Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default Amino acids vs protein powder vs creatine

    Γεια σε ολους και σε ολες! Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι εντονα μπορω να πω, να παρω καποιο απ' αυτα τα συμπληρωματα. Παρ' οτι κανω σωστη διατροφη και δεν το παρακανω με τη γυμναστικη, αισθανομαι κουρασμενος και αναρωνω δυσκολα απ' τις προπονησεις. Εξ ου και οτι ειμαι εκτομορφικος (αδυνατος,hardgainer).Τα εχω παρει και τα τρια στο παρελθον, δεν καταλαβα ομως ή εστω δεν θυμαμαι την αποτελεσματικοτητα τους. Ποιο πιστευεται οτι μπορει να αποβει πιο χρησιμο στην δικη μου περιπτωση? Ειναι οντως αχρηστα τα συμπληρωματα για καποιον οχι και τοσο προχωρημενο? Αν οχι, το λετε γιατι το διαβασατε καπου ή το διαπιστωσατε σε εσας? Γνωμη δικη μου ειναι παντως οτι εχει υπερτιμηθει η αξια τους, αφου καποιες εταιριες τα προβαλουν (με βαση αυτα που λενε οτι κανουν) ως ανωτερα απ' τα αναβολικα.
    Η σκονη πρωτεινης για καποιον με σωστη διατροφη και οχι τοσο μεγαλες αναγκες σ' αυτη ειναι περριτη.
    Καποια αμινοξεα παραγονται μονο στο ανθρωπινο σωμα και δεν τα περνουμε απ τις τροφες, αρα ενα συμπληρωμα αμινοξεων ισως φανει χρησιμο, το ιδιο και η κρεατινη οσο κρεας και ψαρια να φας δεν μπορεις να αντικαταστεισεις ενα συμπληρωμα κρεατινης (αλλο να παιρνεις την κρεατινη απ' την τροφη σου και αλλο απο συμπληρωμα), αρα και η κρεατινη ειναι χρησιμη. Αυτη ειναι μονο η δικη μου αποψη, εγω ομως δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε διατροφολογος. Θα με ενδιεφερε και η δικη σας αποψη ειδικα οσων εχουν γνωσεις επι του θεματος.

  2. #2
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    απορω πως δεν αρχισε κανενας ακομα να σου γραφει να μην παρεις συμπληρωματα και να κοιταξεις να τρως κλπ κλπ.

    για εμενα αφου κανεις γυμναστικη , και φυσικα τρως καλα για να αντεξεις κατ αρχην, μια καλη whey και μια κρεατινη θα σε βοηθησει (και ουσιαστικα αλλα και ψυχολογικα)
    αν ΤΡΩΣ ΚΑΛΑ, παιρνεις whey(πρωτεινη δηλαδη) και κρεατινη, κοιμασαι καλα, και παρολα αυτα νιωθεις κουρασμενος , τοτε να το ψαξεις αλλιως και να πας σε ειδικο γιατρο για περαιτερω εξετασεις και συμβουλες)

    και κατι αλλο, τα εχεις μπερδεψει λιγο απο οτι διαβαζω, και μαλλον ενημερώνεσαι μονο απο διαφημίσεις συμπληρωματων. μην συγκρινεις πρωτεινη με αναβολικα (οι φωτογραφιες των αθλητων στα κουτια των πρωτεινων παιρνουν και πρωτεινη αλλα και αναβολικα)

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    Φιλε Αποστολε, τον τελευταιο καιρο δεν παιρνω κανενα απ' αυτα τα συμπληρωματα, θελω να παρω ενα απ' τα τρια(), ρωτησα λοιπον ποιο θα θεωρουσατε εσεις πιο χρησιμο. Και ειπα οτι για καποιον που τρωει καλα, η πρωτεινη ισως ειναι περριτη, (ετσι θεωρω εγω). Εξετασεις εχω κανει την περασμενη βδομαδα και ηταν μια χαρα.Η διατροφη μου ειναι σωστη οπως ειπα πιο πανω. Αλλα αν ξερεις εμεις οι εκτομορφικοι κουραζομαστε πολυ πιο ευκολα απ' οτι οι αλλοι σωματοτυποι.

    Διαβαζω πανω απο 5 χρονια για συμπληρωματα και εξακολουθω να πιστευω αυτο που ειπα πιο πανω, τα συμπληρωματα δεν ειναι τοσο χρησιμα οσο λενε καποιοι. Εχω γνωστο που δουλευει σε φαρμακοβοιομηχανια και μου εχει πει πολλα για τις απατες που γινονται με τα συμπληρωματα. Αλλα αυτο ξερω πολυ καλα οτι δε συμφερει τα γυμναστηρια και τους γυμναστες οι οποιοι τα περνουν χοντρα.

    Ενα συμπληρωμα ειναι ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ δεν ειναι ανβολικο, δεν θα σε βοηθησει ουτε να εχεις απιστευτες και μακροωρες προπονησεις, ουτε να παιρνεις τρελα μυικα κιλα οπως αναφερουν καποιοι που τα προωθουν.Αυτη τη δραση που μας ΛΕΝΕ οτι εχουν την εχουν μονο τα στεροειδη, που και παλι τα στεροειδει ΔΕΝ ειναι μαγικα χαπια, Θα παιρναμε ολοι και θα ημασταν στο Mr.Olympia τωρα.Φαντασου λοιπον τα συμπληρωματα. Εγω τα εχω δοκιμασει και το ξερω, τωρα αν σε εσας εκαναν αυτα τα πραγματα δεν ξερω. Η αξια τους ειναι υπερτιμημενη, γνωμη δικη μου. Εχετε αντιθετη γνωμη? σεβαστη.

  4. #4
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    καλησπερα νομιζω φιλε οτι σε ολες τις ερωτησεις σου εχεις απαντησει ταυτοχρονα... προσωπικα νομιζω οτι τιποτα απο αυτα δεν ειναι ουτε απαραιτητο αλλα ουτε και περιτο... ολο το θεμα ειναι πως ο καθενας προσωπικα αντιμετωπιζει τα συμπληρωματα, αν καποιος παρασυρετε απο τις διαφημισεις των εταιριων και τις φωτογραφιες τοτε ολο το marketing εκανε τη δουλεια του, αν καποιος αθλουμενος ομως εχει μια γνωση τι τρωει ,για πιο λογο το τρωει και με ΤΙ θα επρεπε να συμπληρωσει τη διατροφη του για να εχει το αποτελεσμα που θελει τοτε ολη η χρηση ειναι συνηδητη και "πιανει"τοπο. πχ εγω προσωπικα αμεσως μετα τη προπονηση δεν μπορω να καταναλωσω στερεο γευμα δεν παει κατω ρε παιδι μου,οποτε μου ειναι χρησιμο το συμπηρωμα. αν καποιος μπορει να χει ολη του τη πρωτεινη , τα αμινοξεα, τις βιταμινες τλπ απο τη διατροφη του ισως ειναι περιτα τα συμπληρωματα. γενικα ειμαι fun των συμπληρωματων αλλα οχι σαν "μαγικο ζωμο" . πχ μια whey και creatine, απαραιτητα δεν ειναι αλλα χρησιμα ισως ειναι , οπως και τα αμινοξεα που ανεφερες..

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    Φιλε μου go-pap σεβομαι τη γνωμη σου, το ιδιο πιστευω και εγω δεν τα θεωρω εντελως αχρηστα, εχουν τη χρηση τους. Καποιος μπορει να καταφερει πραγματα και χωρις αυτα, αν θελει ομως να εχει τα μεγιστα ωφελη ισως τον βοηθησουν καποια συμπληρωματα. Ποιο θα θεωρουσες το ποιο χρησιμο απ' τα τρια για ενα μεσο ανθρωπο που κανει γυμναστικη?

  6. #6
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    προσωπικα το μονο που θεωρω χρησιμο να υπαρχει στο ντουλαπι ενος μεσου αθλουμενου ειναι μια πρωτεινη, whey η πολλαπλων πηγων. ειναι και χρησιμη και βολικη σαν ροφημα μετα τη προπονηση και περιεχει και μια ποσοτητα bcaa.

  7. #7

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Χωρις συζήτηση, ένα είναι το συμπλήρωμα: κρεατίνη. Αν πρεπει να έχεις ένα συμπληρωμα στο ντουλάπι σου αυτό πρέπει να είναι η κρεατίνη. Παμφθηνη και αποτελεσματική. Από το φαγητό δεν μπορείς να πετύχεις το αποτέλεσμα της κρεατίνης (θά 'πρεπε να τρως κιλά κρέας καθημερινώς), εν αντιθέσει με την πρωτεϊνη που είναι το λιγότερο σημαντικό συμπληρωμα από όλα (βολεύει πολύ βεβαίως) , ένα γεύμα είναι, και μάλιστα κατώτερο από ένα κλασικό στέρεο γεύμα.

    Απλως στην περίπτωση σου τίποτα από όλα αυτά δεν θα σε βοηθήσει, αυτό που χρειάζεσαι εσυ είναι διατροφή και σωστή προπόνηση.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    ΟΚ go-pap, ευχαριστω. Μια τελευται ερωτηση, ειναι καλυτερα χωριστα κρεατινη και χωριστα πρωτεινη ή ενα συμπληρωμα που εχει και τα δυο ταυτοχρονα?

  9. #9
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    UltraModus σ'ευχαριστω, η διατροφη και η γυμναστικη προσπαθω να ειναι οσο το δυνατον πιο σωστη. Απλως πσαχνω ενα συμπληρωμα για να μου δωσει εστω κατι παραπανω. Εσυ τι λες, αλλα και τα αλλα μελη, θα προτιμουσατε ενα συμπληρωμα που ειναι λιγο απ' ολα?

  10. #10

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    UltraModus σ'ευχαριστω, η διατροφη και η γυμναστικη προσπαθω να ειναι οσο το δυνατον πιο σωστη. Απλως πσαχνω ενα συμπληρωμα για να μου δωσει εστω κατι παραπανω. Εσυ τι λες, αλλα και τα αλλα μελη, θα προτιμουσατε ενα συμπληρωμα που ειναι λιγο απ' ολα?
    Όχι βέβαια, παίρνεις ό,τι θέλεις ξεχωριστά ώστε να μπορείς να ελέγχεις τις ποσότητες και να τις καθορίζεις αναλόγως με τις ανάγκες σου.

    Το πρόβλημα είναι άλλο. Εφοσον όπως λες είσαι εκτομορφικός σημαίνει πως πρέπει να τρως πολύ κατα την διάρκεια της ημέρας. Είναι βεβαιο λοιπόν πως την πρωτεινη που χρειάζεσαι θα την υπερκαλύπτεις και μόνο από την διατροφή. Το συμπλήρωμα πρωτεινης σου είναι απολύτως και παντελώς άχρηστο, θα το πίνεις και θα το κατουράς. Και να πεις οτι θα πάρεις θερμίδες από αυτό... 30 γραμμάρια whey έχουν γύρω στις 120 θερμίδες, τίποτα δηλαδή.

    Bcaa επίσης άχρηστα, εφόσον η διατροφή σου είναι σωστή καλύπτεις και με το παραπάνω τις ανάγκες σου σε αυτά. Άλλωστε τα bcaa χρησιμοποιούνται κυρίως για αντικαταβολικούς λόγους σε περίοδο γραμμώσεως (πχ bcaa πριν την αερόβια κτλ).

    Κρεατίνη: θα σου δώσει ένα boost στην δύναμη και θα κερδίσεις κανα κιλό σε υγρά το οποίο θα χάσεις αμέσως μόλις την σταματήσεις. Το boost στην δύναμη αν το αξιοποιήσεις θα σε βοηθήσει να κάνεις κατάτι πιο σκληρή προπόνηση και έτσι, θεωρητικώς, να κερδίσεις κάτι παραπάνω (πολύ λίγο) σε μυική μάζα, και μιλάμε πάντα σε βάθος χρόνου.

    Οπότε πραγματικά ξέχνα τα συμπληρώματα και επικεντρώσου στην διατροφή, δυστυχώς εύκολος δρόμος δεν υπάρχει. Βελτίωσε περαιτέρω την διατροφή, έτσι θα δεις αποτελέσματα απτά.

  11. #11
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    τα συμπληρωματα διατροφης που αναφερεται σιγουρα βοηθαν αλλα σιγουρα δεν χτιζουν απο μονα τους!!
    και επισης τα περνουμε αφοβα χωρις πολυ σκεψη παντα με χρηση και οχι καταχρηση!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  12. #12

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    τα συμπληρωματα διατροφης που αναφερεται σιγουρα βοηθαν αλλα σιγουρα δεν χτιζουν απο μονα τους!!
    και επισης τα περνουμε αφοβα χωρις πολυ σκεψη παντα με χρηση και οχι καταχρηση!!
    Γιατί "σίγουρα"? Πχ, κάποιος χρειάζεται μάξιμουμ την ημέρα 150 γραμμάρια ζωικης πρωτεϊνης και από την διατροφή του τα παίρνει. Η whey σε αυτήν την περίπτωση σε τι θα τον βοηθήσει?

    Ή η κρεατίνη, σε κάποιον που είναι αρχάριος και στην ουσία δεν ξέρει ακόμα πως να πιέζει τον εαυτό του και να τον φτάνει στα όρια (γι'αυτό και διαβάζουμε συχνά νέα μέλη που υποστηρίζουν πως δεν τους πιάνουν οι ασκήσεις ή πως μπορούν να ξαναγυμνάσουν μια ομάδα 24 ώρες μετά κτλ) τι ακριβώς θα προσφέρει?

  13. #13
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    Φιλε lary2332 αλλα και τα αλλα μελη, θελω να μου πειτε, αν ησασταν ενας ΜΕΣΟΣ αθλητης (οχι αρχαριος, αλλα ουτε και προχωρημενος),με ΣΩΣΤΗ διατροφη κλπ, και θελατε ενα συμπληρωμα για να σας βοηθησει λιγο παραπανω, ποιο θα ηταν?

  14. #14
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    βοηθαν στο να μπαλωνεις ενα γευμα
    οταν οι στερεες τροφες ειναι souper τοτε δεν ειναι απαραιτητα! μη λεμε τα ιδια..
    UltraModus εσυ πιο πανω δεν ειπες οτι απαραιτητο ειναι μια κρεατινη στο ντουλαπι?
    εννοεις σιγουρα οχι για αρχαριους οπως γραφεις στο επομενο post=συμφωνω σε αυτο.
    Last edited by lary2332; 14-01-13 at 16:31.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    Φιλε lary2332 αλλα και τα αλλα μελη, θελω να μου πειτε, αν ησασταν ενας ΜΕΣΟΣ αθλητης (οχι αρχαριος, αλλα ουτε και προχωρημενος),με ΣΩΣΤΗ διατροφη κλπ, και θελατε ενα συμπληρωμα για να σας βοηθησει λιγο παραπανω, ποιο θα ηταν?
    τι εννοεις να βοηθησει να τουμπανιαστης πιο γρηγορα?
    αυτο που θα βοηθησει σε αυτο ειναι σκληρες προπονησεις και καλο φαγητο!!!!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    ''τι εννοεις να βοηθησει να τουμπανιαστης πιο γρηγορα?''

    Εννοω κατι που θα μπορουσε να επιταχυνεις/βελτιωσεις ακομα πιο πολυ (απο μια σωστη διατροφη) την αναρρωση, μετα απο μια προπονηση καθως και απο μια δυσκολη καθημερινοτητα (δουλεια, αγχος) γιατι ως γνωστον ενας ανθρωπος δεν κανει μονο γυμναστοκη και μετα ολη τη μερα κοιμαται. Υπαρχουν χιλιοι δυο στρεσογονοι παραγοντες μεσα στη μερα που επιδρουν αρνητικα στην ανναρωση.

    Η διατροφη τεινει να αυξανει τις αναβολικες ορμονες στο σωμα (που ειναι υπευθυνες για τη μυικη αναπτυξη), τι να σου κανει ομως, οταν η διαρκεια που οι καταβολικες ορμονες ειναι στα υψη (λογο δουλειας, αγχους, προβλημματων + τη γυμναστικη) για πολυ περισσοτερη ωρα? Και ποσο μαλλον στην περιπτωση τη δικη μου που εκ' φυσης μου φτυνω αιμα για να παρω λιγα μυικα κιλα?

    Για να πω και λιγα λογια για τη διατροφη γενικα, επειδη ακουω συνεχεια το ρηττο "σηκωσε βαρια και φαε", οι υποστηρικτεας του που το ασπαζονται χωρις να το δικαιολογουν, κανουν μεγαλο λαθος. Αν καποιος τρωει πολλες θερμιδες και κανει γυμναστικη σιγουρα θα παρει μυες? ΑΗΔΙΕΣ... μη τις πω αλλιως γιατι σεβομαι το φορουμ.(τοτε ολες οι γυνναικες θα παιρναν μυες σαν αντρες). Τους μυες τους φτιαχνουν οι Ο Ρ Μ Ο Ν Ε Σ. Οι πρωτεινες κλπ. ειναι μονο τα υλικα. Αν οι αναβολικες ορμονες εχουν φτασει στον πατο εξαιτιας της κουρασης, το μονο που θα σου δωσει η διατροφη ειναι σκετο ΛΙΠΟΣ, αφου το σωμα σε περιοδο καταβολισμου αποθηκευει τα παντα σε λιπος για να προστατευθει, και καιει τους μυες. (οπως ακριβως γινεται σ' εμενα). Μια σωστη διατροφη λοιπον πρεπει πρωτα να στοχευει στη δημιουργια αναβολικου περιβαλλοντος και μετα στην αυξηση βαρους. Ειναι αδυνατον ομως αυτο να γινει στο μεγιστο μονο απο μια φυσικη διατροφη τη στιγμη που η καταβολικη περιοδος στη μερα ειναι πολυ μεγαλυτερη απ' την αναβολικη.(οπως γινεται στους εκτομορφους). Γι' αυτο ψαχνω ενα συμπληρωμα και θελω τη γνωμη σας.

  17. #17

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    βοηθαν στο να μπαλωνεις ενα γευμα
    οταν οι στερεες τροφες ειναι souper τοτε δεν ειναι απαραιτητα! μη λεμε τα ιδια..
    UltraModus εσυ πιο πανω δεν ειπες οτι απαραιτητο ειναι μια κρεατινη στο ντουλαπι?
    εννοεις σιγουρα οχι για αρχαριους οπως γραφεις στο επομενο post=συμφωνω σε αυτο.
    Ναι, με αυτήν την διευκρίνιση συμφωνώ.

  18. #18

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    ''τι εννοεις να βοηθησει να τουμπανιαστης πιο γρηγορα?''

    Εννοω κατι που θα μπορουσε να επιταχυνεις/βελτιωσεις ακομα πιο πολυ (απο μια σωστη διατροφη) την αναρρωση, μετα απο μια προπονηση καθως και απο μια δυσκολη καθημερινοτητα (δουλεια, αγχος) γιατι ως γνωστον ενας ανθρωπος δεν κανει μονο γυμναστοκη και μετα ολη τη μερα κοιμαται. Υπαρχουν χιλιοι δυο στρεσογονοι παραγοντες μεσα στη μερα που επιδρουν αρνητικα στην ανναρωση.

    Η διατροφη τεινει να αυξανει τις αναβολικες ορμονες στο σωμα (που ειναι υπευθυνες για τη μυικη αναπτυξη), τι να σου κανει ομως, οταν η διαρκεια που οι καταβολικες ορμονες ειναι στα υψη (λογο δουλειας, αγχους, προβλημματων + τη γυμναστικη) για πολυ περισσοτερη ωρα? Και ποσο μαλλον στην περιπτωση τη δικη μου που εκ' φυσης μου φτυνω αιμα για να παρω λιγα μυικα κιλα?

    Για να πω και λιγα λογια για τη διατροφη γενικα, επειδη ακουω συνεχεια το ρηττο "σηκωσε βαρια και φαε", οι υποστηρικτεας του που το ασπαζονται χωρις να το δικαιολογουν, κανουν μεγαλο λαθος. Αν καποιος τρωει πολλες θερμιδες και κανει γυμναστικη σιγουρα θα παρει μυες? ΑΗΔΙΕΣ... μη τις πω αλλιως γιατι σεβομαι το φορουμ.(τοτε ολες οι γυνναικες θα παιρναν μυες σαν αντρες). Τους μυες τους φτιαχνουν οι Ο Ρ Μ Ο Ν Ε Σ. Οι πρωτεινες κλπ. ειναι μονο τα υλικα. Αν οι αναβολικες ορμονες εχουν φτασει στον πατο εξαιτιας της κουρασης, το μονο που θα σου δωσει η διατροφη ειναι σκετο ΛΙΠΟΣ, αφου το σωμα σε περιοδο καταβολισμου αποθηκευει τα παντα σε λιπος για να προστατευθει, και καιει τους μυες. (οπως ακριβως γινεται σ' εμενα). Μια σωστη διατροφη λοιπον πρεπει πρωτα να στοχευει στη δημιουργια αναβολικου περιβαλλοντος και μετα στην αυξηση βαρους. Ειναι αδυνατον ομως αυτο να γινει στο μεγιστο μονο απο μια φυσικη διατροφη τη στιγμη που η καταβολικη περιοδος στη μερα ειναι πολυ μεγαλυτερη απ' την αναβολικη.(οπως γινεται στους εκτομορφους). Γι' αυτο ψαχνω ενα συμπληρωμα και θελω τη γνωμη σας.
    Υπερβάλλεις, αν ακολουθείς σωστή διατροφή και η δουλειά σου δεν είναι σε κανα ορυχείο ή σε καταναγκαστικά έργα μια χαρά ορμονικό περιβάλλον έχεις. Το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι νομίζουν πως ακολουθούν σωστή διατροφή, νομίζουν πως τρώνε πολύ, νομίζουν γενικως διάφορα.

    Εσένα σου έχει κολλήσει στο μυαλό οτι καταβολίζεσαι αβέρτα (από που κι ως που? Πως το ξέρεις?) και πως χρειάζεσαι κάποιο συμπλήρωμα-μαγικό φίλτρο για να σταματήσεις την αυτοκαταστροφή. Μου θυμίζεις διαφόρους που αισθάνονται πως ετσι και τρέξουν κανα χιλιόμετρο θα χάσουν μυική μάζα. Τα κακά νέα είναι πως τετοιο συμπλήρωμα δεν υπάρχει. Τα καλά νέα είναι πως δεν το χρειάζεσαι γιατί κατα πασα πιθανότητα κανεις λάθος διατροφή και λάθος προπόνηση (εκτός αν έχεις σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, πχ κατάθλιψη ή κάποιο πρόβλημα υγείας, οπότε αλλαζουν όλα).

    Εγω σου προτείνω να γράψεις την διατροφή που ακολουθείς μαζί με όλα τα απαραίτητα στοιχεία για εσένα, όπως επίσης και το πρόγραμμα προπονήσεως. Έτσι θα σου πουν εμπειρότεροι αν και τι κάνεις λάθος ώστε να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και να μην βασανίζεσαι από εμμονές φανταστικού καταβολισμου.

  19. #19
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    ''τι εννοεις να βοηθησει να τουμπανιαστης πιο γρηγορα?''

    Εννοω κατι που θα μπορουσε να επιταχυνεις/βελτιωσεις ακομα πιο πολυ (απο μια σωστη διατροφη) την αναρρωση, μετα απο μια προπονηση καθως και απο μια δυσκολη καθημερινοτητα (δουλεια, αγχος) γιατι ως γνωστον ενας ανθρωπος δεν κανει μονο γυμναστοκη και μετα ολη τη μερα κοιμαται. Υπαρχουν χιλιοι δυο στρεσογονοι παραγοντες μεσα στη μερα που επιδρουν αρνητικα στην ανναρωση.

    Η διατροφη τεινει να αυξανει τις αναβολικες ορμονες στο σωμα (που ειναι υπευθυνες για τη μυικη αναπτυξη), τι να σου κανει ομως, οταν η διαρκεια που οι καταβολικες ορμονες ειναι στα υψη (λογο δουλειας, αγχους, προβλημματων + τη γυμναστικη) για πολυ περισσοτερη ωρα? Και ποσο μαλλον στην περιπτωση τη δικη μου που εκ' φυσης μου φτυνω αιμα για να παρω λιγα μυικα κιλα?

    Για να πω και λιγα λογια για τη διατροφη γενικα, επειδη ακουω συνεχεια το ρηττο "σηκωσε βαρια και φαε", οι υποστηρικτεας του που το ασπαζονται χωρις να το δικαιολογουν, κανουν μεγαλο λαθος. Αν καποιος τρωει πολλες θερμιδες και κανει γυμναστικη σιγουρα θα παρει μυες? ΑΗΔΙΕΣ... μη τις πω αλλιως γιατι σεβομαι το φορουμ.(τοτε ολες οι γυνναικες θα παιρναν μυες σαν αντρες). Τους μυες τους φτιαχνουν οι Ο Ρ Μ Ο Ν Ε Σ. Οι πρωτεινες κλπ. ειναι μονο τα υλικα. Αν οι αναβολικες ορμονες εχουν φτασει στον πατο εξαιτιας της κουρασης, το μονο που θα σου δωσει η διατροφη ειναι σκετο ΛΙΠΟΣ, αφου το σωμα σε περιοδο καταβολισμου αποθηκευει τα παντα σε λιπος για να προστατευθει, και καιει τους μυες. (οπως ακριβως γινεται σ' εμενα). Μια σωστη διατροφη λοιπον πρεπει πρωτα να στοχευει στη δημιουργια αναβολικου περιβαλλοντος και μετα στην αυξηση βαρους. Ειναι αδυνατον ομως αυτο να γινει στο μεγιστο μονο απο μια φυσικη διατροφη τη στιγμη που η καταβολικη περιοδος στη μερα ειναι πολυ μεγαλυτερη απ' την αναβολικη.(οπως γινεται στους εκτομορφους). Γι' αυτο ψαχνω ενα συμπληρωμα και θελω τη γνωμη σας.
    φιλε panozz εδω τα χεις μπερδεψει λιγο... ναι οι πρωτεινες υδατ, λιπαρα, βιταμινες κτλπ ειναι υλικα αλλα ειναι τα υλικα που θα κραταν και τις Ορμονες σου ψηλα. μη τα βλεπεις ολα φλατ, πρωτεινες για μυς , υδατανθρακες για ενεργεια και τλπ κτλπ... οι ορμονες που αναφερεις εχουν ενα υποβαθρο για να ειναι σε καλη κατασταση η σε κακη. δεν φτανει ουτε μονο το στρες και η κουραση για να τις ριξει ουτε τα αντιθετα για να τις ανεβασουν.. αν λαμβανεις ολα τα θρεπτικα συστατικα στη διατροφη σου και εισαι κομπλε απο ολα και δεν κανεις υπερβολες με την προπονηση η με διαιτα τοτε κατα ενα μεγαλο ποσοστο οι ορμονες σου θα ειναι οκ. τωρα για το αναβολικο περιβαλον που λες , για να δημιουργηθει ενα καλο αναβολικο περιβαλον στο σωμα σου θα πρεπει συνεχεια να κυκλοφορουν αμινοξεα στο σωμα σου οποτε καταληγουμε παλι στη διατροφη.. εν κατακληδη αν θες να χεις οσο το δυνατον ενα καλο αναβολικο περιβαλον πρεπει να χεις τα γευματα σου σε τσεκαρισμα, και αν θες κατι βολικο για να σου δωσει την ευκολια αυτου απο συπμληρωματα που ειναι και το θεμα σου θα σε βοηθησουν μια σκονη πρωτεινης και bcaa..

  20. #20
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    Ultramodus και go-pap δεν υπηρξατε ποτε κοκκαλιαρηδες απ' οτι φεναιτε. Λυπαμε που το λεω αλλα για το θεμα των εκτομορφων δεν ξερετε πολλα πραγματα. Αλλο πως κανετε γυμναστικη εσεις και αλλο οι αλλοι. Αν ειχατε διαβασει εστω και ενα αρθρο ξενο για εκτομορφους (αλλα δεν το κανατε γιατι ποτε δεν υπηρξατε) θα διαβαζατε οτι ακριβως σας εγραψα. Ο δικος μου σωματοτυπος ειναι ΕΝΤΕΛΟΣ διαφορετικος απ' το δικο σας. Φυσικα και καταβολιζεται με το παραμικρο, μου κανει αντυπωση που δεν το εχετε ξανακουσει.
    Δεν κανω τον κοπο να γραψω μια διατροφη, εχω πεταξει αμετρητα λεφτα σε γυμναστες και διατροφολογους. Αν ηταν τοσο απλα που τα λετε φιλοι μου ολοι οι κοκκαλιαρηδες που χτυπιουνται στα γυμναστηρια θα ειχαν μπρατσα τωρα. Δυστυχως ενημερωση για το συγκεκριμενο θεμα και ειδικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει.

    Αρχιζει ομως να μου τη δινει ενα πραγμα, εκανα μια ερωτηση: ποιο συμπληρωμα θεωρειτε πιο χρησιμο σαν ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ και οχι ΜΑΓΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ (που λεει ο φιλος μου ο UltraModus, αλλα δε διαβαζει καλα φεναιτε) και εσεις μου λετε για διατροφη, εγραψα χιλιες φορες οτι ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.


    Για να το κανω πιο λιανα: θελω να παρω ενα συμπληρωμα, ποιο μου προτεινεται? Απαντηστε μονο σ' αυτο αν θελετε (αυτους που μου ειπαν τους ευχαριστω) μην μου γραφεται αν θελετε για διατροφες κλπ σας ξαναλεω κ α ν ω σ ω σ τ η δ ι α τ ρ ο φ η, και θα πεθανω λεγοντας το απ' οτι φεναιτε.

  21. #21

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    Ultramodus και go-pap δεν υπηρξατε ποτε κοκκαλιαρηδες απ' οτι φεναιτε. Λυπαμε που το λεω αλλα για το θεμα των εκτομορφων δεν ξερετε πολλα πραγματα. Αλλο πως κανετε γυμναστικη εσεις και αλλο οι αλλοι. Αν ειχατε διαβασει εστω και ενα αρθρο ξενο για εκτομορφους (αλλα δεν το κανατε γιατι ποτε δεν υπηρξατε) θα διαβαζατε οτι ακριβως σας εγραψα. Ο δικος μου σωματοτυπος ειναι ΕΝΤΕΛΟΣ διαφορετικος απ' το δικο σας. Φυσικα και καταβολιζεται με το παραμικρο, μου κανει αντυπωση που δεν το εχετε ξανακουσει.
    Δεν κανω τον κοπο να γραψω μια διατροφη, εχω πεταξει αμετρητα λεφτα σε γυμναστες και διατροφολογους. Αν ηταν τοσο απλα που τα λετε φιλοι μου ολοι οι κοκκαλιαρηδες που χτυπιουνται στα γυμναστηρια θα ειχαν μπρατσα τωρα. Δυστυχως ενημερωση για το συγκεκριμενο θεμα και ειδικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει.

    Αρχιζει ομως να μου τη δινει ενα πραγμα, εκανα μια ερωτηση: ποιο συμπληρωμα θεωρειτε πιο χρησιμο σαν ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ και οχι ΜΑΓΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ (που λεει ο φιλος μου ο UltraModus, αλλα δε διαβαζει καλα φεναιτε) και εσεις μου λετε για διατροφη, εγραψα χιλιες φορες οτι ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.


    Για να το κανω πιο λιανα: θελω να παρω ενα συμπληρωμα, ποιο μου προτεινεται? Απαντηστε μονο σ' αυτο αν θελετε (αυτους που μου ειπαν τους ευχαριστω) μην μου γραφεται αν θελετε για διατροφες κλπ σας ξαναλεω κ α ν ω σ ω σ τ η δ ι α τ ρ ο φ η, και θα πεθανω λεγοντας το απ' οτι φεναιτε.
    Εντάξει μεγάλε, εμείς δεν ξέρουμε τίποτα, δεν έχουμε διαβάσει άρθρα, ξέρεις πως δεν υπήρξαμε ποτέ κοκκαλιάρηδες (θα ανέβαζα φωτογραφία από τα 18 μου, όταν το μπράτσο μου ήταν μια ευθεία αλλά βαριέμαι την διαδικασία), ξέρεις πως κανεις σωστή διατροφή, ξέρεις πως κάνεις σωστή προπόνηση, γενικως είσαι φωτεινός παντογνώστης και απλως ψάχνεις ένα δραστικό αντικαταβολικό συμπλήρωμα (πράγμα που αποδεικνύει πως δεν ξέρεις την τύφλα σου αλλά δεν πειράζει).

    Εχεις πείσει τον εαυτό σου οτι πίσω από κάθε γωνία στην έχει στημένη ο καταβολισμός. Δεν σου περνάει καν από το μυαλό οτι μάλλον η διατροφή και η προπόνηση σου είναι gtp, δεν έχεις προσέξει πως άνθρωποι κοκκαλιάρηδες έχουν καταλήξει αγνώριστοι, χωρις χημική υποστήριξη. Καλή τύχη με τον εαυτό σου.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Εντάξει μεγάλε, εμείς δεν ξέρουμε τίποτα, δεν έχουμε διαβάσει άρθρα, ξέρεις πως δεν υπήρξαμε ποτέ κοκκαλιάρηδες (θα ανέβαζα φωτογραφία από τα 18 μου, όταν το μπράτσο μου ήταν μια ευθεία αλλά βαριέμαι την διαδικασία), ξέρεις πως κανεις σωστή διατροφή, ξέρεις πως κάνεις σωστή προπόνηση, γενικως είσαι φωτεινός παντογνώστης και απλως ψάχνεις ένα δραστικό αντικαταβολικό συμπλήρωμα (πράγμα που αποδεικνύει πως δεν ξέρεις την τύφλα σου αλλά δεν πειράζει).

    Εχεις πείσει τον εαυτό σου οτι πίσω από κάθε γωνία στην έχει στημένη ο καταβολισμός. Δεν σου περνάει καν από το μυαλό οτι μάλλον η διατροφή και η προπόνηση σου είναι gtp, δεν έχεις προσέξει πως άνθρωποι κοκκαλιάρηδες έχουν καταλήξει αγνώριστοι, χωρις χημική υποστήριξη. Καλή τύχη με τον εαυτό σου.
    ....ελα πες το οτι για μενα μιλας!!!!!

    Panozz πιστεψε οτι εκει που εισαι ημουν...και μεσα σε ενα χρονο...μεταμορφωθηκα!δεν χρειαζετε να εκνευριζεσαι....τα παιδια εχουν ολη την καλη διαθεση να σε βοηθησουν....και οτι και αν κανεις με τα συμπληρωματα,οσα και αν παρεις αν η διατροφη σου ειναι ελλειπης παλι ετσι θα μεινεις...αν δεν φας σαν αρκουδα...αρκουδα δεν γινεσαι....τοσο απλα...ολα τα αλλα...και τα συμπληρωματα...απλα το κερασακι στην τουρτα θα ειναι....

    για ποσταρε την διατροφη σου να δουμε για ποσο σωστη ειναι...
    Last edited by Leo 11; 14-01-13 at 20:25.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  23. #23
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    UltraModus δεν μπορω να καταλαβω δεν ξερεις να διαβαζεις? Δεν ψαχνω δραστικο αντικαταβολικο, διαβασε πιο πανω να δεις τι ψαχνω.
    Τη διατροφη και τη γυμναστικη μου την εχει συστησει γυμναστης, αν νομιζεις οτι ειναι λαθος και εσυ ξερεις καλυτερα, ανελαβε να με γυμνασεις εσυ. Καθως και ολα οσα λεω για τον καταβολισμο μου τα εχει πει γυμναστης (ο οποιος εχει δουλεψει στο εξωτερικο και εχει και καποια ηλικια) δεν τα βγαζω απ' το μυαλο μου. Επισης μπορω αν θελεις να σου πω χιλιαδες σελιδες που μιλανε γι' αυτο. Τι λες? κανουν ολοι λαθος? Δικαιωμα σου να το πιστευεις, αλλα δε σημαινει οτι εχεις και δικιο...

  24. #24
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Η διατροφη τεινει να αυξανει τις αναβολικες ορμονες στο σωμα (που ειναι υπευθυνες για τη μυικη αναπτυξη),[/QUOTE]καλε μου φιλε κρατω αυτο που ειπες πολυ σωστα!!!!τι περιμενεις να σου πουμε ψεματα!!την πραγματικοτητα σου λεμε πως εχουν τα πραγματα.
    τι βαρος εχεις με τι υψος?θα το φτιαξουμε το θεμα!!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  25. #25

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    UltraModus δεν μπορω να καταλαβω δεν ξερεις να διαβαζεις? Δεν ψαχνω δραστικο αντικαταβολικο, διαβασε πιο πανω να δεις τι ψαχνω.
    Τη διατροφη και τη γυμναστικη μου την εχει συστησει γυμναστης, αν νομιζεις οτι ειναι λαθος και εσυ ξερεις καλυτερα, ανελαβε να με γυμνασεις εσυ. Καθως και ολα οσα λεω για τον καταβολισμο μου τα εχει πει γυμναστης (ο οποιος εχει δουλεψει στο εξωτερικο και εχει και καποια ηλικια) δεν τα βγαζω απ' το μυαλο μου. Επισης μπορω αν θελεις να σου πω χιλιαδες σελιδες που μιλανε γι' αυτο. Τι λες? κανουν ολοι λαθος? Δικαιωμα σου να το πιστευεις, αλλα δε σημαινει οτι εχεις και δικιο...
    Γιατί δεν ρωτάς λοιπόν αυτόν και κουράζεσαι εδώ με εμας τους ασχέτους που δεν ξέρουμε να διαβάζουμε? Άσε που με τόσο εκνευρισμό που σου προκαλούμε χάνεις μυική μάζα με ταχυτάτους ρυθμούς. Σταμάτα να γράφεις όσο είναι καιρός γιατί κ α τ α β ο λ ι ζ ε σ α ι!

  26. #26
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλο!!εχουμε και χιουμορ Panozzz
    οπως ειπε και ο leo ποσταρε την διατροφης σου οπως εχει ομως!!
    Last edited by lary2332; 14-01-13 at 20:44.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  27. #27
    Pumping Iron go-pap's Avatar
    Join Date
    17-11-12
    Location
    δραμα + σαλονικα
    Posts
    356

    Default

    κοιτα panozz εμεις σου μιλησαμε πολυ ομορφα και με προσπαθια να βοηθησουμε με οσα κουτσα στραβα ξερουμε και μεις...το στυλακι σου δεν καταλαβαινω, τεσπα μια τελευταια προσπαθια ας γινει...εκτομορφικος δεν υπηρξα ποτε αλλα εχω διαβασει για αυτον τον σωματοτυπο. λοιπον να ξερεις παρα πολοι natural fitness αθλητες παγκοσμιας κλασης και αναγνωρισης ειναι εκτο.. θα στο παρουσιασω πολυ απλα το θεμα με τους εκτομορφικους, ο εκτο δεν ειναι οτι καταβολιζει μυς και για αυτο τον λογο δεν ειναι μυωδεις. χρειαζεται περισοτερες θερμιδες και συγκεκριμενα περισσοτερους υδατανθρακες απο τη διατροφη του γιατι ο οργανισμος του χρισημοποιει περισσοτερες θερμιδες για οργανικες λειτουργιες, νευρολογικες κτλπ.. οποτε λιγοτερες καταληγουν στους μυς του... στα λεω πολυ απλοικα τα πραγματα, οποτε να ξερεις οτι το θεμα των εκτο δεν ειναι αποκλειστικα αναβολικο-καταβολικο, ειναι πολυ πιο απλο απο αυτο .. ειναι oi θερμιδες και τα γευματα που πρεπει να καταναλωνει ενας ανθρωπος με τετοιο σωματοτυπο.. προσωπικα εγω πιστευω οτι κανεις κατι λαθος στη διατροφη σου. και ακομα πιο λαθος ειναι οτι νομιζεις οτι ειναι σωστη για σενα... φιλικα go!

  28. #28
    New Member
    Join Date
    05-01-13
    Posts
    11

    Default

    Ενταξει ισως το παρακανα λιγο. UltraModus στο φορουμ γραφτηκα για να ακουσω διαφορες αποψεις. Μπορω να ρωτησω τον προπονητη μου αλλα ο ιδιος δεν ειναι FUN των συμπληρωματων. Εκανα μια ερωτηση και εξεφρασα τη γνωμη μου για καποια θεματα. Δεν εχω δικαιωμα? Δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η γνωμη εγινε αντικειμενο διαμαχης. Αφηστε με να την πιστευω και ας ειναι λαθος.
    Στην ερωτηση μου ηθελα απαντηση μονο. Πιστευω οτι μιλαω με μεγαλους ανθρωπους.

    Δεν ξαναγραφω παλι, η συζητηση αυτη με καταβολισε κυριολεκτικα ;)
    Ευχαριστω για την προθεση σας να με βοηθησετε παντως και συγγνωμη για τη συμπεριφορα μου.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    Ενταξει ισως το παρακανα λιγο. UltraModus στο φορουμ γραφτηκα για να ακουσω διαφορες αποψεις. Μπορω να ρωτησω τον προπονητη μου αλλα ο ιδιος δεν ειναι FUN των συμπληρωματων. Εκανα μια ερωτηση και εξεφρασα τη γνωμη μου για καποια θεματα. Δεν εχω δικαιωμα? Δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η γνωμη εγινε αντικειμενο διαμαχης. Αφηστε με να την πιστευω και ας ειναι λαθος.
    Στην ερωτηση μου ηθελα απαντηση μονο. Πιστευω οτι μιλαω με μεγαλους ανθρωπους.

    Δεν ξαναγραφω παλι, η συζητηση αυτη με καταβολισε κυριολεκτικα ;)
    Ευχαριστω για την προθεση σας να με βοηθησετε παντως και συγγνωμη για τη συμπεριφορα μου.
    thats the spirit!!!και αφου τα βρηκαμε...για ποσταρε και την διατροφη σου...αν χρειαζετε διορθωση να γινει...και αν καπου χωραει και ενα συμπληρωμα...να σου πουμε και την γνωμη μας!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  30. #30

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Panozzz View Post
    Γεια σε ολους και σε ολες! Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι εντονα μπορω να πω, να παρω καποιο απ' αυτα τα συμπληρωματα. Παρ' οτι κανω σωστη διατροφη και δεν το παρακανω με τη γυμναστικη, αισθανομαι κουρασμενος και αναρωνω δυσκολα απ' τις προπονησεις. Εξ ου και οτι ειμαι εκτομορφικος (αδυνατος,hardgainer).Τα εχω παρει και τα τρια στο παρελθον, δεν καταλαβα ομως ή εστω δεν θυμαμαι την αποτελεσματικοτητα τους. Ποιο πιστευεται οτι μπορει να αποβει πιο χρησιμο στην δικη μου περιπτωση? Ειναι οντως αχρηστα τα συμπληρωματα για καποιον οχι και τοσο προχωρημενο? Αν οχι, το λετε γιατι το διαβασατε καπου ή το διαπιστωσατε σε εσας? Γνωμη δικη μου ειναι παντως οτι εχει υπερτιμηθει η αξια τους, αφου καποιες εταιριες τα προβαλουν (με βαση αυτα που λενε οτι κανουν) ως ανωτερα απ' τα αναβολικα.
    Η σκονη πρωτεινης για καποιον με σωστη διατροφη και οχι τοσο μεγαλες αναγκες σ' αυτη ειναι περριτη.
    Καποια αμινοξεα παραγονται μονο στο ανθρωπινο σωμα και δεν τα περνουμε απ τις τροφες, αρα ενα συμπληρωμα αμινοξεων ισως φανει χρησιμο, το ιδιο και η κρεατινη οσο κρεας και ψαρια να φας δεν μπορεις να αντικαταστεισεις ενα συμπληρωμα κρεατινης (αλλο να παιρνεις την κρεατινη απ' την τροφη σου και αλλο απο συμπληρωμα), αρα και η κρεατινη ειναι χρησιμη. Αυτη ειναι μονο η δικη μου αποψη, εγω ομως δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε διατροφολογος. Θα με ενδιεφερε και η δικη σας αποψη ειδικα οσων εχουν γνωσεις επι του θεματος.
    Για να σου πω κι εγω τη δικη μου γνωμη μου εκανε εντυπωση που ειπες οτι δεν αναρρωνεις ευκολα .Τι ηλικια εχεις ?Και τι ρυθμο ζωης-δουλειας ακολουθεις που δεν μποριες ν αναρρωσεις?Ποσες φορες τη βδομαδα γυμναζεσαι?Μηπως τελικα υπερπροπονεισαι /Δεν θελω ν αμφισβητησω αυτον που σε προπονει αλλα το σωμα σου μονο εσυ μπορεις να το ακουσεις .Τα παιδια σου ειπαν οτι η βαση ειναι η σωστη και ισορροπημενη διατροφη αλλα στην περιπτωση σου αν δεν κουραζεσαι υπερβολικα δηλ αν δεν καιγεσαι με λιγα λογια κανενα απο τα πιο πανω συμπληρωματα που εβαλες δεν θα σε βοηθησει.
    Εγω θα σου προτεινα να παρεις (εις γνωσην σου οτι θα φας σαβουρα )μια φορμουλα βαρους για να σου δωσει το πρωτο διαστημα περισσεια θερμιδων και να ξεκολλησεις ,Μην φοβασαι δεν θα λιπωσεις .Στο πρωτο εικοσαημερο βλεποντας τη ζυγαρια θα κινηθεις αναλογα,δηλ θ ακολουθησεις τον ιδιο δρομο ή θα πας σε κατι πιο καθαρο δηλ μια πρωτεινη πολλων πηγων 50-60% καθαροτητας.Αυτα τα λιγα απο μενα κ καλη συνεχεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Silk amino acids
    By KonstantinosK in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-12, 15:02
  2. Amino Acids και Whey υπερβολή?
    By _DiMoN_ in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 02-11-08, 00:21
  3. Αμινοξέα (Amino Acids)
    By christos75 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-05, 10:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •