Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default Optimum creatine powder Vs Dymatize monohydrate creatine

    CREATINE MONOHYDRATE DYMATIZE

    25-82-thickbox.jpg


    Δοσολογία: 4 δόσεις των 5 γρ. (κουταλάκι του γλυκού) για τις πρώτες 5 ημέρες και μόνο μία δόση αμέσως μετά την προπόνηση στη συνέχεια, σε χυμό φραγκοστάφυλο (κατά προτίμηση) ή νερό.


    CREATINE POWDER, OPTIMUM

    creatine-powder_.jpg


    Περίοδος φόρτωσης: Για τις πρώτες 5ημέρες ανακατεύουμε 5γρ σε 300-400ml νερού ή χυμού το πρωί και άλλα 5γρ. αμέσως μετά την προπόνηση.
    Περίοδος συντήρησης: Η περίοδος συντήρησης διαρκεί για 4-6 εβδομάδες και λαμβάνουμε 5γρ. κρεατίνης σε νερό ή χυμό αμέσως μετά την προπόνηση.


    Ποια από τις δυο θα προτείνατε και γιατί αυτή η διαφορά στο φόρτωμα , αφού στην θεωρία είναι τα ίδια .
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  2. #2
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Φίλε Ευθύμη 20 γρ. την ημέρα είναι υπερβολή και επιβαρύνεις τα νεφρά σου χωρίς λόγο (πετάς και λεφτά). Είμαι επισης της άποψης πως φόρτωμα δεν χρειάζεται! Με 5 γρ. / μέρα (5 γρ το πρωί τις off μέρες και 2,5 γρ πρωί και άλλα 2,5 γρ μετά την προπό) είσαι οκ. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή της DYMATIZE πάντως!
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  3. #3
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by lambros3000 View Post
    Φίλε Ευθύμη 20 γρ. την ημέρα είναι υπερβολή και επιβαρύνεις τα νεφρά σου χωρίς λόγο (πετάς και λεφτά). Είμαι επισης της άποψης πως φόρτωμα δεν χρειάζεται! Με 5 γρ. / μέρα (5 γρ το πρωί τις off μέρες και 2,5 γρ πρωί και άλλα 2,5 γρ μετά την προπό) είσαι οκ. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή της DYMATIZE πάντως!
    Και εμένα πολύ μου φάνηκε και για αυτό ρώτησα ,
    Πριν χρόνια που έπαιρνα ούτε εγώ φόρτωνα αλλά τότε δεν ξέραμε καλά καλά για την monohydrate .
    Τώρα μετά από πολλά χρόνια που άρχισα όλα πάνε καλά μένω σταθερός στην ζυγαριά χωρίς να χάνο βάρος και γραμώνοντας ταυτόχρονα άρα οδεύω σωστά αλλά στο μέτρημα σαν να μίκρυνα έστω και απειροελάχιστα και είπα να πάρω για 1 ? 1,5 μήνα μια καθαρή , είδες κανένα όφελος με την Dymatize , μετά την προπόνηση βουτάς μέσα στην πρωτεΐνη και την πίνεις η ξεχωριστά .
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  4. #4
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    οποια κ να παρεις απο τις παραπανω το ιδιο πραγμα ειναι μιλαμε για ιδιο ακριβως πραγμα...πετα μετα την προπονηση τα γρ που θες μεσα στο σεικ με την δεξτροζη σου κ εισαι τζετ...δεν χρειαζεται πολυ ψαξιμο για κατι τοσο απλο

  5. #5
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    οποια κ να παρεις απο τις παραπανω το ιδιο πραγμα ειναι μιλαμε για ιδιο ακριβως πραγμα...πετα μετα την προπονηση τα γρ που θες μεσα στο σεικ με την δεξτροζη σου κ εισαι τζετ...δεν χρειαζεται πολυ ψαξιμο για κατι τοσο απλο
    +1
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  6. #6
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    οποια κ να παρεις απο τις παραπανω το ιδιο πραγμα ειναι μιλαμε για ιδιο ακριβως πραγμα...πετα μετα την προπονηση τα γρ που θες μεσα στο σεικ με την δεξτροζη σου κ εισαι τζετ...δεν χρειαζεται πολυ ψαξιμο για κατι τοσο απλο
    Υπαρχή πρόβλημα αν την πιο μαζί με izo-100 της Dymatize που έχω για μετά την προπόνηση ?
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  7. #7
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Κανένα!
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  8. #8
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Ερωτηση: ο λογος που δεν εχω παρει κρεατινη ειναι οτι πρεπει να την παιρνεις σαν αντιβιωση απ οτι βλεπω, συγκεκριμενες ωρες ολες τις μερες.. Δεν μπορω να την παιρνω σαν whey? Πχ καθε μερα μετα την προπονηση 5γρ και τελος, τις αλλες μερες που δεν εχω προπονηση δεν θελω...

  9. #9
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Ερωτηση: ο λογος που δεν εχω παρει κρεατινη ειναι οτι πρεπει να την παιρνεις σαν αντιβιωση απ οτι βλεπω, συγκεκριμενες ωρες ολες τις μερες.. Δεν μπορω να την παιρνω σαν whey? Πχ καθε μερα μετα την προπονηση 5γρ και τελος, τις αλλες μερες που δεν εχω προπονηση δεν θελω...
    Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=3&recid=124
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  10. #10
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by efthimis View Post
    Υπαρχή πρόβλημα αν την πιο μαζί με izo-100 της Dymatize που έχω για μετά την προπόνηση ?
    δεν θα σε ρωτησω για πιο λογω παιρνεις Iso 100 μετα την προπονηση αλλα θα σου πω οτι γενικα η κρεατινη για την καλυτερη αφομιωση της θελει να ειναι με κατι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη....για παραδειγμα δεξτροζη που ειναι κ υδατανθρακας 1-1 1γρ δεξτροζη 1γρ υδατανθρακα η μπορεις να την βαλεις με καποιο χυμο βατομουρου.

    κατα την ταπινη μου γνωμη το πιο σωστο μετα την προπονηση κ αυτο που κανω ειναι whey πρωτεινη δεξτροζη κ την κρεατινουλα μου κ την μπανανα στο χερι κ ειμαι κομπλε

    αυτα

  11. #11
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    δεν θα σε ρωτησω για πιο λογω παιρνεις Iso 100 μετα την προπονηση αλλα θα σου πω οτι γενικα η κρεατινη για την καλυτερη αφομιωση της θελει να ειναι με κατι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη....για παραδειγμα δεξτροζη που ειναι κ υδατανθρακας 1-1 1γρ δεξτροζη 1γρ υδατανθρακα η μπορεις να την βαλεις με καποιο χυμο βατομουρου.

    κατα την ταπινη μου γνωμη το πιο σωστο μετα την προπονηση κ αυτο που κανω ειναι whey πρωτεινη δεξτροζη κ την κρεατινουλα μου κ την μπανανα στο χερι κ ειμαι κομπλε

    αυτα
    Πάω Gym μετά την δουλεία και όταν τελειώσω έχω ήδη ένα κενό γεύματος κάπου στις 5-6 ώρες δυστυχώς για αυτό μετά περνώ την iso-100 με μπανάνα και μετά από 1:30 ? 2 ώρες μπορώ και έχω γεύμα άνετα γιατί ήδη έχω πεινάσει , τι βρίσκεις λάθος σε αυτό ?
    Μπορεί να μου πεις κάτι πιο ωραίο και να το δοκιμάσω , αλλά δεν θέλω δεξτρόζες και τέτοια , και με τις βιταμίνες και ω-3-6-9 ακόμα που παίρνω αλλάζει η οσμή των ούρων και δεν θέλω να παίρνω τίποτα άλλο από πρωτεΐνη και Κρεατίνη όταν τελειώσουν αυτά τα κουτάκια που έχω και ένα pre .

    Από εξετάσεις είμαι κομπλέ , είναι απλός θέμα ψυχολογικό και εφόσον βλέπω ορατά αποτελέσματα και δεν θα πάω για αγώνες θέλω να μένω όσο το δυνατόν καθαρός και να δώσω βάρος στην αλλαγή ποιότητας και ποσότητας γευμάτων .

    Πλέον το τι ποιότητα συστατικών παίρνουμε τώρα από τα τρόφιμα και τη παίρναμε πριν 20-30 χρόνια είναι αλλού παπά ευαγγέλιο , για αυτόν τον λόγο φυσικά πιστεύω ότι χρειάζονται σαν boost κάπα μικρό βοηθήματα .
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  12. #12

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by lambros3000 View Post
    Φίλε Ευθύμη 20 γρ. την ημέρα είναι υπερβολή και επιβαρύνεις τα νεφρά σου χωρίς λόγο (πετάς και λεφτά). Είμαι επισης της άποψης πως φόρτωμα δεν χρειάζεται! Με 5 γρ. / μέρα (5 γρ το πρωί τις off μέρες και 2,5 γρ πρωί και άλλα 2,5 γρ μετά την προπό) είσαι οκ. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή της DYMATIZE πάντως!
    Και τα 5 γραμμάρια πολλα είναι, για τους περισσοτέρους από εμάς (που δεν ζυγίζουμε 100 κιλά με χαμηλο λίπος) 2-3 γραμμάρια ημερησίως είναι αρκετά για να διατηρούμε στο ανώτατο δυνατόν τα επίπεδα κρεατίνης στους μυς μας.
    Last edited by UltraModus; 15-01-13 at 13:17.

  13. #13
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Σαν να έχεις δίκιο φίλε UltraModus. Ακόμα και ο εμπειρικός κανόνας των 5 γρ δεν είναι ακριβής. Σε απόλυτες τιμές είναι 0,3 γρ/κιλό σωματικού βάρους για φόρτωμα και στη συνέχεια 0,03 γρ/ κιλό για συντήρηση.
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  14. #14

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by lambros3000 View Post
    Σαν να έχεις δίκιο φίλε UltraModus. Ακόμα και ο εμπειρικός κανόνας των 5 γρ δεν είναι ακριβής. Σε απόλυτες τιμές είναι 0,3 γρ/κιλό σωματικού βάρους για φόρτωμα και στη συνέχεια 0,03 γρ/ κιλό για συντήρηση.
    Άλλωστε το βλέπεις και στην πράξη. Παλιά έπαιρνα την κλασική δόση των 5 γρ τις off και 10 (5 και 5) τις ημέρες προπονησεως. Ύστερα πρόσεξα αυτά που έγραφε ο megageo και μείωσα την δόση στα 3 γρ ημερησίως. Δεν είδα καμία απολύτως διαφορά, ούτε στην κατακράτηση υγρών, ούτε στην δύναμη, και να σημειώσω πως μετά την αλλαγή της δόσεως συνεχισα την λήψη για αρκετούς μήνες ακόμα (οπότε δεν παίζει να είχα τα ωφελη λόγω "κεκτημένης ταχύτητος"). ΟΠότε προφανώς η προηγουμένη κλασική δόση σε εμένα ήταν υπερβολική και απλως κούραζε τα νεφρά μου.

    edit: είναι off αλλά επειδή μιλάμε για την κρεατίνη ας το πω: πριν μερικές μέρες ξανάρχισα την λήψη (ON μονοΫδρική παίρνω) και επειδή μεράκλωσα έκανα και φόρτωμα. Γι αλλη μια φορά δόξασα αυτό το θείκό, τιτανοτεράστιο, υπεργαμάτο συμπλήρωμα-μαγικό φίλτρο. Εχθές προπόνηση πλάτης--ώμων: ρεκόρ σε όλες τις ασκήσεις, και σε κιλά και σε επαναλήψεις, μεγάλη αύξηση της αντοχής... Σήμερα νιώθω κατεστραμένος, προφανώς το παράκανα, αλλά, πραγματικά, όταν λέμε οτι η κρεατίνη δουλεύει, ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Το κόστος της, δε, είναι αστείο, της ΟΝ η μονοϋδρική των 300 γρ κοστίζει 11 ευρώ από Ελλάδα, είναι αστείο.
    Last edited by UltraModus; 15-01-13 at 14:05.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by efthimis View Post
    Πάω Gym μετά την δουλεία και όταν τελειώσω έχω ήδη ένα κενό γεύματος κάπου στις 5-6 ώρες δυστυχώς για αυτό μετά περνώ την iso-100 με μπανάνα και μετά από 1:30 ? 2 ώρες μπορώ και έχω γεύμα άνετα γιατί ήδη έχω πεινάσει , τι βρίσκεις λάθος σε αυτό ?
    Μπορεί να μου πεις κάτι πιο ωραίο και να το δοκιμάσω , αλλά δεν θέλω δεξτρόζες και τέτοια , και με τις βιταμίνες και ω-3-6-9 ακόμα που παίρνω αλλάζει η οσμή των ούρων και δεν θέλω να παίρνω τίποτα άλλο από πρωτεΐνη και Κρεατίνη όταν τελειώσουν αυτά τα κουτάκια που έχω και ένα pre .

    Από εξετάσεις είμαι κομπλέ , είναι απλός θέμα ψυχολογικό και εφόσον βλέπω ορατά αποτελέσματα και δεν θα πάω για αγώνες θέλω να μένω όσο το δυνατόν καθαρός και να δώσω βάρος στην αλλαγή ποιότητας και ποσότητας γευμάτων .

    Πλέον το τι ποιότητα συστατικών παίρνουμε τώρα από τα τρόφιμα και τη παίρναμε πριν 20-30 χρόνια είναι αλλού παπά ευαγγέλιο , για αυτόν τον λόγο φυσικά πιστεύω ότι χρειάζονται σαν boost κάπα μικρό βοηθήματα .
    στο πρωτο σκελος δεν ειναι τι βρισκω εγω λαθος η τι ειναι λαθος αυτο που μου λεει ειναι οτι αφου μετα απο 5-6 ωρες πας γυμναστηριο το στομαχι σου ειναι απλα αδιο απο οσο λες δεν παιρνεις κατι για πριν το γυμναστηριο καποιο ροφημα ειτε πρωτεινης ειτε αμινοξεα μετα στην προπονηση το μονο που κανεις ειναι να εχεις μια ταση καταβολισμου αμφιβαλω αν εχεις σωστα ποσοστα δυναμεων μεσα στην προπονηση αν κ αυτο που λεω παλι παιζουν πολλα ρολο.
    μου λες να σου πω την γνωμη μου για κατι ωραιο αν κ δεν ειμαι μπαρμαν να σου φτιαξω κανα κοκτειλ :Ρ οπως ειπα κ πιο πανω την δεξτροζη την εχω στα πολυ στανταρ μου. πρωτεινη-δεξτροζη-κρεατινη αυτο εχω εδω και 5 μηνες καθε μερα.
    ουρα λες?χμ μυρωδια εισαι σιγουρος οτι φταιει η ω3? η ω3 και η δεξτροζη δεν εχει να κανει με την οσμη αντε λιγο στην ανασα η ω3 να σου ερχεται λιγο ψαριλα

    το να εχουν οσμη τα ουρα κατι αλλο ειναι αλλα δεν ξερω σε τι μεγεθος την εννοεις την οσμη,η ερωτηση μου εδω ειναι ποσα λιτρα νερο πινεις την ημερα και τι λενε η εξετασης που λες οτι εχεις κανει?

    αλλο ενα που λες ειναι το ''καθαρος'' οτιδηποτε κ αν παρεις απο συμπληρωματα καθαρος λεγεσαι
    τωρα αν θα βαλεις κρεατινη στο μενου η οχι ειναι τι ζητας εσυ παντως 800χρονια να παιρνεις κρεατινη σωστα την υγεια σου θα την εχεις

  16. #16
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    edit: είναι off αλλά επειδή μιλάμε για την κρεατίνη ας το πω: πριν μερικές μέρες ξανάρχισα την λήψη (ON μονοΫδρική παίρνω) και επειδή μεράκλωσα έκανα και φόρτωμα. Γι αλλη μια φορά δόξασα αυτό το θείκό, τιτανοτεράστιο, υπεργαμάτο συμπλήρωμα-μαγικό φίλτρο. Εχθές προπόνηση πλάτης--ώμων: ρεκόρ σε όλες τις ασκήσεις, και σε κιλά και σε επαναλήψεις, μεγάλη αύξηση της αντοχής... Σήμερα νιώθω κατεστραμένος, προφανώς το παράκανα, αλλά, πραγματικά, όταν λέμε οτι η κρεατίνη δουλεύει, ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Το κόστος της, δε, είναι αστείο, της ΟΝ η μονοϋδρική των 300 γρ κοστίζει 11 ευρώ από Ελλάδα, είναι αστείο.
    το μοναδικο συμπληρωμα που δουλευει 100% αρκει να μην παρεις καμια μαρκα με εκαψες

  17. #17
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    στο πρωτο σκελος δεν ειναι τι βρισκω εγω λαθος η τι ειναι λαθος αυτο που μου λεει ειναι οτι αφου μετα απο 5-6 ωρες πας γυμναστηριο το στομαχι σου ειναι απλα αδιο απο οσο λες δεν παιρνεις κατι για πριν το γυμναστηριο καποιο ροφημα ειτε πρωτεινης ειτε αμινοξεα μετα στην προπονηση το μονο που κανεις ειναι να εχεις μια ταση καταβολισμου αμφιβαλω αν εχεις σωστα ποσοστα δυναμεων μεσα στην προπονηση αν κ αυτο που λεω παλι παιζουν πολλα ρολο.
    μου λες να σου πω την γνωμη μου για κατι ωραιο αν κ δεν ειμαι μπαρμαν να σου φτιαξω κανα κοκτειλ :Ρ οπως ειπα κ πιο πανω την δεξτροζη την εχω στα πολυ στανταρ μου. πρωτεινη-δεξτροζη-κρεατινη αυτο εχω εδω και 5 μηνες καθε μερα.
    ουρα λες?χμ μυρωδια εισαι σιγουρος οτι φταιει η ω3? η ω3 και η δεξτροζη δεν εχει να κανει με την οσμη αντε λιγο στην ανασα η ω3 να σου ερχεται λιγο ψαριλα

    το να εχουν οσμη τα ουρα κατι αλλο ειναι αλλα δεν ξερω σε τι μεγεθος την εννοεις την οσμη,η ερωτηση μου εδω ειναι ποσα λιτρα νερο πινεις την ημερα και τι λενε η εξετασης που λες οτι εχεις κανει?

    αλλο ενα που λες ειναι το ''καθαρος'' οτιδηποτε κ αν παρεις απο συμπληρωματα καθαρος λεγεσαι
    τωρα αν θα βαλεις κρεατινη στο μενου η οχι ειναι τι ζητας εσυ παντως 800χρονια να παιρνεις κρεατινη σωστα την υγεια σου θα την εχεις
    Για οσμή που σου λέω δεν μιλώ για κάτι τρομερό αλλά δεν θέλω καμία αλλαγή στον οργανισμό μου , ( έχω τεράστια μύτη ? δεν κάνω πλάκα πολλές φορές μυρίζω πράγματα που άλλοι δεν αντιλαμβάνονται )
    Καθαρός ξέρω τι θα πει λάθος το έθεσα , ( έχω περάσει παλιότερα και στην απέναντι όχθη ) απλός τελευταία το έχω φιλοσοφήσει αλλιώς . Γυμνασμένοι άνθρωποι υπήρχαν πάντα , τότε δεν είχαν σχεδόν τίποτα από αυτά , βέβαια είχαν πολύ πιο ποιοτικές τροφές , πιστεύω ότι οι ανθρώπινες δυνατότητες δεν είναι τόσο σκάρτες όσο παρουσιάζουν οι εταιρίες συμπληρωμάτων και θέλω όσο μπορώ να δω που είναι αυτά τα όρια σε εμένα . Τα βοηθήματα τα παίρνω ( πρωτεΐνη και κρεατίνη που θέλω ) το ένα σαν συμπλήρωμα γεύματος και συστατικών δεν θα προλάβαινα να χωρέσω τα απαραίτητα γεύματα στης ώρες που μπορώ και την κρεατίνη μάλλον από καυλα που διαφωνεί με αυτά που προαναφέρω αλλά πιστεύω ότι μου φθάνουν .

    Το Κάτι καλό και εγώ το είπα παλιατζίδικα , εννοώ καλεί γνώμη , όλοι προσπαθούμε εδώ μέσα να πάρουμε γνώμη άλλες να τις δοκιμάσουμε άλλες όχι , γιατί τα πάντα πρώτα από όλα δεν λειτουργούν σε όλους το ίδιο . Κάποιες φορές ώμος μας λέει κάποιος κάτι που τελικά είναι ΚΑΛΟ ? και δεν το έχουμε σκεφτεί .
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  18. #18

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    το μοναδικο συμπληρωμα που δουλευει 100% αρκει να μην παρεις καμια μαρκα με εκαψες
    \

    Εννοείται, αλλά ποιός θα πάει να πάρει από άγνωστη μάρκα όταν οι γνωστές είναι τόσο φτηνές? Όπως και να το δεις η κρεατίνη είναι ανυπέρβλητη!

    Και κατεστραμένος ένιωθα (και νιώθω) επειδή τελικά έχω δέκατα. Οπότε ΟΥΤΕ γι'αυτό φταίει η κρεατίνη! Τι να λέμε, Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει, και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο κτλ κτλ

  19. #19

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Παιδιά μία ερώτηση μην ανοίγω θέμα...

    Πήρα την μονουδρική κρεατίνη της gaspari...το φόρτωμα που θα το κάνω για 5 μέρες και θα αρχίσω αύριο πως να το κάνω? Να σπάσω τα 20gr σε 4 δόσεις πρωι-μεσημερι-απόγευμα-βράδυ ή σε 2 δόσεις πρωί και μετά την προπόνηση ? Επίσης μαζί με μπανάνα θα την πίνω επειδή δεν έχω δεξτρόζη...δεν υπάρχει θέμα ε ?

  20. #20
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by bosei View Post
    Παιδιά μία ερώτηση μην ανοίγω θέμα...

    Πήρα την μονουδρική κρεατίνη της gaspari...το φόρτωμα που θα το κάνω για 5 μέρες και θα αρχίσω αύριο πως να το κάνω? Να σπάσω τα 20gr σε 4 δόσεις πρωι-μεσημερι-απόγευμα-βράδυ ή σε 2 δόσεις πρωί και μετά την προπόνηση ? Επίσης μαζί με μπανάνα θα την πίνω επειδή δεν έχω δεξτρόζη...δεν υπάρχει θέμα ε ?
    Δες εδώ... http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=29957
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  21. #21

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Οκ...δηλαδή πάω για τις πρώτες 5 μέρες 5gr πρωί, 5gr μεσημέρι, 5gr πριν την προπόνηση και 5gr μετά...

    Μετά απ'ό,τι είδα σε άλλα thread μερικοί στην φάση συντήρησης πέρνουν 5gr το πρωί σε μέρες που δεν έχουν προπόνηση και στις μέρες προπόνησης 5gr το πρωί και άλλα 5gr μετά την προπόνηση. Να κάνω αυτό ή ανεξάρτητα από την μέρα να πέρνω 3-5 gr την μέρα ?

  22. #22
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Θα σε συμβούλευα μετά τη φάση φόρτωσης να ακολουθήσεις την αναλογία 0,03 γρ/κιλό σωματικού βάρους. Τις μέρες off το πρωί, και τις υπόλοιπες είτε μετά την προπόνηση είτε το σπας σε 2 δόσεις, μία πρωί και μία μεταπροπονητικά.
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  23. #23

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Ωραία ευχαριστώ πολύ...κάτι τελευταίο

    Το 5ήμερο φορτώματος που θα πρέπει 4 φορές την μέρα να πίνω την κρεατίνη πως θα το συνδυάσω με τα γεύματα? Πρέπει να τρώω κάθε φορά μπανάνα ?

  24. #24
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Όχι φυσικά, θα μπανανιάσεις στο τέλος!! Ο λόγος που λέμε να καταναλώνουμε μπανάνα μαζί είναι για τον υδατάνθρακα, για καλύτερη απορρόφηση. Αλλά αν στο φόρτωμα την παίρνεις μαζί με τα γεύματα σου δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι εξτρα! Ίσως μεταπροπονητικά αν δεν έχεις άλλη πηγή υδατάνθρακα. Εγώ τη συνδυάζω με whey και δεξτρόζη και είμαι οκ.
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  25. #25

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Οκ...ευχαριστώ πολύ...

  26. #26
    Junior Bodybuilder o giannakias's Avatar
    Join Date
    16-01-13
    Location
    ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    Posts
    132

    Default

    Παιδια μια ερωτηση πηρα μια κρεατινη της reflex και στη μεταφορα απο το γυμναστηριο στο σπιτι χυθηκε απο μεσα η μυση σκονη,στο σπιτι ειχα λιγη κρεατινη και την συμπληρωσα στο κουτι ειναι της οn μονοϋδρικη υπαρχει κανενα προβλημα στη ληψη της...?

  27. #27
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by o giannakias View Post
    Παιδια μια ερωτηση πηρα μια κρεατινη της reflex και στη μεταφορα απο το γυμναστηριο στο σπιτι χυθηκε απο μεσα η μυση σκονη,στο σπιτι ειχα λιγη κρεατινη και την συμπληρωσα στο κουτι ειναι της οn μονοϋδρικη υπαρχει κανενα προβλημα στη ληψη της...?
    οχι

  28. #28
    Junior Bodybuilder o giannakias's Avatar
    Join Date
    16-01-13
    Location
    ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    Posts
    132

    Default

    σε ευχαριστω φιλε απλος ειχα μια αμφιβολια γτ η reflex ειναι crepure


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Amino acids vs protein powder vs creatine
    By Panozzz in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 29
    Last Post: 14-01-13, 23:15
  2. Optimum Nutrition Creatine ή Nutrabolics Creatine;
    By stayros4248 in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-11, 00:37
  3. API creatine monohydrate
    By dragoninflames in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-09, 10:15
  4. Απo NO XPLODE σε Creatine Monohydrate....
    By aemilius_bach in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 27-05-08, 06:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •