Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Ασυμμετρία Στήθους Και Διαφορά Στο Σχήμα

    καλησπερα παιδια και καλη χρονια..
    για να μην τα πολυλογω ασχολουμαι με το γυμναστηριο σχεδον 1 χρονο και εχω παρατηρησει κ εγω αλλα και αλλα παιδια οτι υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στην δεξια απο την αριστερη πλευρα...Για να σας δοσω να καταλαβετε το στηθος μου δεξια ειναι πιο ανεπτυγμενο απο το αριστερο και εχει και διαφορετικο σχημα..οπως και τα φτερα και τα χερια και αλλα και οι ομοι, αυτο με ανυσηχει..Πολλοι μου λενε οτι ειναι επειδη ειμαι δεξης και βαζω πιο πολυ δυναμη στο δεξι αλλα θελω να ακουσω και την γνωμη των ειδικων...Ακομα να πω οτι απ'την δεξια πλευρα πιανομαι πιο πολυ,νιωθω οτι την γυμναζω περισσοτερο απ'οτι την αριστερη...ειδικα στην πλατη...

    18 χρονων ειμαι

    περιμενω τις γνωμες σας ευχαριστω εκ των προτερων...

  2. #2

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Καλημερα και καλη χρονια.Ολοι εχουμε ελαφρα αυτη τη διαφορα απο δεξια και αριστερη πλευρα ,αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο τοσο εντονο οσο το αναφερεις.Θα ηθελες να βαλεις μια -δυο φωτο να καταλαβουμε ;

  3. #3
    New Member giannitsiotis's Avatar
    Join Date
    03-01-13
    Location
    Giannitsa
    Posts
    46

    Default

    εχω το ιδιο προβλημα αλλα σε μικροτερο βαθμο .!
    Sorry i cant I HAVE TO GO TO THE GYM!

  4. #4

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Marvin View Post
    Καλημερα και καλη χρονια.Ολοι εχουμε ελαφρα αυτη τη διαφορα απο δεξια και αριστερη πλευρα ,αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο τοσο εντονο οσο το αναφερεις.Θα ηθελες να βαλεις μια -δυο φωτο να καταλαβουμε ;
    εκανα post κατι φωτο...για ριξε μια ματια...

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Οκ υπάρχει μικρή διαφορά αλλά δεν είναι τόσο τρομακτική όσο την περιγράφεις. Μπορείς να συμπεριλάβεις στο πρόγραμμά σου unilateral ασκήσεις, δηλαδή ασκήσεις που γίνονται από κάθε πλευρά ξεχωριστά. Πχ στο στήθος πιέσεις με αλτήρες αντί με μπάρα ή για την πλάτη κωπηλατική με αλτήρα αντί για κωπηλατική με μπάρα. Έτσι θα καταλάβεις αν όντως υπάρχει μυική ανισορροπία αφού κάθε πλευρά θα γυμνάζεται ανεξάρτητα. Αν όντως υπάρχει μεγάλη διαφορά τότε θα δίνεις έμφαση στην αδύναμη πλευρά όποτε μπορείς. Δηλαδή αν κάνεις κωπηλατική με αλτήρα, θα κάνεις πρώτη την αριστερή και μετά τη δεξιά πλευρά κτλ.
    Last edited by stepan4; 14-01-13 at 20:48.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Οκ υπάρχει μικρή διαφορά αλλά δεν είναι τόσο τρομακτική όσο την περιγράφεις. Μπορείς να συμπεριλάβεις στο πρόγραμμά σου unilateral ασκήσεις, δηλαδή ασκήσεις που γίνονται από κάθε πλευρά ξεχωριστά. Πχ στο στήθος πιέσεις με αλτήρες αντί με μπάρα ή για την πλάτη κωπηλατική με αλτήρα αντί για κωπηλατική με μπάρα. Έτσι θα καταλάβεις αν όντως υπάρχει μυική ανισορροπία αφού κάθε πλευρά θα γυμνάζεται ανεξάρτητα. Αν όντως υπάρχει μεγάλη διαφορά τότε θα δίνεις έμφαση στην αδύναμη πλευρά όποτε μπορείς. Δηλαδή αν κάνεις κωπηλατική με αλτήρα, θα κάνεις πρώτη την αριστερή και μετά τη δεξιά πλευρά κτλ.
    αυτο προσπαθω να κανω..δεινω εμφαση στην αριστερη πλευρα και σημερα που εκανα παλι πλατη τα ιδια..πιαστικα περισσοτερο απο δεξια..τι διαολο...αλλα στν κοπηλατικη με αλτηρα ηταν οκ και απο τις δυο πλευρες απ'οτι θυμαμαι..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασυμμετρία στα δικέφαλα
    By Το μουγκρί in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 19-05-17, 20:19
  2. Ασυμμετρία Στήθους Δεξιού Θωρακικού
    By stayros4248 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 15-04-11, 03:07
  3. Ασυμμετρία στο Στήθος
    By GiannisJJ in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 31-01-11, 21:29
  4. Ασυμμετρία
    By TALOS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-05, 05:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •