Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default Πολεμικές Τέχνες - Καλύτερη/Χειρότερη?

    Striking or Stand-Up Styles
    Boxing
    Capoeira
    Karate
    Kickboxing
    Krav Maga
    Kung Fu
    Muay Thai
    Tae Kwon Do
    Tang Soo Do
    Grappling or Ground Fighting Styles
    Brazilian Jiu Jitsu
    Catch Wrestling
    Jujutsu
    Luta Livre
    Russian Sambo
    Wrestling
    Throwing or Takedown Styles
    Aikido
    Judo
    Hapkido
    Shuai Jiao
    λοιπον παιδια θα ηθελα να μου απαντησουν οι γνωστες των πολεμικων τεχνων
    με τον εξης τροπο για το ποια τεχνη ειναι καλυτερη, να ταξινομησουν απ
    τη καθε κατηγορια των στυλ αριθμητικα τη καθε πολεμικη τεχνη απο τη
    καλυτερη στη χειροτερη δηλαδη με τη σειρα ,το 1 θα ειναι η καλυτερη και
    οσο παει κατω η χειροτερη.ευχαριστω, ρωταω γιατι κανω μια ερευνα για να
    ξεκινησω

  2. #2

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default

    καποιος γνωμη?

  3. #3

    Default

    ασχολουμε σχεδον 17 χρόνια και ειλικρινα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σου απαντησει ....

    Να σου πω κάτι που μπορεί να σε αφορά αν εισαι 45 χρονων όπως γραφεις στο ονομα σου τις μισες μάλλον δεν θα μπορέσεις να τις κάνεις όπως πρέπει ...

    Δεν στο λέει κάποιος μικρός και εγώ 40+ χρονων είμαι και έχω μαυρη ζωνη σε ITF , έχω κάνει kick boxing , wing tsun , brazilian jiu jitsu και τώρα κάνω krav maga στον κορυδαλλό με τον Χρήστο Πρωτοναταριο...

    Αν θες να κανεις το κέφι σου επειδη σου αρεσει ο τρόπος αυτός γυμναστικης ( το θέμα ποιος ρίχνει ξύλο σε ποιον δεν εχει να κανει με την τέχνη αλλά με την ψυχή και την αντοχή για μένα ) θα σου προτεινα να πας σε κάτι απλό( που φυσικά δεν σημαινει ότι δεν μπορεί να γίνει πολύ πολυπλοκο) για παραδειγμα
    βρες σε καποιο γυμναστηριο που να κανουν πυγμαχια ( όχι σε συλλογο δεν θα σε δεχτουν), krav maga ( αλλά θέλει προσοχή πολλοί άσχετοι στον χώρο) wing tsun και εδώ με προσοχή ... πες περιοχή που μένεις μήπως μπορούμε να σου προτείνουμε σχολές

  4. #4

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default

    Βασικα ειμαι 18 χρονων και απλα ηθελα μια αξιολογηση των παραπανων τεχνων για να αποφασισω ποιες να κανω

  5. #5

    Default

    αν εισαι 18 χρονων ξεκινα το ψαξιμο πηγαινε και δες τα διαφορα στυλ από κοντά ... δες πια ειναι στην περιοχη ή εστω καπου που να αξιζει να πηγαινεις και λιγο ποιο μακρια... Δες πως δειχνει ο δασκαλος αν σου ταιριαζει στον χαρακτηρα σου κανε 1-2 δοκιμαστικες προπονησεις τωρα αν θα διαλεξεις ενα παλεστικό συστημα ή ενα συστημα με κτυπηματα ειναι καθαρα θεμα δικό σου πόσο θες να ζοριστείς που θεωρείς οτι μπορεί να εισαι καλος .... Στο ξαναλέω παντως ποιο ειναι το ποιο αποτελεσματικό έχει κάνει με τον αθλητη και όχι με την τεχνη σε γενικές γραμμες ... Γνωμη μου μια και εισαι 18 χρονων είναι να πας δεις Muay Thai, Brazilian Jiu Jitsu,πυγμαχια , ή wing tsun αν εισαι κοντα σε Περιστερι ή Κορυδαλλό πες μου να σου πω 2 σχολες με krav maga ... Μην ακουσεις κανεναν δασκαλο να λεει οτι ότι κανει είναι το καλυτερο και τις λοιπες μακακιες που λενε ... δοκιμασε πριν ξεκινησεις ειναι πολύ σημαντικό

  6. #6

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default

    Φιλε εγω μενω καρδιτσα και πηγα σε οποια γυμναστηρια εχει να δω τι κανουν και τελικα υπαρχουν οι εξης ΠΤ:kickboxing,tae kwon do,boxing,muay thai,mma....τι θα μου προτεινες απ αυτα να ξεκινησω..επισης να πω οτι δεν εχω ξανακακανει καμια ΠΤ

  7. #7
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by alex45 View Post
    Φιλε εγω μενω καρδιτσα και πηγα σε οποια γυμναστηρια εχει να δω τι κανουν και τελικα υπαρχουν οι εξης ΠΤ:kickboxing,tae kwon do,boxing,muay thai,mma....τι θα μου προτεινες απ αυτα να ξεκινησω..επισης να πω οτι δεν εχω ξανακακανει καμια ΠΤ
    Αυτο εξαρταται απο εσενα φιλος. Δηλαδη τι θα σου αρεσει. Πηγαινε κανε δοκιμαστικα σε οσες πολεμικες τεχνες μπορεις και διαλεξε αυτο που ταιριαζει σε σενα, οχι αυτο που θα σου πλασαρει καποιος ως την καλυτερη. Δεν υπαρχει καλυτερη πολεμικη τεχνη. Αυτος που την εξασκει ειναι που μετραει και οχι η τεχνη καθ αυτη.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  8. #8

    Default

    όπως στα λέει ο φίλος από πάνω ... πηγαινε να δεις

  9. #9
    New Member sobral's Avatar
    Join Date
    16-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    24

    Default

    Ναι ετσι θα ειναι καλυτερα να δεις :)

  10. #10

    Join Date
    10-11-12
    Posts
    111

    Default

    Ενταξει παιδια γραφτηκα kick boxing στο mygym και αξιζει πολλυ

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Εν πασει περιπτωση ο τιτλος ειναι ολιγον τι ακυρος.

    Τι παει να πει καλυτερη πολεμικη τεχνη και χειροτερη;
    Καλυτερη ως προς ποια οπτικη, χειροτερη δεν υπαρχει ολες εχουν κατι χρησιμο να προσθεσουν σε εναν αθλητη που θα ηθελε να εχει μια ολοκληρωμενη "εικονα" τεχνικων.

    Βεβαια το σημερον ημερα, ολοι απλα θελουν να μαθουν να ριχνουν ξυλο, να λενε οτι κανουν πολεμικες τεχνες, πιστευοντας οτι καπως ετσι θα "βαρυνει" λιγο η περπατηξια τους...δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

    Ο "ισχυρος" δεν μπορει να επιβαλλει οσα του επιτρεπει η δυναμη του, αυτο εγκυμονει τεραστιους κινδυνους εξ αλλου ειναι γνωστο οτι "δυναμη χωρις σοφια ειναι καταδικασμενη στο να αποτυχει"...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  12. #12

    Default

    Καλησπερα κ καλως σας βρηκα θελς να μου πειτε καποια πραγματα εγω πηρα κιλα επειδη εσπασα το γονατο μου ειμαι 1.57 κ τωρα ειμαι 68 κιλα ειχα φτασει τα 89 το παλεψα μονη μ κ τα εχασα αλλα πρεπει να χασω κι αλλα το θεμα ειναι ομωσ οτι χαλαρωνω κοιλια κ στηθος θελς να παω πολεμικες τεχνες αλλα με το που εχω λιγο δυσκολο μ ειπαν πυγμαχια επειδη δεν εχει τοση πολυ ενταση στα ποδια κ επισης μου αρεσει θα με βοηθησει αυτο να φτιαξω το σωμα μου?επισης βγαινω μερικες φορες για τρεχιμο η κανω ελληπτικο βοηθαει αυτο καθολου? καθε συμβουλη χρησιμη ευχαριστω εκ των πρωτερων

  13. #13
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by anastasaki7 View Post
    Καλησπερα κ καλως σας βρηκα θελς να μου πειτε καποια πραγματα εγω πηρα κιλα επειδη εσπασα το γονατο μου ειμαι 1.57 κ τωρα ειμαι 68 κιλα ειχα φτασει τα 89 το παλεψα μονη μ κ τα εχασα αλλα πρεπει να χασω κι αλλα το θεμα ειναι ομωσ οτι χαλαρωνω κοιλια κ στηθος θελς να παω πολεμικες τεχνες αλλα με το που εχω λιγο δυσκολο μ ειπαν πυγμαχια επειδη δεν εχει τοση πολυ ενταση στα ποδια κ επισης μου αρεσει θα με βοηθησει αυτο να φτιαξω το σωμα μου?επισης βγαινω μερικες φορες για τρεχιμο η κανω ελληπτικο βοηθαει αυτο καθολου? καθε συμβουλη χρησιμη ευχαριστω εκ των πρωτερων
    Συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα. Μπορεις να δοκιμασεις και wing chun αν εχει στη πολη σου.
    Ψαξτο λιγο και στο google να δεις περι τινος προκειται
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  14. #14

    Default

    ειδα βιντεο wing chun κ δεν μου αρεσει καθολου ευχαριστω πολυ παντως να σαι καλα

  15. #15
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-11-14
    Posts
    3

    Default Βοηθεια

    Καλησπερα και συγνωμη για την ενοχληση. Θα ηθελα την γνωμη σου για κατι. Με λενε ιωσηφ ειμαι 30 και μολης ξεκινησα να κανω μαθηματα kung fu fu jow pai μενω ελευσινα και θα ηθελα να μου πεις εαν ειναι καλη αυτη η επιλογη η εαν εχεις να μου προτινης κατι αλλο στηλ σε kung fu κοντα σε εμενα
    Last edited by iosif30; 23-11-14 at 23:38. Reason: Christosp


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολεμικές τέχνες
    By Λια in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 17
    Last Post: 25-02-12, 22:17
  2. Πολεμικες Τεχνες
    By bloodcorer in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 31
    Last Post: 16-05-09, 00:41
  3. συμπληρωματα για πολεμικες τεχνες
    By muaythaispirit in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-07, 04:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •