απαιτούμενα γραμμάρια πρωτεϊνης και την παραπανίσια απλως θα την αποβάλλεις. ΄Τέλος πάντων, προσπάθησε σε πρώτη φάση να είσαι συνεπής στις προπονήσεις σου και αργά ή γρήγορα, εφόσον συνεχίσεις, θα φτιάξεις και την διατροφή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλύτερη Πρωτεϊνη και Κρεατίνη;
    By dimitris95 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 17-01-11, 02:13
  2. Κρεατίνη και πρωτείνη μαζί.
    By Hint in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 07-05-09, 23:44
  3. Μεταπροπονητική Πρωτείνη/Κρεατίνη
    By slkts in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-08, 22:14
  4. Κρεατίνη μαζί με πρωτείνη ;
    By clearxos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-08, 21:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •