Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-01-13
    Posts
    5

    Default Δεν είμαι ακριβώς αρχάριος αλλά εφόσον εδώ δίνετε συμβουλές

    Λοιπόν καταρχήν καλησπέρα σας .
    Εδώ και 8 μήνες ακολουθώ ενα προγραμμα με 4 (εξαιρετικά 5) προπονήσεις τη βδομάδα με το σπλιτ στηθος τρικεφαλα , πλατη δικεφαλα , ωμοι (ποδια που και που)
    η αερόβια και οι ασκήσεις κοιλιακών ελάχιστες ..
    διατροφικά δεν προσεχα , παρα μονο κατα περιοδους που εκανα πληρη 6 γευματα ,
    κατα τα άλλα απλά τρόγωντας στην κυριολεξεία ότι ναναι και οποτε ναναι γεμιζα 180γρ πρωτεινη, 340 γρ υδατανθρακα (ισως και παραπανω) και 50 με 70 γρ λιπος
    γεμιζα κενα με ορο πρωτεινης και επερνα σταθερα κρεατινη για 2 μηνες
    αναφορικα με τους μεις σιγουρα ανεβηκα παρα πολυ , εντυπωσιακα για μενα όπως και σε δυναμη
    αλλα εχω θολωσει και αποφασισα να ακολουθησω ενα αυστηρο προγραμμα για κοψιμο

    θα ηθελα συμβουλες επι παντος θεματος

    απο γευματα , ως προπονησεις και ειδος αυτων μεχρι και καποια συμπληρωματα καθως σκεφτομαι καποιον πληρη λιποδιαλυτη γερο ή l-καρνιτίνη


    σας ευχαριστώ εκ των προτερω

    υγ , ειμαι 1,87 με 80 κιλα και θα θελα να πεσω στα 73 περιπου με ελάχιστες ή λίγες απώλειες μυών

  2. #2

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Quote Originally Posted by chucky View Post
    Λοιπόν καταρχήν καλησπέρα σας .
    Εδώ και 8 μήνες ακολουθώ ενα προγραμμα με 4 (εξαιρετικά 5) προπονήσεις τη βδομάδα με το σπλιτ στηθος τρικεφαλα , πλατη δικεφαλα , ωμοι (ποδια που και που)
    η αερόβια και οι ασκήσεις κοιλιακών ελάχιστες ..
    διατροφικά δεν προσεχα , παρα μονο κατα περιοδους που εκανα πληρη 6 γευματα ,
    κατα τα άλλα απλά τρόγωντας στην κυριολεξεία ότι ναναι και οποτε ναναι γεμιζα 180γρ πρωτεινη, 340 γρ υδατανθρακα (ισως και παραπανω) και 50 με 70 γρ λιπος
    γεμιζα κενα με ορο πρωτεινης και επερνα σταθερα κρεατινη για 2 μηνες
    αναφορικα με τους μεις σιγουρα ανεβηκα παρα πολυ , εντυπωσιακα για μενα όπως και σε δυναμη
    αλλα εχω θολωσει και αποφασισα να ακολουθησω ενα αυστηρο προγραμμα για κοψιμο

    θα ηθελα συμβουλες επι παντος θεματος

    απο γευματα , ως προπονησεις και ειδος αυτων μεχρι και καποια συμπληρωματα καθως σκεφτομαι καποιον πληρη λιποδιαλυτη γερο ή l-καρνιτίνη


    σας ευχαριστώ εκ των προτερω

    υγ , ειμαι 1,87 με 80 κιλα και θα θελα να πεσω στα 73 περιπου με ελάχιστες ή λίγες απώλειες μυών
    Καλημερα και καλως ηρθες !Θα σου προτινα σαν αΡχη να βαλεις μια βαση προσπερνοντας τα ''ισως'' και τα ''περιπου'' και τα οτι ''ναναι'.δεν θα σε βοηθησουν αν θελεις να καθαρισεις!Βρες τις θερμιδες συντηρησης σου,φτιαξε ενα πλανο διατροφης και ξεκινα να το ακολουθεις!Η διατροφη ειναι αυτη που κανει την γραμμωση (καθαρισμα) .Μεσα στο φορουμ θα βρεις πολλα χρησιμα αρθρα που θα σε βοηθησουν!

  3. #3
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    γεια σου, δηλαδη με 7 κιλα κατω απο το υψος σου ποσους μυς μπορει να βαλες?? για μενα κανε μια διατροφη ισοθερμιδικη με καθαρες τροφες, τα οτι να ναι και τα οσο να ναι σε θολωσαν, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τρως καθαρα

  4. #4

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by chucky View Post


    υγ , ειμαι 1,87 με 80 κιλα και θα θελα να πεσω στα 73 περιπου με ελάχιστες ή λίγες απώλειες μυών
    Το μόνο σίγουρο είναι πως θα είναι ελάχιστες οι μυικές απώλειες καθως, με διατροφή "ό,τι νά 'ναι", πόδια "που και που", και 7 κιλά κάτω από το ύψος σου, ήδη θα έχεις ελαχίστους μυς. Από το 0,1 μέχρι το 0 δεν υπάρχει μεγάλη απόσταση.

    Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα sticky αρθρα περι προπονήσεως και διατροφής, όλα και ολόκληρα, με ηρεμία, όχι διαγωνίως, διότι από αυτά που γράφεις (στόχος τα 73 κιλά με 1,87 ύψος, από τα πλεον εξωφρενικά που έχουν γραφτεί στο φόρουμ) φαίνεται πως αγνοείς βασικά πράγματα. Πάρ' το από την αρχη το θέμα γιατί έχεις πάρει στραβό δρόμο.

  5. #5
    Junior Bodybuilder Giorgaras999's Avatar
    Join Date
    01-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    179

    Default

    γεια σου φιλε καλημερα.να σε ρωτησω παιρνοντας 2 μηνες κρεατινη ειδες βελτιωση?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    03-01-13
    Posts
    5

    Default

    Απαντώντας σε όλους ξεχωριστά

    μαρβιν ακριβώς αυτό που λες είναι που περιμένω κάποιες συμβουλές !

    γκο παπ και μοντους , ειναι αληθεια οτι εχω καποια καλά γονίδια στο θέμα των μυών , πριν αρχίσω γυμναστήριο ήμουν 68 κιλά και τώρα στα 80 , το ποσοστό λίπους μου είναι 10 τα εκατό
    μπορεί να έτρωγα διάφορες σαβούρες , αλλά δεν έτρωγα και καθημερινά σύνθετους υδατάνθρακες τυπου γαριδάκια

    γιωργάρα η κρεατίνη με βοήθησε να ανεβάσω δυνάμη κυρίως , όταν άρχισα έβγαζα 7-8 επαναλήψεις 65 κιλά πάγκο , στο τέλος είχα πάει στις 8 επαναλήψεις στα 80 , στο σώμα όχι πάρα πολλά

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  7. #7
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    25-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Quote Originally Posted by chucky View Post
    δεν έτρωγα και καθημερινά σύνθετους υδατάνθρακες τυπου γαριδάκια
    Κάτι δεν λες σωστα εδω...για πάρτο αλλιώς .....
    je ne regrette rien

  8. #8

    Default

    Από πότε τα γαριδάκια είναι υδατάνθρακας και μάλιστα σύνθετος;

    Όλα τα συσκευασμένα snack έχουν απλό υδατάνθρακα, κορεσμένα και trans λιπαρά. Απλά μερικά είναι λιγότερο χάλια από άλλα διατροφικά. Ένα μόνο πακέτο αρκεί να σε πάει πίσω βδομάδες, εδώ οι μπάρες πρωτείνης που κυκλοφορούν σε κολάνε στις επιδώσεις σου, πόσο μάλλον τροφές που είναι 100% άχρηστες και κακές. Υπάρχουν πολύ πιο νόστιμα και υγιεινά snack να φάει κάποιος όπως είναι οι ξηροί καρποί.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    03-01-13
    Posts
    5

    Default

    Quote Originally Posted by michael92 View Post
    Από πότε τα γαριδάκια είναι υδατάνθρακας και μάλιστα σύνθετος;

    Όλα τα συσκευασμένα snack έχουν απλό υδατάνθρακα, κορεσμένα και trans λιπαρά. Απλά μερικά είναι λιγότερο χάλια από άλλα διατροφικά. Ένα μόνο πακέτο αρκεί να σε πάει πίσω βδομάδες, εδώ οι μπάρες πρωτείνης που κυκλοφορούν σε κολάνε στις επιδώσεις σου, πόσο μάλλον τροφές που είναι 100% άχρηστες και κακές. Υπάρχουν πολύ πιο νόστιμα και υγιεινά snack να φάει κάποιος όπως είναι οι ξηροί καρποί.
    πιο νοστιμα δεν ειναι αλλα στα αλλα εχετε σαφως δικο , εκανα μινι ερευνα

    το θεμα ειναι μπορειτε να μου δωσετε εσεις καποιες συμβουλες για να φτιαξω την υποθερμιδικη διατροφη που θελω ;

  10. #10

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by chucky View Post

    το θεμα ειναι μπορειτε να μου δωσετε εσεις καποιες συμβουλες για να φτιαξω την υποθερμιδικη διατροφη που θελω ;
    Όχι, είναι αδύνατον να σου δώσουμε συμβουλές για υποθερμιδική διατροφή όταν είσαι ήδη 7 κιλα κάτω από το ύψος σου και θες να φτάσεις να γίνεις 14 κιλά κάτω από το ύψος σου. Έχεις μπει σε bodybuilding forum, όχι σε forum δρομέων.

    Στην τελική αν θες τόσο πολυ να γίνεις πετσί και κόκκαλο μπορείς να την φτιάξεις την "διατροφή" μόνος σου, διαβάζοντας τα stickies, επι παραδείγματι αυτό εδώ: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236 . Ψάξε την ενότητα περι διατροφής, μέχρι και πίνακα μακροστοιχείων των τροφών έχει.

    Συμβουλές έχει νόημα να ζητά κάποιος όταν έχει ήδη διαβάσει κάποια πράγματα και έχει απορίες επ'αυτών. Όταν δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα, μπαίνει σε ένα φόρουμ, αγνοεί επιδεικτικώς ένα κάρο άρθρα που απαντουν στην ερώτηση του, του επισημαίνει κάποιος πως πρέπει να τα διαβάσει αλλά αυτός εξακολουθεί να ζητά "συμβουλές", τότε, πολύ απλά, δεν ζητά "συμβουλές", ζητά μασημένη τροφή επειδή βαριέται να κάνει αυτό που κάναμε τόσοι και τόσοι όταν δεν ξέραμε την τύφλα μας.
    Last edited by UltraModus; 04-01-13 at 11:10.

  11. #11
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    chucky ποσο χρονων εισαι?

  12. #12
    New Member
    Join Date
    03-01-13
    Posts
    5

    Default

    είμαι 19

    απαντώντας στον εξοργισμένο φίλο μου θα ήθελα να του πω , ότι bodybuilding δεν είναι μόνονα τρώω για να φουσκώνω
    κάτι που με αηδιάζει είναι το χαζό λίπος , γιαυτό θα ήθελα να το χάσω πριν ξεκιν΄΄ησω πιο αρμονικά υπερθερμιδική ή όπως λέγεται διατροφή
    καταλαβαίνω πως κάθε πιτσιρίκος μπαίνει και γράφει πως να χάσει κιλά για να βρει γκόμενα ή για να φτιάξει την εφηβική του ψυχολογία αλλά προσωπικά
    είμαι για άλλους λόγους εδώ
    αν θεωρείς ότι τελείως χάσιμο χρόνου να μπω σε υποθερμιδική τώρα άνετα μπορείς να μου το πεις , πες το με τρόπο αν θες να βοηθήσεις γιατί δεν με ξέρεις
    τα στίκυ θέματα είσαι σίγουρα ενδιαφέροντα και σωστά αλλά άπειρα , αν ψήνεσαι πες μου σε ποια να κοιτάξω

    δατσ αλλ

  13. #13

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by chucky View Post
    είμαι 19

    απαντώντας στον εξοργισμένο φίλο μου θα ήθελα να του πω , ότι bodybuilding δεν είναι μόνονα τρώω για να φουσκώνω
    κάτι που με αηδιάζει είναι το χαζό λίπος , γιαυτό θα ήθελα να το χάσω πριν ξεκιν΄΄ησω πιο αρμονικά υπερθερμιδική ή όπως λέγεται διατροφή
    καταλαβαίνω πως κάθε πιτσιρίκος μπαίνει και γράφει πως να χάσει κιλά για να βρει γκόμενα ή για να φτιάξει την εφηβική του ψυχολογία αλλά προσωπικά
    είμαι για άλλους λόγους εδώ
    αν θεωρείς ότι τελείως χάσιμο χρόνου να μπω σε υποθερμιδική τώρα άνετα μπορείς να μου το πεις , πες το με τρόπο αν θες να βοηθήσεις γιατί δεν με ξέρεις
    τα στίκυ θέματα είσαι σίγουρα ενδιαφέροντα και σωστά αλλά άπειρα , αν ψήνεσαι πες μου σε ποια να κοιτάξω

    δατσ αλλ
    Στην ενότητα περι διατροφής είναι 7 (επτά). Καταλαβαίνω, είναι τεραστιος ο όγκος πληροφοριών και χάθηκες στο ψάξιμο. 7= άπειρο.

    Ούτε το link που σου παρέθεσα προφανώς δεν κοίταξες, γιατί αν το είχες κοιτάξει θα είχες λυσει και την απορία σου. Αλλά μάλλον η επομένη απορία είναι "ρε μάγκα, το άρθρο ειναι μεγάλο, ψήνεσαι να μου πεις ποιό σημείο του να διαβάσω? δατς αλλ, να ουμ' ".

    Και λυπάμαι, αλλά ένα σημαντικό κομμάτι του ΒΒ είναι αυτό που υποτιμητικώς και αφελώς εσύ αναφέρεις ως "τρώω για να φουσκώνω". Ναι, σε αυτό εδώ το φόρουμ μπορεί κανείς να μάθει πως και τι θα τρώει για να αυξήσει την μυική του μάζα ή να διώξει το λίπος, κρατώντας την μυική του μάζα. Δεν πρόκειται βεβαίως να μάθει πως θα φτάσει να είναι 14 κιλά κάτω από το ύψος του γιατί όσοι ασχολούμαστε με τα βαρη θεωρούμε πως οι μυες έχουν αξία, δεν έχουμε σαν στόχο να τους εξαφανίσουμε, δεν τους κρατάμε κακία, δεν τους μισούμε.

    Ανακεφαλαιώνοντας, δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς (καθόλου κακό αυτό), δεν έχεις ιδέα που έχεις μπει και τι κάνουμε εδώ (ούτε αυτό κακό αλλά δείχνει αφέλεια ή αδιαφορία), δεν έχεις διάθεση να διαβάσεις ούτε ένα άρθρο (πολύ κακό) και απλως περιμένεις να σου δώσει κάποιος μια έτοιμη λύση (ακόμα χειρότερο), και όλα αυτά με μπόλικη δόση θράσους και συγκεκαλυμένης αγενείας και ασεβείας προς αυτόν τον χώρο (απλά εκνευριστικό).

    Καλό διάβασμα και καλή τύχη.

  14. #14
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by chucky View Post
    είμαι 19

    απαντώντας στον εξοργισμένο φίλο μου θα ήθελα να του πω , ότι bodybuilding δεν είναι μόνονα τρώω για να φουσκώνω
    κάτι που με αηδιάζει είναι το χαζό λίπος , γιαυτό θα ήθελα να το χάσω πριν ξεκιν΄΄ησω πιο αρμονικά υπερθερμιδική ή όπως λέγεται διατροφή
    καταλαβαίνω πως κάθε πιτσιρίκος μπαίνει και γράφει πως να χάσει κιλά για να βρει γκόμενα ή για να φτιάξει την εφηβική του ψυχολογία αλλά προσωπικά
    είμαι για άλλους λόγους εδώ
    αν θεωρείς ότι τελείως χάσιμο χρόνου να μπω σε υποθερμιδική τώρα άνετα μπορείς να μου το πεις , πες το με τρόπο αν θες να βοηθήσεις γιατί δεν με ξέρεις
    τα στίκυ θέματα είσαι σίγουρα ενδιαφέροντα και σωστά αλλά άπειρα , αν ψήνεσαι πες μου σε ποια να κοιτάξω

    δατσ αλλ
    κοιτα chucky εισαι μικρος και τωρα εχεις μια πολυ καλη ευκαιρια να φτιαξεις τη νοοτροπια σου και το σκεπτικο σου πανω στο ΠΩΣ μπορεις να φτιαξεις ενα ωραιο σωμα και πως μπορεις να σκεφτεσαι ωριμα και ενημερωμενα πανω στη διατροφη, για να τα ακολουθησεις και να ριζωσουν μεσα σου οσο μεγαλωνεις, καλως η κακως το φορουμ ασχολειται με μυς!!! και το φουσκωμα που ανεφερες ειναι μεσα στη διαδικασια, για να φτιαξεις μυς πρεπει να τρως παραπανω(ειδικα εσυ που εισαι ηδη αδυνατος) οποτε αυτο συνεπαγεται και με λιγο η πολυ λιπος που στη διαρτκεια θα το χασεις για να φανει η δουλεια σου, εσενα προσωπικα εχω την εντυπωση οτι σε απασχολει να δειχνεις αδυνατος αλλα δυστυχως αυτο απεχει λιγο απο το να φενεται ενα καλογυμνασμενο σωμα.. ο φιλος παραπανω που μονο να σε "ξυπνησει" θελει να μη χασεις αλλα κιλα εχει δικαιο.. και επισης να ξερεις οτι στη φαση και στην ηλικια που εισαι αν τρως οσο πρεπει και αυτα που πρεπει μπορεις να βαζεις ογκο και να καις λιπος ταυτοχρονα,,

    ΥΓ αν βαριεσαι να διαβασεις 7 stickys την ορεξη για να τα εφαρμοσεις που θα την βρεις????
    φιλικα go!

  15. #15
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    chucky,δεν ειναι αναγκη να κατεβεις στο 6%-7% ρε συ,γιατι ετσι κι αλλιως τα κιλα που θα βαλεις μετα δεν θα ειναι 100% μυικα,οποτε ενα και το αυτο.Οπως σου ειπαν τα παιδια,για το υψος και τα κιλα σου μην το σκεφτεσαι καν για να χασεις κι αλλο βαρος.
    Καθαρη-υπερθερμιδικη διατροφη,δυνατη προπονηση...και διαβασμα.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  16. #16
    New Member
    Join Date
    03-01-13
    Posts
    5

    Default

    Καταρχάς ευχαριστώ που αναμένομενες ή όχι έλαβα απαντήσεις :D
    Σε αυτά που λέτε έχετε δίκιο και προφανώς θα μου αλλάξουν ρότα , όχι δεν έχω σκοπό να δείχνω αδύνατος αλλά δεν μαρέσει καθόλου το λίπος , έχω κόμπλεξ πειτε απο μικρός .
    Απλά οι ενστάσεις μου εγγυνται στο θέμα ότι για 8 μήνες έτρωγα παραπάνω , (πιθανότατα λάθος γιατί είχα καθιερώσει μια άποψη ότι το σώμα αναγνωρίζει μόνο μακροζ και οχι απο που τα περνει κατι γελοιο τελικα) και κουράστηκα λίγο από το φαί
    τελικά διάβασα όλα τα στίκι σχεδόν σε όλα τα σέκτιονς και εν μέρει κάποια τα χα δει αλλου καποια διαφορετικα καποια καθολου και ψιλοσυγχήστηκα !
    καποια αλλη στιγμη θα σας ρωτησω καποιες ασαφειες

    ευχαριστώ για το χρόνο σας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είμαι αρχάριος-ποια πρωτείνη να πάρω για όγκο?
    By Raf in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 48
    Last Post: 13-04-13, 12:01
  2. Replies: 8
    Last Post: 01-08-12, 22:16
  3. Συμβουλές,Παρατηρήσεις,Αρχάριος....
    By Hellenic in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-11-11, 15:12
  4. Αρχάριος με διατροφή - Χρειάζομαι συμβουλές!
    By NephilimX in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-11, 15:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •