Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-01-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3

    Default Συμβουλές Για Διατροφή & Άσκηση

    Γεια σε όλους...Είμαι καινούριος στη σελίδα και θέλω να δώσω χαιρετίσματα σε όλους...Είμαι 23 χρονών 74 κιλά και 177cm...Έχει εδω κι ένα μήνα που ξεκίνησα γυμναστήριο...Θα ήθελα αν ήταν εύκολο να μου δίνατε μερικές συμβουλές για τη διατροφή μου και για τις ασκήσεις που θα πρέπει να κάνω..Θα ήθελα να αυξήσω τον όγκο μου κι όσο περισσότερο μπορώ γράμμωση..Περιμένω τις απαντήσεις σας!! Ευχαριστώ
    ​Liam_Neeson_Rules

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mετέφερα το ποστ σου σε νέο τόπικ :)

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή αρχή στην προσπάθειά σου! Αν δεις στην ενότητα των νέων με τα βάρη αλλά και των προγραμμάτων, θα βρεις αρκετό υλικό για να πάρεις ιδέες για το πως μπορεί να είναι το πρόγραμμά σου.
    Εκεί που πρέπει να δώσεις έμφαση είναι σε βασικές ασκήσεις, σωστή τεχνική/εκτέλεση. Οι ασκήσεις και ο διαχωρισμός ου θα έχεις εξαρτάται από το πόσες φορές την εβδομάδα μπορείς να πηγαίνεις για προπόνηση.
    Διατροφή και αυτό πάλι εξαρτάται από το πως είναι μέχρι τώρα. Στην ενότητα της διατροφής θα βρεις και εκεί τόπικ με τοπ τροφές που θα σε βοηθήσουν στο στόχο σου καθώς και τους απαραίτητους υπολογισμούς για να δεις σε τι θερμιδικό εύρος κινείσαι.
    Όλα αυτά βεβαια σιγά σιγά και στο χρόνο τους.

    Αυτά για αρχή ;)

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-01-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3

    Default

    Θα βοηθούσε ίσως και κάποιο συμπλήρωμα διατροφής όπως καθαρή πρωτεινη?
    ​Liam_Neeson_Rules

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για την ώρα προέχει να έχεις σωστά γεύματα. Το συμπλήρωμα πρωτείνης ίσως σε βοηθήσει από θέμα ευκολίας και ιδιαίτερα μετά την προπόνηση. Αλλά αν δεν έχεις βάλει σωστά θεμέλια (διατροφή) τότε μην περιμένεις από αυτή.

  5. #5
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Φίλε καλώς όρισες. Η Ειρήνη σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή, διατροφή! Είναι το Α και το Ω. Το γεγονός ότι όλοι μας (στην αρχή αλλά και πιο μετά) ψάχνουμε να πιαστούμε από κάποιο μαγικό συμπλήρωμα δείχνει ένα και μόνο ένα πράμα....πόσο πετυχημένο marketing έχουν οι εταιρείες συμπληρωμάτων (και φυσικά τη βιασύνη μας ). Σου εύχομαι να ευοδώσουν οι προσπάθειες σου και να επιτύχεις τους στόχους σου!
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-01-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη και Λάμπρο για τις συμβουλές σας :)
    η διατροφή μου είναι το πρωι: 2 αυγά (ασπράδι) και γάλα με βρώμη, το μεσημεριανό περιλαμβάνει κοτόπουλο ή ψάρι ή μοσχάρι μαζί με κάποιο όσπριο ή μακαρόνια... απογευματινό κάνα τοστ με γαλοπούλα (φέτες σικάλεως χρησιμοποιώ) και το βραδινό ότι και το μεσημεριανό αλλά πιο λίγο...Πίνω αρκετό νερό καθημερινά και μετά τη προπόνηση τρώω μια μπανάνα(αυτό κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και είπα να το κάνω :P )...Αν έχετε να μου προτείνετε τίποτα επάνω στη διατροφή μου πολύ ευχαρίστως..
    (Sorry αν γίνομαι κουραστικός :P )
    ​Liam_Neeson_Rules

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα και πάλι!

    Ως πρώτο βήμα, μιας και δεν έχεις ασχοληθεί πιο σοβαρά με διατροφή, αυτά που τρως είναι καλά. Αλλά από δω και πέρα, αν θες ο κόπος σου στο γυμναστήριο να αποδώσει καρπούς, πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος στα γεύματά σου.

    Για παράδειγμα, ως πρώτο βήμα είναι : στο πρωινό σου να προσθέσεις 2 ασπράδια ακόμα + 1 κρόκο.
    Στο μεταπροπονητικό να έχεις μαζί με την μπανάνα και μια πηγή πρωτείνης πχ ρόφημα (αν δεν έχεις τότε μπορείς να βάλεις ασπράδια ή να έχεις κανονικό γεύμα όπως για παράδειγμα κοτόπουλο με πατάτα).

    Δες αυτή τη λίστα και προσπάθησε στη διατροφή σου να περιλαμβάνεις αυτές τις τροφές.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828

    Ως δεύτερο βήμα, είναι να υπολογίσεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι και με μπούσουλα αυτό μετράς ποσότητες των γευμάτων σου. Όλους τους υπολογισμούς θα τους βρεις εδώ

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Διατροφής & Άσκηση Με Βάρη & Αερόβια
    By chrikos in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 04-01-13, 12:27
  2. Διατροφή και Άσκηση
    By geost in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 11-08-12, 03:35
  3. Απορίες για άσκηση και διατροφή
    By pavlos^ in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 13-11-11, 17:37
  4. Ασκηση-Διατροφη!
    By dimitristh in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 18-07-10, 23:01
  5. Αερόβια Ασκηση & Διατροφη
    By mrkaza in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-08, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •